«خانه دختر» ویران شد!
از حذف سکانس تجاوز پدر به دختر تا سوالی که پاسخش مبهم ماند

«خانه دختر» ویران شد!

نویسنده : مائده کاشیان

بعد از اکران فیلم‏‏‌های توقیفی «مادر قلب اتمی» و «زادبوم» حالا نوبت به نمایش فیلم پر سر و صدای «خانه‏ دختر» به کارگردانی شهرام شاه حسینی رسیده است. حاشیه‌‏های این فیلم سه سال قبل از زمانی که در سی و سومین جشنواره‏‌ی فیلم فجر به نمایش درآمد شروع شد، عده‌‏ای از منتقدان برایشان سوال بود چطور چنین فیلمی که خانواده‌‏های مذهبی و غیرت مردان ایرانی را نشانه گرفته مجوز ساخت گرفته است و در جشنواره اکران شده؟ بعد از این حواشی، اکران فیلم متوقف شد و به لیست فیلم‏‌های توقیفی اضافه شد و تنها به شرط ایجاد اصلاحات در سکانس‌‎‏هایی از فیلم، خانه دختر می‌‏‌توانست فرصتی برای اکران در سینماها پیدا کند. بعد از اینکه عوامل سازنده زیر بار این اصلاحات و تغییرات رفتند قسمت‌‏هایی از فیلم دوباره فیلمبرداری و حدود 40ثانیه از فیلم حذف شد و حالا بلاخره بعد از سه سال، چند روزیست که از اکران خانه دختر در سینماها می‏‌گذرد. 

داستان این فیلم در مورد دختر جوانی به اسم سمیراست که روز قبل عروسی‌‏اش به طرز مشکوک و به دلیل نامعلومی کشته می‌‏شود، دو نفر از دوستان نزدیک عروس یعنی پریسا و بهار دنبال علت مرگ عجیب او می‌گردند...

خانه دختر

 

فیلم شروع خوبی دارد و از همان ابتدا ذهن تماشاگر را درگیر علت مرگ عروس می‏‌کند و از آن به بعد چشم امید مخاطب برای پرده برداشتن از راز مرگ سمیرا دنبال شخصیت‌‏هایی مانند پریسا، بهار، خواهر و نامزد اوست، اما مشکل اینجاست که این درگیری نه چندان جذاب و خسته‌‌کننده تقریبا تا اواخر فیلم ادامه دارد و وقتی پیگیری‌‏های پریسا و بهار یا حتی رسانه‏ای شدن ماجرای سمیرا و چاپ شدن این خبر در روزنامه هم نصفه و نیمه در فیلم رها می‌‏شود، تماشاگر از اینکه بلاخره باید کجای قصه و از طریق چه کسی علت فوت سمیرا را بفهمد گیج می‌‏شود و خلاصه همه‌‌‏ی آن شخصیت‌‏ها به طرز عجیبی تماشاگر را ناامید می‌‏کنند و در نهایت او را با سوال مهمش تنها می‏‌گذارند. 

البته در لحظات پایانی فیلم ظاهرا چگونگی مرگ سمیرا نشان داده می‌‏شود، اما تماشاگر می‌داند که علت اصلی مرگ اتفاق دیگری است، اتفاقی که زیر تیغ سانسور رفته! اگر فرض کنیم که یکی از دیالوگ‏‌های مهم فیلم اصلاح نمی‌‌شد و آن سکانسی که جواب علامت سوال بزرگ فیلم بود حذف نمی‌‏شد، باز هم این ایراد که چرا پریسا، بهار و مخصوصا خواهر سمیرا نقش تعیین کننده‌‏ای در برملا شدن راز مرگ سمیرا ندارند و کلا بود و نبودشان فرقی در پیشبرد قصه ندارد به فیلم وارد است؟ چرا با وجود اینکه این شخصیت‌‏ها می‏‌توانستند کاملا تاثیرگذار باشند تا این اندازه در قصه بی‏خاصیت عمل می‌‏کنند و انگار فقط هستند به این خاطر که تماشاگر را تا پایان فیلم سرگرم کنند؟

