به نفرت انگیزی رنگ «زرد»
درباره فیلم زرد که این روزها حسابی با استقبال مخاطبان همراه شده و در گیشه می‌فروشد

به نفرت انگیزی رنگ «زرد»

نویسنده : علیرضا گرانپایه

احتمالا راحت‌ترین راه برای محکوم کردن یک فیلم و زیر آب زدنش، اضافه کردن چند صفت بعد از آوردن نام فیلم است. اینکه بگوییم تمام صحنه‌ها و سبک روایت فیلم کپی از فلان کارگردان معروف بوده و نویسنده و کارگردان فیلم هیچ خلاقیتی از خودشان نداشتند. شاید منتقدان فیلم «زرد» به درستی سبک روایت و نحوه مواجه شخصیت‌ها با مشکلات را مشابه آثار اصغر فرهادی بدانند ولی این بهانه برای اینکه شما به کلی قید تماشا فیلم را بزنید کافی نیست. حداقل برای فیلم زرد نباید دست به چنین اقدام انتحاری بزنید. 

فیلم سینمایی زرد

 

5 جوان با بازی ساره بیات، مهرداد صدیقیان، بهرام رادان، بهاره کیان افشار و شهرام حقیقت دوست برای یک پروژه تحقیقاتی قصد سفر به ایتالیا را دارند. درست وقتی همه چیز آماده سفر است، مشکلی سر راهشان سبز می‌شود تا همه نقشه‌هایشان نقش برآب شود. خب اگر کمی فکر کنید، احتمالا برای تشابه سازی چنین موقعیتی به سراغ فیلم درباه الی می‌روید. آن‌جا هم سه زوج جوان در اوج سرمستی راهی شمال شده بودند تا شهاب حسینی و ترانه علیدوستی را به هم برسانند. آن‌ها با هم می‌رقصیدند، پانتومیم بازی می‌کردند و سر به سر همدیگر می‌گذاشتند تا اینکه مصیبت غرق شدن الی بر سرشان خراب شد. البته زرد مصیبت را خیلی زودتر از درباره الی بر سر شخصیت‌هایش آوار می‌کند چون می‌خواهد حرف‌های بیشتری از یک دروغ ساده بیان کند و این دقیقا جایی است که پاشنه آشیل فیلم را بوجود آورده است. شهرام حقیقت دوست به دلیل مشکل کبد به کما می‌رود تا همسرش (ساره بیات) و دوستانش برای تهیه کبد پیوندی با انبوه مشکلات روبه‌رو شوند. دلتان می‌خواهد کارگردان، اشک شما را به چه بهانه‌ای در بیاورد؟ ترجیح می‌دهید چه مشکلی درباره شخصیت‌های یک داستان ذهن‌تان را درگیر کند؟ نگران نباشید چون جناب نویسنده و کارگردان تقریبا  برای همه سلیقه‌ها یک گزینه دارد. زن دوم، فرار مغزها، فقر، ازدواج بدون رضایت والدین، طلاق، عشق مثلثی، عشق ناکام، قتل کودک، سواستفاده جنسی، دروغ و... ! مصطفی تقی زاده، کارگردان فیلم اولی که تا قبل از این تجربه دستیاری سعید سهیلی در کلاشینکف را داشته است، بدجور از هول حلیم درام سازی به داخل دیگ افتاده است. او به مخاطبش امان نمی‌دهد تا درباره شخصیت‌های مختلف داستان فکر کند و می‌خواهد برای هرکدام یک گره و موقعیت ایجاد کند، البته شاید همین تنوع گره داستانی باعث شده باشد تا زندگی 5 جوان تا آخرین دقایق فیلم هم برایتان سورپرایز داشته باشد ولی شلختگی موقعیت‌ها اجازه شخصیت پردازی و نزدیک شدن به هیچ کدام از این 4 جوان را به شما نمی‌دهد! 

