بزرگ ترین رسوایی اخلاقی هالیوود
وقتی سلبریتی‌های هالیوود قربانی آزار جنسی می‌شوند و همه سکوت می‌کنند.

بزرگ ترین رسوایی اخلاقی هالیوود

نویسنده : محمد حسین وکیلی

«هاروی واینستین برای چند دهه متهم به آزار و اذیت جنسی است» تیتر جسورانه‌ای بود که روزنامه نیویورک‌تایمز بر علیه واینستین زد. همین مقاله جنجالی کافی بود تا بازیگران سکوت 20 ساله‌شان علیه این بازیگر را بشکنند. «اشلی جاد» و «رز مک‌گوآ»  بازیگرانی بودند که بعد از چاپ این مقاله دست به افشاگری زدند. مک‌گوآ که مدت‌ها قبل از تجاوز یک تهیه کننده به خودش خبر داده بود:« این ماجرا، رازی بود که همه در هالیوود از آن باخبر بودند. آنها مرا نکوهش می کردند و عمل متجاوز را می ستودند.» حالا با موجی همراه شد که می‌توانست بالاخره حرف دلش را بزند. داستان زمانی عجیب‌تر می‌شود که بسیاری از بازیگران هالیوودی مثل آنجلیناجولی هم از هاروی خاطرات بدی دارند و حالا مشخص می‌شود چرا کیت وینسلت بعد از دریافت اسکار از همه تشکر کرد به جز تهیه کننده فیلم! هاروی واینستن، تهیه کننده فیلم‌های بزرگی چون «مالنا» و «باشگاه مشت‌زنی» حالا باید تحقیر شود. برای اولین بار یکی از اعضای آکادمی اسکار به دلیل اخلاقی اخراج شد و این فرد کسی نیست جز واینستن، نشانه شوالیه را باید به کشور فرانسه پس دهد، از شرکت خودش اخراج شد، همسرش درخواست طلاق داد و آکادمی بفتا هم عضویتش را لغو کرد. همه این‌ها در حالی است که این آزارهای جنسی 20 سال است برای بسیاری از بازیگران بزرگ هالیوودی و حتی چهره‌های معمولی دردسر ایجاد کرده اما هیچ‌کدام تاکنون درباره‌اش صحبت نکرده بودند. 

 

سکوت هالیوود

خبرنگاری به نام ونان فارو (پسر وودی آلن کارگردان و میا فارو هنرپیشه آمریکایی) ماه‌ها درباره ادعای چند زن مبنی بر آزار واینستین تحقیق می‌کرد. آن‌ها مدعی بودند این‌تهیه کننده بزرگ از آن‌ها سواستفاده جنسی کرده و حتی حاضر بودند مقابل دوربین این حرف را اعلام کنند اما روسای فارو در شبکه NBC حاضر نشدند گزارش جنجالی خبرنگار خود را منتشر کنند. این بود که فارو گزارش خود را برای چاپ به «نیویورکر» داد، آن هم ۵ روز پس از آن‌که «نیویورک تایمز» افشاگری‌هایی مشابه را منتشر کرده بود.

بعد از این افشاگری‌ها تقریبا مشخص شد که بسیاری از افراد با نفوذ رسانه‌ها و حتی هالیوودی‌ها از این داستان خبر داشتند اما دم برنیاوردند. بعد از این افشاگری‌ها،یک سوال مهم برای مردم به وجود آمد:«20 سال برای فهمیدن چنین موضوعی دیر نیست؟». واینستن هرکسی که می‌خواهد مقابلش بایستد را با انواع شایعه‌ها از پای درآورده است. روزنامه نگارانی بودند که پیش از این قصد پیگیری حاشیه‌های واینستن را داشته‌اند اما یا واینستن با سرمایه‌گذاری، آن‌ها را خریده و یا نابودشان کرده است.

