رفتیم کافی‌شاپ چی بخوریم؟
منوی کافی‌شاپ‌ها را بهتر بشناسیم

رفتیم کافی‌شاپ چی بخوریم؟

نویسنده : مریم شیعه زاده

خاطره اولین کافی‌شاپ، خاطره شیرین و بامزه‌ای است. خوب یادم می‌آید اولین باری که در سن نوجوانی به همراه دوستانم به کافی‌شاپ رفتم و منو را دیدم، با خنده گفتم «زیرنویس فارسی نداره؟!» و بعد همه خندیدیم. شاید این خاطره مشترک من و خیلی‌های دیگر باشد. شاید هنوز با دیدن منوی کافی‌شاپ عده‌ای به دنبال ترجمه و ترکیباتش بگردند!

اگر هنوز هم نمی‌دانید وقتی به کافی‌شاپ می‌روید باید چه چیزی سفارش بدهید و حدود قیمتش چقدر است، من کمک‌تان می‌کنم! 

 

اگر دل‌تان قهوه می‌خواهد... 

قهوه اسپرسو – 8000 تومان

اولین پیشنهاد من اسپرسو است! میزان تلخی اسپرسویی که سفارش می‌دهید به تعداد شات (واحد پودر قهوه استفاده شده در اسپرسو) آن بستگی دارد! مثلا اگر بگویید اسپرسو دوبل بیاور، پودر قهوه دو برابر حالت عادی استفاده می‌شود و اسپرسو به شدت تلخ می‌شود، تریپل هم یعنی سه شات پودر قهوه برای یک فنجان اسپرسو، خلاصه اگر با خوراکی‌های تلخ رابطه خوبی دارید و بعد از یک روز سخت کاری، به دنبال یک نوشیدنی گرم و دلچسب هستید که سر حالتان بیاورد، اسپرسو را از دست ندهید! البته یادتان باشد که حجم اسپرسو نسبت به دیگر قهره‌ها خیلی کم‌تر است و آن را در کوچک‌تری فنجان کافی‌شاپ سرو می‌کنند.

آمریکانو – 11000 تومان

اگر با تلخی قهوه مشکلی ندارید اما اسپرسو برایتان خیلی تلخ است، آمریکانو سفارش دهید. طعم آمریکانو از اسپرسو ملایم‌تر است و تلخی فرح‌بخشی دارد.

انواع قهوه ها در کافی شاپ

کافه لاته – 12000 تومان

 پایه این نوشیدنی اسپرسو است که با شیر مخلوط می‌شود. روی آن‌ حالت خامه‌ای دارد که در اصل کف شیر است. کافه لاته بسیار شبیه به کاپوچینو است و تفاوت اصلی‌شان نسبت قهوه به شیر است. شیر کافه لاته بیشتر است اما از من می‌شنوید کافه لاته را بی‌خیال شوید و کاپوچینو سفارش دهید!

 قهوه فرانسه – 11000 تومان

 این نوشیدنی نه کف دارد و نه قهوه‌ای در آن ته‌نشین می‌شود. بسیار رقیق است و گاهی در کافی‌شاپ‌ها به جای اسپرسو سرو می‌شود! از آن‌جا که ایرانی جماعت رابطه خوبی با تلخی ندارد و از اسپرسو استقبال نمی‌شود، کافی‌شاپ‌ها گاهی این کار را می‌کنند. هر چند تلخی این قهوه با تلخی اسپرسو تفاوت زیادی دارد و فرانسه ملایم‌تر است.  

قهوه ترک - 8000 تومان

 قهوه فالگیرهاست! چرا که لرد کافی ته آن جمع می‌شود و بخت و اقبال‌تان را می‌شود پیشگویی کرد! قهوه ترک به عطرش معروف است. بوی خیلی خوب و آرامش ‌بخشی دارد. اگر دیدید قهوه ترک‌تان خیلی خوش عطر نیست، شک نکنید که از آن بد نگهداری کرده‌اند و عطرش را از بین برده‌اند!

موکا – 11000 تومان

 موکا هم ترکیبی از شیر و قهوه است که روی آن شکلات زیادی می‌ریزند. مدتی پیش که به کافی‌شاپ رفته بودم و از مسئول کافی‌شاپ سوال کردم ترکیبات موکا چیست، گفت یک شات اسپرسو به همراه هات چاکلت! اصلا نیازی نیست شکلات داغ مایع را بخورید تا حالتان خوب شود، همین که عطر کم‌نظیرش به شمام‌تان بخورد کافیست تا روزتان را بسازد!  

انواع قهوه ها در کافی شاپ

 

اگر می‌خواهید چای بنوشید... 

