نه به آزار و اذیت های خیابانی
بیایید صدایمان را بالا ببریم...

نه به آزار و اذیت های خیابانی

نویسنده : مریم شیعه زاده

ماشین کنار خیابان پارک شده بود و منتظر بودم تا راننده برگردد. پنجره را پایین کشیدم و مشغول چک کردن تلفن همراهم بودم که کلمات زننده یک جوان توجه‌ام را جلب کرد. درست چند متر آن طرف‌تر پسر جوان با صدای بلند، تمارض می‌کرد که با تلفنش حرف می‌زند. حرف‌های ناخوشایندی می‌زد و کلمات‌ نامناسب جنسی را با تاکید بیشتری به زبان می‌آورد. اولش عجیب بود اما وقتی دختری که جلویش راه می‌رفت را دیدم، متوجه ماجرا شدم. ظاهر دختر کاملا گویای ترس و وحشتش بود. فقط سعی می‌کرد تندتر گام بردارد. از ماشین پیاده شدم و همین‌طور که راه افتاده بودم دنبالشان، تلفن همراهم را کنار گوشم گرفتم و من هم بلند بلند صحبت کردم. به پلیس گزارش دادم که یک بیمار جنسی درست روبه‌رویم راه می‌رود و مزاحم شده است! با ترس به عقب نگاه کرد. آدرس را که می‌گفتم، زیر لب چند فحش نثارم کرد و راهش را کج کرد و به آن‌طرف خیابان رفت و خودش را لابه‌لای جمعیت گم کرد. دختر فورا به سمتم آمد و همان‌طور که صدایش می‌لرزید، پشت هم و با جملات بریده بریده به پسر فحش می‌داد و از من تشکر می‌کرد... 

 

آزار و اذیت خیابانی چیست؟ 

داستان غریبی نیست. بارها و بارها این صحنه را شاهد بودیم. چه زمانی که این مسئله گریبان‌گیر خودمان شده و چه زمانی‌که یک نفر با این مزاحمت‌ها دست و پنجه نرم کرده. وقتی می‌گوییم آزار و اذیت خیابانی تنها این نیست که یک نفر بدن شما را لمس کند. وقتی از آزار و اذیت خیابانی حرف می‌زنیم منظورمان تمام بوق زدن‌ها و سوت‌ زدن‌های بی‌جا هم هست. منظورمان استفاده از کلمات نامناسب و متلک گویی‌های وقیحانه هم هست. راه افتادن به دنبال افراد و اشاره‌های هدف‌دار و تمام این‌ها هم، نوعی آزار و اذیت خیابانی‌ محسوب می‌شوند که قرار نیست جسم یک زن را مورد اذیت قرار دهند، اما ضربه عمیقی به روح او وارد می‌کنند. ذهن او را تا مدت‌ها مخدوش می‌کنند و یک ترس و اضطراب همیشگی را در دلش می‌اندازند. 

آزار و اذیت های خیابانی 

 

آماری که در همه دنیا بالاست

اگر فکر می‌کنید که آزار و اذیت خیابانی خاص کشور ماست، اشتباه می‌کنید. این معضل اجتماعی در تمام دنیا وجود دارد اما فراوانی آن متغیر است. بی‌شک آمار آن در کشور ما بالاست و رشد آن در سال‌های اخیر کاملا مشهود است و بد نیست بدانید که در همه‌ی دنیا بیشترین اذیت و آزار، در وسایل حمل و نقل عمومی مثل مترو و اتوبوس انجام می‌شود. در شهر دهلی 88% زنان مورد آزار و اذیت خیابانی قرار گرفته‌اند و این آمار در کشورهای پیشرفته کم‌تر است. به عنوان مثال در بریتانیا کم‌تر از 45% مورد آزار و اذیت خیابانی واقع شدند. 

آزار و اذیت خیابانی 

 

بیایید صدایمان را بالا ببریم... 

کافی است سری به کلاس‌های دفاع شخصی و ورزش‌های رزمی بزنید. افرادی زیادی را در این کلاس‌ها می‌بینید که دلیل انتخاب‌شان جلوگیری از همین آزار و اذیت‌های خیابانی است. افرادی که آمده‌اند تا بتوانند از حق‌شان دفاع کنند و از چیزی نترسند. در حالی‌که این ترس، تنها ترس از درگیری فیریکی نیست. در کشور ما بیشتر از اینکه نگران درگیری فیزیکی باشیم، نگران حاشیه‌هایی هستیم که همیشه بوده و تا زمانی‌که خودمان نخواهیم، هست! ترس از آبرو و اینکه دیگران چه فکری درباره‌مان می‌کنند، ترس از اینکه مبادا بگویند چون آرایش داشته و مانتوی کوتاه پوشیده، خودش خواسته است! یا حتی ترس از اینکه صدایمان را بالا ببریم! بیایید صدایمان را بالا ببریم... فریاد بزنیم و اجازه ندهیم کسی، بدیهی‌ترین حق شهروندی‌مان که امنیت است را از ما بگیرید. بدون اینکه به بعدش فکر کنیم و بعد تصمیم بگیریم به روی خودمان نیاوریم و سکوت کنیم و آنوقت این سکوت را تا همیشه ادامه دهیم و بعدها به فرزندمان بیاموزیم که اگر کسی تو را آزار داد، به روی خودت نیاور و به او کم محلی کن! 