هاروی واینستین

 

#metoo

بعد از این جریان یکی دیگر از بازیگران هالیوودی، الیسا میلانو دست به کار شد و در توئیترش نوشت هرکسی تجربه مشابه دارد، توئیتی با  هشتگ #metoo (به معنی «من‌هم») ریپلای کند تا وسعت این معضل دیده شود. متاسفانه از آن‌جایی که کسانی دیگری هم این تجربه تلخ را داشتند این هشتگ ترند اول آمریکا و انگلستان شد. یکی از کسانی که فقط با نوشتن همین هشتگ در این کمپین شرکت کرد «لیدی‌گاگا» خواننده مطرح آمریکایی بود. البته او قبل‌ترها گفته بود وقتی 19 سال داشته یکی از تهیه‌کنندگان موسیقی به او تجاوز کرده است. توئیت‌های این هشتگ بسیار تلخ هستند. زنانی که یا به اجبار تجربه داشته‌اند و مدت‌ها تاثیرش در روان افکارشان مانده و یا زیر بار نرفتند و آینده حرفه‌ای یا شغلشان را از دست داده‌اند. از بین شخصیت‌های بزرگ سیاسی هم، «مارگوت والستروم» وزیر خارجه سوئد با پیوستن به این کمپین گفت: «من هم در عالی ترین سطح سیاسی، مورد آزار جنسی قرار گرفته ام. در بالاترین سطح سیاسی هم آزار جنسی خانم ها وجود دارد»

 یکی دیگر از هشتگ‌هایی که قبل از این کمپین راه افتاد WomenBoycottTwitter # بود که در حمایت از مک‌گوآن در برابر تجاوز واینستن ترند اول دنیا شد. دختران، یک روز توییتر را بایکوت کردند تا نظر افکار عمومی را بر علیه واینستین جلب شود.

اناهیتا همتی

 

ایرانی‌ها هم شرکت کردند

ایرانی‌ها هم در توییتر با هشتگ‌های من‌هم و metoo در این کمپین شرکت کردند تا حق خود را به مردها گوشزد کنند. آن‌ها از خاطره‌های تلخشان نوشتند و آزارهای کلامی و ... که هر روزه با آن دست و پنجه نرم می‌کنند. آناهیتا همتی یکی از سلبریتی‌های ایرانی بود که در اینستاگرام خود از هشتگ #metoo استفاده کرد، اما توضیحات دیگری نداد. البته این اولین باری نیست که در حوزه زنان و آزار جنسی در توییتر فارسی هشتگ زده می‌شود. پیش از این در حمایت از کودکانی مثل بنیتا، سارینا و ... هم حسابی توییتر‌ی‌ها فعال بودند. #نه_به_خشونت_خانگی یکی دیگر از هشتگ‌هایی بود که بعد از آزارهای «اعظم» توسط همسرش، در توییتر راه افتاد و به خشونت‌هایی می‌پرداخت که در محیط خانه، زنان ایرانی تجربه کرده بودند. خلاصه داستان آزار و خشونت‌های جنسی بزرگ‌تر و وسیع‌تر از چند کمپین اینترنتی است. این مسئله بدون شک بر روی روحیه زنان و فرزندان کشورمان تاثیر مستقیم دارد و راه حلش هم کمپین راه انداختن نیست. این کمپین‌ها فقط برای یادآوری مشکلات روزمره‌مان است و برای راه حلش باید اقدام اساسی شود. فرهنگ‌سازی کنیم؛ اصلا برآیندی از فضای روانی و جنسی جامعه خودمان داشته باشیم تا بتوانیم برای بهبودش برنامه‌ریزی کنیم. موضوعی که در متاسفانه در ایران دیده نمی‌شود.

برچسب ها
تعرض جنسی هاروی واینستین
رسوایی جنسی در هالیوود
آزار و اذیت جنسی در هالیوود
تجاوز در هالیوود
هاروی واینستین
ونان فارو
سو استفاده جنسی
نظرات کاربران
کد امنیتی
NA30M_PAHLAVAN
NA30M_PAHLAVAN
٩٦/٠٨/٠٣
٠
٠
عجب!!!
Snow_Queen
Snow_Queen
٩٦/٠٨/٠٣
٠
٠
متاسفانه هرچند وقت یکبار از این کمپین ها راه میفته و بعد از چند روز موضوع فراموش میشه. کلن فراموش شدن این موضوع ها به نفع مسئولین هست تو هر کشوری!