چقدر پیام های عاشورا را در زندگی خود بکار می بریم؟
حق‎ جویی و عزت طلبی دو پیام مهم عاشورا

چقدر پیام های عاشورا را در زندگی خود بکار می بریم؟

نویسنده : عطیه میرزاامیری

همین چند روز پیش بود که دوستم بدون هیچ مقدمه‌ای گفت: «استعفا دادم» اما در بیان جمله‌ش هیچ اثری از ناراحتی و غم نبود. وقتی علت بیرون آمدن از کارش را پرسیدم، جواب داد: «رئیس‌مون خیلی ناحقی می‌کرد. تا آخر شب از من کار می‌کشید ولی وقت حقوق که می‌رسید به من هم مثل بقیه‌ای حقوق می‌داد که کمتر کار می‌کردند. چندبار اعتراض کردم اما هیچ فایده‌ای نداشت. از بس اعتراض کردم و بهش گفتم که حقم داره ضایع می‌شه، بهم گفت اگه ناراحتی می‌تونی استعفا بدی. منم دیدم نمی‌تونم این ظلم به خودم رو قبول کنم. استعفا دادم. الان از این‌که بیکار شدم ناراحتم ولی بابت این‌که اعتراض کردم و برای ناحقی‌ که می‌شد سکوت نکردم، خوشحال‌ترم.»

این مثال کوچک‌ترین مثال برای بیان عدالت‌خواهی و برقراری حق بود. اگر این روزها به اخبار نگاهی بیندازید می‌بینید دنیا پر شده از بی‌عدالتی و حق خوری. عده‌ی زیادی تنها به غر زدن درون خودشان بسنده می‌کنند و شکایات‌شان را به هیچ کجا منتقل نمی‌کنند. اما عده‌ی اندکی هستند که برای گرفتن حق‌شان تا پای جان می‌ایستند و از این‌که در این راه سرکوب یا حتی کشته شوند، باکی ندارند. کوچک‌ترین هدف‌شان این است که صدای‌‌شان شنیده شود. لابد شما هم قصه‌ی ملاله یوسف‌زی، دخترک پاکستانی که برای گرفتن حق تحصیل خود از طالبان، تا پای جان رفت را شنیده‌اید. دخترکی نوجوان که آن‌قدر برای گرفتن حق طبیعی‌اش جنگید که تا پای ترور رفت و اکنون نه تنها حق تحصیل را به تمام دختران سرزمینش برگرداند بلکه یکی از فعالان حقوق بشر است. یا حتی به عقب‌تر برگردیم. گاندی رهبر سیاسی هندی‌ها در تمام طول رهبری‌اش تمام تلاش خود را کرد تا هند را از استعمار انگلیس در بیاورد و جالب اینجاست که در این راه از خشونت و جنگ بهره نبرد، تنها با بیان و سخنان خود، تاثیر گذاشت. در انقلاب خودمان هم افراد زیادی را داشته‌ایم که برای عدالت‌خواهی تا پای جان ایستادند. و بیاییم نزدیک‌تر. این چند روز حرف از شهید والا مقام، شهید حججی زیاد است. کسی که با سن کم، برای تمام عقاید و ارزش‌های خود جنگید و در این راه با عزت و غرور شهید شد. شهید حججی و تمام مدافعین حرم کسانی‌اند که هم نسل ما هستند اما تنها به دیدن اخبار و رفتن به تظاهرات بسنده نکردند. پا در رکاب عمل گذاشتند تا به جهان ثابت کنند از بی‌عدالتی نفرت دارند و برای نابودی ظلم تا پای جان می‌جنگند. این وقایعی در سطح گسترده و درون یک جامعه‌ی بزرگ رخ داده که تمامی‌شان با گرفتن حق و پیروزی به پایان رسیده. اما ما، تنها در زندگی شخصی خودمان، در جامعه‌های کوچکی که در آن زندگی می‌کنیم، مثل محیط کار، مدرسه، دانشگاه و... چقدر برای گرفتن حق و برقراری عدالت به پا خواسته‌ایم؟ چند بار به مدیر یا رئیس‌مان مبنی بر ناحقی‌ که شده است، بدون ترس شکایت کرده‌ایم؟ اصلا خود ما چند بار به خود خودمان نهیب زده‌ایم که حق الناس نکنیم و حتی با گفتن کلمه‌ای دل کسی را نلرزانیم؟

 

