چرا مردم به تماشای صحنه اعدام می روند؟
روزی که اعدام شدم...

چرا مردم به تماشای صحنه اعدام می روند؟

نویسنده : صالح یعقوبی زابل

روزگاری اگر تاریخ نگاری بخواهد تابستان 1396 را روایت کند، قطعا در چند ماجرا کام آیندگان را تلخ می‌کند. اتفاقات ناگواری که برای بنیتا و آتنا رخ داد و آنچه بر این دو طفل معصوم گذشت، بغض بر گلوی یک کشور نشاند و یک ملت را عصبانی و خواستار اشد مجازات برای مقصران و متهمان ساخت. البته نیت نگارنده یادآوری دوباره این ماجراهای تلخ نیست اما زوایای دیگر اتفاق شاید هنوز جای صحبت داشته باشد. همین امروز صبح قاتل آتنا به دار مجازات آویخته شد. بی‌شک حکم افرادی که دست به چنین جنایاتی می‌زنند، باید اعدام باشد. اعدامی که به احتمال فراوان در «ملا عام» انجام خواهد شد و آنچه می‌خواهم بنویسیم، کمی درد و دل پیرامون همین اعدام در ملا عام است. 

اعدام قاتل آتنا

 

تصاویری از لحظه اعدام در ملا عام قاتل آتنا و حضور گسترده مردم برای دیدن این صحنه:

---

اعدام قاتل آتنا

 

جمع آوری لایک و فالوور با به اشتراک گذاشتن صحنه اعدام:

اعدام در ملا عام

 

3 دلیلی که مردم به سراغ تماشای اعدام می روند

در مورد اینکه اجرای احکام قضایی، خصوصا اعدام در ملا عام چقدر باعث درس عبرت دیگران می‌‌شود، نمی‌توان با قاطعیت صحبت کرد اما می‌توان گفت تاثیر منفی که بر روح و روان عده‌ای از حاضران در محل می‌گذارد کاملا قطعی است اما چرا با این وجود عده‌ی زیادی راهی می‌شوند تا اجرای اعدام را ببینند. شاید اولین و مهم‌ترین علت بیکاری باشد. مردمی که برای سرگرم کردن خود به تماشای اعدام می‌روند دقیقا همان‌هایی هستند که تفریح به‌خصوصی ندارند و در کنار این مسئله، سرشار از نفرت و کینه‌ای هستند که شاید تماشای چنین صحنه‌هایی که حاوی خشونت است و کسی نمی‌تواند این موضوع را کتمان کند، مرهمی بر دردهای خودشان است. 

دوم این است که دیدن صحنه‌های پیاپی مرگ (گاهی به بدترین شکل ممکن) این موضوع را برایمان عادی کرده است. یادتان می‌آید؟ روزی را که تصویر تروریست‌های متلاشی شده مجلس شورای اسلامی و حرم امام حتی در کانال‌های خبری و خبرگزاری‌ها منتشر شد؟ تصاویری که دل هیچ ایرانی را خنک نمی‌کرد، تنها باعث می‌شد تا صحنه‌ای منزجر کننده‌ پیش چشم مردم ظاهر شود و در نهایت، منجر به عادی شدن مرگ شود. 

سوم اینکه هیچ کدام از آن‌ها به‌خاطر درس عبرت نمی‌آیند، آنجا همه به شوق دیدن و لذت آمده‌اند. وقتی یک نفر کتک زدن را ببیند، کمی بعد کتک زدن برایش عادی می‌شود. چند روز بعد با دیدن دعوا و کتک‌کاری دیگران می‌ایستند و نه تنها تماشا می‌کند، بلکه فیلم هم می‌گیرد و قبح کار ریخته می‌شود. حالا نوجوانی را در نظر بگیرید که در اوج هیجان‌طلبی، در خانواده‌ای باشد که زمینه بزه در آن وجود داشته باشد. کودکی که پیش خودش می‌گوید نهایتا ته ماجرا دو دقیقه زجر کشیدن است! 

خوب به یاد دارم صحنه‌ی اعدامی را که مردم در آن می‌خندیدند و هم‌سن و سال‌های من که آن زمان کودک بودند و خانواده‌شان از این حضور بی‌اطلاع، می‌گفتند «چقدر مرد است!». حالا سوال من این است، اعدامی که روزی با در ملا عام بودن درس عبرت بود، آیا امروز هم درس عبرت است؟ فراموش‌مان نشود که اسلام دین به‌روزی است و با تغییر در شرایط جامعه، آن هم انعطاف پذیری فراوانی دارد! 

تماشای اعدام

 

وقتی که حکم اعدام من اجرا شد

چهارپایه پلاستیکی کوچک را زیر طنابی گذاشتم که تا چند روز پیش کیسه بوکس از آن آویزان بود و برای دوباره پر شدن از خاک اره باز شده بود، برادر جان هم برای قشنگی طناب را به شکل حلقه دار گره زده بود. روی چهارپایه ایستادم، حلقه را به گردن انداختم و رفتم دنبال پاسخی که یک هفته ذهنم را مشغول کرده بود «اون پسره که هفته قبل آويزون بود چه حالی داشت؟» و از روی چهارپایه پریدم!