اشکال دیگری که در مورد بعضی از شخصیت‌‏های داستان مثل پدر سمیرا و خواهرش ستاره توی ذوق می‏‌زند این است که تماشاگر از ابتدا تا انتهای داستان آن‌‏ها را تقریبا نمی‌‏شناسد و از آن‏ها چیزی نمی‌‏داند. بنابراین نمی‌‏توان به راحتی تنها سانسور را برای تمام ابهام‌‏هایی که در قصه و در مورد شخصیت‌‏ها وجود دارد، بهانه کرد. شاید تنها چیزی که می‌‏توان از آن در فیلم لذت برد، انتخاب مناسب بازیگران و بازی بسیار خوب حامد بهداد باشد که از آن آدم عصبی با حالت‌‏های خاص خودش فاصله گرفته و با بیشتر نقش‌‏هایی که تا به حال از او دیده‏‌ایم متفاوت است. البته از حق نگذریم موسیقی فیلم را که «یحیی سپهری شکیب» ساخته است هم بسیار تاثیرگذار و شنیدنی است و مثل اینکه سفر این آهنگساز به ترکیه برای ساخت بخشی از موسیقی فیلم که با استفاده از ساز زهی خاصی به نام «یای بهار» که با آرشه نواخته می‌‏شود و نوازنده‏ای ترک آن را اختراع کرده است بیهوده نبوده و انتخاب بسیار مناسبی بوده است.

خانه دختر

 

در نهایت می‌‏توان گفت اگرچه که فیلنامه‌‌نویس خانه دختر یعنی پرویز شهبازی، دست روی مسئله‏‌ی بسیار مهمی گذاشته اما بین این خانه دختری که روی پرده‏‌ی سینماها می‌‏بینیم، با آن خانه دختری که قرار بود باشد فاصله بسیار زیاد است. خانه دختری که اکران شده یک فیلم مبهم است که به مسئله‌‏ای که خط قرمز و تابو محسوب می‌‏شود تنها در حد یک اشاره کوتاه و کاملا محتاطانه نزدیک می‏شود، نه به درستی طرح موضوع می‌‏کند و نه دردی دوا می‌‏کند و البته از مهم‌‏تر سایه‌‏ی سانسور و ممیزی روی آن سنگینی می‌‏کند، آنقدر که وقتی تماشاگر سالن سینما را ترک می‌‏کند به این نتیجه می‌‏رسد که اگر قرار است عوامل سازنده‏‌ی فیلم‌‏هایی که اجازه‌‏ی اکران ندارند تا این اندازه فیلم را زیر تیغ سانسور بفرستند، همان بهتر که توقیف بمانند و هرگز اکران نشوند آن وقت لااقل حس نمی‌‏کند مدت‏‌ها برای تماشای آن فیلم بیهوده انتظار کشیده است! 