آزار و اذیت خیابانی 

 

خلا قانونی پررنگ‌تر است یا رفتار ما؟  

این بار هم خلا قانونی در ایران اجازه نمی‌دهد که زن بتواند حق خودش را بگیرد. هیچ قانونی صریحا برای این کار مجازات در نظر نگرفته است و تنها سه قانون وجود دارد که زن می‌تواند با اشاره و نزدیک بودن مسئله به یکی از این سه قانون، شکایتش را عنوان کند. بماند که این سه قانون چیست... در برخی کشورها این مجازات به قدری سنگین هست که هرکسی به خودش اجازه ایجاد آزار و اذیت خیابانی را ندهد. در ایران اما این اتفاق نمی‌افتد و بیشتر از اینکه قانون مسبب باشد، زنان ایرانی باعث و بانی این مشکلات‌اند. «دو روز دیگر شاهد از کجا بیاوریم»، «اگر به گوش در و همسایه برسد چه»، «اگر به ما تهمت رابطه نامشروع زدند چه کنیم»، «چطور هزینه دادگاه را بپردازیم»، «برای این پروسه طولانی وقت نداریم»، «تهش که چی؟» و هزار و یک توجیه دیگر که باعث می‌شود سکوت کنیم و قید شکایت را بزنیم. با این کار نه تنها به خودتان که به تمام زنان شهر و کشورتان ظلم می‌کنید. به باعث و بانی آزارهای خیابانی میدان بیشتری می‌دهید و به مردان قانون می‌گویید چنین چیزی نداریم و نیازی نیست به فکر قانون حمایت‌گر باشید! 

