چرا عضو داعش می شوند؟
از دلایل عضویت در داعش تا شیوه های این گروهک تروریستی برای جذب نیرو

چرا عضو داعش می شوند؟

نویسنده : عماد معصومی

شاید تا چندی پیش کسی نگران این مسئله نبود که داعش روزی بتواند تهدیدی فراتر از خاورمیانه باشد، اما شیوه‌های جدید داعش در عضوگیری از کشورهای اروپایی و همچنین در صادر کردن تروریست به کشورهای مختلف نشان داد که عضوگیری این گروه تروریستی فراتر از چیزی است متصور بودیم. داعش این روزها با وعده و وعید و از طریق کانال‌های گوناگون نیرو جذب می‌کند و هرازگاهی در گوشه و کنار خبر پیوستن جوانان و نوجوانان غربی به این گروه را می‌خوانیم. 

 

عضوگیری داعش از سرتاسر دنیا

اگر به میزان قدرت و نفوذ داعش در سیر زمان نگاه کنیم، متوجه می‌شویم با وجود اینکه این گروهک با از دست دادن مناطق زیر سلطه‌ی خود در عراق تقریبا به پایان راه خود رسیده است، اما هنوز با عملیات‌های تروریستی پراکنده، سعی در ایجاد ترس و وحشت در سراسر دنیا دارد. روند عضوگیری داعش در کشورهای غربی روندی تقریبا صعودی و در خاورمیانه (بر خلاف چیزی که مردم فکر می‌کنند) روندی نزولی است.

به‌طوری که در چند ماه اخیر (از می تا آگوست۲۰۱۷) طبق آمار رسمی مرکز بین‌المللی بررسی خشونت و افراطی گرایی(ICSR) روند عضوگیری داعش از کشورهای مختلف به این شرح است: فرانسه با افزایش تعداد تروریست از ۴۱۲ تن به ۱۲۰۰ تن در رده‌ی اول و آلمان هم با سیری تقریبا مشابه در رده‌ی دوم قرار گرفته است. در خاورمیانه اما، تونس با ۳هزار تروریست در رده اول، عربستان سعودی با۲۵۰۰تن در رده دوم و پاکستان با افزایش تعداد تروریست از ۳۳۰ به ۵۰۰ تن در رده سوم و سایر کشورها هم در رتبه‌های بعدی قرار دارند: الجزایر۲۵۰ تن، عراق۲۴۷ تن، یمن ۱۱۰ تن، لیبی۴۴تن، قطر و امارات متحده‌ی عربی هرکدام ۱۵ تن و بحرین۱2 تن. 

 

چرا به داعش می پیوندند؟ 

اگر بخواهیم دلایل عضویت را بررسی کنیم، باید این نکته را هم مدنظر قرار دهیم که هرکس به علتی به عضویت داعش در می‌آید و هدف افراد از پیوستن به داعش یکسان نیست. بی‌شک پول یکی از دلایل اصلی به شمار می‌رود. بیشترین جذب نیرو از این طریق به کشورهای شمال آفریقا (که از لحاظ مالی در سطح پایینی هستند) مربوط می‌شود.

بر اساس گزارش‌های سابق که برخی به مرکز خدماتی پژوهشی کنگره آمریکا استناد کرده است، حقوق تروریست‌های داعشی بین 400 تا 1200 دلار است که علاوه بر این مبلغ، هر تروریست داعشی، 50 دلار به عنوان حق همسر و 25 دلار برای هر فرزند دریافت می‌کند اما حقوق تروریست‌های داعشی در لیبی که دینار لیبی دریافت می‌کنند، دو برابر حقوق هم قطارانشان در سوریه را به جیب می‌زنند که حقوق آن‌ها از 800 دلار آمریکا آغاز می‌شود و به 6 هزار دلار (بیش از 20 میلیون تومان در ماه) می‌رسد که این هزینه‌ها با فروش نفت چاه‌های تحت سلطه‌ی این گروهک و همچنین خرید و فروش دام صورت می‌گیرد و در برخی موارد هم کمک‌های کشورهای حامی‌ داعش.

گاهی هم داعشی‌ها دست می‌گذارند روی عقاید و افکار و از دیگران دعوت می‌کنند تا به سرزمین که قرار است سراسر عدالت باشد پا بگذارند و رستگار شوند. آن‌ها خود را پیروز نبردهای آخرالزمان می‌دانند. به اسم اسلام، جوانان اروپایی را به دام می‌اندازند و از زیبایی‌های اسلام به عنوان طعمه استفاده می‌کنند. گاهی هم نه تنها کسانی که تنها نامی اسلام را شنیده‌اند، بلکه آن‌هایی به عضویت داعش در می‌آیند که سال‌هاست خودشان را مسلمان می‌دانند. چندی پیش هنگامی که یک عضو داعش را ساعت ۱۱ صبح دستگیر کردند، ازشان می‌خواست سریع‌تر او را بکشید تا ناهار را با پیامبر بخورد!

از این‌ها که بگذریم، می‌رسیم به ماجراجویی و کنجکاوی بی‌هدف! علاقه به خشونت و یکنواخت شدن زندگی عادی یک فرد هم می‌تواند او را به این سمت راهنمایی کند که «داعش» همان تغییری است که او نیاز دارد.

دلیل اصلی اعلام آمادگی زنان و دختران برای جهاد نکاح هم، توهم رسیدن به مردی واقعی است. مردی که برای اعتقاداتش می‌کشد و کشته می‌شود.

