تنهایی مدرن
با ظهور ربات های چت ناشناس تلگرام؛ وارد فاز جدیدی از تنهایی می شویم

تنهایی مدرن

نویسنده : یاسین ناطقی

صبح از خواب بیدار می‌شویم. بدون این که از جایمان تکان بخوریم، گوشی را برمی‌داریم و می‌رویم سراغ تلگرام. کانال‌های خبری، گروه خانوادگی، چت‌های دوستانه و گروه‌های دانشگاهی را چک می‌کنیم و از رخت خواب بیرون می‌آییم. تا همین سه چهار سال پیش، برای انجام این کارها باید تا دکه روزنامه فروشی می‌رفتیم؛ برای دیدن رفقای قدیمی‌ دوران دبیرستان‌مان کلی برنامه‌ریزی می‌کردیم و برای جمع کردن اعضای فامیل، تا شب یلدا صبر می‌کردیم. تلگرام این روزها نماینده تمام شبکه‌های اجتماعی در ایران شده‌است. حالا آنقدری جلو رفته است که برای اوقات تنهایی‌مان، مخاطبی «تصادفی» هم پیدا می‌کند تا بدون فاش شدن هویتمان، بتوانیم با ناشناسی در جای دیگری از دنیا صحبت کنیم. ربات‌هایی که امکان چت با غریبه‌ها و به‌صورت ناشناس را فراهم می‌کنند، حدود دو سال پیش در اروپا و حالا در داخل کشور، ساخته می‌شوند.

 

عکسِ برهنه بفرست!

وقت‌هایی که در خوابگاه تنها هستم برای تفریح وارد ربات می‌شوم. این ربات ایتالیایی است و معمولا خارجی‌ها داخلش می‌چرخند. همه‌جور آدمی را می‌شود اینجا پیدا کرد. از خودم گرفته که دانشجو هستم و سر کلاس‌های خسته‌کننده دانشگاه می‌آیم سراغ ربات، تا گارسون و دانش‌آموز دبیرستانی. تقریبا همه مکالمه‌ها با یک جمله مشابه شروع می‌شوند: Male or Female? (مذکری یا مونث؟). دو سه روز که با بات کار کنی، می‌فهمی بیشتر آدم‌هایی که واردش می‌شوند، دنبال شریکی برای سکس چت هستند و بعد از فهمیدن جنسیت‌ات، یا از چت خارج می‌شوند یا اسم و سن و سالت را می‌پرسند. بعد از چند دقیقه هم می‌گویند که عکس برهنه‌ای از خودت را برایشان بفرستی. با این که دختر نیستم، اما خیلی وقت‌ها خودم را جای دخترهای پانزده شانزده ساله جا می‌زنم و چت را ادامه می‌دهم. پیدا کردن چند عکس برهنه از دختر هم کار سختی نیست. کافی است چند ثانیه در گوگل جستجو کنی. البته الان امکانات تلگرام بیشتر شده است. بعضی‌ها می‌خواهند که همانجا از خودت فیلم بگیری یا صدایت را ضبط کنی و برایشان بفرستی.

تنهایی مدرن 

 

اصل بده!

دختر است و هجده سال دارد. چند ماه پیش، برای اولین‌بار از یک ربات ایرانی استفاده کرد. می‌گوید گپ زدن با یک نفر به صورت ناشناس، برایش جالب بوده. پسرها بیشتر از دخترها وارد چت می‌شدند و اولین چیزی که می‌خواستند، asl  بود؛ سن، جنسیت و مکان زندگی. می‌گوید به محض گفتن این اطلاعات، فرد مقابل از چیزهای بیشتری مثل رشته تحصیلی، قد، وزن و یا حتی زیبایی‌اش می‌پرسیده است. او هم مثل خیلی‌های دیگر، در پاسخ به سوالی در مورد هدفش از شروع مکالمات ناشناس، چیز خاص و عجیبی را نام نمی‌برد. «دوست داشتم یه مکالمه با یه شخص ناشناس داشته باشم، راجع به هرچیزی!»

می‌گوید دلش صحبتی را می‌خواسته که مانند یک فیلم، شروع شود و بدون این که رابطه خاصی شکل بگیرد، تمام شود؛ مثلا یک بحث جالب در مورد اعتقادات و چیزی مثل آن که سرگرم کند.

