پاییز را برای کویرنوردی از دست ندهید
باید و نبایدهای سفر به دل کویر در بهترین فصل ممکن

پاییز را برای کویرنوردی از دست ندهید

نویسنده : نگار عابدی

با شروع فصل پاییز و زمستان یکی از دلخواه‌ترین مکان‌هایی که مردم همه ساله برای تفریح به آنجا می‌روند کویر است. شاید اصلی‌ترین علت این انتخاب سکوت و آرامش کویر و شب‌های زیبا و پرستاره‌ی آن باشد که فارغ از هیاهوی شهرهای شلوغ، روی خوش زندگی را نشانمان می‌دهد. بهترین زمان برای زدن به دل کویر، پاییز است چرا که در غیر این صورت هوا یا حسابی گرم و طاقت فرساست و یا حسابی سرد و خشک! کویر در عین حال که دلخواه و زیباست، طبیعت خشنی دارد و به علت شباهت مناظرش گاهی بسیار خطرناک است! بنابراین برای درک زیبایی‌های کویر، در ابتدا باید نسبت به محیط طبیعی آن آگاهی داشت و اصولی را رعایت کرد.

 

چرا باید کویر را تجربه کنیم؟ 

نبود آلودگی‌های نوری در کویر آسمانی صاف و پرستاره را رقم می‌زند. غروب طلایی رنگ کویر و کنتراست خوب سایه و نور هنگام غروب  امکان گرفتن عکس‌های بی‌نظیر را به عکاسان می‌دهد. سکوت و آرامش شب‌های کویر هم شبیه گوشه‌ی دنجی است که افراد از زندگی‌های شلوغ و ماشینی به آن پناه می‌برند. به‌علاوه شرایط گرم آب وهوایی کویر، سفر به آن را در فصل پاییز و زمستان دلخواه‌تر کرده است. بهترین ساعت برای سفر به کویر ابتدای روز یا انتهای روز قبل از غروب آفتاب است. کویر گردی در اواسط روز به این خاطر که آفتاب درست وسط آسمان قرار دارد باعث از دست رفتن آب بدنتان و احساس ضعف می‌شود. پس اولین اصل در کویرنوردی انتخاب زمان مناسب برای شروع گردش است. 

سفر به دل کویر 

 

ویژگی های یک راهنمای درجه یک

یک راهنمای خوب باید کاملا به جهات جغرافیایی و عوارض طبیعی واقف باشد، شناخت کافی نسبت به توپوگرافی منظقه داشته باشد، ستارگان و موقعیت آن‌ها را در فصول مختلف سال بشناسد تا تشخیص جهت و مسیر حرکت در شب ممکن شود. آشنایی با جانوران و گیاهان منطقه هم اهمیت دارد. برای مثال راهنما می‌داند که با تعقیب شتر می‌توان به آب رسید و یا اینکه عقرب‌ها چه زمان به خواب زمستانی می‌روند و در چه ساعاتی از شب و روز احتمال وجودشان کم است. همچنین می‌داند که چه گیاهانی در منطقه خوراکی هستند و در مواقع ضروری قابل استفاده‌اند.

 

ترفندهای کویرنوردی چیست؟ 

به همراه داشتن شکر، قند و نبات می‌تواند کمکتان کند! چرا که با مخلوط کردن آنها با آب تلخ می‌توانید آن‌ها را قابل استفاده کنید. برای نگهداری گوشت در گرمای کویر از نمک سود کردن استفاده کنید به این صورت که گوشت‌ها را به تخته‌هایی به قطر سه سانتی‌متر تبدیل کرده و داخل نمک قرار دهید به‌طوری که نمک تمام سطح آن را بپوشاند. مراقب وسایل الکترونیکی خودتان باشید، ممکن است با داخل شدن ماسه به آن‌ها از کار بیافتند. حتی اگر برنامه‌ی کویر رفتنتان یک روزه است، برنامه‌ی سفر و مسیر حرکتتان را به یکی از دوستانتان اطلاع دهید. بدون نقشه، قطب نما و GPS حرکت نکنید. آرام و آهسته قدم بردارید تا از میزان تعریق‌تان کم شود.

کویرنوردی 

 

لباس چی بپوشیم؟

یکی از ملزومات رفتن به هر مکان پوشیدن لباس مناسب با آب و هوا و شرایط جوی آن مکان است. لباس کتان مناسب کویر نوردی است به این دلیل که رطوبت بدن را جذب می‌کند و مدت زیادی مرطوب می‌ماند در نتیجه زمان بیشتری خنک می‌مانید.

 

غذا بخوریم؟ نخوریم؟

غذا خوردن زیاد باعث ایجاد عطش می‌شود و نیازتان به آب را دوچندان می‌کند. در واقع تکرار وعده‌ی غذایی تشنگی را تشدید می‌کند بنابراین حدالامکان تعداد وعده‌‌های غذایی‌تان را کم کنید.

