10 سانسوری که محتوای فیلم را هم تغییر داد!
از ورژن ایرانی اوشین تا حذف همجنس گرایی های جومونگ

10 سانسوری که محتوای فیلم را هم تغییر داد!

نویسنده : الهام حبشی

«نسخه‌ی اصلاح شده‌ی تایتانیک و مناسب خانواده‌های ایرانی» جمله‌ای است که به کرات در مورد فیلم‌های مختلف از زبان شبکه‌های وطنی شنیده‌ایم. جمله‌ای که این روزها با پخش آنونس‌هایی از فیلم‌های جدید و قدیم سینمای جهان در تلویزیون ایران شنیده می‌شود. سوال اینجا است که چه لزومی دارد فیلمی که نسخه اصلی‌اش از نظر صدا و سیما مناسب خانواده‌های ایرانی نیست با کلی اصلاح، سانسور و تغییر به نمایش گذاشته شود؟ آن هم در شرایطی که دست یابی به نسخه‌ی اصلی آسان‌ترین کار ممکن است!

 

زبان مادری تلطیف شده

زبان مادری یکی از آن خوب‌های هندی است که بارها نامزد بهترین کارگردانی و بهترین بازیگر زن شده است. داستان زندگی یک مادر فداکار هندی که تلاش می‌کند خودش را با شرایط روز وقف دهد. اگر نسخه دوبله شده‌ی این فیلم را از شبکه تماشا دیده باشید چیزی غیر از دست پخت صدا و سیما میل نکرده‌اید. چرا که در نسخه سانسور شده بسیاری از دیالوگ‌ها محترمانه‌تر شده‌اند و لحن توهین‌آمیز اعضای خانواده با مادر التیام بسیاری پیدا کرده است. سری دیوی که نقش مادر را بازی می‌کند، در کلاس زبان درگیر یک رابطه‌ی عاطفی می‌شود، رابطه‌ای که در نسخه فارسی حذف شده و نکته‌ی دیگری که در فیلم وجود دارد، هم جنس‌گرا بودن معلم کلاس زبان است. در سکانسی که معلم را شکست خورده در روابطش نشان می‌دهد، شبکه‌ی تماشا ناراحتی آقای معلم را طلاق از خانمش تعبیر کرده است! 

سانسورهای فیلم زبان مادری

 

اوشین ایرانی

کافی است نام اوشین را در اینترنت سرچ کنید. جمله‌های زیادی پیدا می‌شوند که از شریف نبودن اوشین حرف‌ها زده‌اند. بیشتر که بگردید داستان واقعی اوشین را هم پیدا خواهید کرد. اوشین هرگز یک آرایشگر معمولی نبوده و مشتری‌هایش هم مشتری‌های ساده‌ای نبوده‌اند. در واقع اوشین آرایشگر یک شرکت گیشا است و پس از ورشکست شدن شوهرش، او در یک خانه فساد کار می کند. مردم ایران که از واقعیت اوشین بی‌اطلاع بودند چنان شیفته‌ی فضائل اخلاقی او شدند که در مصاحبه‌ای، اوشین به عنوان الگوی زنان مطرح شد. این مصاحبه واکنش امام خمینی و آیت‌الله خامنه‌ای را در پی داشت. از آن پس سعی شد صدا و سیما در انتخاب و پخش سریال‌های خارجی دقت بیشتری به کار ببرد و حتی برخی به شوخی می‌گویند که پس از تغییر محتوای فیلم، سازندگانش به سراغ تلویزیون ایران آمده‌اند و از آن‌ها خواسته‌اند اوشین ایرانی را بهشان بفروشند! 

سانسورهای اوشین


خانه‌ی پوشالی یا چی؟

موضوع این سریال حول محور کاخ سفید و شخصیت فرانسیس آندردوود که یک سیاستمدار جنایتکار آمریکایی است شکل گرفته. این سریال که در زمان انتخابات آمریکا از تلویزیون ایران پخش می‌شد، سانسورهای متعددی به همراه داشت که داستان نویسنده‌ی اصلی را به کلی کوبید و از نو ساخت. خانه‌ی پوشالی آن سریال ضدآمریکایی نبود که مسئولین صدا و سیما فکرش را می‌کردند، حتی با حذف شدن شخصیت‌هایی که باب میل نبودند هم نتوانستند جلوی فکر کردن و آفرین گفتن به دموکراسی آمریکا را از زبان مردم بگیرد. در واقع پخش خانه پوشالی بیشتر از آن‌که آمریکا را در چشم مردم خراب کند، رویایی‌‌تر نشان داد! 

سانسورهای خانه پوشالی

 

هم جنس گرایی در جومونگ

جومونگ و بانو سوسانو را که به یاد دارید؟ حالا کمی بازه‌ی خاطرات را گسترش بدهید تا به برادران قسم خورده‌ی جومونگ برسید. افسر هیوبو همان برادر فربه و مو وز وزی که یک دست لباس قهوه‌ای رنگ بیشتر نداشت با سایونگ، مشاور بانو سوسانو در ارتباط بود اما در نسخه‌ی فارسی شده تنها توجهی ویژه از سمت هیوبو به سایونگ نشان داده می‌شد که تا اندازه‌ای غیر عادی و طنزآمیز به نظر می‌رسید.

سانسورهای جومونگ

 

دوستی به جای عشق

کارتون wall-E را حتما خیلی‌ها دیده‌اند یا حداقل تعریفش را شنیده‌اند. والی نقش اصلی انیمیشن در طول کارتون در تلاشی ستودنی برای به زندگی برگرداندن ایوا آن موجود سفید رنگ فلزی است. در تلویزیون ایران جنسیت ایوا از مونث به مذکر تغییر پیدا کرده تا عشق و عاشقی که بین این دو شخصیت فلزی برقرار است تبدیل به یک دوستی قوی و ایثارگرانه بشود. اما این تغییر نه تنها به بهبود یافتن نتیجه کمک نکرده که باعث شکل گیری نوعی تمایلات همجنس‌گرایانه بین دو شخصیت انیمیشنی شده است.

