وقتی که «یا حسین» به پرچم نوشته اند...
محرم امسال را زیباتر عزارداری کنیم

وقتی که «یا حسین» به پرچم نوشته اند...

نویسنده : عطیه میرزاامیری

یکی از قدیمی‌ترین و خاطره‌انگیزترین مراسماتی که از بچگی به‌یاد داریم و هیچ موقع برایمان تکراری و همیشگی نمی‌شود، مراسم عزاداری در ماه محرم است. بزرگ و کوچک، پیر و جوان، زن و مرد در هر شرایطی خودش را با جماعتی که عزادار و سیاه‌پوش اباعبدالله است، همراه می‌کند. از دسته‌های عزاداری نوجوانان گرفته تا هیئت‌ها و تکیه‌هایی که از قدیم علمش بالا می‌رفته و هنوز هم در محرم حال و هوای عزا به خود می‌گیرد. اما در این بین به تناسب زندگی مدرن ما، عزاداری‌هایمان نیز مدرن شده و گاهی با ناهنجاری‌هایی برخورد می‌کنیم که متاسفانه هیچ تناسبی با اخلاق اسلامی ندارد و چه بسا باعث می‌شود حرمت این ماه و صاحب این ماه از بین برود. در مطلب زیر چند نکته‌ی اخلاقی که ممکن است در این ایام فراموش شود و رعایت کردنش ضرروی‌ست را برایتان می‌نویسیم تا اخلاق اسلامی را فدای خودخواهی خودمان نکنیم.

 

هوای همسایه‌ها را داشته باشیم

ممکن است مراسمی در مسجد یا در یک خانه‌ی شخصی برگزار شود یا حتی گاهی دانش‌آموزان مدرسه‌ای، به‌صورت داوطلبی در مدرسه‌شان مراسم عزاداری برپا می‌کنند. به هرحال در هر مکانی که جلسه‌ی وعظ و روضه برگزار کنیم بلاخره چندین همسایه در اطراف‌مان داریم که باید اول از همه آسایش آن‌ها را در نظر بگیریم. مبادا تا دیر وقت مجلسی طول بکشد و مخل آسایش و خواب همسایه‌ها شود. مبادا آ‌ن‌قدر صدای میکروفن یا طبل‌زنی زیاد باشد که اگر بچه‌ی کوچکی یا فرد مسنی، در همسایگی بود اذیت شود. حتی باید مراقب باشیم ماشین‌مان را در محلی پارک نکنیم که موجب مسدود شدن راهی شود.

 

عزاداری همراه با شور و شعور حسینی

روایت‌های زیادی من باب اشک ریختن برای امام حسین و یارانش داریم اما باید به هر طریقی اشک بریزیم و اشک حضار را در بیاریم؟ متاسفانه در این چند سال اخیر با نوحه‌خوان‎‌هایی روبه‌رو هستیم که سعی بر این دارند به هر شیوه‌ای اشک افراد را در بیاورند. از سرهم کردن برخی شایعات مربوط به وقایع عاشورا گرفته تا به‌کار بردن لفظ‌های ناشایست برای امام حسین(ع). مداحانی را دیده‌ایم که شور حسینی می‌گیرند و به‌جای ادای کامل نام امام حسین(ع) آن را به‌صورت نصفه نیمه می‌گویند تا مردم سینه بزنند. یادمان باشد که احترام به ائمه واجب‌تر از هر چیز است. 

 

امور واجب مذهبی را فراموش نکنیم

 برخی افراد گمان می‌کنند هرچقدر خودشان را در این مجالس خسته‌تر کنند، اجر و ثواب بیشتری می‌گیرند. تصور کنید جوانی را که تا پاسی از شب وقتش را در روضه می‌گذراند اما نماز صبحش قضا می‌شود. همین چند سال پیش بود که در روز عاشورا، دقیقا به وقت نماز ظهر، دسته‌ی عزاداری‌ را در خیابان دیدم که مشغول روضه‌خوانی بود. یادمان نرفته که امام حسین در آن شرایط و در میدان جنگ از نماز اول وقتش نگذشت. پس لازم نیست ما کاسه‌ی داغ‌تر از آش شویم و برای نشان دادن ارادت‌مان، از امور واجب بگذریم!