ازار زنان

برچسب ها
آزار و اذیت های خیابانی
آمار آزار و اذیت های خیابانی
آزار و اذیت های خیابانی در ایران
آزار خیابانی چیست؟
تعرض به زنان
مزاحمت برای زنان
نظرات کاربران
کد امنیتی
سمانه صالحی
سمانه صالحی
٩٦/٠٧/٢٤
٢
٠
برای چیزای دبگه که قانونای چرت و پرت زیاد داریم برای این مسئله ی مهم نه :( اره واقعا فهمیدم چقدر همین بالا بردن صدا کار خوبیه ... مرسی مریم جون :)
NA30M_PAHLAVAN
NA30M_PAHLAVAN
٩٦/٠٧/٢٤
٣
١
یه شب این اتفاق برام افتاد چقدر برام سخت بود ولی سریع با همسرم تماس گرفتم بلافاصله خودشو رسوند بعدشم قسم خورد پیداش کنه شروع کرد همه ی خیابونارو گشت هرکیو میدید از من میپرسید این نیست؟ تا بالاخره بعد نیم ساعت پیداش کردیم مردم جمع شدن بردیمش کلانتری بلافاصله داداشاش که به نظر میومد خیلی آبرو دارن اومدن اونقدر التماس کردن تا رضایت دادم بعدشم جلوی من کتکش زدن که ینی دلم خنک شه ولی هنوز وقتی خاطرم می آد میگم کاش رضایت نمیدادم از کجا معلوم بازم مزاحم کسی نشده باشه؟؟؟بعد ازون قضیه تا چن وقت تیکای عصبی داشتم توی خیابون همش پشت سرمو می پائیدم :/
m.shiezadeh
m.shiezadeh
٩٦/٠٧/٢٥
٠
٠
منم دوستی داشتم که توی موقعیت مشابه قرار گرفته بود و تا چند روز می ترسید تنهایی جایی بره و بعد از اون هم، یه بازه زمانی نسبتا طولانی از خیابون ها و کوچه های خلوت وحشت داشت. / همین که پیگیر بودی و پیداش کردی خیلی خوبه.
زیبا قره گوزلو
زیبا قره گوزلو
٩٦/٠٧/٢٥
٠
١
توی تهران خیلی از این جور اذیت ها نیست مگه محلات خیلی پایین. ولی مشهد نمیدونم چرا اینجوریه. کافیه یه اردو با دانشگاه بیای تا کل دخترهای دانشجو رو با متلک هاشون آباد کنن. ولی در مورد مانتو و آرایش باههاتون موافق نیستم. اگه کسی میترسید که اینطوری تیپ نمیزد. الان باحجابا تو اقلیت ترن. این آرایش و لباس نامناسب (تاپ تنگ و شلوار چسبون با یه روپوش نازک در باد) مطمئنن جلب برای مردا تحریک کننده س ولی مجوز بی اخلاقی نیس خانوما باید هم به لحاظ روانی و رفتاری خودشونو ارتقا بدن هم ظاهرشونو مطابق آیات قرآن بهبود بدن
m.shiezadeh
m.shiezadeh
٩٦/٠٧/٢٥
١
١
توی همه شهرها هستن متاسفانه... / تکلیف کسی که برای جلب توجه از پوشش تحریک کننده استفاده میکنه، مشخصه. اینجا بیشتر صحبت از احساس گناه خانم ها هست که یک عامل بازدارنده برای طرح شکایت محسوب میشه.
Snow_Queen
Snow_Queen
٩٦/٠٧/٢٥
١
٠
متاسفانه برای من هم اتفاق افتاده!تا سرحد مرگ که ترسیدم هیچ باعث شده همیشه از تنهایی تو برخی جاها و خیابونا رفتنی بترسم و همچنین به همه به آقایون توی مسیر با دید منفی نگاه کنم! متنفرم از این افراد که اینکارو میکنن مخصوصا از پیرمردهایی که راهشون رو کج میکنن تا یه متلکی چیزی بگن!
Snow_Queen
Snow_Queen
٩٦/٠٧/٢٥
٢
٠
معذرت می خوام اینطور حرف میزنم ولی حتا خانومی لخت هم باشه کسی که مرض نداشته باشه بهش آزار نمی رسونه! خیلی از این افراذ بیمار جنسی ان و متاسفانه برخی افراد هم من باب خنده و شوخی اینکارو میکنن و از اینکارشون لذت میبرن!
m.shiezadeh
m.shiezadeh
٩٦/٠٧/٢٥
٠
٠
شاید بهتر باشه به جای برخی از افراد بگیم، بیشتر افراد محض شوخی این کار رو می کنن. همین امروز موقع عکاسی از سوژه های متحرک داخل خیابون، چندتا ماشین جلوی پام ترمز کردن، فقط برای اینکه بامزه بودنشون رو به باقی سرنشین ها، نشون بدن!
h_rezazade
h_rezazade
٩٦/٠٧/٢٥
١
١
سلام متاسفانه زیاده روی خانواده های به ظاهر مذبی در دین باعث تربیت نادرست این ادم ها میشه بخاطر همین در مشهد بیش از اندازه بیمار جنسی میبینیم در خانواده ها دختر به زورچادر میپوشند وپسر ها به زور در مساجد باید باشند پدر ومادر به جای اینکه رفیق فرزندشون باشند متاسفانه اژدهای دوسر اند برای اون ها از ریشه خرابه تربیت این گونه ادم ها .باید نگران این ادم ها شد نه متاسف
m.shiezadeh
m.shiezadeh
٩٦/٠٧/٢٦
١
٠
این عامل به طور مستقیم دخیل نیست اما به مرور زمان فرد درگیر نوعی ستیز با مذهب و دین میشه که ناشی از اجبار خانواده است. و بعد از مدتی برای بروزش سعی میکنه تا خودش رو فردی هنجارشکن نشون بده و احساس میکنه با تابو شکنی میتونه استقلال از دست رفته خودش رو پس بگیره که نتیجه اش همین چیزی که امروز توی جامعه می بینیم. / درباره بالا بودن آمار آزار و اذیت های خیابونی توی مشهد یا هر شهر دیگه ای هم نمیشه صریح حکم داد، چون آمار دقیقی تا به حال منتشر نشده ولی به هر حال با حضور توی اجتماع میشه رشدش رو به خوبی دید.
نغمه ماه
نغمه ماه
٩٦/٠٧/٢٥
١
٠
اینکه ما بگیم چون پوشش نامناسبی داشتن هر کسی حق داره امنیتشون رو به خطر بندازه به نظرم حرف اشتباهیه.ما موظف هستیم در جامعه طوری رفتار کنیم که امنیت شهروندا از بین نره و این ربطی به پوشش نداره.پوشش برای من نوعی یک اجبار.مسلما وقتی کسی رو مجبور کنی به انجام کاری اون شخص هم نمیتونه تماما این اجبار رو بپذیره.و نتیجه میشه پوشش های نامناسب.اما امنیت اجتماعی مقوله ای که از نظر بنده هیچ ربطی به نوع پوشش نداره و وظیفه هر کشوری اینه که امنیت اجتماعی رو برقرار کنه.امنیت اجتماعی از ضرروت های یک جامعه است.اما حجاب مسئله کاملا شخصیه و نباید این دلیل رو بیاریم که چون طرف حجابش مناسب نبوده پس هر مردی میتونه به خودش این اجازه رو بده که مزاحمش بشه.
m.shiezadeh
m.shiezadeh
٩٦/٠٧/٢٦
٠
٠
درباره مسئله حجاب، حرف برای گفتن زیاده و اینجا محل مناسبی برای گفت و گو درباره این مسئله مهم نیست اما درباره بحث اصلی کامنت تون، منم با شما موافقم. حجاب توجیه خوبی برای این قبیل رفتارها نیست. استثناها همیشه وجود دارن. هستن افرادی که چه با پوشش کامل و چه با پوشش نامناسب، با رفتار و کلام شون به دنبال جلب توجه جنس مخالفن که خب حسابشون هم از بقیه جداست.