نذری‌ های ساده و متفاوت را بشناسید
چگونه می توانیم بدون توان زیاد مالی نذری بدهیم؟!

نذری‌ های ساده و متفاوت را بشناسید

نویسنده : الهام حبشی

ماه محرم و صفر از مهم‌ترین ماه‌هایی است که مردم برای نذری دادن در این ایام هرگز غافل نمی‌شوند و اعتقاد زیادی به نذر کردن و نذری دادن در این روزها دارند. نذر یک قرارداد معنوی بین انسان و خداوند است. نذری در قالب و اشکال متنوعی وجود دارد و همه می‌توانند با توجه به توان، سلیقه و وقت خودشان  به راحتی سهم بزرگی در این فعل پسندیده داشته باشند. در این مطلب به معرفی نذری‌هایی خلاقانه و کم‌هزینه خواهیم پرداخت که حتما برای کسانی که قصد نذر کردن دارند مفید واقع خواهد شد. همچنین خوب است فراموش نکنیم که حالا که دهه اول محرم تمام شده است، این سنت خوب را ادامه داده و آن را فقط منحصر در این روزها ندانیم.

 نذری خوراکی

نذر خوراکی

اگر دلتان می‌خواهد یک نذر خوراکی داشته باشید. راه‌های زیادی برای ادا کردن نذرتان وجود دارد. می‌توانید به همراه چند نفر از دوستانتان مبلغی را برای یک وعده غذای گرم و ساده مثل آش، عدسی و یا ساندویچ‌های ساده در نظر بگیرید و در مناطقی که از قبل شناسایی کرده‌اید پخش کنید. می‌توانید پولی که برای نذری‌تان کنار گذاشته‌اید را فقط به یک خانواده‌ یا چند خانواده‌ی خاص اختصاص داده و غذای چند وعده آن‌ها را به صورت غذای خشک که شامل برنج، مرغ، گوشت و حبوبات می‌شود تامین کنید. نذر خوراکی به خصوص در ایام شهادت امام رضا(ع) که زائران با پای پیاده به مشهد می‌آیند برای مشهدی‌ها کاربردی است.

 پیشنهاد یک : اگر غذای تازه و بسته‌بندی در نظر گرفته‌اید، بدون ایجاد هیاهو و جلب توجه به منطقه مورد نظر بروید و غذاها را دم در خانه‌ها تحویل بدهید. با این کار از ایجاد تجمع و بی‌نظمی جلوگیری خواهید کرد.

پیشنهاد دو: نذر غذا می‌تواند شامل افراد خاص یا مشاغلی بشود که در این ایام تعطیلی ندارند، مثل زندانیان، شیرخوارگاه‌ها، مراکز نگهداری معلولین و...

 نذر سلامتی

نذر سلامتی

اهدای خون بهترین نذر‌ برای رفع نیاز بیماران است. البته حواستان باشد اگر خودتان مشکل کم خونی و فشار پایین دارید، نذر خون گزینه‌ی مناسب شما نیست. قبل از نذر و بخشیدن خون خود از سلامتی کامل و توانایی سیستم بدنتان در خون ساز بودن، اطمینان کافی حاصل کنید.

 نذر از طریق افراد معتمد

نذر از طریق افراد معتمد

در حال حاضر صفحات مجازی گروه‌های زیادی برای کمک به محرومین وجود دارند و همچنین آدم‌های زیادی در اقوام هستند که برای سر و سامان دادن و کمک کردن به افراد نیازمند فعالیت می‌کنند. شما می‌توانید نذر خودتان را هرچند اندک به حساب این خیرین یا موسسات خیریه‌ای که مطمئن هستند واریز کنید.

پیشنهاد: اگر نذر دارید که به افراد خاصی کمک کنید، می‌توانید آدرس و مشخصات این آدم‎ها را از همین اشخاص جویا بشوید.

 نذر کار

نذر کار

برای ادا کردن این نذر باید قبل از شروع مراسم تاسوعا، عاشورا، شام غریبان یا اربعین چند هیئت را جستجو کنید، یا اگر هیئت خاصی مد نظرتان است به وسیله‌ی شخصی که آشنا باشد، خودتان را به مسئول آن‌ معرفی کنید. در هیئت‌ها کارهای زیادی از قبیل شستن ظروف، پاک کردن حبوبات و برنج، ریختن و پخش چای و کارهای بسیار دیگری وجود دارد.