دلیل اینکه چرا گردنم نشکست دست‌های بازم بود که باعث هم می‌شد به اندازه‌‌ی صدم ثانیه بتوانم نفس بخرم، اما صدایم در نمی‌آمد. شدیدا هم شوکه بودم. چگونه نجات پیدا کردنم هم بماند برای بعد... اما این یک تجربه‌ی واقعی بود و نویسنده این مطلب، درست به همین خاطر؛ روزی تا پای مرگ رفت.

من کودکی بودم که در راه زمین فوتبال خیلی اتفاقی یک صحنه اعدام دیدم و همان مقدار که از درس عبرت چیزی نمی‌دانستم، کنجکاو بودم که پاسخ سوالاتم را پیدا کنم. حالا هم می‌ترسم اما این ترس و نگرانی تنها برای من نیست. جامعه شناسان و حتی برخی از چهره‌های سياسی نیز این ترس را دارند. کاش تا دیر نشده است، کمی دقیق‌تر این مسئله را بالا و پایین کنیم و ته ماجرا به نتیجه‌ی خوبی برسیم! 

پیامدهای اعدام در ملا عام

برچسب ها
تماشا اعدام
تماشا صحنه اعدام
مردم در صحنه اعدام
کودکان در صحنه اعدام
اعدام در ملا عام
تماشای خانوادگی اعدام
درباره نویسنده
نظرات کاربران
کد امنیتی
سمانه صالحی
سمانه صالحی
٩٦/٠٦/٢٩
٠
٠
من که نمیدونم چطوری میرن اونجا با دقت نگاه میکنن...من خودم به شخصه یک کلیپ اعدام دیدم چند وقت پیش به شدتی حالم بد شد و فشارم افتاده بود که دست و پام شل شده بود..فک میکنم همون عادی شدنه هستش که خیلیا دیگه براشون چندان جذابیت و اتفاق تازه ای نیس... و بعضا حتی تفریحم به حساب میاد... ممنون :)
صـ آ ل ح
صـ آ ل ح
٩٦/٠٧/٠١
٠
٠
متاسفانه تفریح شده و این خیلی بده، وای بر مردمی که اعدام دیدن واسشون تفریح بشه. ممنون که خوندين
شهاب الدین تقوی
شهاب الدین تقوی
٩٦/٠٦/٢٩
٠
٠
کنجکاوی هم مسئله مهمیه. اینکه خیلی دنبال این هستند که چطور ادم ها جون میدن. نکته بعدی هم خشونت هست... بالا ترین صحنه خشونت آمیز زنده!
صـ آ ل ح
صـ آ ل ح
٩٦/٠٧/٠١
٠
٠
موافقم. کنجکاوی هم هست... کاش حداقل تو شرایطی برگزار کنن که همه نتونن برن تماشا
m.shiezadeh
m.shiezadeh
٩٦/٠٦/٢٩
٠
٠
دلم برای بچه های کوچیکی می سوزه که به خاطر خشونت طلبی والدین و سیاست های غلط مسئولین، مجبور به تماشان.
صـ آ ل ح
صـ آ ل ح
٩٦/٠٧/٠١
٠
٠
تاثیری که اون صحنه رو بچه می ذاره، قطعا گریبان والدينش و جامعه رو ميگيره
NA30M_PAHLAVAN
NA30M_PAHLAVAN
٩٦/٠٦/٢٩
٠
٢
الان شما زنده ای؟ 0_o هیچی نشدی؟؟ قطع نخاعی.. مرگ مغزی ای!!هووم؟؟؟ 0_O چجوری نجات پیدا کردین؟ 0_O
صـ آ ل ح
صـ آ ل ح
٩٦/٠٧/٠١
١
٠
زنده که هستم، قطع نخاع هم الحمدلله نه اما مرگ مغزی شاید! خخخخ يه عزیزی یکهو به نجاتم آمد، البته وقتی منو دید که آويزونم داشت سکته می کرد خخ
mohammad_seraji80
mohammad_seraji80
٩٦/٠٦/٢٩
٠
٠
شواهد و مدارک نشون میدن که اونجا هوا سرده شرلوک.
صـ آ ل ح
صـ آ ل ح
٩٦/٠٧/٠١
٠
٠
نگاهت رو دوست داشتم خخخخ اما قرار نبود فقط عکسارو ببینی! پس متن چی!!! خخخ
motion_graphicer
motion_graphicer
٩٦/٠٦/٣٠
٠
٠
برخی از جامعه شناسان اعتقاد دارند نمایش عاقبت یک متجاوز باعث وحشت مجرم و در نهایت کاهش این جرم در جامعه میشه.و بایستی به جنبه بازدارندگی این تصاویر توجه بشه و نه سرگرمی .البته بخشی از شاهدان عینی هم می گویند هر چند برای دیدن این صحنه ها آزدی بصری داریم ، اما کنجکاوی بیش از حد ما برای دیدن صحنه های مجازات باعث شد تا دقایقی دچار ناراحتی شویم.که توجه به نظر این افراد هم بایستی حتما مد نظر باشه
صـ آ ل ح
صـ آ ل ح
٩٦/٠٧/٠١
٠
٠
شما هم با برخی از جامعه شناسان موافقی؟ آخه بحث اینجاست که بازدارنده نیست، اگر هم باشه در کنارش اثرات منفی بیشتری داره. امان از کنجکاوی. ممنون که خوندين