سانسور کارتون ها

 

عشق سوباسا

همه‌ی ما کارتون فوتبالیست‌ها را با حرکات اکشن و غیرواقعی به خاطر می‌آوریم. حرکاتی مثل آن شوت‌هایی که برای به ثمر رسیدن‌شان عمرمان تمام می‌شد. در مورد سانسور شدن بخشی از این کارتون که مربوط به دوست مادر سوباسا هست و به ما عمو معرفی‌اش کرده بودند هم تا به حال زیاد شنیده‌ایم. اما در کارتون سوباسا به غیر از آن شخصیت عمو نما، کارکترها و روابط دیگری هم وجود داشتند که از چشم ما دور افتادند و ما هرگز از آن‌ها بویی نبردیم. مهم‌ترین رابطه‌ای که در کارتون فوتبالیست‌ها حذف شده، رابطه‌ی عاشقانه‌ی سوباسا اوزارا با سانائی بود. اگر سانائی را یادتان نمی‌آید بیشتر راهنمایی‌تان می‌کنم. سانائی همان دخترک تماشاچی پر شور و هیجانی بود که در تمام مسابقات سوباسا حضور پیدا کرده و او را تشویق می‌کرد. 

 

شما با هم برادر هستید

کارتون «اردوگاه حیوانات» یکی از آن کارتون‌های طولانی و دنباله‌داری است که هر روز از شبکه پویا پخش می‌شد. در قسمت 55 این کارتون مراسمی دیده می‌شود که تمامی مشخصات یک مراسم ازدواج را دارد. اما به دلیل هم جنس بودن عروس و داماد دیالوگ‌ها به طرز خنده‌آوری تغییر پیدا کرده‌اند. سوالی که پیش می‌آید این است که آیا بهتر نبود به جای تغییر، کل این بخش حذف می‌شد؟ 

 

گربه ها عاشق نمی‌شوند

بین تمام قسمت‌هایی که به درگیری و زد و خورد تام و جری می‌گذرد یک قسمت عاشقانه هم وجود دارد که به لطف صدا و سیما حذف شده است. در این قسمت که موضوعش عاشق شدن تام است. جری برای بیرون کشیدن تام از لاک عاشقی و از سر گرفتن دعوای همیشگی‌شان برای تام یک رقیب عشقی می‌تراشد. اما در انتها خودش گرفتار عشق می‌شود. این قسمت حذف شده را می‌توانید در ویدیو زیر ببینید.

 

 

بابا لنگ دراز یا آقای پندلتون؟

بعضی‌ها اعتقاد دارند خانم جین وبستر با نوشتن بابا لنگ دراز در حق جودی ابوت خیانت اخلاقی کرده است چرا که بابا لنگ دراز در واقع عموی خوش گذران جولیا است که از سر ترحم کودکی را انتخاب کرده و حمایت می‌کند. اما این خیانت در برابر خیانتی که در تلویزیون ایران در حق ما کرده است هیچ نیست. این کارتون حدودا 40 قسمتی مملو از ماجراها و اتفاقات رمانتیک و عاشقانه‌ای است که بین جودی ابوت، جولیا، سالی و آدم‌های دیگر رخ می‌دهد. ماجراهایی که مهم‌ترین‌های آن‌ها رابطه‌ی و ازدواج جودی ابوت با بابا لنگ دراز یا همان آقای پندلتون است و در کنار آن ماجرای عاشقانه‌ی جولیا و برادر سالی و همچنین خود سالی و پسری که با او در رابطه است، هستند. پیشنهاد من این است که هر 40 قسمت جودی ابوت را با زبان اصلی ژاپنی، به همراه زیر نویسش دانلود کنید و این بار از تماشای واقعیت لذت ببرید. 

سانسور جودی ابوت

 

مادر چوبین

دهه‌ی شصت چیزی به اسم فیلتر شکن وجود نداشت که البته اگر هم داشت سرعت دیال آپ شوق و ذوق پی بردن به واقعیت‌ها را از بین می‌برد. بنابراین سر بچه‌های دهه شصتی بیشتر از بقیه کلاه رفت. دل بچه‌ها همیشه به حال چوبین و ظلم‌هایی که در حق او می‌شد کباب بود چرا که فکر می‌کردند چوبین بی‌کس و کار است و مادر و پدری ندارد. اما چوبین یتیم نبود و مادر داشت، آن هم چه مادری! اما از آن جایی که مادر چوبین مثل مادرها لباس نمی‌پوشید و موازین شرعی را رعایت نمی‌کرد از نقش مادر بودنش حذف شده بود. حالا حتما متوجه ارزش علم فیلترینگ شده‌اید. آن موقع چوبین را به خاطر بدحجابی مادرش یتیم کردند اما اگر همین چوبین امروز پخش می‌شد، با چهار تا گل و گلدان لباس مادر چوبین را اصلاح می‌کردند.