برچسب ها
معرفی فیلم خانه دختر
سانسور خانه دختر
توقیف فیلم خانه دختر
شهرام شاه حسینی
خانه دختر
نظرات کاربران
کد امنیتی
NA30M_PAHLAVAN
NA30M_PAHLAVAN
٩٦/٠٧/٢٧
٠
٠
تشکــر از توضیحاتتون :)
مائده کاشیان
مائده کاشیان
٩٦/٠٧/٢٧
٠
٠
امیدوارم به کارت بیاد ؛)
m.shiezadeh
m.shiezadeh
٩٦/٠٧/٢٩
٠
٠
می خواستم ببینمش حتمن اما خب بعد از اینکه بچه ها دیدنش، گفتن چه بلایی سر فیلم آوردن...
مائده کاشیان
مائده کاشیان
٩٦/٠٧/٢٩
٠
٠
فقط اگر میخوای به عنوان یه فیلم پرحاشیه دیده باشیش ببین و گرنه چندان ارزش دیدن نداره :/ البته به جز حامد بهدادش :))
سادات
سادات
٩٦/٠٧/٣٠
٢
١
اگر تجربه و دقت داشته باشیم متوجه میشیم کجای فیلم شانشور شده. من دیدم به شما هم پیشنهاد میکنم.
k_koolak
k_koolak
٩٦/٠٧/٢٩
١
٠
ما رفتیم دیدیم که نکنه باز برشدارند ولی نفهمیدم دقیقا چرا توقیف بوده الان تجاوز درش بود یا نبود؟با نظر شما در مورد شخصیت ها کاملا موافقم داستان و موضوع خوب بود ولی در نیم ساعت میشد فیلم رو بست
مائده کاشیان
مائده کاشیان
٩٦/٠٧/٢٩
٠
٠
یه صحنه ای که با توجه به اون مشخص موضوع تجاوز معلوم میشده(که به همین دلیل هم توقیف شده بود)تو نسخه اصلی بوده اما الان تو نسخه سانسور شده نیست.
ناشناس
ناشناس
٩٦/٠٧/٣٠
٣
٠
این تحلیل یا به گفته ی خودتون معرفی فیلم اصلا درست نیست,چرا که اولا سمیرا کشته نشد,بلکه چیزی شبیه خودکشی بود ظاهرا که به خاطر حذفیات ما دقیقش رو نمیدونیم,که بهتره در معرفی از کلمه ی مردن به جای کشته شدن استفاده بشه,دوما بخش های سانسور شده کاملا بی نظم و پراکنده بود,و همین باعث میشه تصور کنیم فیلم به خاطر کارگردانی یا فیلنامه دچار ضعفه,در صورتی که این ضعف سانسور چی های نادان و بی سواد هست که چیزی از فیلم باقی نذاشتن,و مشخصه این هم ناتمام موندن اتفاقایی در فیلمه,که از ناشی ترین کارگردان و نویسنده هم امکان نداره سر بزنه , مثل توضیحات ستاره و سرنخ دادن هاش برای آشکار کردن حقیقت,که نیمه کاره میمونه,یا پیگیری های منصور,که کاملا بی نتیجه و نصفه و نیمه رها میشه ریتم فیلمی هم ازش انتقاد کردید کاملا درست و خوبه,و اصلا بهش نقد وارد نیست ,نکته ی مهمی که در معرفی به عنوان اصل جاش خالی بود هم,موضوع اصلی فیلمه,که برای کسی که چیزی از فیلم نمیدونه,احتمالا از توضیحات موسیقی خیلی مهم تره کلا نویسنده بودن,یا فیلم زیاد دیدن,دلیل نمیشه کسی بتونه نقد فیلم بگه که,نمیدونم چطور هر کس به خودش اجازه میده نقد فیلم بنویسه,اونم اظهار نظر ها و نقد های عامیانه,ضعیف و راننده تاکسی طوری
مائده کاشیان
مائده کاشیان
٩٦/٠٧/٣٠
٢
٠
اول اینکه من تو خلاصه فیلم از کلمه کشته شدن استفاده کردم چون چیزیه که همون اول به نظر مخاطب میاد و نخواستم داستان رو لو بدم// نکته دومی که شما متوجهش نشدید اینه که ای کاش وقتی یک فیلم با سانسور تبدیل به چنین فیلم نصفه و نیمه و مبهمی میشه، عوامل سازنده راضی به اکران شدنش در هر شرایط نشن،من بر اساس فیلمی صحبت کردم که الان روی پرده ست نه چیزی که قرار بوده باشه و الان نیست! در ضمن ایرادی که من گفتم کاملا به شخصیت پریسا و بهار وارد هست چون بخش های سانسور شده مربوط به پدر و دیالوگ خاصی بین منصور و پدر بوده و اگر حذف نمیشد باز هم اوضاع این دو تا شخصیت فرقی نمیکرد//سوم موضوع اصلی فیلم جاش خالی بود؟!!من هرگز اونقدر در مورد موضوع فیلم توضیح نمیدم که کلا داستان لو بره و مخاطب دیگه براش جالب نباشه فیلم رو ببینه، همون اندازه ای که لازم بود از موضوع فیلم گفتم و تو معرفی فیلم قرار نیست فیلم رو تعریف کنم//و در آخر وقتی شما اصلا فرق نقد و معرفی فیلم رو نمیدونین کاملا بهتون حق میدم از این موضوع که چرا کسی که فیلم میبینه یا نویسنده ست نظر میده عصبانی باشید.قبل از اینکه برای دومین بار آخر کامنتتون نشون بدین فرق این دو تا رو نمیدونین همون اول که نوشتین "تحلیل" یا به قول خودتون معرفی فیلم هم کاملا مشخص بود که تفاوتش رو نمیدونین.
