کآشوب در تمامی ذرات عالم است
معرفی یک کتاب محرمی با نگاهی متفاوت

کآشوب در تمامی ذرات عالم است

نویسنده : الهام یوسفی

روزهای ماه محرم گاهی در به در دنبال چیز تازه‌ای می‌گردیم تا حال و هوای‌مان را عوض کند. منبری که به دلمان بنشیند و مدام توی ذهن مان مجبور نباشیم با عقل‌مان کلنجار برویم. مجلسی که مجبور نباشیم آن همه حرکات عجیب و غریب بانیانش را تحمل کنیم، ریخت و پاش‌های میلیونی‌اش را به نام امام حسین(ع) زیر سبیلی رد کنیم. روضه‌ای که امام حسین(ع) و علی اکبر(ع) و حضرت عباس(ع)‌اش را به برای در آوردن اشک حضار به ذلت نکشند. دنبال کتابی که به جانمان بنشیند و هم سن و سال ما حرف زده باشد. چیزی داشته باشد که حال این روزهای ما را خوب کند. حقیقت این است که این روزها خوراک ذهن‌های جست‌و‌جوگر به این راحتی‌ها پیدا نمی‌شود. اما در همین کساد بازار هم گاهی خوراک خوب و درجه یک گیر می‌آید.

 

کآشوب چگونه متولد شد؟

«کآشوب» نام کتابی است که اول از همه نام «نفیسه مرشد‌زاده» بر روی جلد کتاب با عنوان دبیر مجموعه، کسانی که او، قلمش و دغدغه‌هایش را می‌شناسند به خودش جذب می‌کند. و نام کتاب هم از این بیت گرفته شده: «گویا طلوع می کند از مغرب آفتاب، کآشوب در تمامی ذرات عالم است». خانم مرشده‌زاده، همان دبیر سابق «همشهری داستان» است با قلم بسیار زیبا که مجله داستان را به نقطه مطلوب زمان خودش رساند. حالا خانم مرشد‌زاده مسئول انتشارات «اطراف» شده و اولین کتاب انتشاراتش را با نام «کاشوب» وارد بازار کتاب کرده است. کتابی که به جای روایت کردن روضه‌ها، از مواجهه آدم‌ها با روضه‌هایی که شنیده اند، می گوید. در این کتاب بیست و سه نویسنده قلم زده‌اند و از روضه‌هایی گفته‌اند که نه فقط دیده‌اند و شنیده‌اند بلکه زندگی کرده‌اند. خرده روایت هایی از کودکی و بزرگسالی‌شان در زیستن در روزهای ماه محرم و صفر و بودن بر سر سفره روضه‌های ابا عبدالله! 

 

کاشوب چه قرار است بگوید؟

به تعداد آدم ها قصه وجود دارد در مواجهه با روزهای ماه محرم. این کتاب قرار است هر سال بخشی از قصه‌ها را انعکاس دهد. شاید از لابه‌لای آن‌ها حس روزهای خوش کودکی و خلوص و شفافیت عزاداری‌های آن روزها بیرون بیاید و دوباره رونق بگیرد. می‌توان گفت این اثر یک سالنامه- کتاب است. گزارشی صادقانه و عینی و بدون رودربایستی از خوب و بد روزها و روضه‌های ما. از تردیدهایی که نمی گذارند مثل گذشته‌‌ها اشک بریزیم و عزاداری کنیم تا کلنجار رفتن‌های عاشقانه مان با داستان‌هایی که از روزهای نخست کودکی مثل خون در رگ‌های ما جاری شده. این کتاب طبق گفته دبیر مجموعه قرار است هر سال قبل از محرم از نویسندگان جدید دعوت کند تا روایت های خودشان را بنویسند. علاوه بر روایت نفیسه مرشد زاده، روایت‌هایی از احسان رضایی، محسن حسام مظاهری، یاسر مالی، آرش سالاری و... می‌خوانید. روایت‌های قصه گونه ای که شما را با بخشی از فرهنگ و رسوم سایر نقاط ایران هم آشنا می‌کند. از سوی دیگر همه این روایات نقطه اشتراک و وحدتی وجودی دارند. به عشق و ارادت کسی نوشته شده‌اند که کودکی‌مان با محرم اش معنای دیگری می‌یافت.

 

بخشی از  روایت خانم مرشد زاده با نام «گیسوی حور در امین حضور»

«سید روضه خوان چهاردهم ماه می‌آمد پشت در چهار لنگه با شیشه‌های مشجر می‌نشست، روضه‌اش را میخواند و می‌رفت. ماه پشت ماه، سال پشت سال. تا هفت سالگی آب و چای طرف دیگر در را من می بردم. سید هر بار می‌گفت: «چه دختر خوبی! کلاس چندمی؟» حرضم می‌گرفت. چند خانه و محله روضه می‌خواند و چند دختر کوچک چای می‌آوردند که یادش می رفت من همان چهاردهم ماهی محله امین حضورم. به بهانه سینی می‌ماندم تا با صدای بم و سبیل خیس بگوید... می‌خواستم ببینم وقتی صدایش زا بی‌هوا رها می‌کند: بر خوان غم، چو عالمیان را... کجای اتاق را نگاه می‌کند...».

برچسب ها
کآشوب
نفیسه مرشدزاده
کآشوب نفیسه مرشدزاده
معرفی کتاب
کتاب محرمی
کآشوب در تمامی ذرات عالم است
درباره نویسنده
نظرات کاربران
کد امنیتی
فرانک باباپور
فرانک باباپور
٩٦/٠٧/٠٥
٠
٠
كتاب عالي و نامبر وان و بست آو دِ بست! منكه سه تا داستانشو تا حالا خوندم و كيف كردم... داستان خانم مرشدزاده هم واقعا عالي بود، مخصوصا اونجايي كه سيد مياد و روضه حضرت علي اكبر ميخونه... با همين داستان اشك من دراومد...
صالحه
صالحه
٩٦/٠٧/٠٥
٠
٠
قیمتش چنده؟چاپ چه انتشاراتیه؟ چند صفحس؟
سمانه صالحی
سمانه صالحی
٩٦/٠٧/٠٦
٠
٠
عجب..
خخخخ...
خخخخ...
٩٦/٠٧/٠٧
٠
٠
😅 😚 😉 😎 🍏 🍜
سمانه صالحی
سمانه صالحی
٩٦/٠٧/١٠
٠
٠
O_o