چرا باید «ایتالیا ایتالیا» را ببینیم؟
اثر قابل قبول یک فیلم اولی

چرا باید «ایتالیا ایتالیا» را ببینیم؟

نویسنده : مائده کاشیان

معمولا وقتی تصمیم می‌‏گیریم برای تماشای یکی از فیلم‏‌هایی که روی پرده‏‌ی سینما در حال اکران است به سینما برویم، اگر بازیگر محبوبمان در فیلم حضور نداشته باشد اسم کارگردان آن است که ما را برای دیدن فیلم ترغیب می‌‏کند، اما اگر کارگردان آن یک فیلم اولی باشد و هیچ شناختی از او نداشته باشیم کمی در انتخابمان مردد می‌‏شویم و یا فیلم دیگری را برای تماشا انتخاب می‌‏کنیم. «کاوه صباغ زاده» یکی از همین کارگردان‌‏های فیلم اولی است که این روزها اسمش، به عنوان کارگردان فیلم ایتالیا ایتالیا که در حال اکران است؛ زیاد به چشم می‏‌خورد و ممکن است برای تماشای اولین فیلمش دو دل باشید اما باید بگویم اگر تصمیم دارید برای تماشای یک فیلم به سینما بروید، می‌‏توانید با خیال راحت اولین ساخته‏‌ی کاوه صباغ زاده را انتخاب کنید.

ایتالیا ایتالیا اقتباسی از داستان «یک موضوع موقت» جومپا لاهیری است. این فیلم داستان زندگی جوان عشق ایتالیایی به نام «نادر» است که بر حسب اتفاق با دختری به نام «برفا» که می‌‏خواهد اولین فیلمش را بسازد و دستیار کارگردان است آشنا می‌‏شود، این آشنایی باعث بوجود آمدن تغییرات و اتفاقاتی در زندگی هر دوی آن‏‌ها می‌‏شود...

 ایتالیا ایتالیا

 

در شرایطی که این روزها موضوع بسیاری از فیلم‏‌های سینمایی حول محور خیانت می‌‏چرخد و در هرچه بیشتر غمگین کردن قصه و درآوردن اشک تماشاگر چیزی کم نمی‏‌گذارند، ایتالیا ایتالیا فضای شاد و حتی گاهی کمدی دارد و یک مسئله بسیار جدی را در این فضای شاد و سرخوشانه بیان می‏‌کند. به این دلیل همان قدر که ممکن است مخاطب را متاثر یا ناراحت ‏کند، به همان اندازه هم خنده‌‏ای بر لب او می‌‏نشاند. موسیقی‌‏های ایتالیایی‏ خوبی که کاوه صباغ زاده برای فیلم انتخاب کرده هم کاملا با فضای آن متناسب است و با وجود اینکه اکثر تماشاگرانی که با زبان ایتالیایی آشنایی ندارند متوجه ترانه‏‌ی آن نمی‏‌شوند و حتی معنی‌‏اش زیرنویس نمی‌‏شود اما در منتقل کردن حس و حال قصه به تماشاگر کمک می‌‏کند. همه‏‌ی این‌‏ها از همان اوایل فیلم به تماشاگر می‏‌گویند که او با یک داستان کلیشه‌‏ای و کسل‌کننده طرف نیست و احتمال زیاد نظر او را جلب می‏‌کنند اما در کنار این‏‌ها ریتم خوب فیلم و روند طبیعی اتفاقات هم باعث می‌‏شود حوصله‏ی مخاطب سر نرود و در عین حال که قصه طوری نیست که تماشاگر منتظر باشد اتفاق عجیب و غریبی در فیلم بیفتد یا معمای خاصی حل شود. اما باز هم کنجکاوانه تا پایان قصه را دنبال می‌‏کند و با فراز و فرودهای شخصیت‌‏های اصلی داستان یعنی نادر و برفا همراه می‌‏‏شود. هرچند که ابتدای فیلم ممکن است زوج حامد کمیلی و سارا بهرامی به نظر تکراری برسد و خب تا به حال حامد کمیلی را کم در نقش جوان عاشق پیشه ندیده‏‌ایم، اما سارا بهرامی با بازی بسیار خوبش اجازه نمی‏‌دهد که تجربه‏های قبلی مخاطب از این زوج در ذهنش تداعی شود، بنابراین شک نکنید که از بازی و نقش متفاوت او در ایتالیا ایتالیا لذت خواهید برد.