ناشناس
ناشناس
٩٦/٠٨/٠١
٠
١
شما قطعا از میزان دریافتی این بازیگر ها و نویسنده و ... خبر ندارید که همچین توقعی از عوامل دارید از اینکه همه ی نویسنده های جیم,تک تک,معرفی فیلم دارند تو سایت,کاملا گفته ی بنده قابل اثبات هست و جای بحث نداره,دقیقا به خاطر عدم درک تفاوت نقد و معرفی باز هم نمیتونم باهاتون بحث کنم,چون بدون علم و تخصص هم,با مطالعه و مقایسه ی چند نقد و معرفی میشه تفاوتش رو درک کرد,پیش داوری و قضاوت رو چپوندن توی مغز آدما,خیلی بدتر از لو دادن فیلمه,چون دیگه تماشاگر,البته اگه بره فیلمو ببینه,هیچی جز اون سیاهی های قبلی که تو ذهنشه از فیلم نمیبینه وقتی بهار و پریسا واقعیت رو میفهمن رو تو فیلم بگنجونید,دیگه کجاش کم یا زیاد داره شخصیتشون؟
مائده کاشیان
مائده کاشیان
٩٦/٠٨/٠١
٠
٠
من توقع دارم برای تماشاگر و مخاطبی که پول میده میره سینما فیلمی که خیلی منتظر دیدنش بوده رو ببینه احترام قائل بشن، حالا خلاصه به خاطر پول یا هر چیز دیگه ای نشده، این فیلمیه که اکران شده//اول که از این عصبانی بودین که چرا من نقد نوشتم حالا علتش شد چرا نویسنده های جیم معرفی فیلم دارن؟!//بله برای درک تفاوت معرفی و نقد لازم نیست علم و تخصص داشته باشین، همین که اونارو بخونین و مقایسه کنین متوجهش میشین اما منم براتون یه توضیحی میدم،من بر اساس چیزایی که تو فیلم دیدم و بوده با رعایت چارچوب خاصی میام نظرم رو در مورد فیلم میگم،مخاطب اگر با من و سلیقه ام کمی آشنا باشه و فکر کنه به سلیقه من نزدیکه به من اعتماد میکنه و تصمیم میگیره بره فیلمی رو ببینه یا نبینه،اگر هم سلیقه ام رو قبول نداشته باشه که هیچی.نمیدونم چرا هرجا کم میاریم متوسل میشیم به کلمه "قضاوت" !من بر اساس چیزایی که توی فیلم بوده صحبت کردم.تماشاگر خودش عقل و درک داره نیازی نیست من نظری رو بچپونم تو مغزش و اینطور که شما گفتین به نگاهش جهت بدم،اصلا کارکرد نوشته من این نیست.نوشته من کلیتی هست واسه اینکه انتخاب کنه حالا با این وضع کدوم فیلم رو ببینه احتمال میده بیشتر خوشش میاد؟یا کدوم فیلم رو ترغیب بشه بره ببینه یا نبینه//توی متن گفتم،اگر پریسا و بهار واقعیت رو بفهمن بازم پیگیری هاشون تا تقریبا نصفه های فیلم و جلب توجه تماشاگر بی فایده میشه چون نه گره ای باز کردن نه کمکی به برملا شدن راز مرگ سمیرا کردن.من از اول فیلم(به خاطر تاکیدی که روی این دو تا بود) چشمم دنبال این دوتا شخصیت بود ببینم بلاخره به کجا میرسن اما در نهایت هیچی! تازه باز خوبه بهار مثلا رفت اراک،پریسا یهو از یه جایی به بعد دیگه غیبش زد// در ضمن دارین نظرتون رو میگین چه اشکالی داره که هویتتون رو پنهان میکنین و ناشناس نظر میدین.
فرانک باباپور
فرانک باباپور
٩٦/٠٧/٣٠
٠
٠
خيلي وقته سينما نرفتم متاسفانه... بازيگرهاي خوبي داره ولي اينكه سانسور شده فكر كنم كار رو خراب كرده. البته فيلم هاي ايراني باي ديفالت خوب نيستن مگر اينكه عكسش ثابت بشه!!
مائده کاشیان
مائده کاشیان
٩٦/٠٧/٣٠
١
٠
روز تعطیل برو سینما :) قطعا کارو خراب کرده :/ بازم خوبه هر از گاهی یه فیلم پیدا میشه که عکسشو ثابت کنه :)
زیبا
زیبا
٩٦/٠٨/٠١
٠
٠
گفتن فقط دو دقیقه سانسور شده که!
مائده کاشیان
مائده کاشیان
٩٦/٠٨/٠١
١
٠
آره دو دقیقه بوده ولی مثل اینکه دو دقیقه ی خیلی مهم فیلم بوده!
مریم
مریم
٩٧/٠٣/٢٨
٠
٠
در واقع سانسور های فیلم محتوای اصلی فیلم رو از بین برده
رویا
رویا
٩٧/٠٧/١٣
٣
٠
آخرش چی شد بالاخره ، من دوبار دیدم ولی نفهمیدم گیج گیج شدم آخرش