چای لاته – 10000 تومان

همان‌طور که از اسمش مشخص است پایه آن چای و شیر است. لاته در زبان ایتالیایی یعنی شیر! پس هرجا در منو این واژه را دیدید، مطمئن باشید یک نوشیدنی به همراه شیر خواهید داشت. این چای با کمی زنجبیل و دارچین مخلوط شده و در آخر به آن شیر اضافه می‌شود. اگر با عطر نسبتا تند و تیز زنجبیل و دارچین مشکلی ندارید، چای لاته سفارش خوبی برای یک گپ و گفت دوستانه در کافی‌شاپ است.

انواع چای در کافی شاپ 

چای ماسالا – 9500 تومان

باز هم ترکیب چای و شیر و چند ادویه است که فقط در کافی‌شاپ‌های باکلاس پیدا می‌شود! زمان‌های قدیم که هندی‌ها میخک، هل، چوب دارچین، پودر رازیانه و عسل را با شیر و چای مخلوط می‌کردند، شاید فکرش را هم نمی‌کردند روزی چند صدکیلومتر آن‌طرف یک نفر پشت میز چوبی کافی‌شاپ بنشیند و چای ماسالا سفارش دهد!

انواع چای در کافی شاپ

چای سفید – 12000 تومان

اسم چای سبز و سیاه را که شنیده‌اید؟ این هم سفیدشان است! اگر می‌خواهید بدانید این چای چه طعمی دارد باید بگویم طعم آن نه به چای سبز شبیه است و نه سیاه. طعم این چای شیرین‌طور است و خواص خیلی زیادی دارد که مهم‌ترینش ضداسترس بودن است. پس اگر به هر دلیلی آرام و قرار ندارید و یا طرف مقابل‌تان حال و روز خوبی ندارد، چای سفید گزینه مناسبی است.  

 

اگر در کنار سفارش‌تان، کیک هم می‌خواهید... 

کیک براونی – 9000 تومان

اغلب کیک‌های کافی‌شاپ را تست کرده‌ایم. براونی شاید یکی از کیک‌هایی باشد که تا چند سال پیش در هیچ کافی‌شاپی پیدا نمی‌شد اما این روزها کم‌کم دارد جای خودش را در منوها باز می‌کند. ترکیب کره و شکلات در این کیک بی‌نظیر است. حتی کسانی که طعم شیرینی را دوست ندارند باید این کیک را امتحان کنند. شکلات مایع این کیک هرکسی را وسوسه می‌کند! 

چیز کیک یخچالی

چیزکیک – 10000 تومان 

چیزکیک‌ها یا در یخچال تهیه می‌شوند یا در فر که در هر دو حالت باید بگویم طعم خوبی دارند. بیسکوییت، کره، پنیر خامه‌ای و پودر دارچین مواد اصلی تشکیل دهنده این کیک‌های خوشمزه است که این روزها در کافی‌شاپ‌ها زیاد پیدا می‌شود. این کیک خوب است اما در مقایسه با کیک براونی همه کیک‌ها طعمی معمولی دارند!

 

اگر می‌خواهید خنک بنوشید... 

موهیتو – 9000 تومان

یک نوشیدنی خنک است که به آن موهیتو هم می‌گویند. ترکیب اصلیش هم نعنا و آبلیمو است و با این‌که طرفدار زیاد دارد، طعمش برای من معمولی‌ست! 

اسموتی – 12000 تومان

اشتباه نکنید! اسموتی‌ها آبمیوه یا شیک نیستند. اسموتی‌ها نه مثل آبمیوه خالص‌اند و نه مثل شیک‌ها با بستنی درست می‌شوند. اسموتی‌ها ترکیب چند میوه یخ‌زده با عسل، شکلات، ادویه‌های خاص، بادام‌زمینی و مواد دیگر هستند. این‌که کدام اسموتی خوشمزه‌تر است، کاملا سلیقه‌ای‌ست اما پیشنهاد من اسموتی شاتوت است! نگران این موضوع هم نباشید که آیا فصل شاتوت است یا نه! شاتوت یخ‌زده همیشه در یخچال کافی‌شاپ‌ها پیدا می‌شود!   

میلک شیک – 9500 تومان

 در این هوای سرد، شیک را توصیه نمی‌کنم اما در فصل‌های دیگر حتما آن را تست کنید. شیک‌ها بستنی و شیر زده شده‌اند و در لیوان‌های بزرگ سرو می‌شوند. بعد طعم دهنده‌های مختلف هم به آن اضافه می‌شود و به هر طعمی درمی‌آیند. شیک شکلات یکی از بهترین شیک‌هاست، آن هم به خاطر شکلات و شیر که در کنارهم عالی می‌شوند! 

