لطفا سیفون بی ادبی در رسانه را بکشید
کمی با ادبیات رسانه این روزهای‌مان آشناتر شویم

لطفا سیفون بی ادبی در رسانه را بکشید

نویسنده : سیده محبوبه عظیم زاده

همه جای دنیا رسانه‌ها حکم یک پل ارتباطی هستند بین مردم و جهان پیرامون‌شان. اصلا فلسفه وجودی‌شان همین است؛ آمده‌اند که آمار دنیا را بگذارند کف دست مردم! این یعنی باید حواس‌مان به دوتا نکته باشد. اول این‌که یک رسانه، حالا در هر قالبی که می‌خواهد باشد، وظیفه انتقال یکسری اطلاعات و از آن مهم‌تر بعضی مفاهیم را بر عهده دارد و دوم این‌که بی‌شمار مخاطب هستند که چشم در چشم رسانه محبوب‌شان نشسته‌اند و منتظرند تا ببینند همین الآن در فلان نقطه از کشورشان یا حتی جهان چه اتفاقی افتاده است. پس خیلی طبیعی است کار به این مهمی، آن هم با این سطح وسیع مخاطب، اصول اولیه خاصی داشته باشد. در واقع هر کاری، فارغ از نوع و حرفه، یک چهارچوبی دارد و برای این‌که در آن تا حد امکان در بهترین حالت ممکن باشیم موظفیم به این چهارچوب‌ها احترام بگذاریم. در این صورت، هم کار خود را در راستای اصول کاری‌مان انجام داده‌ایم و هم آتو دست مردم نداده‌ایم. آن هم مردمی که سرشان درد می‌کند تا یک حرف بشنوند و هزارتا حرف درست کنند! یعنی اصلا بعید نیست تا مدت‌ها بعد، این حرف و حدیث‌ها به اصطلاح مد شود و در دهان مردم بچرخد. مگر کم دیده‌ایم از این تکیه کلا‌م‌های فلان فیلم و فلان سریال که بعضی وقت‌ها آن‌قدر تکرار می‌شود که آدم دلش می‌خواهد پس از شنیدن‌شان گوینده‌اش را خفه کند؟!

متأسفانه از این موارد حاشیه ساز مخصوصا در صدا و سیما کم نداشته‌ایم. می‌خواهیم در ادامه با هم نگاهی داشته باشیم به بعضی از این حاشیه‌های پر رنگ‌تر از متن!

 

صدای پای سیفون در اخبار

تازه‌ترین این موارد مربوط می‌شود به رئیس جمهور جدید و عجیب آمریکا یعنی همان آقای ترامپ که البته همه او را خوب می‌شناسیم، از بس در موردش تحلیل کرده‌ایم. ترامپ قصد کرده بود به محض ورودش به کاخ سفید «سیفون» را بکشد! و عجیب‌تر از حرف ترامپ، مدل انتقال این خبر در صدا و سیما بود. 

حالا درست است که ترامپ سوژه خورش کلا ملس است اما خب صدا وسیمای ملی کجا و ... یعنی اگر فردا ترامپ یک حرف بی ناموسی هم زد، قرار است توی اخبار عین آن را بشنویم؟!

 

هویجی که مرد!

مورد بعدی که از قضا بار مسئولیت آن در صدا و سیما باز هم به دوش همین جناب حیاتی خودمان بوده، هنگامی است که خبر درگذشت شیمون پرز، رئیس سابق رژیم صهیونیستی، رسانه‌ای شد و طی آن بیان شد که پرز در مذاکرات سازش با فلسطینی‌ها «هویج»ی بیش نبود! 

نکته جالب در این باره این بود که گوینده خبر بعد از آن خودش از این نحوه خوانش خبری ابراز نارضایتی کرده بود. محمد طحانی کاریکاتوریست هم با این طرح نارضایتی خودش از این ادبیات صدا و سیما را نشان داد.

بی ادبی در رسانه

 

جنجال هفته نامه مجرم

اگر کمی بخواهیم به عقب برگردیم می‌رسیم به یکی از رسانه‌های مکتوب که در یک مدت کوتاه به دفعات جنجال به پا کرد و حاشیه‌هایش هم پا به پای خودش جلو می‌رفت. تا جایی که سلب امتیاز شده بود اما باز هم روی پیشخوان دکه‌ها خودنمایی می‌کرد. جنجال اصلی‌اش از همان جشن حافظ شروع شد که با تیتر مغایر با عرفش مطرح شد.

بی ادبی در رسانه

این قائله تا آمد کمی آرام بگیرد دوباره با بحث توهین به عوامل فیلم «فروشنده» اوج گرفت.

بی ادبی در رسانه

 این ماجرا و اتفاق قبل‌ترش واکنش‌های تند و تیز اهالی هنر را هم در پی داشت که دیگر جایش در بحث ما نیست.

 

حکایت آب و لولو!

اگر بخواهیم باز هم به عقب‌تر برگردیم باید یک فلاش بک بزنیم به دولت قبل و رئیس جمهور وقت آن زمان که کسی جز محمود احمدی نژاد نبود. کلا خیلی از تکیه کلام‌ها و تیترهای روزنامه‌ها که تا الآن هم می‌شود رد پایش را در بین حرف‌هایی بین مردم دید، از همان زمان باب شد. حتم دارم همین الآن دقیقاً دارد در ذهن‌تان چرخ می‌زند که منظور بنده کدام حرف‌ها است. اما احیانا اگر جزء آن دسته از کسانی هستید که نمی‌دانید شهرت مقطعی آن زمان علتش چیست بروید سراغ ویدئوی زیر.

