یادگیری زبان انگلیسی به شرط چاقو!
اگر وقت حضور در کلاس زبان را ندارید؛ اینجا را بخوانید

یادگیری زبان انگلیسی به شرط چاقو!

نویسنده : شهاب الدین تقوی

از همان بچگی به دنبال سریع‌ترین راه بودیم و به قول معروف شب امتحانی بار آمدیم! وقتی حتی حوصله خواندن چند درس تاریخ و جغرافیا و تحلیل کردن آن‌ها را نداشتیم و فقط به دنبال حفظ کردن چند سوال مشخص بودیم تا خیلی شیک و مجلسی و بدون دود چراغ خوردن همه درس‌ها را پاس کنیم. بعدها همین شد عادت هرسال ما! تا جایی که آن‌قدر مهارت پیدا کردیم که شب‌های امتحان توانستیم مقاله، تحقیق و پایان‌نامه بنویسیم و حتی 1000 کلمه را در یک شب حفظ کنیم! حالا امروز خیلی از مؤسسه‌های آموزشی زبان‌های خارجه از همین عادت ما سوء استفاده کرده و با تبلیغاتشان سعی می‌کنند تا حس تنبلی و شب امتحانی بودمان را قلقلک بدهند و ما را متقاعد کنند که مکالمه انگلیسی در 3 ماه و یا حفظ 1000 لغت در یک هفته شدنی است! بیشتر از این هم که ما وقتش را نداریم! اما در حقیقت باید بگویم که یادگیری یک زبان جدید یک فرآیند بلند مدت است و به خاطر گستردگی زبان، در این فرآیند هرچه بیشتر زحمت بکشید و زمان صرف کنید بیشتر پیشرفت خواهید کرد. اگر شما هم دغدغه یادگیری زبان انگلیسی و افزایش دامنه لغاتتان را دارید اما نمی‌توانید زمانی را به حضور در کلاس اختصاص دهید و بیش از اندازه سرشلوغ هستید، ما برایتان برنامه ویژه‌ای داریم! 

 

نابرده رنج گنج میسر نمی شود!

شاید بگویید کی گفته در یک هفته نمیشه 1000 لغت را حفظ کرد، ما که حفظ کردیم شد! بله از مغز و حافظه ما این کار برمی‌آید و دور از دسترس نیست اما نکته اینجاست که حفظ 1000 لغتی که کاربرد آن‌ها را در جمله و محاوره نمی‌دانیم و حتی آن‌ها را در یک جمله ساده هم نمی‌توانیم بکار ببریم به چه دردمان می‌خورد؟ علاوه بر این مطمئن باشید با گذشت زمان به مرور کلمات را فراموش می‌کنید چون از آن‌ها استفاده نمی کنید! پس چطور هم لذت ببریم و هم دامنه لغاتمان را بالا ببریم؟

 

از علاقه‌ات شروع کن!

برای یادگیری زبان انگلیسی به‌طور کلی چهار فعل را باید انجام دهیم: خوب بشنویم، بخوانیم، بنویسیم و ببینیم. در قدم اول ببینید از کدام کار بیشتر لذت می‌برید یعنی بیشتر اهل خواندن و نوشتن هستید و با کتاب و قلم مشغول‌اید یا اهل شنیدن موسیقی و رادیو و تماشا کردن فیلم و سریال هستید. اگر در ابتدای کار رای یادگیری از همان ابزارهای مورد علاقه استفاده کنید با یک تیر دو نشان می‌زنید. هم لذت می‌برید و هم به بالا رفتن دامنه لغات و تقویت زبانتان کمک می‌کنید. خب حالا چطوری از این ترفند استفاده کنیم؟

 

هم آهنگ گوش کن هم زبان یاد بگیر

همان‌طور که بالا هم اشاره کردم یکی از راه‌های کلیدی یادگیری هر زبانی شنیدن است برای این کار هزاران پادکست و فایل‌های صوتی مختلف در جهان وجود دارد که می‌توانید در گوشی بریزید و در وقت‌های مرده مثل مسیر رفت و آمد به خانه، در اتوبوس و مترو و غیره گوش دهید. موسیقی و آهنگ‌های زبان اصلی هم یکی از محبوب‌ترین راه‌های یادگیری زبان انگلیسی است که ضمیر ناخودآگاه‌تان را درگیر می‌کند. نرم افزار اندرویدی «آموزش زبان با آهنگ‌های انگلیسی» را از بازار دانود کنید و روزانه یک درس از آن را تمرین کنید. این نرم افزار با توجه به سختی جملات به کار رفته در آهنگ و سرعت خواندن خواننده، سه سطح به شما معرفی می‌کند با انتخاب کردن یک سطح تمام آهنگ‌ها برای شما نمایش داده می‌شود. این نرم افزار متن آهنگ و کلمات جدید به کار رفته در آهنگ را تهیه کرده است به طوری که هنگام شنیدن آهنگ می‌توانید از روی متن خط ببرید و در نهایت به صورت واقعی کاربرد کلمه را در جمله مشاهده کنید. هر آهنگ را آنقدر گوش کنید تا گوش و ذهن با کلمات جدید عادت کنند.