ایتالیا ایتالیا

 

 البته که در مجموع نمی‌‏توان گفت ایتالیا ایتالیا مثلا به اندازه‏ی دیدن فیلم شب‏های روشن «فرزاد موتمن» که اقتباسی از داستان شب‏‌های روشن «داستایوفسکی» بود و حتی از خواندن داستان اصلی لذت‌‏بخش‌‏تر بود خوب است یا نمی‌‏توان آن را یک فیلم بدون نقص دانست و خلاهایی در آن دیده می‌‏شود. مثلا یکی از خلاها این است که چرا تماشاگر از شخصیت نادر به جز همان چند جمله‌‏ای که او به عنوان راوی داستان در مورد خودش می‌‏گوید، چیز زیادی نمی‏‌داند و در مورد برفا هم وضع بهتر نیست و او هم به خوبی معرفی نمی‌‏شود.یا اینکه چرا علاقه‌‏ی زیاد نادر به ایتالیا که از همان ابتدای فیلم به اندازه کافی روی آن تاکید می‌‏شود تنها در دکوراسیون خانه‏‌ی نادر، موتوری که سوار می‌‏شود یا غذاهایی که درست می‌‏کند خلاصه می‌‏شود و فراتر از این‏ها به تماشاگر نشان داده نمی‌‏شود؟ اما باز هم این جاهای خالی در فیلم چیزی از لذت تماشای آن کم نمی‏‌کند و با وجود تمام این‌‏ها به نظر می‌‏رسد اولین ساخته‏ی کاوه صباغ زاده می‌‏تواند به تماشاگر این اطمینان را بدهد که در آینده ساخته‌‏های بعدی او را بدون شک و تردید ببیند.  

ایتالیا ایتالیا

برچسب ها
معرفی فیلم ایتالیا ایتالیا
فیلم ایتالیا ایتالیا
کاوه صباغ زاده
سارا بهرامی
حامد کمیلی
فیلم شب‏ های روشن
فیلم‏ های اقتباسی
نظرات کاربران
کد امنیتی
m.shiezadeh
m.shiezadeh
٩٦/٠٧/٢٢
٠
٠
منم ازون دست آدم های مردد بودم! الان دیگه قطعن می بینمش... مرسی از معرفی خوبت :)
مائده کاشیان
مائده کاشیان
٩٦/٠٧/٢٢
٠
٠
امیدوارم دوست داشته باشی مریم جان :))
فرانک باباپور
فرانک باباپور
٩٦/٠٧/٢٣
٠
٠
دوست دارم ببينمش ولي متاسفانه وقت نميشه اصلا... :(
مائده کاشیان
مائده کاشیان
٩٦/٠٧/٢٣
٠
٠
اگه خیلیییی دوست داری ببینیش روز غیر سه شنبه برو، یا جلسه سه شنبه رو کنسل کن:))))
NA30M_PAHLAVAN
NA30M_PAHLAVAN
٩٦/٠٧/٢٣
٠
٠
خیلی مشتاقم ببینمش چون تیزرش حتی بهم حس خوبی داد :)
مائده کاشیان
مائده کاشیان
٩٦/٠٧/٢٣
٠
٠
امیدوارم ببینی و این حس خوبو موقع دیدن فیلم هم داشته باشی نسیم جان :)
b_noori
b_noori
٩٦/٠٧/٢٦
٠
٠
منم دوست دارم ببینم ولی صبر میکنم بیاد شبکه نمایش خانگی، چون حتی تو روزای غیر سه شنبه هم وقت نمیکنم برم ببینمش. :( در نهایت ممنون بابت معرفی خوب فیلم.
مائده کاشیان
مائده کاشیان
٩٦/٠٧/٢٦
٠
٠
چقدر حیف که لذت دیدنش توی سینما رو از دست می دین :( اما امیدوارم بعدا ببینین و لذت ببرین :) ممنونم :)
اکرم انتصاری
اکرم انتصاری
٩٦/٠٧/٢٧
٠
٠
طنزش جدای از طنز فیلم های لوده امروزی بود. شاید اگه کمی غرق شدگی نادر رو عمیق تر نشون می دادن جذاب تر می شد. سکانس بنگ بنگ ایتالیاییش هم خوووب بود
مائده کاشیان
مائده کاشیان
٩٦/٠٧/٢٧
٠
٠
آره منم طنزش و کلا فضای فیلم رو دوست داشتم،بنگ بنگ که عالی بود ؛)