تفاوت شیک و گلاسه در چیست

گلاسه – 11000 تومان 

حتما الان دارید از خودتان سوال می‌کنید گلاسه و شیک مگر یکی نیستند؟ بله! درست است که هر دو ترکیب یکسانی دارند اما در شیک بستنی و شیر کاملا ترکیب می‌شوند و در گلاسه شیر روی بستنی ریخته می‌شود. این که گلاسه سفارش دهید یا شیک به سلیقه خودتان است اما شیک طعم متفاوت‌تری دارد. 

آیس لاته – 10000 تومان 

همان‌طور که از اسمش پیداست ترکیب یخ، شیر و قهوه است. طعم معمولی‌طوری دارد و پیشنهاد نمی‌کنم! آیس موکا، آیس کارامل و آیس امریکانو هم باید تا به این‌جای مطلب، دیگر برایتان آشنا باشد. 

 

چیزی که خواندید تمام منوی کافی‌شاپ‌ نیست، اما پرکاربردترین‌هایی ست که در اغلب کافی‌شاپ‌ها سرو می‌شود. از حالا با خیال راحت و شناخت کافی به کافی‌شاپ بروید و یادتان نرود قیمتی که نوشتیم، حدود قیمت است و شاید لازم باشد پول بیشتری همراه خود ببرید! 