سانسور مادر چوبین

برچسب ها
سانسورهای صدا و سیما
سانسور اوشین
سانسور جومونگ
سانسورهایی که محتوا را تغییر داد
تغییر محتوا فیلم با سانسور
سانسورهایی که نمی دانستیم
نظرات کاربران
کد امنیتی
s_n
s_n
٩٦/٠٦/٢٢
١٧
٦
من بعد از جودی دیگه اون ادم سابق نشدم! حالا جدا از تحریفی ک در اثر بوجود میاد من اوایل فک میکردم خدایا؟؟چرا انقدر نامفهمومه این جودی؟من نمیفهمم؟؟که کاشف ب عمل اومد عی دلِ غافل مشکل از گیرنده نی...از فرستندس اونم بنیادی:دی
الهام حبشی
الهام حبشی
٩٦/٠٦/٢٢
١٢
٨
منم انقدر برام نامفهموم و خنک بود که هیچ وقت جودی ابوت رو دوس نداشتم. ولی الان تصمیم گرفتم اصلش رو بگیرم ببینم 😊
امینه سادات
امینه سادات
٩٦/٠٦/٢٤
١٥
٦
مت رفتم بدون سانسورش رو دیدم به شما هم توصیه میکنم😆😆😆😆😆
امینه سادات
امینه سادات
٩٦/٠٦/٢٤
١٠
٥
میتونین کتابشم بخونین دو جلدیه و قشنگه ولی به اندازه سریالش عاشقانه نیست اونا پیازداقش رو زیاد کردن
الهام حبشی
الهام حبشی
٩٦/٠٦/٢٤
٨
٢
حتما امینه جان حتما 😊ممنون وقت گذاشتی ❤🌷
نیما خان حقیقی
نیما خان حقیقی
٩٦/٠٦/٢٢
١٥
١
نابود شدم.باید دوران کودکی رو نابود کنم و کلا از نو بسازم دوباره :).البته الان دیگه فایده نداره این کارا.چون زبان اصلی هر فیلم رو مثل آب خوردن میتونی پیدا کنی
الهام حبشی
الهام حبشی
٩٦/٠٦/٢٢
١٠
٣
منم اون زمانی که از تام و جری با خبر شدم خیلی بهم برخورد 😁😀 گفتم فقط دعواهاشونو نشون ما دادن 😢
نیما خان حقیقی
نیما خان حقیقی
٩٦/٠٦/٢٣
١٠
٣
من سریال house of cards رو دیدم.اتفاقا تو سیاست خارجی آمریکا رو به شدت قوی و توانمند نشون میده
الهام حبشی
الهام حبشی
٩٦/٠٦/٢٦
٩
٣
آره . کلا اون اول تصور کردن سریال ضد آمریکایی ساخته شده :)) خوشحال شدن :)))
علی
علی
٩٨/٠٩/٢٦
٤
١
تو خانه پوشالی زبان اصلی یه قسمتش به یه خانم ایرانی میگفت اگه باهام راه نیای امریکا میتونه از ایرانم خطرناک تر بشه برات !! سریال نه تنها ضد امریکا نبود بلکه ضد ایرانم بود خخخخخخخ
sajjad_mohammadi
sajjad_mohammadi
٩٦/٠٦/٢٢
١٦
٢
من غیر از جومونگ بقیه اش رو نمی دونستم :| اصن یه طوریم الان... ینی این همه مدت سر کار بودیم عایا؟؟
الهام حبشی
الهام حبشی
٩٦/٠٦/٢٢
٦
٤
منم قصد دارم برم جودی ابوت رو زبان اصلی دانلود کنم ببینم 😃
sajjad_mohammadi
sajjad_mohammadi
٩٦/٠٦/٢٢
١٠
١
سریال کره ای ها که دیگه اینقدر زیاد شدند که وقتی شما کلمه سانسور روسرچ کنین پیشنهادای گوگل همهشون سریال کره ای هستن :)))
الهام حبشی
الهام حبشی
٩٦/٠٦/٢٢
٧
٥
آره منم از اون طرفدارای پر و پا قرص سریال های کره ای هستم. حتی میدونم این تصویری که روی پروفایل شماس از محبوب ترین ها هستن😎 من اولین بار تو سریال سرنوشت یا همون ایمان دیدمش😃
عظیم
عظیم
٩٦/٠٦/٢٢
٩
١
با کدوم عقلشون فکر کردند سریالی مثل هاوس آف کاردز رو می تونن با استانداردهای رسانه ملی(!) بخش کنن؟!
الهام حبشی
الهام حبشی
٩٦/٠٦/٢٢
٧
٢
اولش اینطوری به نظر می رسیده بعد کم کم دیدن ععع! چی شد! 😃😃
NA30M_PAHLAVAN
NA30M_PAHLAVAN
٩٦/٠٦/٢٢
١٧
٢١
جالب بود اوشینو اصلا نمیدونستم و عجیب بود..اما در مورد سوباسا مادر چوبین و غیره خب مسلما بهتر بود کلا پخش نمیشد.. خوشبختانه الان انیمیشن های ایرانی و قشنگی داره ساخته میشه و دیگه نیازی به سانسور نسخه های ترویجیه بیگانه نیست مثل شاهزاده روم... ممنون الهام ضمنا این نظر شخصیه منه اما فکر میکنم مطالب قبلیت جذاب تر و کامل تر بود.
الهام حبشی
الهام حبشی
٩٦/٠٦/٢٢
٣
٢
خب فکر میکنم اونا رو نمیشه رایگان پخش کرد و به همین علت ترجیح میدن سریال های بیگانه رو سانسور کنن اما پولی به فیلم سازهای خودمون ندن. شاید هم میخوان با پخش فیلم های خارجی ملت رو از ماهواره دور کنن. کامل نبود ینی مطلب 😢؟ دیگه پیدا نکردم چیزی 😀 هر مطلب سعی میکنم بیشتر تلاشم رو بکنم 😊 مرسی نسیم جون
NA30M_PAHLAVAN
NA30M_PAHLAVAN
٩٦/٠٦/٢٣
٥
٧
منظورم این بود که انگار فقط مثال زده بودی.. به دلایل و موانع و راه کارها نپرداخته بودی.به هرحال تشکر گلم :)
الهام حبشی
الهام حبشی
٩٦/٠٦/٢٣
٣
١
راستش من از تمام قسمت های سانسور شده فیلم گذاشته بودم اما اونم سانسور شد و عکس جاشو گرفت 😂
NA30M_PAHLAVAN
NA30M_PAHLAVAN
٩٦/٠٦/٢٤
٢
٤
خخخخخخ
parsa
parsa
٩٦/٠٦/٢٢
١
١
خیلی جالب بود 👍
الهام حبشی
الهام حبشی
٩٦/٠٦/٢٢
١
٢
تشکر که کامنت گذاشتین 😊
Dokhtare Mashreghi
Dokhtare Mashreghi
٩٦/٠٦/٢٢
٥
