برای نیاز جوانان به تفریح چه کردیم؟
پشت پرده ماجراهایی همچون پارک آب و آتش و دیسکوی خیابانی در مشهد

برای نیاز جوانان به تفریح چه کردیم؟

نویسنده : مریم شیعه زاده

صبح‌ها با صدای مصنوعی زنگ موبایل از خواب بیدار می‌شویم و صبحانه را میل کرده و نکرده از خانه بیرون می‌زنیم. به جای دوچرخه سواری یا قدم زدن زیر سایه‌ی درختان سر به فلک کشیده، سوار ماشین‌های بی‌روح و سردمان می‌شویم و راه می‌افتیم در خیابان‌های شلوغ و اعصاب خردکن شهر. به محل کار که می‌رسیم تازه شروع سختی‌هاست... کار که تمام می‌شود دوباره سر و کارمان می‌افتد با ترافیک شهر. از هیاهو و شلوغی خودمان را به خانه می‌رسانیم تا کمی ذهن‌مان آرام بگیرد. استراحت که تمام می‌شود، تازه خودمان را محصور در خانه‌ای می‌بینیم که دور تا دورش وسایل الترونیکی است و قرار است با آن‌ها سرگرم شویم. بی‌حوصله روی مبل لم می‌دهیم و کانال‌های تلویزیون را بالا و پایین می‌کنیم. 

 

حلقه گم شده زندگی‌های امروز

این‌ها را نگفتم تا زیر نکات کسالت‌آور روزها را خط قرمز بکشم و سیاه‌نمایی کنم. می‌خواستم از یک حلقه گم شده در زندگی‌هایمان صحبت کنم که هرچه می‌گذرد محوتر و کمرنگ‌تر می‌شود. «تفریح» که لازمه زندگی است و اگر نباشد، فعالیت‌ها و افکار منفی جایش را می‌گیرد. 

تفریح‌ را نمی‌شود درست و حسابی معنی کرد. این واژه در ذهن دیگران معانی مختلفی دارد و هرکس با توجه به روحیات و علایقش آن را معنا می‌کند. شاید برای یکی از ما تماشای تلویزیون تفریح باشد و برای دیگری گشت و گذار در اینستاگرام یا صحبت کردن با خانواده و رفتن به سالن سینما، اما به صورت کلی باید یک نتیجه به ما بدهد. آن هم بازگشت به حالت اولیه است! یک انسان با انگیزه و شاد که روحیه‌ی تحلیل رفته‌اش را باز پس گرفته. 

تفریح 

 

41 هزار تومان؛ سهم ماهیانه کارگران برای تفریح! 

تفریح برای افراد یک جامعه ضروری است، مخصوصا وقتی صحبت از قشر آسیب پذیر آن، یعنی کارگران؛ می‌شود. طبق گزارشی از مرکز آمار، ایرانی‌ها در سال 95 چیزی حدود 5درصد از درآمدشان را به تفریح اختصاص ‌می‌دادند که این آمار در سال 94 تنها دو درصد بوده است! این یعنی در سال 95 که کارگران 812 هزار تومان حقوق دریافت می‌کردند، هر ماه 41 هزار 412 تومان را صرف تفریح می‌کردند. حالا سوال اینجاست که با 41 هزار تومان در ماه، برای یک خانواده؛ چه تفریح‌هایی امکان‌پذیر است؟ خانواده یک کارگر در ماه چند بار به تفریح می‌روند؟ و سلامت روان این افراد قرار است چطور تامین شود؟ 

 

پارک‌ها و رستوران‌ها؛ مراکز تفریحی خانوادگی

اغلب خانواده‌های ایرانی برای پر کردن اوقات فراغت‌شان، بدون صرف هزینه؛ به پارک‌ها می‌روند و همین مسئله باعث شده تا پارک‌ها پرمخاطب‌ترین مناطق تفریحی باشند. بعد از پارک‌ها، رستوران‌ها هستند که اوقات فراغت مردم را پر می‌کنند و بد نیست بدانید بر اساس تحقیقی که دکتر مجید ابهری، متخصص علوم رفتاری؛ انجام داده است، 65 درصد از تهرانی‌ها خوردن را تفریح می‌دانند و رستوران‌گردی بخش اعظم تفریح‌شان، مخصوصا در شب است. تفریحی که در ماه‌های سرد سال، می‌شود تفریح اصلی و ناسالم همه‌ی خانواده‌های ایرانی! 

