دسترسی های غیر مجاز به حساب گوگلتان را محدود کنید
آموزش بررسی امنیتی حساب کاربری گوگل

دسترسی های غیر مجاز به حساب گوگلتان را محدود کنید

نویسنده : محمد اخلاقی

نقش گوگل در دنیای فناوری امروز غیر قابل انکار است. کاربران فضای مجازی با توجه به میزان علاقه‌شان، از سرویس‌های مختلف گوگل استفاده می‌کنند. جستجوی گوگل، گوگل درایو، گوگل نوت، تقویم گوگل، گوگل فوتو، نقشه گوگل و بسیاری از سرویس‌ها که شاید نام آ‌ن‌ها را نشنیده باشید، همگی مشغول فعالیت و خدمات‌رسانی به کاربران سراسر دنیا هستند. حال در این میان حفظ امنیت اطلاعاتی از ما که روی سرورهای گوگل ذخیره شده‌اند بسیار مهم به نظر می‌رسد. اگر در مورد دسترسی‌های غیرمجاز به حساب گوگل خود نگران هستید می‌توانید یک بازرسی امنیتی روی حساب خود انجام دهید و مطمئن شوید آن را تا حد امکان امن کرده‌اید و تمامی دسترسی‌‌های آن زیر نظر شما صورت گرفته است.

کامپیوتر شخصی، تلفن و تبلت شما احتمالا به یک حساب گوگل متصل هستند، اما چگونه می‌توانید از تمامی این اطلاعات نگهداری کنید تا هیچ‌کس دیگر نتواند به آن دسترسی داشته باشد؟ شما با اجرای سرویس بازرسی امنیتی روی حساب خود، می‌توانید بررسی کنید چه کسانی به حساب شما دسترسی دارند یا اینکه مطمئن شوید حساب شما فقط و فقط برای خودتان قابل رؤیت است. بررسی امنیت حساب کاربری توسط سرویس گوگل، یک اقدام امنیتی در راستای حفظ حریم شخصی است، توصیه می‌کنیم حتما حتی برای یکبار این بررسی را انجام بدهید. این بررسی در چهار گام ساده از طریق این لینک قابل انجام است. در ادامه چهار گام پیش رو را باهم بررسی خواهیم کرد.

 

-گام اول: بررسی شیوه بازیابی و حفظ امنیت اطلاعات

اگر رمز گوگل خود را فراموش کرده‌اید یا به فعالیت‌های مشکوک روی حساب خود پی برده‌اید، در بخش «check your Recovery information» با وارد کردن شماره تلفن و آدرس ایمیل خود قادر به بازیابی یا تغییر حساب کاربری خود خواهید بود. در این مرحله باید از فعال و صحیح بودن شماره تلفن و آدرس ایمیل خود اطمینان حاصل کنید. پس از بررسی این بخش روی دکمه «Done» کلیک کنید تا وارد مرحله دوم شویم.

امنیت حساب گوگل

 

-گام دوم: بررسی دستگاه های متصل به حساب گوگل

در اینجا لیستی از دیوایس های متصل شده به حسابتان را زیر سربرگ «Check Your Connected Devices» مشاهده خواهید کرد. لیستی از کامپیوتر ها، گوشی و تبلت های متصل به این حساب گوگل. به موقعیت مکانی و زمانی هر کدام دقت کنید و اگر به اطلاعات بیشتری نیاز دارید، روی علامت پیکان کوچک روبه‌روی هر دستگاه کلیک کنید. اگر تمامی اطلاعات درست بودند، روی دکمه «Looks Good» کلیک کنید. اگر به اطلاعات موجود شک دارید یا مشکوک هستید که فرد دیگری به حساب شما دسترسی دارد، روی دکمه «Something Looks Wrong» کلیک کنید، در این لحظه گوگل سریعا از شما درخواست می‌کند رمز عبور خود را تغییر دهید. پس از تغییر رمز عبور، روی دکمه «Looks Good» کلیک کنید تا به مرحله بعد بروید.

ترفندهای گوگل

 

-گام سوم: بررسی دسترسی اپلیکیشن ها به حساب کاربری

بخش «Disable access for less secure app»، اپلیکیشن­‌هایی را که به حساب گوگل شما دسترسی دارند نشان می‌دهد، نگرانی اصلی این است که برنامه‌هایی که امنیت پایینی دارند نیز می‌توانند از حساب کاربری شما استفاده کنند. در اینجا به سادگی می توانید با remove کردن دسترسی اپلیکیشن و یا وب سایتهایی که به اکانت گوگل شما متصل هستند، آنها را محدود کنید. پس از بررسی تمام اپلیکیشنها به گام آخر هواهیم رفت.

حساب کاربری گوگل

 

-گام چهارم: بررسی نحوه تائید هویت

در این مرحله میتوانید تائید هویت دو مرحله ای یا همان 2-Step Verification را برای حساب گوگلتان فعال کنید تا از این پس با ورود از هر دستگاه جدید به حیاب کاربری، یک پیامک به شماره تعیین شده و ایمیل به ایمیل پشتیبان تعیین شده شما ارسال گردد و تنها در صورت تائید شما امکان ورود به حساب توسط دستگاه جدید ممکن شود. با انجام این کار هرگونه دسترسی غیر مجازی را محدود می کنید و خیالتان بابت امنیت حساب تا حدود بسیاری راحت خواهد شد.

حساب کاربری گوگل

 

آیا تا به حال از سرویس امنیتی گوگل برای تعیین دستریها استفاده کرده اید؟ تجربیات خود را با دیگر دوستانتان در بخش کامنتها به اشتراک بگذارید.

برچسب ها
دسترسی غیرمجاز به حساب گوگل
ترفندهای جیمیل
ایمن کردن حساب گوگل
ترفندهای گوگل
امنیت اطلاعات در گوگل
درباره نویسنده
نظرات کاربران
کد امنیتی
مرتضی تقی زاده
مرتضی تقی زاده
٩٦/٠٧/٢٥
٠
٠
باید به کاری کرد که دسترسی گوگل به سیستممون قطع بشه، دسترسی به حساب گوگل که مهم نیست.
محمد اخلاقی
محمد اخلاقی
٩٦/٠٧/٢٦
١
٠
برای این کار کافیه از خدمات گوگل استفاده نکنی :) از گوشی اندرویدی گرفته تا سیستم های کلود