٥
هعی ک چقدر عمر ما تلف شد سر این سانسورا...الان من بخاطر این حذف عظیم از کارتون سوباسا و خیانت ب بچگیم.... واقعا متاثر شدم ^~^ 😩
الهام حبشی
الهام حبشی
٩٦/٠٦/٢٢
٥
٣
می خواستن بچه ها ذهنشون از فوتبال منحرف حواشی نشه 😂
کوروش
کوروش
٩٨/٠٣/٢٩
١١
٥
یعنی اینکه صحنه عاشقانه و اونجوری ندیدی بهت خیانت شده؟؟ میدونید همین صحنه ها باعث بلوغ زودرس میشه و کلا ذهن بچه رو درگیر مسائلی میکنه که تو بجگی وقتش نیست؟؟
مرتضی تقی زاده
مرتضی تقی زاده
٩٦/٠٦/٢٢
١١
٢
به نظر من باید به سانسورچی های صداوسیما آفرین گفت که از یه داستان، یه داستان دیگه میسازن
الهام حبشی
الهام حبشی
٩٦/٠٦/٢٣
٩
١
واسه همینه که میگن هنر نزد ایرانیان است دیگه :ی
مرتضی تقی زاده
مرتضی تقی زاده
٩٦/٠٦/٢٢
١٧
٠
و یه چیز دیگه اینکه، انتظار داشتین این داستانها رو با همون فرهنگ به خوردمون بدن؟
الهام حبشی
الهام حبشی
٩٦/٠٦/٢٣
٥
١
آره دیگه من کلا سیستمم مثل کامپیوترها 0 و یکه . یا همش یا هیچیش :)) شوخی کردم. چیزی که قراره یک بخش داستان رو عوض کنه یا از یک آدم نادرست یک قدیسه بسازه بهتره پخش نشه.
mohadese
mohadese
٩٨/٠١/١٦
١١
٢١
خوب که چی?! چقدر مهم بود این مطالب به درک چهار تا صحنه ناجور کمتر دیدیم،چه بهتر،یه جوری صحبت میکنید که انگار پدرو مادرتون یه واقعیت بزرگ مثل اینکه شما رو از یتیم خونه آوردن و بزرگتون کردن رو مخفی کردن،یا ارث پدریتون رو بالا کشیدن،خجالت بکشید
Atefe_K
Atefe_K
٩٦/٠٦/٢٣
٧
٣
بابا لنگ دراز نسخه ی اصلیش خیلی دیدنی تره..پیشنهاد میکنم ببینن همه...سوباسا تو چرا پسرم؟=) تچکرمندم از مطلبت^_^
الهام حبشی
الهام حبشی
٩٦/٠٦/٢٣
٣
٣
اره اتفاقا منم خیلی راغب به دیدن نسخه اصلی جودی ابوت شدم. حتما در اولین فرصت می بینمش. منم مچکرم مندم عاطفه جون وقت گذاشتی 😊❤
م. ترک نژاد
م. ترک نژاد
٩٦/٠٦/٢٣
٣
٢
عالی بود الهام تا آخر منو دنبال خودش کشوند و آخرشم ناراحت شدم تموم شد دوس داشتم ادامه داشته باشه آفرین دختر
الهام حبشی
الهام حبشی
٩٦/٠٦/٢٣
١
٢
ممنون عزیزم وقت میزاری برای مطالب من ❤💚 آره. راستش بازم بودن ولی چون خودم درست ندیده بودم و اطمینان نداشتم ترجیح دادم نیارمشون که توش حرفی درنیاد😐 نمی دونی از چند تا سایت و پیج سینمایی سوال کردم و کمک خواستم 😁 همه می گفتن ما نسخه های ایرانیشو نگاه نکردیم که بدونیم 😂
m-aminfar
m-aminfar
٩٦/٠٦/٢٣
٦
٠
واقعا برام خنده دار بود که چرا دوست جومونگ انقد با مشاور سوسانو دوست و همکاره! سوباسارو مطمئن بودم که عاشق اون دخترس، جودی ابوتم کامل ندیدم
الهام حبشی
الهام حبشی
٩٦/٠٦/٢٣
٢
١
منم فکر میکردم ذهن من منحرفه نسبت به هیوبو و ساینوگ 😃 نسبت به سوباسا هم فکر میکردم یک علاقه یک طرفش و دختره خودشو چسبونده 😂
سمانه صالحی
سمانه صالحی
٩٦/٠٦/٢٣
٦
٠
عهههههههه.... از اوشین توقع نداشتم دیگه :/ تام و جری بچه ندارن ؟؟ :| سوباسا هم آره؟؟؟ / به اون قیافه ی مضحک افسر هیوبو دیگه نمیومد ازین کارا بکنه همیشه فک میکردم گاگوله :/ ...بعضی صحنه های جومونگ که خیلی ضایع بود سانسوره رو خودم تصور میکردم ولی دیگه نه تا اون حد :| مچکر
الهام حبشی
الهام حبشی
٩٦/٠٦/٢٣
٣
٣
اوشین رو برای هر کس میگم احساس یک آدم فریب خورده رو پیدا میکنه 😂 بچشون کجا بود دختر😂 در گاگول بودن هیوبو که شکی وارد نیست 😁 ممنون وقت گذاشتی سمانه جان💚❤
مهدی
مهدی
٩٦/٠٦/٢٣
١٠
٣
صحبتی با نویسنده: پیش از آغاز سخن امیدوارم صحبت هایم را با نگاهی تخصصی و بی طرفانه و نه سانسور محور و نه نگاه غالب جامعه تحلیل کنید.به دلیل دسترسی آسان به فیلم های اصلی ، من موافق سانسور و تغییر فیلمنامه به صورت غلیظ نیستم و این اقدام را مصداق تندروی رسانه دولتی یا همان صدا و سیما می دانم.اما دو سوالی که ضمیر ناخودآگاه مخاطبان از نویسنده انتظار پاسخ آن را داشت این بود: الف - اگر فیلم هایی که در آن تماس غیر ضرروی بین دو زن مرد غیر همسر و یا ارتباط دو مرد را در حاشیه داستان دارد بجای سانسور به طور کامل از جدول پخش حذف کند ، تعداد فیلمهای قابل پخش چه تعداد خواهد بود؟ ب - در صورتی که قصد شما از قرار دادن این مطلب نگاهی بازدارنده برای عدم ترویج فحشا بوده باشد ، حال بایستی از مخاطبان خود بپرسید آیا کنجکاوی و اراده شان بعد از خواندن این مطلب به صحنه های جنس.ی این فیلم ها بیشتر شده است یا کمتر؟در صورتی هم که عکس و خلاف این قصد این را داشته باشید ...... ......اما نکته متناقض رفتار نویسنده از نگاه روانشناسی است ابتدا از فیلم های صحنه دار انتفاد میشود سپس مخاطب را به وصف جزئی صحنه های مورد انتقاد خود وا می دارد.در پایان باز هم می گویم موافق انتقاد شما به این رسانه دولتی هستم و سوال من صرفا نسیت به این نوع رویکرد از نویسندگی ست.