آهنگ در یادگیری زبان 

 

فیلم ببین و بلند تکرار کن 

اگر شما جز فیلم بین‌های حرفه‌ای هستید و زمان مشخصی در روز برای دیدن فیلم و سریال صرف می‌کنید، خیلی راحت از این فرصت استفاده کنید و در کنار تماشای یک فیلم قشنگ، دامنه لغات انگلیسی‌تان را هم بالا ببرید. برای شروع به سراغ یک فیلم یا سریالی که قبل تماشا کرده‌اید بروید. زیرنویس انگلیسی فیلم را دانلود کنید و فیلم را با زیر نویس انگلیسی‌اش اجرا کنید. یادتان باشد اگر می‌خواهید سرعت یادگیری زبانتان بالا برود، فارسی را فراموش کنید! 

فیلم را به صورت کلی به قسمت‌های 15 دقیقه ای یا کم‌تر تقسیم کنید. در مرحله اول فقط بشنوید و توجه‌ای به زیرنویس نداشته باشید و سعی کنید تمام کلمات و جملات را بشنوید. در مرحله دوم همین قسمت را اجرا کنید و این بار از روی زیرنویس خط ببرید و در نهایت در مرحله آخر جملات و دیالوگ‌ها را بلند بلند تکرار کنید. در میان جملات حتما کلماتی هستند که نمی‌دانید، معنی‌آن ها را در دیکشنری پیدا کنید و در نهایت کلمه جدید و دیالوگ مربوطه را داخل  یک دفترچه یادداشت کنید. حالا تقریبا یک فیلم نامه ساده انگیسی دارید، فیلم‌نامه را با صدای بلند بخوانید. این کار در نهایت باعث انتقال کلمه جدید به حافظه بلند مدت ما می‌شود.

 

داستان بخوانید

اگر اهل کتاب دست گرفتن و مطالعه هستید حتما از خواندن داستان‌های انگلیسی شروع کنید. در زبانکده ها بیشتر اثرهای ادبی جهان به زبان بسیار ساده و در سطح‌های مختلف منتشر شده‌اند. فقط کافی است از پشت کتابچه داستان سطح مورد نظر خود را پیدا کنید. علاوه بر آشنا شدن با ساختار جملات و تقویت ناخودآگاه گرامر، دامنه لغات انگلیسی خود را هم بالا می‌برید. همیشه سعی کنید متن و کتاب انگلیسی را بلند بلند بخوانید. به علاوه داستان‌های صوتی هم در اینترنت فراوان هستند که می‌توانید هم خط ببرید و هم گوش دهید.

 داستان انگلیسی

 

دیکشنری انگلیسی به فارسی ممنوع!

یکی از مهم‌ترین ابزار یادگیری زبان، دیکشنری است. نحوه استفاده از دیکشنری‌ها فقط محدود به پیدا کردن معنی یک کلمه نمی‌شود بلکه بسیاری از کاربردهای یک لغت در زبان انگلیسی را باید از دیکشنری استخراج کنید مخصوصا تلفظ یک کلمه. به همین خاطر از دیکشنری انگلیسی به انگلیسی – فارسی استفاده کنید تا علاوه بر پیدا کردن معنی فارسی بک لغت جدید، با کاربرد کلمه در جمله و تلفظ آن آشنا شوید. هنگامی که یک لغت جدید در دیکشنری جست و جو می‌کنید، با کلمات هم خانواده، متضادها و مترادف های آن رو به رو می شوید که همین امر باعث افزایش دامنه لغاتتان می‌شود. پس سعی کنید با دیکشنری انس بگیرید و به بهانه یک لغت جدی حتی ساده و پیش پا افتاد، به دیکشنری رجوع کنید.