 

من، فرزاد حسنی، یک آدم متفاوت هستم!

فرزاد حسنی از همان ابتدا به عنوان یک مجری متفاوت بین مردم شناخته شد و کلا فازش متفاوت بود. حرف‌های متفاوتی هم می‌زد و البته بعضاً قابل قبول. منتهی کم‌کم این پرستیژهای خاص و تند و تیز حرف زدنش کار دستش داد و تا مدتی ممنوع‌التصویر بود تا این‌که دوباره با برنامه اکسیر پایش به تلویزیون باز شد.

بی ادبی در رسانه

منتهی طبق قانون نانوشته‌ای که فرزاد حسنی هرجا باشد حاشیه هم هست، هنوز مدت زیادی از پخش این مسابقه نگذشته بود که طرز بیان نامناسب این مجری و برخورد تحقیر آمیزش با یکی از شرکت کنندگان و استفاده از کلمات زشت و نامناسب دوباره برایش حاشیه ساز شد.

حالا بماند که بعد از این قضیه ویدئویی از پشت صحنه این قسمت از برنامه هم بیرون آمد و عمدی یا غیر عمدی بودن این کار را بر سر زبان‌ها انداخت. 

 

هر سخن وقتی و هر نکته مکانی...

حرف زدن یکی از ساده‌ترین و ابتدایی‌ترین راه‌های برقراری ارتباط است. من و شما هم وقتی می‌خواهیم صحبت کنیم بدون شک اول به جایگاه طرف مقابل‌مان و میزان صمیمیت‌مان با او یک نگاهی می‌اندازیم و بعد شروع به صحبت می‌کنیم، رسانه‌ها که دیگر جای خود را دارند. چقدر خوب است که فارغ از پست و مقام و جایگاه‌مان، حالا چه در عرصه هنر، چه در عرصه سیاست و چه در جایگاه کسانی که رسالت‌شان قلم به دست گرفتن است، فراموش نکنیم که قرار است این حرف‌هایی که می‌زنیم مخاطب داشته باشد و حتی اگر حرف‌مان درست است، باید بدانیم که چطور صحبت کنیم. حافظ جان به هر حال بیخود نگفته‌اند که هر سخن جایی و هر نکته مکانی دارد.

برچسب ها
بی ادبی در تلویزیون
ادبیات رسانه ای
هویج و سیفون در اخبار
درباره نویسنده
نظرات کاربران
کد امنیتی
ساده
ساده
٩٥/٠٨/٢٤
٠
٠
احتمالا می خوان متفاوت باشن و مخاطب جذب کن، ولی از لحن صحبت کردن ترامپ خوشم میاد، چون آدم رو یاد قزافی می اندازه، قزافی هم تنها دیکتاتوریه که ازش راضی ام و الگومه
محبوبه عظیم زاده
محبوبه عظیم زاده
٩٥/٠٨/٢٤
٠
٠
فقط باید حواسمون باشه دیگه زیادی جذاب نکنیم!! :-D
zi_kh
zi_kh
٩٥/٠٨/٢٤
٠
١
از "بروید به جهنم" رئیس جمهور فعلی چرا ننوشتید؟(اتفاقاً فیلمش هم هست اگه بخواید اضافه کنید) و البته از لبوفروش خواندن برخی دیگر!
محبوبه عظیم زاده
محبوبه عظیم زاده
٩٥/٠٨/٢٤
٠
٠
حرف بسیار است و مجال کم... :) متاسفانه از این دست موارد کم نداشتیم.
هورام
هورام
٩٥/٠٨/٢٤
٠
٠
واقعا این طرز گفتار و بیان از اصحاب رسانه بی سابقه است...و متاسفانه تنها کاری که در آن تبحر فراوان دارند!!درست کردن یقه و آستین برای فلان خانم بازیگر در فلان فیلم است...:(( و اخیرا هم اون آقای به ظاهر خبرنگار و توهین و دخالت در زندگی خصوصی هنرمندان:/
محبوبه عظیم زاده
محبوبه عظیم زاده
٩٥/٠٨/٢٦
٠
٠
:-D درست میشیم به حول و قوه الهی...!!
h_rastegar
h_rastegar
٩٥/٠٨/٢٤
٠
٠
کاش از توهینی که امثال فیلم های مثل فروشنده و سایر جشنواره ای ها به مردم ایران هم میکنن میگفتید. کاش از توهینی که این بازیگرها با نوع لباس پوشیدنشون به مردم میکردن هم میگفتید. من راضی نیستم بهشون بگن... ولی هیچ کس نیست بهشون بگه واقعا اینقدر در حق مردم خودتون ظلم نکنید.
محبوبه عظیم زاده
محبوبه عظیم زاده
٩٥/٠٨/٢٦
٠
٠
خب این یک موضوع جداست، پس یک مطلب جدا هم میطلب ه. :)
maeadeh_sh72
maeadeh_sh72
٩٥/٠٨/٢٩
٠
٠
وقتی مجری و رییس جمهورو .... نوع کلامشون این باش اخه از مردم عادی چه انتظاری . کلیپ فرزاد حسنی افتضاح واقعا متاسف شدم که هنوز بهش اجازه اجرا میدن.