الهام حبشی
الهام حبشی
٩٦/٠٦/٢٣
٩
٦
سلام. پاسخ من برای سوال الف این هست که خیلی از موارد احتیاجی به سانسور ندارن. مثلا دست دادن. یا ارتباط دو هم جنس که قابل پخش هست. مثلا هم جنس گرایی در سریال جومونگ به تصویر درنیامده بود که حذفش کردن فقط گاهی دیالوگ های عاشقانه بین این دو نفر رد و بدل میشده. چرا حذفش کردن ؟ مردم تشویق به هم جنس گرایی میشن؟ حذف یک سری چیزا توهین به مردمه. یعنی شما شعور، درک و قدرت پذیرش واقعیت رو ندارید! به نظرم سانسور در صدا سیما فقط باید برای بخش های فوق عاشقانه و خشن به کار برده بشه نه بیشتر. پاسخ به سوال ب: نه هدف من اصلا بازدارنده نبوده . اگر بود معرفیشون نمیکردم و از صدا و سیما تقدیر و تشکر می کردم. الان دوره ای نیست که مردم رو بشه توی قفس کرد و فقط اون چیزی رو نشونشون داد که دلخواه خودمونه. اونم در حدی که واقعیتی مثل اوشین تا این حد تغییر کنه و طرف تو مصاحبه ی تلویزیونی برداره بگه. الگوی من اوشینه! اگر اون زن می دونست اوشین چکارس همچین حرفی میزد؟ حرف من اینه اولا خیلی چیزها نباید حذف بشه دوما کسی حق نداره مردم رو سطحی و بچه فرض کنه.
motion_graphicer
motion_graphicer
٩٦/٠٦/٢٣
٥
٩
حالا که مطمئن شدم هدفتون از این مطلب چیز دیگه ای بود ، خیلی شفاف تر حرف می زنم.قبول دارم اگه صحنه های همجنسگرایانه زنانه فیلم زبان مادری یا صحنه های جومونگ (بر اساس متن خودتون)کامل پخش می شد حس کانجکاوی شما به دستیابی به اصل فیلم خیلی کمتر میشد (چراکه که دیگه همه فیلمش براتون نمایش داده میشه)، اما از اونجا دیگه تعداد دخترای مجردی به هر کاری برای پیدا کردن شوهر میفتند به مرور خیلی بیشتر میشه.سعی کردم بسته بگم.علتش قابل پیش بینی و خودتون میدونین. ضمنا اگر با این رویکرد جلو برین پس فردا که تلویزیون سریال سانسور شده اسپارتاکوس رو پخش کنه شما مجبورید اصل سریال که پورن هستش رو آدرس دهی کنید
الهام حبشی
الهام حبشی
٩٦/٠٦/٢٣
٣
٤
ببینید ما فیلم داریم تا فیلم. شما هیچ وقت نمی تونید سریال جومونگ رو که چهارتا کلمه ی محبت امیز بین دو نفر رد و بدل میشه رو با سریال های +24 مقایسه کنید. من موافق پخش سریال یا فیلم هایی مشابه چیزی که شما ذکر کردید نبوده و نیستم و حتی بارها اعلام کردم که بهتره فیلم و سریالی که با شرایط کشور و دین ما در تضاد کامل هست رو به صورت عمومی پخش نکنن. متوجه منظورتون از پیدا کردن همسر نشدم. اما در فیلم زبان مادری هم جنس گرایی بین دو تا مرد وجود داره نه دو تا خانم.
الهام یوسفی
الهام یوسفی
٩٦/٠٦/٢٣
٨
٠
سلام. مطلب جالبی بود. ولی من که نسخه سانسور نشده جودی رودیدم به غیر از چند صحنه کوتاه رقص و مقداری رابطه های معمولی دختر و پسری تفاوتی در اصل نمی کرد. در واقع اصلا هیچ ضربه ای به کارتون نخورده بود. کمی اغراق آمیز بود جمله تون درباره خیانت!
الهام حبشی
الهام حبشی
٩٦/٠٦/٢٣
٢
٥
سلام خانم یوسفی جان. خوشحال شدم اسم شما رو دیدم 😊 به اصل داستان خیلی جاها ضربه نخورده. مثل جومونگ. تام و جری و ... ولی خب حذف روابط یا بخش هایی که عاشقانه بودن مساوی با پاک کردن بخشی از داستانه. مثلا ما توی تلویزیون از جولیا فقط یک کارکتر روی اعصاب دیدیم. و البته همین جز جز قیچی کردن ها باعث شده بود جودی ابوت برای من یک کارتون بی سر و تهی باشه. اگر نه آنشرلی هم هیچی نداشت ولی چون چیز زیادی ازش قیچی نشده بود خیلی خیلی دلنشین تر و واقعی تر بود.
faezeh76
faezeh76
٩٦/٠٦/٢٣
٥
٠
جودي ابوت خيلي قشنگه ! من اصلشو دارم تا به حال دوبار نگاه كردم سانسوري خاصي ندار ه فقط داستان رو كم كردن يا مخفي كردن :))) مثلا اون قسمت آخرش كه جودي فارغ تحصيل ميشه و خبر حال بد بابا لنگ دراز رو مي دن تو دوبله ايران جوليا بهش مي گه موفق باشي و بابات خوب بشه و... از اين جور حرفا ولي تو زبان اصلش بهش مي گه نرو الان عموم مياد :))))))
الهام حبشی
الهام حبشی
٩٦/٠٦/٢٣
٢
٢
منم حتما باید اصلشو بگیرم ببینم. زیر نویس انگلیسی میگیرم ک فارسیاش هم گمونم سانسور باشه 😂
فرانک باباپور
فرانک باباپور
٩٦/٠٦/٢٣
٢
٣