دیکشنری 

 

بنویسید، خلاصه کنید

گاهی اوقات دست به قلم شوید و کارهای روزانه خودتان را بنویسید. به مرور که کلمات بیشتری یاد می‌گیرید و با ساختارهای پیچیده‌تر گرامری آشنا می‌شوید، سعی کنید داستان‌هایی که می‌دانید یا خوانده‌اید را خلاصه کنید. با نوشتن هم از کلماتی که به خاطر سپرده‌اید استفاده می‌کنید و هم مجبور می‌شوید کلمات و اصطلاحات جدیدی را پیدا کنید.

 

نکته کنکوری!

یادتان باشد اگر صفر کیلومتر هستید هیچ‌وقت به صورت خودآموز شروع به یادگیری زبان انگلیسی نکنید. برای شروع داشتن یک استاد امری ضروری است چرا که استاد دائم اشکالات شما را تصحیح می‌کند. پس سعی کنید یک نفر را در کنار خودتان داشته باشید که بتواند مشکلات شما را برطرف کند و اگر نیاز شد بتوانید از او کمک بگیرید. 

برچسب ها
یادگیری زبان انگلیسی بدون کلاس
افزایش دامنه لغات انگلیسی
یادگیری زبان با آهنگ
یادگیری زبان با فیلم زبان اصلی
چطور دامنه لغات انگلیسی را افزایش دهیم
تقویت زبان
نظرات کاربران
کد امنیتی
مرتضی تقی زاده
مرتضی تقی زاده
٩٦/٠٨/٠٤
٠
٣
حالم از اینگلیسی بهم میخوره. خیلی دلم می خواد عربی و هندی یاد بگیرم، عربی که دست و پا شکسته تو مدرسه خوندیمش، هندی رو چیکار کنم خخخ
شهاب الدین تقوی
شهاب الدین تقوی
٩٦/٠٨/٠٤
٠
١
خخخخ انگلیسی که خوبه هم آسونه هم بدردت میخوره! عربی هم توی مشهد جواب میده. هندی اما یاد نگیر من جای تو باشم میرم روسی یاد میگیرم
مرتضی تقی زاده
مرتضی تقی زاده
٩٦/٠٨/٠٤
٠
٢
انگلیسی آسونه؟! صد رحمت به عربی. شبکه سحر رو بشین نگاه کن، گوینده ی خبر یه جوری هندی حرف میزنه که آدم دلش می خواد هندی یاد بگیره خخخ
شهاب الدین تقوی
شهاب الدین تقوی
٩٦/٠٨/٠٤
٠
٠
حالا گوینده خبر هندی از کجا پیدا کنیم؟ برو روسی یاد بگیر پشیمون نمیشی..
مجتبی خطیب آستانه
مجتبی خطیب آستانه
٩٦/٠٨/٠٤
٠
٠
دیکشنری انگلیسی به فارسی ممنوع رو خیلی قبول دارم. لغت نامه های انگلیسی به انگلیسی خیلی خیلی خیلی خوبن.
شهاب الدین تقوی
شهاب الدین تقوی
٩٦/٠٨/٠٤
٠
٠
اره وقتی از این نوع دیکشنری ها استفاده می کنیم حتما در کنار همون لغتی که دنبالشیم خیلی لغت های دیگه ای یاد میگیریم و کم کم مجبور میشیم فنوتیک ها رو هم برای تلفظ یادبگیریم
مرتضی تقی زاده
مرتضی تقی زاده
٩٦/٠٨/٠٤
٠
٢
:|
NA30M_PAHLAVAN
NA30M_PAHLAVAN
٩٦/٠٨/٠٥
٠
٠
مطلب مفیدیه.. ممنون.
شهاب الدین تقوی
شهاب الدین تقوی
٩٦/٠٨/٠٦
٠
٠
خواهش میکنم باتشکر از نظرتون
Sahar_dadsetan
Sahar_dadsetan
٩٦/٠٨/٠٥
٠
٠
عالی بود ..کاربردی وجذاب
شهاب الدین تقوی
شهاب الدین تقوی
٩٦/٠٨/٠٦
٠
٠
خیلی ممنونم:-)
mamzi
mamzi
٩٦/٠٨/٠٦
٠
٠
بازی کامپیوتری و دیدن گزارش های فوتبالی خارجی هم می تونه کمک کنه:D به من که کمک کرده
شهاب الدین تقوی
شهاب الدین تقوی
٩٦/٠٨/٠٦
٠
٠
اره کاملا درسته. بازی هم کمک میکنه اما به شرط اینکه یکم هدفمند باشه.
Sam Sam
Sam Sam
٩٦/١٠/١٠
٠
٠
بله بله :)