دربی از نگاه ستاره های استقلال و پرسپولیس
مصاحبه اختصاصی جیم با حامد کاویان پور و مجید نامجو مطلق

دربی از نگاه ستاره های استقلال و پرسپولیس

نویسنده : a_rezazadeh

مجیدنامجو مطلق: شفر می تواند سورپرایز دربی باشد

استقلال در دوران پسا منصوریان، به آرامش رسیده است و کادر فنی این تیم بدون استرس و با تمرکز کار خود را دنبال می‌کنند و وینفرد شفر آلمانی به خوبی می‌داند که استقلال نتوانسته در این فصل انتظارات هواداران خود را برآورده کند و بازی دربی اهمیت زیادی برای هواداران این تیم دارد. برای بررسی وضعیت آبی‌های پایتخت در بازی روز پنجشنبه در مقابل پرسپولیس، سراغ مجید نامجو مطلق؛ هافبک اسبق تیم ملی و باشگاه استقلال رفتیم تا با او در مورد شرایط این روزهای استقلال صحبت کنیم.

مجید نامجو مطلق

 

+ با توجه به تغییراتی که در کادر فنی استقلال به وجود آمده، ارزیابی شما از وضعیت استقلال برای بازی با پرسپولیس چیست؟

تغییرات در راس کادر فنی یک تیم، معمولا در بازی‌های اول می‌تواند شوک مثبتی به بازیکنان و شخصیت تیم وارد کند. چون مربیان تیم رقیب هیچ شناختی از تفکرات تیم مقابل خود ندارند و این کار آن ها را سخت می کند. هر چند که من فکر می‌کنم در مورد دربی موضوع متفاوت است و شرایط داخل بازی و اتفاقات همان 90 دقیقه، بیش از هر چیزی تعیین‌کننده نتیجه بازی است. معتقدم که شرایط فنی و رتبه بندی دو تیم در جدول، ملاک خوبی برای ارزیابی تیم برنده دربی نیست. هر تیمی که در طول 90 دقیقه به لحاظ شرایط روحی روانی در سطح بالاتری باشد و آرامش در بازی این تیم حکم فرما باشد، روند بهتری خواهد داشت.

 

+ همیشه تیمی که قبل از دربی جایگاه پایین‌تری در جدول داشته است، انگیزه مضاعفی برای ثابت کردن خود دارد. فکر می‌کنید این موضوع تا چه حد به استقلال کمک خواهد کرد؟

این انگیزه همیشه و در هر شرایطی در هر دو تیم به یک میزان وجود دارد. اما مهم‌تر از انگیزه، آرامش و عدم استرس در حین بازی است. به طور مثال در دربی گذشته، شرایط فنی پرسپولیس و رتبه این تیم خیلی بهتر از استقلال بود، اما استقلال تمرکز لازم را داشت و توانست پیروز بازی شود. 

 

+ متعصب‌ترین هواداران استقلال هم به این موضوع واقف هستند که در حال حاضر پرسپولیس از استقلال قوی‌تر است. اما فنی‌ترین برتری تیم استقلال در این بازی، برتری دروازبان این تیم نسبت به بیرانوند است.

من فکر می‌کنم آقای بیرانوند به مانند تیم پرسپولیس در چند هفته اخیر دچار افت شده است و این یک موضوع تیمی است و اکثر بازیکنان این تیم را شامل می‌شود. غیر از بیرانوند، مسلمان و کامیابی‌نیا نیز دچار افت محسوسی شده اند و این موضوع می‌تواند کفه ترازو را به سمت استقلال سنگین‌تر کند.