وای اوشین خیلی خوب بود :))) چه غافل بودیم ما پس! تام و جری رو هم دیده بودم! تازه بیشتر از اینا بود! :)) جودی ابوت رو هم دوس دارم زبون اصلی ببینم... چه کارتونایی برای بچه هاشون پخش میکنن ها! بعد ما بزرگامون هم نمیتونن از این چیزا ببینن! :))
الهام حبشی
الهام حبشی
٩٦/٠٦/٢٣
٢
٤
اره دیگه ما باید چشم و گوشمون پاک و مطهر بمونه 😃
Ali_Amiri
Ali_Amiri
٩٦/٠٦/٢٤
٣
٦
خوب اگه اینقدر به نظرشون بد بوده که سانسور کنن اصلا پخش نمیکردن بجای اینکه کل داستانو باسانسوراشون عوض کنن.اینکه کل سرگرمیای بچگیم و تصوراتم از اونا حاصل بدسلیقگی یه عده باشه بدجور اذیتم میکنه.
الهام حبشی
الهام حبشی
٩٦/٠٦/٢٥
٦
٤
باهاتون موافقم / اصلا یکسری چیزها توی کارتون ها ارزش نداشت که حذفشون کنن . عشق چیز غیر اخلاقی نبوده که از داخل کارتون ها پاکش کنن.
حس معلق
حس معلق
٩٦/٠٦/٢٥
٣
٣
چه کودکی خوبی داشتم زدی نابودش کردی ... خخخخ
الهام حبشی
الهام حبشی
٩٦/٠٦/٢٥
٣
١
نابودگر هستم :))
جیمی
جیمی
٩٦/٠٦/٢٥
١٦
٥
اصلا نفهمیدم هدف شما از این مطلب چی بود؟! انگار میخواید تشویق کنید به دیدن قسمت های سانسوری. به خصوص در مورد جودی واقعا اغراق کردید اگه بشه یه فیلمایی رو کم خطرتر پخش کرد اما از کلش نزد چه عیبی داره؟ اگه همه سانسورها رو توهین به شعور بدونین خیلی از محدودیت هایی که براساس دین واجبنم باید توهین بدونین
الهام حبشی
الهام حبشی
٩٦/٠٦/٢٥
٥
٩
سلام جیمی جان/خان 😀 هدفم روشنه دیگه. تشویقی در کار نیست ولی دوستانی که بخوان می تونن برن بعضی از فیلم ها مثل زبان مادری رو اصل ببینن چون آنچنان مشکلی توش نیست که صدا و سیما سانسور کرده. کم خطر پخش کردن با تغییر و زدن داستان فرق داره. یک فیلمی دو تا سکانس ناجور 5 دقیقه داره اونو سانسور میکنن پخش میکنن خیلی هم کار درستیه. صدا سیما هزار تا فیلم رو همینطوری سانسور و قابل پخش کرده اما دست بردن تو داستان نویسنده خیانته. دین اجازه ی دست بردن تو اثر و دخالت تو کار دیگران رو هم نداده. چیزی که مال منه هنره منه انتخاب منه دیگری حقی توش نداره و نمی تونه به میل خودش تغییرش بده، اونم برای دیگران، اونم برای یک ملت. خیلی کارها و چیزا توهین و زشته. قتل زشته فحاشی زشته ارتباط دختر و پسر نامحرم زشته.... ینی هیچ کدوم از اینا نباید داستان بشه؟ نباید فیلم بشه؟ الان این همه فیلم در مورد قتل و تجاوز و خیانت و روابط نامشروع خود ایران ساخته، پس اونام ترویج بی اخلاقیه، نسازن!
محمد
محمد
٩٧/١٠/٠٩
٢
١
والا
علی
علی
٩٦/٠٦/٢٥
٤
٢
خداییش خیلی جالب بود
الهام حبشی
الهام حبشی
٩٦/٠٦/٢٦
٣
٢
تشکر که وقت گذاشتید :)
لیلی
لیلی
٩٦/٠٦/٢٦
١
٣
من شنیده بودم ای وان مادر wall eهست!!!به خواهرم گفتم این دو تا عجب دوستای نابی هستن:) که گفت مادرشه!گفتم از کجا فهمیدی؟ _معلوم بود دگه بهترین انیمیشنی هست که تابه حال دیدم
الهام حبشی
الهام حبشی
٩٦/٠٦/٢٩
٣
١
ماااادر؟ اگر مادر بود که تغییر نمی دادن 😀
لیلی
لیلی
٩٦/٠٦/٣٠
٣
١
من هم شک کرده بودم ولی تا الان نمیدونستم سانسور شده است فکر میکردم برداشت ها متفاوته
Gordafarid
Gordafarid
٩٦/٠٦/٢٧
٢
٤
واقعا مطلب عالی بود. من وقتی تو تلویزیون جودی آبوت پخش میکرد بدلیل همین بی سرو تهی که داشت، کانالو عوض میکردم. حالا باید برم نسخه ی اصلیشو ببینم. خودم اوشینو ندیدم ولی اطرافیان ک برام توصیفش میکردن میگفتن یه نسخه ی بدبختی کشیده تر از یانگوم تو سریال جواهری در قصره و خیلی فداکار بوده و غیره. الان برم بهشون بگم اصل قضیه چی بوده کلا منهدم میشن! واقعا دوستانِ فیلترینگ چی با خودشون فکر میکنن ک کل صحنه ی مکالمه رو تغییر میدن؟ مثلا همین "اردوگاه حیوانات" ک مثال زدین. واقعا شعور بیننده ها رو چی فرض کردن؟ تو انیمه ی فوتبالیست ها اون "عمو" دوست مادر سوباسا نیست. دوست پدرشه ک پدرش تو یکی از سفرای دریاییش ب برزیل باهاش اشنا میشه و ی دکتر تو ژاپن رو برای درمان چشماش معرفی میکنه. بعدم ب خانواده ش نامه میفرسته ک در جریان باشن این از طرف پدر خانواده مهمون ایناهاست.
الهام حبشی
الهام حبشی
٩٦/٠٦/٢٩
٢
٤
منم هیچ وقت از کارتون جودی خوشم نمیومد. اوشین رو هم به مامانم اینا گفتن شاخ درآوردن 😂 آره دوست پدرش بوده. پدرشم مرده دیگه 😃😃 گفتن بچه ها نمی فهمن مکالمه رو عوض میکنیم . کلی بحث شده بود سر همین قضیه اردوگاه حیوانات 😆
خورشید
خورشید
٩٦/٠٦/٢٨
١٢
٤
