در بخشش محکومین به اعدام سهیم شویم؟
وقتی شبکه های مجازی مملو از درخواست کمک برای جمع آوری دیه محکومین به اعدام می شود

در بخشش محکومین به اعدام سهیم شویم؟

نویسنده : سیده محبوبه عظیم زاده

درخواست کمک به زنی به اسم ملوک که به او لقب زندانی شرف را داده‌اند این روزها دست به دست در گروه‌های مختلف شبکه‌های مجازی می‌چرخد. چه در گروه های خانوادگی و چه در صفحه اینستاگرام چهره‌های معروفی مثل محسن چاوشی. زنی که برای دفاع از خودش در برابر نیت پلید دیگران مرتکب قتل شده است و حالا در نهایت تصمیم بر این شده که با همکاری مردم، خیرین و نهادهای داوطلب پول دیه جمع آوری شود و به خانواده مقتول پرداخت شود.

ملوک تنها کسی نیست که سرنوشتش به دست‌های خیر مردم گره خورده است. متأسفانه هستند افرادی با چنین تجربه تلخی. بعضا نوجوان‌هایی هم هستند که به رغم سن کمی که دارند مرتکب قتلی شده‌اند و حالا چشم انتظار دست‌های مردم‌اند برای رهایی از کابوس وحشتناک اعدام. یکی از لطف‌هایی که دنیای پر حاشیه مجازی در حق کاربرانش کرده است همین است که می‌تواند این قبیل افراد نیازمند را به آن‌ها بشناساند تا مردم بتوانند راحت‌‌تر به آن‌ها کمک کنند. اما از طرف دیگر، چون تعداد این گروه‌ها و به تبع آن چنین پیام‌های مشابهی زیاد شده است شاید این شبهه به وجود بیاید که کدام درست است و کدام نه؟ چه طور می‌توان به این آدم‌ها کمک کرد؟ چطور می‌توان به صحت و سقم قضیه پی برد و اصلا باید به این آدم‌ها کمک کرد یا نه؟

 

تلاش جمعیت امام علی (ع) برای نجات نوجوانان از چوبه دار

 جالب است بدانید «جمعیت امام علی» جز اولین نهادهای مردمی و مستقلی بود که به این کار خیر بها داد و به آن جامه عمل پوشاند. آن هم برای عده‌ای از نوجوانانی که علی‌رغم سن کم‌شان چوبه اعدام انتظارشان را می‌کشید. در نهایت برای اولین مرتبه استارت این کار خورد و در یک حجم گسترده‌ و با همکاری بالای مردم و خیرها پول دیه این افراد جور شد و به خانواده‌های مورد نظر پرداخت شد. بخش زیادی از بستر کارشان در شبکه‌های اجتماعی بود و بیشتر کاربران ایرانی، حداقل برای یک بار هم که شده؛ چشم‌شان به پست‌های جمعیت امام علی (ع) افتاده است. 

جمعیت امام علی که کاملا یک نهاد دانشجویی و مردمی، مستقل و غیر سیاسی و غیر دولتی است، هدفش کمک به کودکان و زنان نیازمند جامعه است.

 

 کمک بکنیم یا نه؟

بحث کمک کردن یا نکردن به این افراد همیشه از آن دست مسائلی است که ذهن خیلی‌ها را به خودش مشغول می‌کند. معمولا افراد در برخورد با مسئله‌هایی از این قبیل به دو دسته کلی تقسیم می‌شوند. عده‌ای معتقدند کمک کردن به این افراد چون با هدف نجات جان یک انسان است و نجات جان یک انسان چیزی است که در مبانی دینی هم خیلی به آن اهمیت داده شده است، پس این گلریزان‌هایی که صورت می‌گیرد یکی از بهترین راه‌هایی است که انسان می‌تواند به دیگران کمک کند.