دربی

 

+ نبود 3 ستاره اصلی پرسپولیس( احمدزاده، مسلمان، طارمی) می‌تواند خبر خوشی برای استقلالی‌ها باشد اما آبی پوشان هم بازیکن بدون جانشین خود؛ کاوه رضایی را نسبت به دربی قبل در اختیار ندارند. به نظر شما سعید و شهباززاده می‌توانند در این بازی در نقش کاوه ظاهر شوند؟

سبک بازی و شرایط فنی کاوه با مهاجمان کنونی استقلال متفاوت است و استقلال باید به بازی بدون کاوه که همه کاره خط حمله استقلال بود عادت کند. اتفاقی که در بازی با نساجی شاهد آن بودیم؛ یعنی اضافه شدن فرشید اسماعیلی به مهاجمان، آن هم در نقطه کور مدافعان حریف بسیار خطرناک و مثمر ثمر خواهد بود و این بازیکن می تواند به تاثیر گذارترین بازیکن استقلال در دربی تبدیل شود.

 

+ در صورت برطرف نشدن محرومیت وریا غفوری، خسرو حیدری جایگزین این بازیکن می‌شود. با توجه به بالا بودن سن خسرو و کم آوردن این بازیکن در دقایق پایانی، تقابل او با وحید امیری را چگونه پیش بینی می‌کنید؟

بله مطمئنا اگر وریا به بازی نرسد، استقلال در این بخش از زمین دچار مشکل خواهد شد اما امیدواریم کمیته اخلاق و آقای تورک کمی کوتاه بیایند و رسیدگی به این موضوع را به مانند بقیه دنیا به باشگاه بسپارند.

 

+ پیش‌بینی شما از کیفیت و نتیجه بازی چیست؟

به نظر من دربی به دلایلی که گفتم قابل پیش‌بینی نیست، اما مطمئنا حوادث تاثیر زیادی بر روند و نتیجه این بازی دارد. ضمن اینکه تعداد موقعیت‌ها در این بازی نسبت به دیگر بازی‌‌ها کم‌تر است و هر تیمی که از محدود فرصت‌های خود استفاده کند برنده این دیدار است. همان‌گونه که در دربی گذشته استقلال از تک موقعیت‌های خود بهره برد و ثمره آن را دید. در مورد کیفیت بازی هم باید بگویم که معمولا دربی‌های دور رفت کیفیت کافی را ندارد، اما حضور آقای شفر می‌تواند به کیفیت بازی کمک کند. او هنوز تجربه دربی ندارد و حساسیت آن را درک نمی‌کند و همین موضوع باعث می‌شود تا به مانند سایر مربیان محتاطانه عمل نکند. امیدوارم شفر تیم خود را با شجاعت کامل به درون زمین بفرستد.

دربی

 

+ پس معتقد هستید که شفر می‌تواند سورپرایز دربی باشد؟

ببینید این موضوع هم می تواند خوب و هم بد باشد. ممکن است این عدم احتیاط کار دست استقلال بدهد و این امکان هم وجود دارد که باعث شود تا استقلال با شجاعت بیشتری وارد بازی شود.

 

 

حامد کاویان پور: پرسپولیس با 2 گل پیروز می شود

از طرف دیگر؛ سرخپوشان پایتخت در حالی روز پنجشنبه در مقابل استقلال تهران قرار می‌گیرند که لیگ قهرمانان آسیا را از دست داده و در جدول رده بندی لیگ برتر هم، پارس جنوبی جم و پیکان را بالاتر از خود می‌بینند. ضمن اینکه دو ستاره تاثیرگذار این تیم در آخرین برد پرسپولیس در شهرآورد پایتخت، یعنی فرشاد احمدزاده و مهدی طارمی در بازی روز پنجشنبه حضور ندارند. برای بررسی وضعیت این روزهای سرخپوشان، با حامد کاویانپور؛ یکی از بهترین و شوت زن‌ترین هافبک‌های تاریخ باشگاه پرسپولیس و تیم ملی هم‌کلام شدیم که در ادامه می‌خوانید.

