آدم‌های امن چه کسانی هستند؟
حواسمان به پرسش هایمان باشد

آدم‌های امن چه کسانی هستند؟

نویسنده : عطیه میرزاامیری

موقعی که دانشگاه تهران قبول شدم، میان خیل عظیم تبریکات و شادباش‌ها یکی از اعضای فامیل رو کرد به من و گفت: «حالا مگه شهر خودمون دانشگاه نداشت که تو رفتی تهران!؟» لبخند روی لبم ماند و شادی‌ درونم دلم ماسید! بعد متوجه شدم که قصد آن فرد از حرفی که زده بود، حسادت یا حتی اذیت کردن من نبوده. تنها می‌خواست بگوید دانشجوی شهر دیگر شدن، دردسر دارد و بهتر بود برای آسایش و راحتی خودم هم که شده شهر دیگری را برای تحصیل انتخاب نمی‌کردم. مطمئنا برای همه‌ی ما این تجربه پیش آمده که با سوالات متعدد یا نگرانی‌های نابه‌جایی از طرف یک‌سری افراد، روبه‌رو شده باشیم که در بعضی موارد فرد مقابل‌مان واقعا منظور بد و آزاردهنده‌ای ندارد و شاید به رفتار پرسش‌گرش عادت کرده باشد. 

برگردیم به عقب و از دید یک شخص دومی به خودمان نگاه کنیم. چندبار تا به‌حال این رفتار در خود ما ظهور کرده است؟ اگر خودمان را گول نزنیم، می‌بینیم که ما هم چندبار بدون هیچ قصدی با سوالات بی‌مورد یا رفتارهای سهوی، برای یک نفر مزاحمت یا در کل دلخوری ایجاد کرده‌ایم. ما هم گاهی در رفتارمان بدون هیچ عمدی، امنیت روحی شخص مقابل‌مان را برهم زده‌ایم. اما چه کنیم و در چه موقعیت‌هایی حواس‌مان را جمع کنیم تا با زیاده‌روی نکردن در هر زمینه‌ی شخصی‌ای، تبدیل به آدم امنی شویم؟ آدم امنی که دوستان و نزدیکان‌مان از این‌که گاهی وقت‌شان را با ما بگذرانند، پشیمان نشوند و حتی اعتمادشان را جلب کنیم تا گاهی بدون ترس از قضاوت شدن، مشکلات و حرف‌های مگوی درون‌شان را با ما در میان بگذرانند. 

 

به ظاهر و اندام دیگران خرده نگیریم

مطمئنا همه‌ی آدم‌ها در خانه و در کیف‌شان آینه دارند و روزانه چندین و چند بار خودشان را درون آن می‌بینند. خود ما آدم‌ها، سخت‌گیرترین فرد نسبت خودمان هستیم. بنابراین می‌دانیم که چاق شده‌ایم، لاغر شده‌ایم، زیر چشم‌مان گود افتاده، پوست‌مان پر از جوش شده، موهایمان کم پشت شده و... . لزومی ندارد اگر دوست یا آشنایی را می‌بینیم بعد از سلام و احوال‌پرسی تغییر منفی ظاهری او را، خاطرنشان کنیم. «ای وای فلانی چقدر لاغر شدی»، «تو چرا اینقدر موهات ریخته؟»، «چرا نمیری ارتودنسی؟». حس خوشایندی ندارد که یک ویژگی منفی ظاهری را آن‌چنان شفاف به روی کسی بیاوریم. فرد مقابل اگر تا آن روز حساسیت چندانی نسبت به تغییرش نشان نمی‌داد، مطمئنا بعد از این‌گونه جملات آشفته می‌شود و حس خوبی نمی‌گیرد.

 

حقوقت چقدر است؟ 

در تابستان مشغول به کار موقتی بودم. کاری که واقعا دوستش داشتم و چندان برایم مهم نبود در ازای این کار، چقدر دست‌مزد می‌دهند. جالب این‌جا بود که خودم بی‌خیال حقوق این کار بودم اما اطرافیان برایشان خیلی مهم بود تا بدانند من از این کار چقدر درآمد کسب کرده‌ام. همان اوایل چند نفر از دوستانم می‌گفتند: «حالا چقدر حقوق می‌دن بهت؟! اگه نمی‌ارزه نروها.» یا یکی از عمه‌هایم هرموقع مرا می‌دید می‌پرسید: «راستی ازون کار چقدر گیرت اومد؟» همیشه برایم سوال است که دانستن این موضوعات شخصی که جوابش هیچ تاثیری در زندگی بقیه ندارد، چرا باید آن‌قدر مهم باشد که گاهی برخی از ما به پرسیدن این دست سوالات عادت کرده‌ایم؟

 

حرف‌هایم را پیش خودت نگه‌دار

دوستی دارم که هر موقع در مورد مشکلی با او صحبت کرده‌ام یا حتی بعضی مواقع که با او درد و دل می‌کنم، بعد از اتمام مکالمه‌مان نگران این نیستم که حرف‌هایم باعث شود، دیدش نسبت به من عوض شود. از تمام خصوصیات اخلاقی من باخبر است و هرموقع با خودش بحثی می‌کنم، نقاط ضعفم را مثل پتکی بر سرم نمی‌کوبد. همین باعث می‌شود در هرحالتی خیالم از بابت داشتن او راحت باشد. دائم نگران این نیستم حرف‌هایم جایی درج پیدا کند. استرس ندارم با گفتن یک‌سری دردودل‌ها مرا از دایره‌ی دوستی‌اش کنار بگذارد. به ‌گمانم همه‌ی ما علاوه بر اینکه نیاز به همچین دوست امن و امینی داریم، باید این روحیه را درون‌مان تقویت کنیم تا خودمان هم برای بقیه‌ی افراد فرد امن و آرامش بخشی باشیم.