خانم حبشی انگار هدفتون فقط تاکید بر دیدن صحنه های سانسور شده بود، راستش کلا فیلم های خارجی مناسب فرهنگ ما نیست و موافقم که سانسور کردن هم نمیتونه کاملا فیلمو پاک و به قول شما مطهر کنه اما در مورد فیلم جومونگ باید بگم که حذف این یه مورد همجنسباز بودن هیوبو کاملا درست بوده و به قول خودتون اصلا اگه مهم نیست، پس چرا شما بین مطلب درجش کردین؟؟؟ در مورد اوشین هم باید بگم اتفاقا چه خوب سانسور شده و این سانسورشون خودش یه هنره، به قول شما حتی یه کسی اون رو الگوی خودش میدونسته با فرض این که اوشین یک زن فداکار و پرتلاشه. در مورد حذف روابط عاشقانه ای تام و جری براشون پیش میاد هم کارشون درست بوده چون مناسب کودکان نیست درسته از نظر شما که یک فرد بالغ هستید روابط عشقی این کارتون مشکلی نداره ولی اوضاع یه کودک متفاوته در کل باید بگم بهتره به جای دیدن فیلم و سریال چه سانسوری چه زبان اصلی، وقت ارزشمندمون رو صرف سرگرمی های بهتر کنیم، کتاب، مسافرت، پیاده روی، پختن یه غذای سالم و... برای سرگرمی کودک هم بهتره بازی های فکری و ورزش بهتر از دیدن انیمیشن های خارجی غیر ملموس و نامناسب باشه. البته این نظر شخصی من به عنوان فردی که از کودکی ام بزرگترین تفریحمو برام تلویزیون دیدن انتخاب کرده بودن ولی از وقتی تو اینترنت اخبار سلبریتی ها و دیدن فیلم های زبان اصلی همین فیلما رو شروع کردم، به مرور فهمیدم چقدر در اشتباهم و وقتی از نوجوونی خارج شدم، متوجه شدم کاش اصلا نه تلویزیونی بود نه فیلمی. جز وقت تلف کردن و ضعیف شدن چشم، هیچ جز مفیدی با دیدن فیلم نصیبم نشد.
الهام حبشی
الهام حبشی
٩٦/٠٦/٢٩
٣
٣
علیک سلام خانم خورشید 😊 صحنه هایی که سانسور شدن انقدر ناچیز و سطحی هستن که داخل آپارات موجود هستن بدون فیلتر ☺ نتیجه ی این مطلب اینه که خیلی چیزا ارزش سانسور نداشتن مثل جودی ابوت یا سوباسا یا اون فیلم انگلیش ونگلیش حتی یک فیلم هایی هم اگر با فرهنگ ما خیلی متفاوت هست مثل اردوگاه حیوانات کلا اون قسمت رو حذف کنن. یا اوشین که اصلا چیزی رو نمایش نمی داد. فقط مکالمه بود . درست ترجمه میکردن که خوب این بنده خدا خیلی هم ادم سالمی نیست. یا خودفروشی کرده یا هرچی. اونوقت یک ملتی از اوشین برا خودشون اسطوره درست نمی کردن.در مورد سن بچه ها هم باید بگم این کارتون ها چیز بدی رو نشون ندادن که برای بچه ها بد باشه. خب اگر هر چیز کوچیکی رو از هر بچه ای مخفی کنیم نتیجش میشه هزارتا چیز دیگه هزار تا رو دربایستی و حیاهای بی جایی که باعث از بین رفتن یک سری حقوق میشن. حرفای شما رو تا حدودی قبول دارم که سرگرمی های خیلی بهتری هستن اما نمیشه سینما و تلویزیون رو از زندگی یک آدمی خط زد! علایق هم متفاوت هستن . فیلم هم خیلی خوبه و خیلی ها از فیلم دارن زندگیشون رو میگذرونن. منتقدها، کارگردان ها، نویسنده ها، بازیگرها و هزار تا شغل و هنری که از فیلم و عشق به فیلم تولید میشن ☺
آتوسا
آتوسا
٩٦/٠٨/٢٨
٢
٣
مرسی که اینارو گذاشتی😍😍😍😍 کله خانواده ی من فکر میکن اوشین چه آدم زحمت کشیه😔 نابود شد تمام تصوراتم😐ولی مرسی و خسته نباشی
مینا
مینا
٩٦/٠٩/١٢
٨
٠
سلام من فیلم اوشین را دیدم با سانسور هم فهمیدم که مادر اوشینه که میره خونه فساد برای اینکه بتونه شکم بچه هاشو سیر کنه نه خود اوشین الکی برای چی هوچی بازی در میارین در باره جودی ابوت من عاشق این کارتون بودم و کتاب اصلیش را هم خوندم بجز حذف چند صحنه که اصلا به کل ماجرا اسیب نمی زد . فیلم جومونگ هم متوجه نگاه ها ی غیر عادی هیو بو به سایونگ شدم همین چوبین را هم دیدم بی سر وته بود به خاطر حذف مادرش .الان منظور شما رو نگرفتم که بالاخره سانسور کنند یا نه یک جا گفتید چرا سانسور کردند و یک جای دیگه گفتید باید سانسور می شد
حسن روحانی خخخ
حسن روحانی خخخ
٩٦/١٠/٢٦
٥
٢
ای بابا شما هم اصل ماجرا رو نمیبینید اینا میخواستن سند بیست سی رو اجرا نکنن یعنی از اول دهه شصت همه چی رو سانسور کردن که چشم و گوش بچه پنج ساله باز نشه حالا این کارتونهای شرو ور وفیلم های .......رو طوری نمایش میدن که در نظر مردم اون ادمای کم ارزش به ادمای پر ارزش و الگو برای ارتقائ سطح زندگی شخصیشون بشه کجای این کار بده حالا اوشین ارایشگر ......خونه بود یا سوباسا دوس دختر داشت خخخ خب که چی مثلا چه اهمیتی داره یه سری کارتن و فیلم که اگر در حالت حقیقیش میدیدن خیلی اوضاع فساد و فحشا ی مملکت بدتر میشد مخصوصا توی دوران نوجوانی که دختر پسرای چهارده پونزده ساله الان دنبال یکین ..... خخخ موافق سانشور نیستم ولی موافق این نیستم که فرهنگ .....اون کشورها بین مردم ما پخش بشه .....
