با تغییر شرایط چطور رفتار کنیم؟
چند توصیه‌ی کاربردی برای پذیرش بهتر شرایط جدید

با تغییر شرایط چطور رفتار کنیم؟

نویسنده : نگار عابدی

تغییرات همیشه خوشایند نیستند. گاهی آنقدر غیرمنتظره و آنی رخ می‌دهند که آدم را دل نگران و ذهنش را آشفته می‌کنند. قبولش سخت می‌شود و کنار آمدن با آن‌ها مدت‌ها زمان می‌برد. چاره چیست؟ بلاخره که این تغییرات می‌آیند و اثرشان را بر ما و زندگی‌مان می‌گذارند و هیچوقت تمامی ندارند. پس این ما هستیم که باید با آغوش باز پذیرایشان باشیم تا زودتر بتوانیم به همزیستی با آن‌ها عادت کنیم و مرحله به مرحله خودمان را آماده کنیم. علی‌الخصوص زمانی که این تبدیل شوند به یک دغدغه بزرگ و یک مشکل حل ناشدنی! 

 

از تغییرات غول مرحله آخر نسازید

اساسی‌ترین گامی که می‌توانید برای جنگ با تغییر شرایط بردارید، کنترل هیجانات و احساساتتان است! افسار احساساتتان را در دست بگیرید و اجازه ندهید غصه‌های گذرا احوالتان را بهم بریزند. تغییرات همیشه و همه جا برای همه رخ می‌دهند بنابراین آن‌ها را شبیه تمام اتفاقات زندگیتان تحلیل کنید و ازشان غول مرحله آخر نسازید!

 

تغییرات را بشناسید

نکته‌ی دیگری که به شما برای پذیرش سریع‌تر و راحت‌تر تغییرات کمک می‌کند این است که درک درستی از تغییراتی که برایتان رخ داده است داشته باشید. در واقع آن‌ها را به درستی بشناسید! برای مثال اگر محل تحصیل‌تان را عوض کرده‌اید با شناخت ظرفیت‌های محل جدید سعی کنید خودتان را با آن‌ها هماهنگ کنید. محل دقیق مکان‌هایی مثل کتابخانه یا سالن‌های ورزشی را از دانشجوهای قدیمی‌تر آنجا بپرسید و حتی زمانی را برای گشت و گذار در محیط جدید مشخص کنید. با این کار فرصت خوبی را به محل جدید تحصیل‌تان داده‌اید تا بتواند نظرتان را جلب کند!

 

در برابر تغییر انعطاف پذیر باشید

به یاد داشته باشید که شرایط هرگز یکسان نخواهد ماند و بالاخره روزی پای تغییر به زندگیتان باز می‌شود! شاید بهترین توصیه‌ای که در این زمینه بتوان به افراد کرد این باشد که: به شرایط جاری زندگی‌تان عادت نکنید! همیشه برای هر تغییری آمادگی داشته باشید تا در لحظه‌ی موعود پریشان احوال نشوید! تغییرات را بپذیرید و در مقابل آن‌ها جبهه نگیرید و سعی کنید از تغییرات پیش آمده برای خود و اطرافیانتان فرصت‌های جدید و حتی بهتری بسازید. به هرحال جلوی بروز تغییرات را نمی‌توان گرفت اما واکنش‌ها را می‌توان به گونه‌ای رقم زد که اوضاع با سرعت بیشتری متعادل شود.

 

نقش اصلی را بازی کنید

اگر در جمع جدید غریبه هستید، دست بکار شوید و خودتان را معرفی کنید! از دیگران توقع نداشته باشید به سمت شما بیایند و به جمع دوستانه‌ی خودشان دعوتتان کنند. این شما هستید که به‌عنوان یک تازه وارد باید اقدام به پیدا کردن دوستان هم عقیده و همدل کنید. با این حال برای صمیمی شدن عجله نکنید و مراقب باشید به حریم شخصی اطرافیانتان وارد نشوید.

 

قدم به قدم جلو بروید

انتظار اینکه در همان ابتدای ورودتان به مکان جدید جایگاه قبلی‌تان را بدست بیاورید، غیر منطقی و نامعقول به نظر می‌رسد. بدون شک برای اینکه در مکان جدید هم به جایگاهی که لیاقتش را دارید برسید، نیاز به گذر زمان دارید! به مرور همانطور که در مکان سابق بین اطرافیانتان مطرح شدید و دایره‌ی دوستانی را برای خودتان تعریف کردید در مکان جدید هم نیاز به گذشت زمان دارید تا خودتان را به اطرافیانتان ثابت کنید.

 

پذیرای افکار مثبت باشید

مهم ترین چیزی که بعد از تغییر شرایط به آن احنیاج دارید افکار مثبت است! یقین داشته باشید که باید امیدوار بمانید و کاری کنید تا با شرایط جدید هماهنگی پیدا کنید. حقیقت این است که تغییر همیشه با احساس خوبی همراه نیست بخصوص زمانی که خارج از قاعده اتفاق می‌افتد و اصلا انتظارش را نداریم بنابراین گاهی تنها چیزی که می‌تواند از یک شکست واقعی نجاتمان بدهد همین افکار مثبت است. در واقع اینکه چه برداشتی از وقایع دارید شرایط حاضر را برایتان شکل می‌دهد پس با افکار مثبت به استقبال وقایع و اتفاقات روزهای جدید بروید!

برچسب ها
کنار آمدن با شرایط جدید
تغییر شرایط
پذیرش تغییرات
چطور با شرایط جدیدمان کنار بیاییم؟
واکنش صحیح به تغییرات
درباره نویسنده
نظرات کاربران
کد امنیتی
فرانک باباپور
فرانک باباپور
٩٦/٠٧/١٧
٠
٠
کاش مطلب عکس هم می داشت تا خوندنش دلچسبتر بشه :) ممنون خوب بود. البته من طرفدار تغییرم و از یکنواختی بدم میاد!
نیلوفر عیدی
نیلوفر عیدی
٩٦/٠٧/١٨
٠
٠
من یک دقیقه نودی هسدم که وقتِ نوشتن مطلب دنبالِ عکس نگشته😶😂👊 تغییر خوبه ولی خب همیشه با احساسِ خوب همراه نیست! مثلا خودت که در جریانِ شرایط الانِ من هستی!😢✋
سمانه صالحی
سمانه صالحی
٩٦/٠٧/١٨
٠
٠
تا جایی که یادم میاد خییییلی خوب خودمو با تغییرات وفق دادم..البته در صورتی که ظالمانه و اجباری نباشه.. ممنون:)
نیلوفر عیدی
نیلوفر عیدی
٩٦/٠٧/١٨
٠
٠
این واقعا ویژگیِ قابلِ غبطه ایه! تبریک می‌گم بابتش😍
m.shiezadeh
m.shiezadeh
٩٦/٠٧/١٨
٠
٠
شخصا ازون دست آدماییم که خیلی زود با هر شرایطی کنار میام. اذیت میشم اما خب اجازه نمیدم اون حس بد موندگار بشه. به نظرم مهمترین نکته، آخرین نکته مطلب بود. منفی بافی بیشترین آسیب رو میزنه! ممنون
نیلوفر عیدی
نیلوفر عیدی
٩٦/٠٧/١٨
٠
٠
برعکسِ من! تا می‌توووونم خودمو رنج می‌دم ولی آخرشم وفق پیدا می‌کنم با شرایطِ جدید-.-