 

شبیه به عزادارها باشیم

فردی که یکی از دوستانش فوت می‌کند، برای رفتن به مراسم عزاداری‌ش چه شکلی دارد؟ چه تیپی می‌زند؟ اگر ما در این ایام به مراسمی می‌رویم باید در نظر داشته باشیم که نوع پوشش‌مان باید شبیه یک «عزادار» باشد، نه فردی که به یک «مهمانی شب» می‌رود. تمیزی و خوشبو بودن از شروط اصلی یک فرد دین‌دار است اما من از وقتی حرف می‌زنم که دختر یا پسری آن‌قدر خودش ر آرایش می‌کند که اصلا شبیه یک فرد عزادار نیست. یا برعکس، به بهانه‌ی عزادار بودن، آن‌قدر یک شخص چهره‌ی درهم و عبوسی دارد که کسی نمی‌تواند به آن نزدیک شود. نوع پوشش و منش ما، نشان از حرمت گزاری‌مان دارد.

 

همه‌ی روزها، عاشوراست

هدف اصلی ما از شرکت در این مراسمات، کسب معرفت و درک اخلاق حسینی است. همیشه این‌طور بوده که بعد از این ده روز عزاداری، صبح روز یازدهم تمام شور حسینی ما تمام می‌شود. باز می‌شویم همان آدم بی‌انصاف سابق. اگر هرسال در این ایام، سعی کینم تنها یکی از خصلت‌های امام حسین را در خودمان پرورش دهیم مطمئنا عزاداری‌مان قبول‌تر است و آن حضرت از ما راضی‌تر می‌شود. پس این عبارت را همیشه در ذهن‌مان داشته باشیم: «کل یوم عاشورا و کل ارض کربلا».

 

در گرفتن نذری زیاده‌روی نکنیم

به قدر نیازمان نذری بگیریم. این‌جور نباشد که آخر شب در گوشه و کنار خیابان‌ها ظرف‌های مملو از غذا را ببینیم. خوردن نذری امام حسین، تبرک است اما برای گرفتن یک نذری، کسی را اذیت نکنیم و شخصیت خودمان را خرد نکنیم. غذای زیاد را انباشته نکنیم که موجب اسراف و دور ریختن آن شود. حتی صاحب مجلس باید به اندازه‌ی کافی در ظروف، غذا بریزد تا حیف و میل نشود.

 

حق الناس را رعایت کنیم

دستمال یا آشغالی داخل مسجد نریزیم. اگر در خیابان نذری می‌گیریم و همان‌جا می‌خوریم، زباله‌اش را وسط پیاده‌رو نندازیم. اگر خواستیم از ایستگاه‌های صلواتی، چای بگیریم در بین راه نایستیم تا ترافیک ایجاد نشود. اگر کسی در مجلسی جای نشستن خواست، در حد توان‌مان برای او جا باز کنیم. به کودکان خرده نگیریم و ذهنیت بدی نسبت به این‌ مدل مراسمات به آن‌ها ندهیم. بااخلاق خوش و درست با عزاداران دیگر برخورد کنیم. یادمان نرود که ما در قبال تمام رفتارهایی که در این مدت می‌کنیم مسئول هستیم. چرا که داریم چهره‌ی دین را نشان می‌دهیم.

برچسب ها
آداب عزاداری
عزاداری امام حسین(ع)
کل یوم عاشورا و کل ارض کربلا
ایستگاه های صلواتی
نذری دادن در ماه محرم
نظرات کاربران
کد امنیتی
سمانه صالحی
سمانه صالحی
٩٦/٠٧/٠١
٠
٠
خبلی خوب بود ممتون :) ... منم از کسایی که اسم امام حسین رو پشت سر هم و یک جور دیگه ای خیلی تند میگن که فقط یه چیزی شنیده بشه ، خیلی بدم میاد ..
عطیه_میرزاامیری
عطیه_میرزاامیری
٩٦/٠٧/٠٣
٠
٠
ممنون سمانه ی عزیز که خوندی و نظر گذاشتی:)