تنهایی در شبکه های اجتماعی 

 

مکالمه ای درباره خدا

یک بار با یک خارجی در strangerBot آشنا شدم. اهل فلورانس بود. هم سن و سال بودیم و جفت‌مان پسر. چند روز مانده بود به تولد هفده سالگی‌اش. از پیتزا و ایران و داعش حرف زدیم. بعد از مدتی، بحث‌مان به سوی خدا کشیده شد. درباره‌اش حرف زدیم و وقتی به خودمان آمدیم، دیدیم چهار ساعت از شروع مکالمه گذشته است. تا چند روز مدام با هم صحبت می‌کردیم و بعد تصمیم گرفتیم آیدی‌های تلگرام‌مان را رد و بدل کنیم. چند روز پیش، تولد هجده سالگی‌اش بود. این روزها کمتر حرف می‌زنیم، اما هنوز رابطه‌مان برقرار است.

تنهایی 

 

هنوز هم تنهاییم...! 

اولین چیزی که در مواجهه با ربات‌های چت ناشناس با غریبه‌ها، همان «ناشناس» بودنمان است. مسئله‌ای که اجازه می‌دهد برای دقایقی، آن کسی باشیم که دلمان می‌خواهد و یا حتی همان کسی که واقعا هستیم. هر کسی هم دنبال چیزیست. یکی دنبال درد دل، یکی وقت گذرانی، یکی پیدا کردن دوست و یکی دیدن عکس‌های لخت نفر مقابل! 

در چت‌ ناشناس با مخاطب تصادفی، می‌توانیم هر هویتی که دلمان می‌خواهد را خلق و به نفر مقابل معرفی کنیم. می‌توانیم پسر باشیم و دختر بشویم و بدون نگرانی از سرزنش جامعه‌ای که حتی وجود خارجی ندارد، تمایل به سکس‌چت کنیم. سکس چت، مختص به طرفداران ربات ایرانی نیست. بسیاری از خارجی‌هایی که در ربات‌های غریبه‌یاب می‌چرخند هم به دنبال همین رابطه چند دقیقه‌ای هستند. چیزی که مشخصا در سایت‌های پورن پیدا نمی‌شود.  

در چت‌های تصادفی با غریبه‌ها، از چیزهایی حرف می‌زنیم که شاید هیچ یک از اعضای لیست مخاطبان گوشی‌مان مناسب شنیدنش نیستند و یا حال و حوصله شنیدنش را ندارند. این همان چیزیست که جامعه شناسان از آن با اسم «تنهایی اجتماعی» حرف می‌زنند. مهم نیست لیست مخاطبان تلفن همراهمان چقدر بلند بالا باشد؛ وقتی نمی‌توانیم برای حرف زدن درباره چیزهایی که می‌خواهیم، با آن‌ها هم‌کلام شویم یعنی تنها هستیم.

شاید در مرحله اول این چت‌ها نیازهایمان را برطرف کند. همین که هم‌صحبتی به ما بدهد و ما را از لاک تنهایی‌مان بیرون بکشد، خوب باشد اما به مرور زمان مشکل ساز می‌شوند. زمانی‌که به عاطفه‌تان لطمه می‌خورد و عوامل استرس‌زا در زندگی‌تان پررنگ‌تر و جدی‌تر می‌شوند. گاهی این فرسودگی روانی، منجر به از دست دادن تعادل روحی و حتی احساس پوچی می‌شود. 

سعی کنید وارد اجتماع شوید! خودتان و روابط‌تان را محدود به فضای مجازی نکنید، چرا که رفته رفته اعتماد به نفس‌تان کاملا از بین می‌رود و شما می‌مانید و جزیره تنهایی‌تان و آنوقت بیرون آمدن از این جزیره روز به روز برایتان سخت‌تر می‌شود. به مکان‌های جدید بروید و افکار منفی را دور بریزید و در برقراری ارتباط با دیگران لحظه‌ای درنگ نکنید. 