 نذر مسجد

نذر مسجد

خیلی از مساجد و هیئت‌های تازه تاسیس، نیرو و بودجه‌ی اندکی دارند. اگر از این موارد در اطرافتان هست می‌توانید کمک نقدی خودتان را به این مساجد و هیئت‌ها اختصاص بدهید یا با پرسش از افرادی که آگاهی کافی دارند، برای مسجد کتاب، چادر و یا هر چیز دیگری که مورد نیازشان هست را تهیه کنید. برای مساجد دیگر هم می‌توانید مسئولیت‌هایی مثل جارو زدن و یا شستن چند چادر را عهده‌دار شوید.

 نذر فرهنگی

نذر فرهنگی

نذرهای فرهنگی تنوع زیادی دارند. از درس دادن رایگان به بچه‌های محروم گرفته تا خرید لوازم تحریر. خرید یا اهدای کتاب هم انتخاب بسیار خوبی است به شرط این‌که روغن ریخته را نذر امام‌زاده نکنید و کتابی را ببخشید که مخاطب زیادی داشته باشد و شوقی برای خواندنش وجود داشته باشد.

 نظافت شهر

نذر نظافت شهر

امیدوارم که امسال کمتر با خیابان‌هایی رو به رو شوید که پر از لیوان‌های خالی یک بار مصرف شده‌اند. اما اگر این اتفاق نیفتاد، شما می‌توانید نذرتان را به جمع آوری همین لیوان‌ها و هر ظرف یک بار مصرف دیگری که ظاهر شهر را زشت و کار رفتگران را زیاد کرده است، اختصاص بدهید.

 نذری ساده

نذر بی‌دردسر

اگر زمان کافی برای اهدای خون، کار یا تهیه غذا ندارید، بهترین نذری برای شما، آن دسته از نذری‌ها هستند که گوشه‌ای از نذر دیگران را در برمی‌گیرند. به عنوان مثال شما می‌توانید با اندک هزینه‌ای، چند بسته خرما یا نبات نی‌دار خریداری کنید و آن را به دست یکی از خیمه‌های چای که این روزها در شهر زیاد دیده می‌شوند، برسانید.

برچسب ها
نذر متفاوت
نذری ساده
نذر سلامت
نذری خوراکی
پیشنهاد برای نذری دادن
نظرات کاربران
کد امنیتی
s_n
s_n
٩٦/٠٧/١٠
١
١
خیلی خوب بود! من ک امسال همون هیئت معمولی هم نرفتم چ برسه به نذر و غیره:(
الهام حبشی
الهام حبشی
٩٦/٠٧/١١
١
٠
سلام عزیزم، این دو ماه هر شبش هیئت و روضه و نذریش به راهه... فرصت زیاد هست ^_^ انشالله اگر دوست داری فرصتش برات پیدا بشه ^_^
سمانه صالحی
سمانه صالحی
٩٦/٠٧/١١
٢
٠
نذر خوراکی خیلی سخته چون بعضی وقتا رفتارایی دیده میشه که اصلا دریست نیست... برای یک نذری همه جیغ و داد و...خیلی زشته :/ همین چایی مخصوصا تو این شبا که هوا سرده خیلی خوبه.. خدا خیرشون بده واقعا.. ممنون :)
الهام حبشی
الهام حبشی
٩٦/٠٧/١٧
١
٠
اگر نبات داشته باشه خوبه :ی
NA30M_PAHLAVAN
NA30M_PAHLAVAN
٩٦/٠٧/١٢
٣
١
چه کارای خوبی میشه کرد ^_^
الهام حبشی
الهام حبشی
٩٦/٠٧/١٧
٠
٢
خیلی خیلی . کار خوب زیاده اگر کسی خواستارش باشه ^_^
فرانک باباپور
فرانک باباپور
٩٦/٠٧/١٢
٠
١
توی اپ دیوار یه قسمت هست به نام اجتماعی، خیلی جای خوبیه. پیشنهاد میکنم همه یه دور برن توش بگردن! هر کس هر کاری از دستش برمیاد کمک میکنه، رایگان! یعنی آدم کیف میکنه حتی... :) / من دلم نذری خوردنی میخواد الان... :(
الهام حبشی
الهام حبشی
٩٦/٠٧/١٧
١
١
چه جالب :) میرم نگاه میکنم ^_^