کویر 

 

دهانتان را بسته نگه دارید

دهانتان را هنگام حرکت ببندید! این کار باعث می‌شود رطوبت بدنتان حفط شود و نیازتان به وعده‌ی غذایی کاهش پیدا کند. دهانتان را با دستمال سرتان بپوشانید این کار سرعت از دست رفتن آب بدنتان را کاهش می‌دهد.

 

خطر یخ زدگی! 

در مناطق کویری هنگام شب دمای هوا به شدت افت می‌کند و شاهد تفاوت فاحش دما هستیم. به طوریکه ممکن است شب‌ها از سرمای زیاد یخ ببندید! پیدا کردن پناهگاه گرم در شب به اندازه‌ی جست و جوی سایه در روز اهمیت دارد.

کویرنوردی 

 

چند لیتر آب؟ 

اگر منابع آبی که به همراه دارید کافی نیست، می‌توانید با توجه به رنگ ادرارتان آب مورد نیازتان را پیش بینی کنید تا در صورت امکان در استفاده از منابع آب صرفه‌جویی شود. اگر غلظت اوره کم بود، ادراتان هم کمرنگ است و بنابراین نیاز چندانی به مصرف آب ندارید اما اگر غلظت اوره زیاد بود و به دنبال آن ادرارتان هم پررنگ، باید حتما آب بنوشید. نکته بعد اینکه هرگز به وجود منابع آب در کویر اعتماد نکنید! همیشه فرض را براین بگذارید که امکان خشک شدن منابع آبی کویر وجود دارد. به طور معمول نیاز هر فرد برای هر روزی که در کویر می‌گذراند چیزی معادل 4 لیتر آب است.

کویرنوردی 

 

وسایل ضروری چی برداریم؟ 

کرم ضد آفتاب، وسایل جهت یابی، عینک آفتابی، کوله پشتی، چادر، پتوی مسافرتی، کیف بقا (کیف کوچکی حاوی خوراکی‌های مقوی و سبک و بعضی ابزار ضروری)، آسپرین، چراغ قوه و باتری، پوتین‌های ضدآب و گرما و شمع دیرسوز هم فراموش‌تان نشود! 

برچسب ها
باید و نبایدهای سفر به کویر
کویرنوردی در پاییز
کویرنوردی
لازمه های سفر به کویر
لباس مناسب کویر
کفش مناسب کویر
سفر به کویر
تورهای کویرنوردی
درباره نویسنده
نظرات کاربران
کد امنیتی
سمانه صالحی
سمانه صالحی
٩٦/٠٧/٠١
٠
٠
فرصت نمیشه :( ... تشکر نیلوفر جان :)
notareal
notareal
٩٦/٠٧/٠٢
٠
٠
گرامی٬ این گفتارنامه (مقاله) نیست٬ که بخشی از آن چگامه را ماند. « که اقیانوس جنگلی ست آب بر رویش از برای فریب٬ در آن تازم با اسب بی نامی٬ نام خود٬ نیز٬ برده از یادم٬ چون ندایی نیست از پی آزارم. - برگرفته از A Horse with No Name از گروه آمریکا.» «رویای بارانم . . . رویای باغ های در ماسه ی کویر . . . شده پنهان ام - برگرفته شده از Desert Rose از استینگ Sting.» اگر فرصت یافتید بدین دو گوش سپارید. « رز کویر» با یک خواننده بسیار خوش آوای عربی آغاز می شود٬ سپس گروه استینگ ادامه می دهد - گویی در گونه ای از ترجمان. استینگ « تحریر» ( چهچه) خرد زیبایی نیز می کند. // چه فرتورهایی ( تصویرهایی) دارد گفتارنامه شما - رویایی ست. // در کویر در ایوار (غروب) تا آقشام ( شام گاه) رانندگی کرده ام - گویی اختراگان پر شمار در باغ انگور بهشت قیرگون شاه نامه ( بیژن و منیژه)٬ شود خوشه چین کرد. اختردوندها ( شهاب ها)٬ شتابان پنداری٬ از میان مشت بازت٬ سرخ تا نارنجی تا که ارغنونی٬ چون قاصدکان آبیسال ( مغاکی)٬ در نهان باشک بازی کودکان خدای گان یونانی٬ گذر کرده٬ در گوشه ای از ناپیدای کویر چشم گذاشته٬ تا سه شمارند. // سپاس.
notareal
notareal
٩٦/٠٧/٠٢
٠
٠
« که اقیانوس جنگلی ست . . . » باید بخواند «« که اقیانوس کویری ست . . . »
لیلی
لیلی
٩٦/٠٧/٠٢
٠
٠
مرسی از این مطلب مفید و اموزنده
فرانک باباپور
فرانک باباپور
٩٦/٠٧/٠٢
٠
٠
منم ببر کویر :((