برچسب ها
ربات های چت ناشناس تلگرام
چت ناشناس در تلگرام
تنهایی در شبکه های اجتماعی
تنهایی مدرن
آسیب های تنهایی
آسیب های شبکه های اجتماعی
مهارت های ارتباطی
نظرات کاربران
کد امنیتی
فائزه
فائزه
٩٦/٠٨/٠١
٣
١
چه غم انگیزناک بود!! چه بده داریم ماشینی میشیم :(
یاسین ناطقی
یاسین ناطقی
٩٦/٠٨/٠٢
٣
٠
بله. متاسفانه گویا همینطوره...
s_mostafa_b
s_mostafa_b
٩٦/٠٨/٠١
٢
٠
هر روز بدتر از دیروز :(
الهام حبشی
الهام حبشی
٩٦/٠٨/٠٢
١
٠
از اول زندگیم تا امروز از غریبه ها می ترسیدم. زمان مایاهو مسنجر بود و وبلاگ. کافی بود یکی بیاد و حرفی بزنه، شماره بزاره یا از واژه ی اصل استفاده کنه یا آشنایی باشه که بخواد اذیتم کنه. تمام پیاما رو پاک می کردم و هیچ وقت درست جواب نمی دادم. حتی حرف زدن با آشناها هم گاهی سخته. نمی دونم چطور مردم انقدر راحت با یک نفر که نمی شناسن حرف می زنن و ارتباط برقرار میکنن...
یاسین ناطقی
یاسین ناطقی
٩٦/٠٨/٠٢
١
٠
آخ آخ! هی همه این یاهو مسنجر رو هر روز می کوبن تو سرِ ما متولدین نیمۀ دوم دهه 70 :)) راستش فکر نمی کنم اونقدام چیز ترسناکی باشه. اگر یه مدت تجربه کنیدش، می بینید شاید یه سری جذابیت ها هم داشته باشه واقعا. البته نکته اینجاست که باید هدف مون از رفتن توی این بات ها، برای خودمون کاملا روشن باشه و حداقل بهش فکر کنیم
NA30M_PAHLAVAN
NA30M_PAHLAVAN
٩٦/٠٨/٠٢
١
٠
خوب یا بد فضای مجازی بستگی به نوع استفاده ش داره مثل هر چیز دیگه ای .. مثل چاقو که هم میتونه برای بریدن نون صبحانه به کار بره هم جنایت.. فکر میکنم در وهله اول خود شخص باید آگاهی لازم رو از فضای مجازی به دست بیاره و همچنین سلامت روانی داشته باشه.. واقعا آخه اشخاصی که از طریق س ک س چت به لذت میرسن از نظر روانی سالمن؟؟؟ خدا عاقبت همه ی جوونارو به خیر کنه ان شـاء الله.
یاسین ناطقی
یاسین ناطقی
٩٦/٠٨/٠٣
١
١
درست می گید. مشخص هست که استفاده از ربات اگر برای یک نفر جدی یا مثلا بخشی برنامه روزانه‌ش بشه، به بخش خطرناک قضیه نزدیکترش می کنه... و خب سکس چت هم برای کسی که دسترسیش به شریک جنسی کمه، راه ساده ای به نظر می رسه. توضیح هم داده شد که فقط رد و بدل کردن تکست نیست و عکس و فیلم هم می تونن از خودشون منتقل کنن. ممنون از نظرتون / ایشالله :)
شهاب الدین تقوی
شهاب الدین تقوی
٩٦/٠٨/٠٣
١
٠
امتحان کردم ربات رو.... همونجوری که گفتی صرفا برای سکس چت هست و بس به طوری که اگه طرف بفهمه که تو دختر نیستی فورا از چت روم خارج میشه
یاسین ناطقی
یاسین ناطقی
٩٦/٠٨/٠٣
٢
٠
خارجیش بیشتر اینجوریه. ایرانیش یه مقدار قابل تحمل تر شده الان. و البته یکی دو تا هم نیستن. آخرین باری که چک کردم، حدود 5 تا بات بودن که 2 تاشون خارجی بود و 3 تاش ایرانی.
فرانک باباپور
فرانک باباپور
٩٦/٠٨/٠٣
١
٠
خيلي باحال بود باتش! :)))) با يكي چت كردم گفت چرا اومدي تو اين بات؟ گفتم تست كردن و صحبت با يكي! اينو گفت: Stranger: Searching for some girls ahahah😅 :))))
فرانک باباپور
فرانک باباپور
٩٦/٠٨/٠٣
١
٠
چرا اونا همشون روز تولدشون ميان؟! :|
یاسین ناطقی
یاسین ناطقی
٩٦/٠٨/٠٣
٠
٠
صداقتش منو گرفت :))) ... یجتمل میخوان به مناسب تولد، برن یه کم خوش بگذرونن با غریبه ها! :)
Salioos
Salioos
٩٦/٠٨/٠٣
١
٠
بله استفاده کردم و چت کردم‌. اولش جالبه ولی ادمو افسرده میکنه
سپیده
سپیده
٩٦/٠٨/٠٣
٥
١
صرفا چون گفتی نظر بدم اومدم😅😅😅 خسته نباشی پهلوون 💪💪