زرد

 

اگر کسی بگوید روایت فیلم زرد کپی از درباره الی اصغر فرهادی است، آنقدرها هم حرف بیراه نزده است ولی بی‌انصافی است اگر بگوییم که فیلم ارزش تماشا ندارد! تقی زاده در تجربه اول در کنار چند سکانسی که سعی کرده دوربین را به رخ تماشاگر بکشاند و همین موضوع کمی اذیت کننده است، قاب‌های خوش رنگ و لعابی هم بسته و از آن مهم‌تر بازی‌های خوبی هم از 5 شخصیت اول داستان گرفته است. ساره بیات یکی از بهترین بازی‌های خودش را ارائه داده و به همین دلیل توانسته در جشنواره‌های خارجی مثل شانگهای جایزه هم بگیرد. اوج هنرنمایی ساره بیات را باید سکانس رویارویی او با استاد نوازنده شوهرش در بیمارستان بدانیم، جایی که مجبور می‌شود برای نجات جان همسرش نقش خواهر او را بازی کند! (برای اینکه داستان بیشتر از این لو نره، توضیح بیشتر نمی‌دهم). بهرام رادان کنترل شده بازی می‌کند و مهرداد صدیقیان همان بچه پررو همیشگی را خوب درآورده است.

زرد تا به امروز بیش از دو میلیارد فروش را پشت سرگذاشته و احتمالا با توجه به روند فروشش می‌تواند به مرز 5 میلیارد هم برسد. شاید بگویید ستارگان حاضر در فیلم، نقش زیادی در بالا رفتن فروش گیشه دارد ولی باور کنید در روزهایی که دستپخت کارگردانان سرشناس چنگی به دل نمی‌زند، زرد با کارگردان جوانش ارزش تماشا را دارد.

فیلم سینمایی زرد

برچسب ها
فیلم سینمایی زرد
نقد فیلم سینمایی زرد
زرد
ساره بیات در فیلم زرد
مهرداد صدیقیان
بهاره کیان افشار در زرد
بهرام رادان در زرد
نظرات کاربران
کد امنیتی
NA30M_PAHLAVAN
NA30M_PAHLAVAN
٩٦/٠٧/٢٦
٠
٠
جدا از تمام مطلب؛ زرد از نظر شما رنگ نفرت انگیزیه؟ 0_o گفتید فیلم ارزش دیدن داره پس منظورتون از تیتر چیه؟ 0_o
علیرضا گران پایه
علیرضا گران پایه
٩٦/٠٧/٢٦
٠
٠
یکی از معماها جالب فیلم اینه که چرا اسمش زرده! من دلیش رو توی تیتر به صورت کد وار گفتم که به دلیل اینه که زرد نماد نفرت انیگزیه و شما قراره توی 90 دقیقه کم کم از یک شخصیت نفرت پیدا کنید! نخواستم زیاد در این باره حرف بزنم که خودتون بعد تماشا فیلم براتون سوال پیش بیاد و متوجه ماجرا بشید
NA30M_PAHLAVAN
NA30M_PAHLAVAN
٩٦/٠٧/٢٦
٠
٠
عجب!! اوکی :)
b_noori
b_noori
٩٦/٠٧/٢٦
٠
٠
ممنون به خاطر معرفی فیلم، امیدوارم داستان اصلی فیلم با این معرفی لو نرفته باشه و از لذت دیدن فیلم کم نکنه! :)
علیرضا گران پایه
علیرضا گران پایه
٩٦/٠٧/٢٨
٠
٠
نه راستش زیاد لو ندادم
اکرم انتصاری
اکرم انتصاری
٩٦/٠٧/٢٧
٠
٠
ایتالیا می‌خواستن برن ها! در مورد اتفاقات داستان و امان ندادن به بیننده برای کنکاش نقش‌ها موافقم. در مورد قاب بندی ها هم همین طور( سکانس ساره بیات و اون خاک برداری پشت سرش مثلا و فروپاشی یک زن). بازی مهرداد صدیقیان خیلی خوب بود و من همش بهش حق دادم. کل فیلمم لو دادین که😁
علیرضا گران پایه
علیرضا گران پایه
٩٦/٠٧/٢٨
٠
٠
کل فیلم رو لو ندادم واقعا ولی خب یکم لو دادم و مجبور بودم! خیلی ممنون بابت تصحیح اشتباه ایتالیا