 

داعش از صفحات مجازی تا شبکه ماهواره ای

این روزها هر اتفاق بزرگی در فضای مجازی به سرعت باعث ایجاد صفحات، ترند و هشتگ‌های مختلف می‌شود. جالب است بدانید که داعش نه تنها از این امر مستثنا نیست، بلکه حضور قدرتمندی در فضای مجازی دارد. به‌طوری که در هر شبکه‌ی اجتماعی حداقل یک نشان را از خود برجای نهاده است و برای پر مخاطب بودنش، حسابی مایه می‌گذارد. از صفحه‌ی اینستاگرامی داعش تا کانال تلگرامی‌اش، همه و همه به بهترین شکل ممکن از لحاظ گرافیک و جلوه‌های بصری تولید می‌شوند و سعی می‌کنند با محتوا افراد را اقناع کنند. لاوه بر صفحات داعش، رسانه‌ها و صفحات شخصی نیروهایش هم یک دریچه‌ی عضوگیری محسوب می‌شوند.

حتی اخیرا داعش شبکه رسمی خود را نیز در ماهواره‌ی نیل ست راه اندازی کرده است و با اینکه با مخالفت‌های زیادی روبه‌رو شده ولی به کار خود ادامه می‌دهد. سایت رسمی داعش هم کاملا واضح و مستقیم نیرو جذب می‌کند. پس علاوه بر جنگ فیزیکی علیه داعش نیاز به جنگ سایبری هم علیه این گروهک لازم است.

 

عضوگیری داعش در ایران، حقیقت یا شایعه؟

چندی پس از این که ایران به طور رسمی اقدام به مخالفت و جنگ فرا مرزی با داعش پرداخت، داعش هم قسم خورد تا ایران را از این کارش پشیمان کند. حادثه‌ی تلخ مجلس شورای اسلامی، مهر تاییدی بود بر فعالیت این گروه زخم خورده علیه ایران، در خود ایران؛ که البته عواقبش را هم دید و پاسخش را گرفت. اولین سوالی که پس از شنیدن حادثه‌ی تلخ تروریستی تهران به ذهن همگان رسید، این بود که داعش چگونه توانسته است تا این حد به قلب ایران نزدیک شود؟ واضح است که این دشمن قسم خورده برای عضوگیری در ایران هم بیکار ننشسته است، هرچند که تعداد این افراد محدود باشد. 

 

برچسب ها
عضوگیری داعش در ایران
شیوه عضوگیری داعش
چرا به داعش می پیوندند
عضوگیری داعشی ها در اروپا
چرا دختران جذب داعش می شوند
نظرات کاربران
کد امنیتی
NA30M_PAHLAVAN
NA30M_PAHLAVAN
٩٦/٠٦/٢٦
٢
٠
جهل جهل جهل .. امان از جهل و سادگی... امیدوارم هر چــه زودتر این گروهک به طور کامل نابود شه.. تشکر از شما .
عماد معصومی
عماد معصومی
٩٦/٠٦/٢٧
٠
٠
درسته.به قول برنارد شاو،ادیان را پیامبران آوردند و افراط را احمق ها.ممنون از نظرتون.
فرانک باباپور
فرانک باباپور
٩٦/٠٦/٢٧
١
٠
اوپس! جمله برنارد شاو ما رو گرفت! :)) / مطلبتون هم خوب بود. تبریک. جلسه بعد شیرینی بیارین :دی / بنده رئیس ستاد شیرینی ستاندندگان از نویسندگان هستم!
e_masoomikhameneh
e_masoomikhameneh
٩٦/٠٦/٢٧
٠
٠
بله بله.خیلی ممنون.چشم.شیرنی هم میارم.
سمانه صالحی
سمانه صالحی
٩٦/٠٦/٢٧
١
٠
الهم عجل لولیک الفرج :)))
e_masoomikhameneh
e_masoomikhameneh
٩٦/٠٦/٢٧
١
٠
الهی آمین....
e_masoomikhameneh
e_masoomikhameneh
٩٦/٠٦/٢٧
٠
٠
الهی آمین....
الهام بانو
الهام بانو
٩٦/٠٦/٢٧
٢
٠
دیشب نجف اباد اصفهان بمب گذاشتند هنوز داغ دلشون از شهید حججی زیاد فک کردن مردم نجف اباد میترسند
e_masoomikhameneh
e_masoomikhameneh
٩٦/٠٦/٢٧
٠
٠
از گروهکی که بر پایه ی افراط شکل گرفته،این چنین کینه توزی هایی هیچ بعید نیست....
الهام بانو
الهام بانو
٩٦/٠٦/٢٧
٠
٠
کامنتما تصحیح میکنم هنوز اینکه کار داعش بوده تایید نشده و میگن احتمالش کمه بمب تی ان تی 900 گرمی بود که خداراشکر خارج از شهر نجف اباد منفجر شد کسیم طوریش نشد
حسین،
حسین،
٩٦/٠٦/٢٧
٢
١
خیلی،خوب بود آقای معصومی من اطلاعات زیادی در این مورد میخواستم بدستم آوردم بازم ممنون
عماد معصومی
عماد معصومی
٩٦/٠٦/٢٧
٠
٠
خواهش میکنم حسین جان،ممنون که مطلبو خوندی.لطف کردی.