برچسب ها
کافی شاپ رفتیم چی بخورم؟
قیمت منوی کافی شاپ‌ها
معرفی انواع مختلف قهوه
معرفی منوی کافی شاپ
نظرات کاربران
کد امنیتی
مجتبی خطیب آستانه
مجتبی خطیب آستانه
٩٥/٠٨/٢٤
٢
٣
موکای مشهدی خیلی معروف و بسیار خوشمزه است، چرا که توش خامه هم میزنن! اگر می خواهید پول گزافی براش ندید، تو خونه 3 تکه شکلات تخته ای و یک سوم لیوان خامه رو در مقدار کمی آب جوش هم بزنید و مخلوط کنید بعد به لیوان قهوه تون اضافه کنید. عالیه
m.shiezadeh
m.shiezadeh
٩٥/٠٨/٢٥
٠
٠
کاش فقط موکا بود! یه بار روی کاپوچینویی که سفارش دادم دو سانت خامه گذاشته بود خخخ // با تچکر از پیشنهاد خوشمزه تون! :)
مجتبی خطیب آستانه
مجتبی خطیب آستانه
٩٥/٠٨/٢٤
١
٠
خدایی باید این عکس چیز کیک رو از توی مطلبتون بردارید : |
m.shiezadeh
m.shiezadeh
٩٥/٠٨/٢٥
٠
٠
شخصا چیزکیک دوست نمی دارم :|
هورام
هورام
٩٥/٠٨/٢٤
١
١
خدا خیرت دهد...واز ممکن بود بُرُم و یک چیزِ عجیب غریب سفارش بِدُم بعد ببینُم همو یوان آب از لوله ی فقط یه کم توش گاز فرستادن بجای گچ و کُلُرم توش چندتا لیمو توش شناورن:))))))کافی شاپ رفتن همیشه برم یگ بحرانی بود:)))
m.shiezadeh
m.shiezadeh
٩٥/٠٨/٢٥
٠
٠
بحران مشترکه! واس هممون هست! :))
هورام
هورام
٩٥/٠٨/٢٤
٠
٢
در ضمن خودوم آیس پک درست مکنُم از بیرون خوشمِزه تر...کمترم پول مِگیروم
الهام حبشی
الهام حبشی
٩٥/٠٨/٢٤
١
٠
با این پست خاطره ی اولین دفعه ای که کافی شاپ رفتم رو زنده کردی :) میلک شیک توت فرنگی خوردم :) چقدر خوب بود :) از اون آدمام که توت فرنگی رو به شکلات ترجیح میدن :) راستش من میدونستم منوی کافی شاپ چی نوشته ولی دوستم این منو رو دستش گرفته بود، میگفت: اینو کدوم وری باید بخونیم :ی یادش بخیر...
m.shiezadeh
m.shiezadeh
٩٥/٠٨/٢٥
٥
٠
چون اولین تجربه خودم هنوز که هنوزه یادمه، گفتم اولش یه خاطره بازی کوچولو داشته باشین! :)
فرانک باباپور
فرانک باباپور
٩٥/٠٨/٢٤
١
٠
آقا دقیقا اونی رو که من میخواستم توضیح ندادی! اسمشم این بود: rfgvhsdkghrsiufvfreg :دی
m.shiezadeh
m.shiezadeh
٩٥/٠٨/٢٥
٣
١
اینو نخوریا! آخرین بار یکی خورد مُرد :|
m.babaee
m.babaee
٩٥/٠٨/٢٤
٥
١
هرچیزی که توش شکلات داشته باشه تو منو به نظرم خوشمزه است:)
m.shiezadeh
m.shiezadeh
٩٥/٠٨/٢٥
١
٢
عجب نظر خوب و پسندیده ای :) اصن کل مطلب میخاست همینو برسونه خخخ
ساده
ساده
٩٥/٠٨/٢٤
٠
١
خدا بده برکت، قیمتهای نجومی اندر نجومی.
m.shiezadeh
m.shiezadeh
٩٥/٠٨/٢٥
٣
٠
سالی چن بار ولخرجی اشکالی نداره :)
محمدرضا مهدیزاده
محمدرضا مهدیزاده
٩٥/٠٨/٢٤
١
٠
خیلی ممنون این مطلب هم دوباره خیلی کاربردی بود :) موفق باشید
m.shiezadeh
m.shiezadeh
٩٥/٠٨/٢٥
١
٠
خیلی ممنون از شما :)
لیلی
لیلی
٩٥/٠٨/٢٥
٠
٠
کاش حرف از چایی تو این متن نبود/ دل من قنج به قهوه می نمود/تا که دیدم چای چند نوع شده / لاته را بدرود گفتم ،تا نباشد اسمها چون یک دگر/ نوش شد این مطلب زیبا و خاص:)
لیلی
لیلی
٩٥/٠٨/٢٥
٠
٠
فی البداهه نظری بود غزل وار سروده شخص،شخیص اینجانب:)
m.shiezadeh
m.shiezadeh
٩٥/٠٨/٢٥
٠
١
خیلی هم خوب! دس شما درد نکنه :)
n_dahji
n_dahji
٩٥/٠٨/٢٥
٠
٠
هی...یادش بخیر,اولین کافی شاپی که رفتم با داداشم(دو نفری)بود,اونم کافی شاپ زیست خاور مشهد,سال 86بود,میلک شیک سفارش دادیم,خیلی خوشمزه بود,جای همگی خالی:) هزینه اش هم عالی بود:) ,بسیارممنون از نوشتتون ,خاطره بازی خوبی بود و این که بهتره چی سفارش بدیم؟ممنون از شما و خسته نباشید:)
m.shiezadeh
m.shiezadeh
٩٥/٠٨/٢٦
١
٠
زیست خاور هنوز هم کافی شاپ طبقه پایین رو داره ب گمونم! :) مرسی از لطف تون
alipanahi
alipanahi
٩٥/٠٨/٢٥
٣
٠
من که کیف کردم مخصوصا جملاتی که در کانال تلگرام نوشته بودین
m.shiezadeh
m.shiezadeh
٩٥/٠٨/٢٦
٢
٠
ممنون از وقتی ک گذاشتین :)
maeadeh_sh72
maeadeh_sh72
٩٥/٠٨/٢٦
٠
٠
اخخخخی یادش بخیر خیلی جالب بود.
m.shiezadeh
m.shiezadeh
٩٥/٠٨/٢٦
١
٠
:))
محبوبه عظیم زاده
محبوبه عظیم زاده
٩٥/٠٨/٢٦
١
٠
مریم اگه بدونی چه ابهاماتی رو از ذهن من زدودی!! :))))
m.shiezadeh
m.shiezadeh
٩٥/٠٨/٢٦
٠
٠
خو خدا رو شکر :)))
F-jafari
F-jafari
٩٥/٠٨/٢٦
٢
٠
ممنون بخاطر اطلاعاتی که دادین
m.shiezadeh
m.shiezadeh
٩٥/٠٨/٢٧
١
٠
خاهش میکنم :)
سپیده ازاصفهان
سپیده ازاصفهان
٩٦/٠٧/٢٤
١
٠
اولین بار با دوستام رفتم کافی شاپ من هیچ شناختی از منوی کافی شاپ نداشتم چقد دوستام بهم خندیدن!!! اما یه کافه گلاسه برام سفارش دادن عالیییییی هیچ وقت اونروزا فراموش نمیکنم....ممنون از شما
mahsa
mahsa
٩٦/٠٧/٢٧
٢
٠
واقعا عالی و کاربردی بود. در ضمن کافی شاپ های مشهد واقعا عالی و بی نظیره. من خودم نصف اونا رو رفتم و یکی بهتر از دیگری بود . پیشنهاد میکنم اگه به مشهد اومدید رفتن به کافی شاپ رو در اولویت هاتون قرار بدین.
ye doost
ye doost
٩٧/٠٣/٢٢
٠
٠
مرسی واقعا به دردم خورد چون میخواستم دوستامو مهمون کنم و اطلاعات نداشتم
دا‌ود
دا‌ود
٩٧/١٢/١٣
٠
٠
واقعا جالب نوشتید.مرسی مریم خانوم