تفریح 

 

پس از «ممنوع» کردن، چه می کنیم؟

صفحات فضای مجازی را بالا و پایین می‌کنم تا هیچ نقل قولی از مسئولین و کارشناسان جانماند. گزارش‌ها، مصاحبه‌ها و مقالات زیادی را می‌خوانم و این وسط یک گزارش عجیب توی ذوقم می‌زند. گزارش یکی از خبرگزاری‌های اصولگرا درباره باشگاه‌های بیلیارد و تشبیه این باشگاه‌ها به لاس‌وگاس! از دیدن کلمه لاس‌وگاس خنده‌ام می‌گیرد. بازهم اخبار را دنبال می‌کنم. بعدی خبر تعطیلی باشگاه‌های زومباست. بعدی هم خبرهای مربوط به لغو کنسرت‌ها و گلایه برخی‌ها که این بار نگران اختلاط در سالن‌های بولینگ و سالن‌های تئاتر هستند. از همه این‌ها می‌گذرم. می‌رسم به چند سال پیش‌تر. خبر تعطیلی کافه‌های قلیان و... حالا یک سوال بدجور ذهنم را درگیر کرده است، طی سال‌های اخیر وقتی بسیاری از تفریح‌ها را محدود و یا ممنوع کردیم، چه جایگزینی ارائه دادیم؟ 

 تفریح

 

من هیجان می‌خواهم! 

ماجرای آب بازی جوان‌ها در پارک آب و آتش تهران یا کلیپ دیسکوی خیابانی در مشهد را خاطرتان هست؟ کلیپی که زمان انتخابات ریاست جمهوری سر و صدای زیادی به پا کرد و حرف و حدیث‌های زیادی به وجود آورد اما پیامش برای مسئولان یک چیز بود! جوان «هیجان» می‌خواهد.

 

هیجانی که لابه‌لای روزمرگی‌هایش گم شده است و شاید به همین خاطر است که پس از هر پیروزی تیم‌های ملی و هر هیاهوی انتخاباتی، جوان‌ راهی خیابان می‌شود و سعی می‌کند فقط و فقط شاد باشد و بدون هزینه تفریح کند.

مشکل ما دقیقا اینجاست که هربار صحبت از مسائل جوانان می‌شود، همه اظهار نظر می‌کنند جز جوان‌ها. کسی از آن‌ها، نیازهایشان را نمی‌پرسد. کسی سوال نمی‌کند بودجه فرهنگ و تفریح را باید کجا هزینه کرد. همیشه با بدبینی تمام مسائل جوان‌ها را تحلیل می‌کنیم و این بار هم که حرف از تفریح‌شان است، می‌خواهیم به سبک خودمان سالم سازی کنیم و تهش جوان‌ها را که هی میل دارند به سمت خلاف و اعتیاد و روابط ناسالم کشیده شوند، در مسیر اخلاق پیش ببریم و رستگارشان کنیم! اگر امروز به فکر تغییر رویه نباشیم، باید منتظر باشیم تا فردا فعالیت‌های منفی و رفتارهای پرخطر جایگزین تفریح‌های سالم شوند.

برچسب ها
تفریح جوانها در ایران
تفریح جوانان
پشت پرده دیسکوی خیابانی مشهد
ممنوع کردن تفریح جوانان
محدود کردن تفریح
تفریح خانواده کارگران
هیجان طلبی جوانان
نظرات کاربران
کد امنیتی
k_koolak
k_koolak
٩٦/٠٧/٢٩
٠
٠
همه نیاز دارند به تفریح جوان و نوجوان و کودک بیشتر به هیجان و تخلیه انرژی احتیاج دارند
m.shiezadeh
m.shiezadeh
٩٦/٠٧/٣٠
٠
٠
همین طوره :)
مرتضی تقی زاده
مرتضی تقی زاده
٩٦/٠٧/٢٩
١
٠
«مشکل ما دقیقا اینجاست که هربار صحبت از مسائل جوانان می‌شود، همه اظهار نظر می‌کنند جز جوان‌ها. کسی از آن‌ها، نیازهایشان را نمی‌پرسد. کسی سوال نمی‌کند بودجه فرهنگ و تفریح را باید کجا هزینه کرد.» همین دو یه خط مطلبتون حرف دل جووناست و اگه مسئولین حل کنند چه شود
a_a
a_a
٩٦/٠٧/٢٩
٠
٠
برای مورد اخر ک اصلا حرفی ندارم:|
فرانک باباپور
فرانک باباپور
٩٦/٠٧/٣٠
٠
٠
واقعا موضوع تفريح موضوع خيلي مهميه. اگر تفريح درست تعريف بشه جوونا سراغ خيلي چيزا نميرن. انقدر هم سطح توقعمون پايين نمياد كه با فيلم ديدن، تازه اونم فيلم خارجي و تو خونه نه سينما، حس كنيم تفريح كرديم! اين هيجان بايد تخليه بشه و وقتي جاي درستش نباشه، جاي اشتباه تخليه ميشه!