برزیل در مسیر احیا فوتبال و آبروی ریخته‌
از فاجعه بلوهوریزنته تا اشک‌های مسی

برزیل در مسیر احیا فوتبال و آبروی ریخته‌

نویسنده : علیرضا گرانپایه

بعد از باخت 7 بر یک مقابل آلمان، کسی جلودار اشک بی امان هواداران برزیلی‌ها نبود، فردای مسابقه نیمه نهایی جام جهانی 2014 روزنامه‌ها با تیتر فاجعه بلوهوریزنته به استقبال تحقیر زردپوشان رفتند تا برزیل بار دیگر به سکوت عمیقی فرو برود. البته این اولین سکوت فوتبالی کشور برزیل نبود، فاجعه ماراکانا آن‌قدر دردناک است که حتی شنیدن داستان هولناک‌اش هم برای چشیدن طعم تلخ شکست در فوتبال کافیست. شکست مقابل 200 هزار هوادار فوتبال در بازی نهایی جام جهانی.

بعد از فاجعه ماراکانا مردم برزیل باید 8 سال صبر می‌کردند تا جوان 17 ساله‌ای به نام پله بند کفش‌هایش را گره بزند، گل بکارد و  با قهرمانی کشورش در جام جهانی تمام خاطرات گذشته را به کتاب‌ تاریخ بسپارد اما بنظر می‌رسد این بار خدا هوای مردم برزیل را بیشتر داشته است. مردمی که تحت فشار اقتصادی شدید بدهی‌های خارجی دولت و برگزاری جام جهانی و المپیک در کشورشان تنها دلخوشی‌شان را در زمین‌ها فوتبال پیدا می‌کنند. برزیل بعد از تحقیر در کوپا آمریکا و حذف از مرحله گروهی سکان هدایت خود را در اختیار مربی قرار داد که شاید خیلی زودتر از این‌ها انتظار داشت تا مدیران فدراسیون کشورش به سراغش بیایند. تیته انتظار داشت بعد از کنار گذاشتن اسکولاری به سراغ موفق‌ترین مربی آن روزهای فوتبال برزیل بروند، مربی که با کورینتیانس کلی جام درو کرده بود باید کمی صبر می‌کرد تا پرنده شانس بر روی شانه‌اش بشیند. کاپیتان دونگا با دیسیپلین بار دیگر به نیمکت زردها آمد ولی با نتایج ضعیفش در کوپا آمریکا کاری کرد که  برزیلی‌ها بیشتر از قبل قدر بردهای این روزهای تیته را بدانند. 

«نیمار، یک مثال بد برای کودک در حال رشد است! نباید او را الگو قرار داد! » سرمربی وقت تیم کورینتیانس فکرش را هم نمی‌کرد که 4 سال بعد باید رهبری تیم‌اش را بر عهده همین بازیکن قرار دهد. تیته حالا تمام آرزوهایش با تیم ملی برزیل را برپایه استعداد بازیکنی قرار داده که عملکردش در تیم ملی به مراتب از ستاره هم باشگاهی‌اش در بارسلونا بهتر است. نیمار درحالی رکورد 50 گل و 30 پاس گل را در 74 بازی ملی‌اش ثبت کرده که مسی در 115 بازی توانسته 56 گل و 35 پاس گل بدهد.

اگر فکر می‌کنید که تفاوت کیفیت این دو بازیکن در مسابقات ملی تنها تفاوت عملکرد تیم ملی آرژانتین و برزیل و صد البته شکست تحقیرآمیز هفته گذشته یاران مسی مقابل برزیل بوده است، سخت در اشتباه هستید. نگاهی به ترکیب برزیل بعد از  روی کار آمدن سرمربی جدید بیاندازید و آن را با برزیل اسکولاری و دونگا مقایسه کنید. مثلث فرمینیو، کوتینیو و نیمار در خط حمله درحالی جایگزن فرد، هالک و نیمار در تیم ملی شده که زوج ویران کننده فرمینیو و کوتینیو بدجور یادآور حال و روز خوب لیورپول در لیگ انگلیس است. اما شاید اساسی‌ترین تغییر را باید در قلب دفاع پیدا کنیم، جایی که به جای استفاده از داوید لوئیز و تیاگو سیلوا پا به سن گذاشته، تیته به سراغ میراندا و مارکینیوش جوان‌تر رفته است تا دیگر شاهد لیز خوردن‌های بد موقع، جا ماندن از کورس با مهاجمان و البته از همه مهتر شکست‌های پرگل در تیم برزیل نباشیم. اگر عصبانیت ( شما بخوانید اشک ریختن) مسی بعد از شکست 3 بر صفر هفته قبل در مصاحبه مطبوعاتی شما را قانع نکرده است که روح فوتبال در کشور قهوه احیا شده است، نگاهی به جدول مسابقات انتخابی جام جهانی در منطقه آمریکای جنوبی بیاندازید. اشتباه نکنید، صدرنشینی برزیل طبیعی نیست وقتی شیلی و آرژانتین برای صعود دست و پا می‌زنند.