اما در مقابل هستند کسانی هم که شاید متفاوت‌تر به مسئله نگاه می‌کنند. آن‌ها معتقدند در جامعه‌ای که اینقدر محروم و نیازمند وجود دارد، کسانی که به نان شب‌شان هم محتاج‌اند و شکم گرسنه بر بالین می‌گذارند، بهتر است اولویت کمک به این نیازمندان و کم رنگ کردن رنگ فقر باشد. 

واقعیت این است که نمی‌توان برای مسائلی از این قبیل که جان انسان یا انسان‌هایی در آن‌ها مطرح می‌شود حکم قطعی و مطلق داد و در نهایت شاید بهترین کار این است که هر کسی به عقل و منطق خودش رجوع کند و با درایت خودش به نتیجه‌ای که فکر می‌کند درست‌تر است برسد و پولش را صرف کار خیری کند که صلاح می‌داند. 

 

به کدام‌‌ها اعتماد کنیم؟

 کاملا مبرهن است که اگر کسی نیت کمک داشته باشد نباید به هر پیام و هر منبعی اعتماد کند و پاسخ مثبت بدهد. در واقع کسب اطلاع از درستی یا نادرستی قضیه وظیفه‌ای است که خودمان باید آن را تقبل کنیم. همین طور باید به این نتیجه برسیم که محکوم به اعدام از کرده خود پشیمان است و آزادی او خطری برای جامعه ندارد که این اطمینان را قوه قضاییه به شما می دهد.

 گروه‌هایی که اقدام به نشر چنین پیام‌هایی می‌کنند اگر ریگی به کفش‌شان نباشد مدارک و اسناد مربوط را هم در معرض دیدتان قرار می‌دهند. از احکام قضایی صادره از دادگاه در طی مراحل مختلف رسیدگی به حکم گرفته تا نامه‌های انجمن حمایت از زندانیان. جالب است بدانید که خیلی از اوقات حتی برای فعالیت در گروه‌های مجازی هم درخواست مجوز می‌شود. خیلی از این منابع معتبر حتی گزارش لحظه به لحظه خودشان را هم از میزان مبلغ جمع آوری شده منتشر می کنند تا در معرض دید همه قرار بگیرد. 

علاوه بر این مستندات، از شماره حسابی هم که برای انتقال کمک‌ها وجود دارد می‌توان به درستی قضیه پی برد. این شماره حساب گاهی به اسم دادگستری و گاهی به اسم یک فرد است. در صورتی که به اسم فرد باشد حتما باید به تأیید دادگستری رسیده باشد. بد نیست بدانید در هر دو صورت هم حساب یک طرفه است، یعنی فقط امکان واریز به آن مقدور است نه برداشت. 

علاوه بر این‌ها، باید به جوی که در فضای حقیقی و مجازی هم همراه این موارد وجود دارد توجه کرد. عرض‌اندام رسانه‌های معتبر، نهادهای متولی پیگیر و حتی حضور سلبریتی‌ها می‌تواند این اطمینان را حاصل کند که قضیه جدی است.

برچسب ها
کمک به زندانیان محکوم به اعدام
نجات اعدامی ها
نجات از چوبه دار
جمعیت امام علی
گلریزان برای اعدامی ها
چرا باید به محکومین اعدام کمک کنیم؟
درباره نویسنده
نظرات کاربران
کد امنیتی
NA30M_PAHLAVAN
NA30M_PAHLAVAN
٩٦/٠٦/٢٢
٠
٠
هوووم ما ک توان کمک کردن به هیچ گروهیو نداریم کلا خخ ممنون محبوبه بانو
سمانه صالحی
سمانه صالحی
٩٦/٠٦/٢٣
٠
٠
اوووو چی همه مراحل داره..
فرانک باباپور
فرانک باباپور
٩٦/٠٦/٢٣
٠
٠
به نظر من به هرکسی و هر جایی که میتونیم کمک کنیم و هی موکولش نکنیم به بعد یا به یکی دیگه! حتی در حد هزار تومن. ولی همونجا یک کمکی بکنیم :)