 

چند؟ از کجا؟ چرا این مدل؟ 

لباس جدیدی خریده‌اید و به جمعی دعوت می‌شوید. در مقابل لباس شما دو گروه نظر می‌دهند.این دوگروه را باهم مقایسه کنید:

گروه اول می‌گویند «لباست رو از کجا خریدی؟»، «فکر کنم رنگ مشکی‌ش بیشتر بهت بیاد!»، «گرون خریدیا!»، «جنسش خوب نیست» و گروه دوم بی‌اغراق می‌گویند «خیلی بهت می‌آد»، «توی شادی‌ها بپوشی»، «رنگ قشنگی داره» حالا شما بگویید با کدام گروه احساس راحتی و امنیت روانی بیشتری داریم؟ 

 

حواس‌مان به پرسش‌هایمان باشد

گاهی ما از روی کنجکاوی یا از سر بروز هیجانات آنی رفتارهایی نشان می‌دهیم که واقعا قصد آزار روحی کسی را نداریم، اما در واقع تشویش و اضطراب تولید می‌کنیم و فرد مقابل‌مان دلش می‌خواهد هرچه زودتر از شر مکالمه با ما خلاص شود. آدم امن بودن، کار چندان سختی نیست. فقط کمی مراقبه از رفتار و پرسش‌هایمان می‌خواهد.

برچسب ها
آدم های امن
سوالات آزاردهنده
چطور آدم امنی باشیم
ویژگی آدمهای امن
آدم های امن چه کسانی هستند
نظرات کاربران
کد امنیتی
سیم
سیم
٩٦/٠٧/١٦
٢
٠
از مقدار حقوق دیگران نپرسیم از مقدار حقوق دیگران نپرسیم از مقدار حقوق دیگران نپرسیم
عطیه_میرزاامیری
عطیه_میرزاامیری
٩٦/٠٧/١٦
٢
٠
گفتی حقوقت چقدر بود؟:)))
NA30M_PAHLAVAN
NA30M_PAHLAVAN
٩٦/٠٧/١٦
٠
٠
آره منم با اینکه خیلی این مواردو تو ذهنم دارم تا کسی رو ناخواسته نرنجونم اما چندبار پیش اومده که همچین سوالای احمقانه ای رو البته فقط به نیت حرف زدن یا صمیمی کردنه جو پرسیدم که بعدش پشیمون شدم.. در مورد دوست امن بودن هم من همه تلاشمو در این زمینه کردم اما خودم دوستی که اونقدر باهاش راحت باشم ندارم :( شاید یکی دوبار با کسی درد و دل کردم اما بعد وقتی متوجه شدم جایی درز کرده از اعتماد کردنم پشیمون شدم.. در حال حاضر معتقدم وقتی خودم نمیتونم رازی رو توی دلم نگه دارم نباید از دیگران چنین انتظاری داشته باشم.. تشکر مطلب بسیار خوبی بود :)
عطیه_میرزاامیری
عطیه_میرزاامیری
٩٦/٠٧/١٧
٠
٠
این از روح بزرگ و بالغ بودن توئه که اول از خودت انتظار داری و بعد از بقیه. خیلی خیلی این خوبه و خوشبحالت:)
سمانه صالحی
سمانه صالحی
٩٦/٠٧/١٦
١
٠
هیییییچ دوستی امن تر و بهتر از همه ی این موردایی که گفته شد ، مثل مامانم نیس...که راز ادم رو نگه داره و مطمئن باشی که یک شنونده هستش و قضاوت و سرزنشت نمیکنه.. بهترین دوستمه :) بقیه رو هم نمیشه کاری کرد... این سوالا رفته تو مغزشون اصلا تا این حرفا رو نزنن نمیتونن صحبت کنن... چقد خوبه نظر ندیم... یا بلد باشیم یا اگر نیستیم سکوت خیلی قشنگتره :)))
عطیه_میرزاامیری
عطیه_میرزاامیری
٩٦/٠٧/١٧
٠
٠
آفرین فقط مادر آدمه که بهترین دوستشه. خدا مادرت رو برات سالم نگه داره:)
s_n
s_n
٩٦/٠٧/١٨
٠
٠
خیلی خلاصه و مفید بود واقعا...بنظرم بایداین فرهنگی جا بیوفته که یاد بگیریم زندگی هرکس مربوط به خودشه!کسی ک این ویژگی رو داشته باشه باهاش میتونی خییییلی راحت باشی:)و بقول شما پیشش امنیت داشته باشی:)
عطیه_میرزاامیری
عطیه_میرزاامیری
٩٦/٠٧/١٨
٠
٠
امیدوارم بتونیم خودمون اول اینجور باشیم و بعد آدمای اینجوری رو برای دوستی و ارتباط جذب کنیم: )
Nasrin-A
Nasrin-A
٩٦/٠٧/٢٢
٢
٠
به همه ی اینها چرا ازدواج نمی کنی را هم اضافه کن لطفا!
عطیه_میرزاامیری
عطیه_میرزاامیری
٩٦/٠٧/٢٣
٢
٠
اره واقعا. اینم سوال مسخره ای هست.
mahshid2
mahshid2
٩٦/٠٧/٢٢
١
٠
چقدر زیبا حرف دل منو بیان کردین .... باید بگم که تمام موارد بالا به جز قسمت حقوق برام پیش اومده و واقعا برام آزاردهنده بود .... عالی بود مطلبتون
عطیه_میرزاامیری
عطیه_میرزاامیری
٩٦/٠٧/٢٣
٠
٢
ممنون که خوندی:)