قصه ما و سینمای ما
روند تغییر جمشید هاشم پور به پدیده نوظهور ایرج ملکی

قصه ما و سینمای ما

نویسنده : محمدعلی محمدپور

همان‌طور که اطلاع دارید در هفته سینما قرار داریم و خیلی از مسئولین فرهنگی کشور، ناگهان یادشان افتاده که سینمایی هم هست و آمده‌اند با سینما و سینمایی‌ها عکس می‌گیرند. ما البته انتظار چندانی از مسئولین نداریم، مثلا همین که یک‌بار برای همیشه بیایند مشخص کنند دسته صندلی توی سالن سینما مربوط به ماست یا بغل دستی کفایت می‌کند. به همین مناسبت این مطلب را به موضوع سینما اختصاص داده‌ایم.

راستش تا جایی که یاد ما می‌آید این سینما یک زمانی یک جمشید هاشم‌پور داشت که روی پرده همه سینماها بود و اساسا با یک دمپایی یک باند چهل پنجاه نفری را آش و لاش می‌کرد. شاید شما یادتان نیاد اما برای اینکه بهتر بتوانید مجسم کنید این فیلم هندی‌های الان را ببینید که یک نفر در بین ده‌ها فرد مسلح با دست گلوله‌ها را توی مشتش جمع می‌کند و با یک فوت آن‌ها را سمت افراد برمی‌گرداند، یک همچین چیزی بود. البته آن بزرگوار بعضی وقت‌ها که بی‌حوصله بود از نود دقیقه فیلم، هشتاد و شش دقیقه کتک می‌خورد و بعد چهار دقیقه آخر از روی زمین بلند می‌شد و همه را لوله می‌کرد و می‌رفت خانه‌شان.

اما کمی که جلوتر آمدیم سینمای ایران رو به کمدی آبدوغ خیاری و پیتزامخلوطی لای نون بربری آورد و احمد پورمخبر تبدیل به ستاره دوره‌ای از سینمای ایران شد. به‌طوری که پس کله‌ای به مهران غفوریان می‌زد و ما توی سس‌های چیپس‌مان غلت می‌خوردیم. بعد آن پس زمینه یوسف صیادی هم یک نیمرخی تحویل‌مان می‌داد و امیر نوری وسط صحنه برای خودش چرخ می‌زد طوری که نفهمیدیم کی این اندازه بزرگ شد. آخر فیلم هم همه می‌ریختند وسط توی جشن عروسی برایمان حرکات موزون اجرا می‌کردند.

البته این دوره‌ها را هم تقریبا پشت سر گذاشتیم و از یک جایی به بعد سینمای ما وارد دوره متفاوت و البته خطرناکی شد. دوره‌ای که دیگر نمی‌شد مثل سابق، آدم حجم خوردنی‌هایش را با دقایق فیلم تنظیم کند. یعنی بارها شده که ما مجبور شده‌ایم چیپس‌مان را وا نکرده پس بفرستیم. یعنی تا آمدیم چیپس را باز کنیم، آقای کارگردان ته فیلم را باز گذاشته بود و تیتراژ پایانی فیلم می‌رفت. الان هم در ادامه همین دوره وارد مرحله‌ای شده‌ایم که هر موقع می‌خواهیم برای بدبختی‌هایمان گریه کنیم سینما می‌رویم. یعنی طوری است که آنچه بدبخت‌ها همه دارند، بعضی شخصیت فیلم‌های ما یک جا دارند. تلخی از بعضی فیلم‌های ما به شکلی چکه می‌کند که اساسا آدم بعد از بیرون آمدن از سینما و دیدن آن حجم بدبختی، احساس توهم خوشبختی هم می‌کند.

حالا به مناسبت روز سینما، تلویزیون هم بیکار نبوده و آن‌طور که شنیده‌ایم ظاهرا از بین این همه هنرمند، دست گذاشته است روی پدیده نوظهور عرصه فیلم‌سازی یعنی استاد ایرج ملکی و این کارگردان موفق را در یکی از برنامه‌هایش دعوت کرده است. اگر ایشان را نمی‌شناسید یک جستجو بکنید تا با دیدن فیلم‌هایش، متحول شوید و از این به بعد هر شب مسواک بزنید، به حرف پدر و مادرتان گوش دهید و ماشین لباسشویی را سرِ خود روشن نکنید. گویا استاد هم نه برداشته و نه گذاشته و از شهاب حسینی و پرویز پرستویی دعوت به همکاری کرده است. می‌گویند شهاب حسینی از وقتی این را شنیده بی‌وقفه دارد ابرهای مبل‌های خانه بزرگ آقا را گاز می‌زند و پرویز پرستویی هم رفته توی استوری اینستاگرام و در را روی خودش بسته است. به هرحال در پایان ما هم امیدواریم که وضع سینمای کشورمان روز به روز بهتر بشود، تا بعد...

برچسب ها
ایرج ملکی کیست
سینمای ما در طول سال ها
طنز
یادداشت طنز
هفته سینما
طنزی درباره هفته سینما
نظرات کاربران
کد امنیتی
NA30M_PAHLAVAN
NA30M_PAHLAVAN
٩٦/٠٦/٢٣
٠
٠
خخخ خیلی هم خوب... تشکر :)
محمدعلی محمدپور
محمدعلی محمدپور
٩٦/٠٦/٢٨
٠
٠
ارادت
سمانه صالحی
سمانه صالحی
٩٦/٠٦/٢٤
١
٠
خععععلی باحال بود :))))
محمدعلی محمدپور
محمدعلی محمدپور
٩٦/٠٦/٢٨
٠
٠
نظر لطف شماست.