برای گرفتن حق؛ سکوت را بشکنید

قیام عظیم و مقدس عاشورا، پیام‌ها و عبرت‌های فراوانی نه تنها برای مسلمانان، بلکه برای همه‌ی مردم جهان دارد. پیام‌های نهضت عاشورا ریشه در فطرت انسانی و عقل سلیم دارد و بسیاری از این پیام‌ها، همه‌ی جهانیان را مورد خطاب قرار می‌دهد. به همین دلیل است که امروزه می‌بینیم حتی بسیاری از متفکریم غربی درباره‌ی امام حسین(ع) و آرمان‌هایش کتاب نوشته‌اند و از ایشان تجلیل کرده‌اند. حق‌جویی، آزادی و عزت‌طلبی از مهم‌ترین پیام‌های واقعه‌ی عاشورا، در هر زمانی است. ملاک و هدف امام حسین(ع) در قیام خود، برقراری حق و عدالت و  نابودی ظلم بود. حتی یزید، حاکم فاسد زمان، امام حسین(ع) را به بیعت فرا خواند اما آن حضرت با شجاعت تمام برای گرفتن حق و رسوایی این قوم جلو رفت. رسیدن به چنین آرمان‌هایی نیازمند آگاهی و بصیرت است. قیام عاشورا نشان داد مردم و حتی نخبگان جامعه بدون بینش و بصیرت قادر به تشخیص راستی و درستی نیستند. چنان‌چه در قصه‌ی کربلا می‌بینیم افراد زیادی برای امام نامه نوشتند و از او خواستند به شهرشان برود، اما از بین آن‌ها تنها 72 نفر توانستند راه صحیح را تشخیص دهند.

اگر به قیام عاشورا دقیق‌تر نگاه کنیم، چیزی جز زیبایی نمی‌بینیم که امام حسین(ع) تنها برای کرامت و منزلت انسانی جنگید و چه چیزی زیباتر از این؟! 

امروزه با توجه به ظلم روزافزون در جوامع، جهانیان بیش از هر زمانی به تبیین و تشریح اهداف عاشورا احتیاج دارند. فرهنگ عاشورا به بهترین نحو ممکن می‌تواند ضامن استقلال و سربلندی فردی و جمعی باشد. در این روزها و شب‌های عزیز، از خدا و امام حسین(ع) بخواهیم که عاشورایی زندگی کنیم و عاشورایی بمیریم و هیچ‌گاه از این‌که برای گرفتن حقی سکوتی را بشکنیم، بیم نداشته باشیم و زندگی و مرگی با عزت داشته باشیم. 

امام حسین(ع): مرگ در راه عزت چیزی جز زندگی جاویدان نیست و زندگی با ذلت مرگی‌ست که با او حیاتی نیست.

برچسب ها
حق جویی
حق خواهی
پیام عاشورا
مطالبه حق
حق طلبی
نظرات کاربران
کد امنیتی
سمانه صالحی
سمانه صالحی
٩٦/٠٧/٠٦
٠
٠
چقدر موافقم با این مطلب... برای همینه شاید من همیشه دیدم نسبت به راهپیمایی ها خییییلی خوب نبوده. نه اینکه بگم بده هاااا..نه ... کلا از این که فقط یه سری جمعیتی برن و شعار بدن و هیچ وقت چیزی تغییر نکنه همچین حس خوبی به من دست نمیده گرچه اونم تاثیرای خودشو داره و در جای خودش خوبه ولی هیچی مثل عمل کردن نیس.../ خودمم یادم نمیاد هیچ وفت چیزی رو به زور تحمل کرده باشم و از ترس اعتراض نکرده باشم.. به نظرمم تا جایی که وضعیت میشه بهتر بشه ، نباید ساکت موند... حالا میخاد نتیجش اخراج از محل کار باشه یا از دست دادن جون .. ممنون خیلی خوب بود
عطیه_میرزاامیری
عطیه_میرزاامیری
٩٦/٠٧/١٣
٠
٠
ممنون از خودت که اینقدر خوب مطالب رو میخونی و نظرای خوب میدی:)
نیما خان حقیقی
نیما خان حقیقی
٩٦/٠٧/٠٧
٠
٠
اگر بخواهیم پیام عاشورا رو تو ایران اجرا کنیم.در مرحله اول باید 99%مدیران رو برکنار کنیم چون غیر از اختلاس و حقوق نجومی و خوردن حق زیر دست ها .ضایع شدن حق مردم در اداره جات و از بین بردن ثروت ملی چیزی ندیدیم.اگه خود امام حسین هم الان بود با اینا مقابله میکرد.
عطیه_میرزاامیری
عطیه_میرزاامیری
٩٦/٠٧/١٣
٠
٠
متاسفانه همینجوره:(