حامد کاویان پور

 

+ در حال حاضر شرایط پرسپولیس چگونه است و تا چه حد به برد در دربی امیدوار هستید؟

با توجه به کیفیتی که پرسپولیس در یکی دو سال اخیر دارد و البته بازیکن‌های جدیدی که به این تیم اضافه شدند انتظار می‌رود که پرسپولیس برنده دربی باشد، اما باید یادمان باشد که دربی یک بازی کاملا متفاوت هست و شرایط روز بازی و تمرکز بازیکنان خیلی مهم است. این ذات دربی است که پیروزی در آن می‌تواند به لحاظ روحی و روانی تیم را به اوج برساند و برای ادامه فصل کار را راحت‌تر کند. چه پرسپولیس قهرمان آسیا باشد، چه نباشد. چه بالای جدول باشد و چه پایین جدول. نتیجه دربی برای هواداران خیلی مهم است و پیروزی در آن روحیه مضاعفی به کل پرسپولیسی‌ها منتقل می‌کند. البته نبود احمد زاده در خط هافبک و جای خالی مهدی طارمی می‌تواند تاثیرگذار باشد.

 

+ برانکو در بازی برگشت با الاهلی و بازی با گسترش فولاد به خوبی نشان داد که برای پلن B برنامه‌ریزی کرده است. به نظر شما در این بازی و با توجه به نبود 3 ستاره ارزشمند پرسپولیس (طارمی، مسلمان، احمدزاده) برانکو باز هم می‌تواند پلن B داشته باشد؟

ببینید ما در خط حمله مشکلی نداریم و دست آقای برانکو باز است. علی علیپور این روزها خودش را بسیار آماده نشان داده است. از طرفی عملکرد منشا نیز در بازی برگشت نیمه نهایی آسیا در مقابل الهلال بسیار تحسین برانگیز بود. در خط هافبک اما امیدواریم که بازیکنان جایگزین بتوانند مهره های تاثیر گذاری باشند. در مورد پلن  B و C هم باید بگویم که در حال حاضر تیم پرسپولیس، غیر از برانکو دستیاران با دانشی همچون سرتن چوک و کریم باقری دارد که می‌توانند تمرکز خود را بر روی پلن B بگذارند و ما در این یکی دو سال دائما تنوع تاکتیکی را در این تیم دیده‌ایم. حرکات تاکتیکی و متفاوت این تیم روی ضربات ایستگاهی کاملا مشهود و تاثیرگذار است. من سابقه کار کردن با آقای برانکو دارم و می‌دانم که تفکرات او در داخل زمین کاملا جدی و خلاقانه است.

 

+ به عنوان بازیکنی که در دربی حضور داشته است، فکر می‌کنید چه عواملی باعث موفقیت یک تیم می‌شود؟

غلبه کردن بر حاشیه‌های قبل از بازی و استرس درون زمین می‌تواند رمز موفقیت بازیکنان باشد. امیدوارم با رهبری سید جلال تمام بازیکنان پرسپولیس تمرکز لازم برای بازی را داشته باشند.

دربی

 

+ برای حامد کاویانپور کدام دربی خاطره انگیزتر از بقیه دربی ها بوده است؟

من دربی زیاد بازی کردم، اما مسلما دربی که گل زدم از همه شیرین‌تر بود.

 

+ و به عنوان سوال آخر؛ پیش بینی شما از نتیجه دربی چیست؟

احساس می‌کنم که پرسپولیس 2 بر 0 برنده بازی شود و دوست دارم که این اتفاق رقم بخورد. در مورد کیفیت بازی هم می‌توانم با اطمینان بگویم که از طرف پرسپولیس بازی پر نشاط و جذابی خواهیم دید.

برچسب ها
مصاحبه با حامد کاویان پور
مصاحبه با مجید نامجو مطلق
حامد کاویان پور
دربی
پیروز دربی
مجید نامجو مطلق
استقلال
پرسپولیس
نظرات کاربران
کد امنیتی
mhv
mhv
٩٦/٠٨/٠٣
١
٠
پرپسولیس که می بره این همه توضیحات لازم نبود:))) / مصاحبه (های) خوبی بود.
a_rezazadeh
a_rezazadeh
٩٦/٠٨/٠٦
٠
٠
بله دگه درست حدس زدین و پرسپولیس برد :))