J_k
J_k
٩٧/٠٨/١١
٣
١
البته این نظر شخصیه که دیدن دو یا چند نفر همجنسگرا برای بچه هایی که در کنار خانواده دارن تلویزیون نگاه میکنن کار جالبی به نظر نرسه مگر اینکه روانشناسای فهیم بخوان که این اتفاق بیوفته تا اثرشو در بزرگسالی ببینن.
Sara
Sara
٩٧/٠٩/١١
٩
١
من نسخه اصلی خانه پوشالی رو دیدم صدا و سیما چیزی جز چندتا صحنه خراب رو حذف نکرده و موضوع تغیری نکرده خود امریکایی ها نسبت به فیلم ضد سیاست های امریکایی خانه پوشالی ابراز تاسف کردن ‌....اونوقت تو میگی دموکراسی امریکا ...ایرانیا عاشق کشت و کشتارش شدن اونوقت یا اون لجن و کثافتی که به طور خیلی واضح تر در نسخه اصلی این فیلم قابل دیدن هست توصیه میکنم اول نسخه اصلی رو ببینید یا حداقل کمی مطالعه داشته باشید
ساحل
ساحل
٩٧/٠٩/٢٩
٩
٢
سلام صداو سیما کار درستی کرده به خصوص در مورد برنامه کودک ها چون تاثیر بدی در بچه های ما میگذارد. واقعا ازشون ممنونم..
یه فیلم بین
یه فیلم بین
٩٧/١٠/٠٧
٧
٠
من نظرات دوستان رو خوندم .... سوال هایی که مطرح میشه نیاز داره که پاسخ داده بشه . اما قبل از اون خوب فکر کنید و به این پرسش من پاسخ بدید . چرا فیلم می بینید ؟ دلایل آدما برای فیلم دیدن متفاوته اما مهمتریناشون عبارتند از 1 - وقت گذرونی 2- داستان دوست داشتن و اینکه راحت تر از کتاب خوندنه 3- به خاطر بازیگر محبوبتون که توی اون فیلم هست 4- فیلم های مربوط به یه کشور خاص یا کارگردان خاص 5- دوست داشتن یه ژانر خاص خیله خوب جالا بریم سراغ تشریح هر کدومشون . 1- اگه می خوای وقت بگذرونی بهتره که یه داستان خوب رو ببینی نه صحنه های داغون یا داستان های حاشیه ای که سبب انحراف فکرت میشن و نمی ذارن از بقیه وقتت استفاده درست بکنی . (اینو در نظر بگیرید توی همه ی سانسورها در حقیقت داستان اصلی واقعا ضربه نمی خوره چون داستان مهمه و اون حواشی با این قصد گذاشته میشه که در کنار داستان اصلی چیزی به خورد مخاطب داده بشه که نباید .) 2- اگر دنبال داستان خوب هستید پس سانسور داشتن یا نداشتن مهم نیست چون حتی در صورت سانسور نداشتن هم خودتون قسمتای سانسور رو می زنید بره جلو که به اصل داستان برسید 3-اگر به خاطر بازیگر محبوبتون نگاه می کنید ازاون همیشه انتظار دارید که بهترین بازی رو انجام بده و داستانای خوب انتخاب کنه نه اینکه هر کاری رو بکنه . حتی خیلی از بازیگرا به خاطر صحنه های بد یک فیلم که بازی کردن از طرف طرفدارشون ترد شدن . 4-خوب این آدما هدفمند فیلم نگاه میکنن پس مطمئنا دنبال چیزی فراتر از داستان وبازیگر و غیره هستن . این آدما دنبال کننده خط فکری یه ملت یا یه کارگردان هستن . 5- اونایی که دنبال ژانر خاصن خب تکلیفشون کاملا معلومه دنباله داستانن مثل علمی تخیلی ها یا معمای ها یاهم کلا دنبال دیدن صحنه های خاصن مثل صحنه های خشونت یا صحنه های عاشقانه حوب نتیجه گیری با شماست اما بذارید آخرش در مورد این بگم که چرا صدا سیما سعی میکنه دوبله کنه اثرهای کشورهای دیگه رو .... به نظر من اول از همه دوبله ایران یه هنره که توی کشورای دیگه به این خوبی نیست دوم اینکه فکر کنین صبح تا شب فیلم های ایرانی باشه خسته کننده میشه و فضا بسته سوم اینکه اگه این سانسورها انجام نگیره واقعا ذهن آدما بیمار میشه و همش به اون صحنه ها که اصلا هم به داستان کلی مربوط نبوده درگیر میشه. چهارم اینکه دیدن فیلم های کشورهای دیگه سبب باز شدن دیدتون نسبت به عقاید فرهنگ آداب و رسوم اون کشورها میشه . و یه عالمه دلیل دیگه که همشون سبب میشه صدا سیما بره دنبال دوبله کارهای خارجی . و اما در مورد انیمیشن ها . حذف نکردن بعضی از قسمت ها و بانمک دوبله کردنشون یه روشه که هنر خودشون رو نشون بدن . مثلا اون تکه هایی رو در نظر بگیرین که به جای یه آهنگ خارجی یه ترانه ایرانی رو می ذارن کلی باعث خنده تون میشه و کیف میده . این کارشون یه هنره دیگه قبول ندارین ....
محمد
محمد
٩٧/١٠/٠٩
١١
٣
اگه سانسور نمی کردن که الان باید بچه هامونو می بستیم به تخت اتاقشون که سراغ این کارا نرن
Saragohari
Saragohari
٩٨/٠١/١٣
٧
٢
سلام یکی از دوستانمون در ژاپن زندگی میکنن و اتفاقا نسخه اصلی فیلم اوشین رو دیدن و گفتن هیچ فرق اساسی با نسخه نمایش داده شده ایرانی نداره فقط دیالوگ های سیاسی ضدجنگ تغییر پیدا کرده وگرنه کلیت فیلم همونه