برزیل با قهرمانی در المپیک 2016 و نمایش تحسین برانگیزش در مرحله انتخابی جام جهانی به فوتبال برگشته است، دو سال بعد از فاجعه بلوهوریزنته و 6 سال زودتر از احیا سال 1958 توسط پله و رفقایش.

برچسب ها
تیته
تیم ملی برزیل
تیم ملی آرژانتین
مسی
نیمار
تحقیر تیم ملی آرژانتین
انتخابی جام جهانی 2018
فاجعه ماراکانا
فاجعه بلوهوریزنته
نظرات کاربران
کد امنیتی
محمدرضا مهدیزاده
محمدرضا مهدیزاده
٩٥/٠٨/٢٤
٠
٠
مربی خیلی خوبی داره الان برزیل ولی اتفاقا من سوالم در مورد دفاع برزیل هست ؛ سن میراندا هم بالا هست و سن داویدلوییز هنوز خوبه و جوون تر ‌ولی با توجه به نیمکت نشینی داویدلوییز تو چلسی و رو فرم نبودنش طبیعی هس فقط نمیدونم چرا بین میراندا و تیاگوسیلوا داره میراندا بازی میکنه !!!؟ شاید تنها دلیل عاقلانه اش اینه که اگه اشتباه نکنم هر دو تو لیگ ایتالیا و اگه بازم اشتباه نکنم هر دو تو اینتر بازی میکنن ولی بازم به نظرم تیاگوسیلوا خیلی بهتر از اون دو تاست سابقه بازی تو لیگ ایتالیا رو هم داره :)
علیرضا گران پایه
علیرضا گران پایه
٩٥/٠٨/٢٤
٠
٠
سلام. مارکینیوش در پاری سن ژرمن بازی میکنه، از طرف دیگه میراندا از بازیکنانی که مورد توجه تیته در تیم ملی برزیل با اینکه عملکرد آنچنان خوبی در اینتر نداشته است...خیلی ممنون بابت نظر:)
محبوبه عظیم زاده
محبوبه عظیم زاده
٩٥/٠٨/٢٤
١
٠
باخت هفت به یک برزیل به آلمان و هیچوقت فراموش نمیکنم. فکر میکردم از اینکه تیم مورد علاقم ببره خیلی خوشحال میشم ولی خوشحالیم خیلی پررنگ نبود. چون طرف دیگه این قضیه تیمی مثل برزیل بود، اون هم با یک شکست سخت!!
علیرضا گران پایه
علیرضا گران پایه
٩٥/٠٨/٢٤
١
٠
اون باخت در تاریخ فوتبالی تمام هواداران باقی خواهد ماند... تحقیر مقابل دیدگان میلیون ها عاشق فوتبال در برزیل
t.m
t.m
٩٥/٠٨/٢٤
٠
٠
آخ این برزیل خیلی خوب شده.. فوق العادست بنظرم.. در مورد نیمار هم ک فقط میشه گفت عالیه..برزیل ۲۰۱۴ هم بنظرم مصدومیت نیمار خیلی تاثیر گذار بود..شکست وحشتناکی بود..۷ یک..
علیرضا گران پایه
علیرضا گران پایه
٩٥/٠٨/٢٥
٠
٠
حال و روز برزیل واقعا امیدوارکننده برای هواداراش، نه یکی مثل من که علاقه ای به برزیل نداره:)
مداحی
مداحی
٩٥/٠٨/٢٥
٠
٠
متن سرشار از غلط های املایی و اشتباه بود. کلی حروف جا مونده بودن موقع تایپ. هر موقع متنی رو نوشتید، یک بار با دقت بخونیدش بعد بفرستید برای انتشار. در هر صورت ممنون از زحمتتون.
علیرضا گران پایه
علیرضا گران پایه
٩٥/٠٨/٢٥
٠
٠
ای کاش می فرمودین که کجاها غلط املایی وجود داره تا اصلاح شود.
مداحی
مداحی
٩٥/٠٨/٢٦
٠
٠
فکر کنم یک بار متن رو بخونید این اشتباه های بیداد کنن! ولی میگم. «در زمین‌ها فوتبال» باید تبدیل بشه به«در زمین های فوتبال» « در اختیار مربی قرار داد» باید بشه «در اختیار مربی ای قرار داد» یا اگه به نظرتون جالب نیست جمله رو جوری بنویسین که نیازی به مربی ای نباشه. «بر روی شانه‌اش بشیند» باید بشه «بر روی شانه اش بنشیند» میدونین که «بشیند» نداریم؟! «درحالی جایگزن فرد، هالک» جایگزین! «تیاگو سیلوا پا به سن گذاشته» تیاگو سیلوای پا به سن گذاشته! «ی» کم داره. «البته از همه مهتر شکست‌های» مهمتر! پیشنهاد میکنم توی مطالب بعدی تون بیشتر از اینها دقت کنین. اینا اشتباهاتی نیست که دیده نشن! یک بار خوندن با دقت خیلی اینا رو لو میده.