قبرستان خالد نبی با سنگ قبرهای خاص (14+)
در سایه بی توجهی مسئولین ؛ قبرستان تاریخی آلت پرستان را به آتش کشیدند

قبرستان خالد نبی با سنگ قبرهای خاص (14+)

نویسنده : مریم نیک‌پور

وقتی به قبرستان خالد نبی رفته ام و اوضاع و احوال آنجا را دیده ام، ترند این روزهای فضای مجازی غافلگیرم نمی‌کند. امروز که چند غریبه آنجا را به آتش کشیدند و سنگ قبرها را شکستند، اصلا تعجب نکردم، فقط عمیقا ناراحت شدم. به آنجا که رفته بودم مدام با خودم فکر می‌کردم شاید من جز آخرین افرادی باشم که این قبرستان را می‌بیند، چرا که تخریب ذره ذره به جان این مکان باستانی افتاده بود. قبرستان رمز آلود و پر حاشیه  خالد نبی در گلستان، شبیه قبرستان‌های دیگر نیست بلکه با سنگ قبرهای برفراشته، پرده از عقاید و باورهای قومی با اعتقادات خاص بر می‌دارد. این قوم تولد را یک معجزه می‌دانستند و آن را می‌پرستیدند، به همین دلیل نماد قوم خود را اندام جنسی انسان انتخاب کرده‌اند و این قبرستان با نام قبرستان آلت پرستان شناخته می شود.

 آتش زدن قبرستان خالد نبی

 

راز گورستان خالد نبی چیست؟ 

 2500 تا 4000 سال پیش قومی در مکان فعلی خالد نبی زندگی می‌کردند. این قوم تمدن بزرگی داشتند و گورستان عظیم آلت پرستان با چیزی حدود 600 قبر متعلق به آنان است. آن‌ها به تدریج کوچ می‌کنند و به سمت شمال شرقی و دریای عمان می‌روند و در ارتفاعات تیزکوپان تمدن جدید و بزرگی را تشکیل می‌دهند. در تیزکوپان خاک وجود ندارد و سطح زمین پوشیده شده از صخره است. به همین دلیل دیگر نمی‌توانستند قبرستانی با نماد‌های قوم خود به وجود آورند اما مجسمه‌ها و آویزهایی دقیقا شبیه سنگ قبرهای گورستان خالد نبی در آنجا پیدا شده است که نشان دهنده آن قوم است در حال حاضر باقی‌مانده این قوم در هندوستان و ژاپن زندگی می‌کنند و هر ساله جشنواره‌هایی با همین نماد‌ها برگذار می‌کنند.

درباره این قوم باورهای متفاوتی وجود دارد، عده ای می‌گویند که آنان به تولد اعتقاد داشته‌اند و آن را نشانه خلقت می‌دانستند و می‌پرستیدند اما عده‌ای دیگر معتقدند که آنان هم مذهب فراماسون‌های قدیم بوده‌اند. که این ادعا به افسانه ادریس بر می‌گردد، در افسانه‌ها چنین آمده است که ادریس فرمانروای مصر با خواهر خود ازدواج می‌کند و حکومتی بزرگ را به وجود می‌آورد. کمی بعد برادر ادریس به او خیانت می‌کند، او را می‌کشد و بدنش را به 14 قسمت تقسیم می‌کند و هر قسمت آن را در مکانی دفن می‌کند. همسر ادریس سیزده قسمت از بدن او را پیدا و دفن می‌کند تنها آلت جنسی ادریس را نمی‌یابد. پسر ادریس بعد از انتقام گیری از عمو، بدن بی‌جان پدرش را از خاک بیرون می‌کشد و با ساختن چیزی که شبیه همین سنگ قبرهای گورستان خالد نبی است، بدن پدر خود را تکمیل و او را زنده می‌کند. فراماسون‌ها به ساخته پسر ادریس «بانجت» می‌گویند و نماد آن قوچ است، آن‌ها «بانجت» را می‌پرستند و معتقدند که آن حیثیت، شخصیت، قدرت و زندگی دوباره به ادریس بخشیده است.

قبرستان خالد نبی 

 

شمایل سنگ قبرهای خالدنبی نشان دهنده چیست؟

سنگ قبرها در حال تخریب است، طوری که اگر به آنجا بروید سنگ قبرهای شکسته زیادی را می‌بینید که در دامنه کوه افتاده‌اند. در قبرستان پر رمز و راز آلت پرستان هیچ قبری شبیه دیگری نیست هر کدام از قبرهای اندازه متفاوتی دارند، با توجه به پژوهش‌هایی که انجام داده‌اند اندازه قبرها مربوط به سن افراد بوده است اما نشانه‌های روی قبرها هر کدام مربوط به بیوگرافی شخصی آنان است. مثل تعداد فرزند، جنگاوری، تعداد همسر، ماه‌های دقیق عمرشان و... در بین سنگ قبرها، چند سنگ قبر به شکل قوچ وجود دارد که بعضی می‌گویند نماد «بانجت» ادریس است اما بعضی دیگر معتقدند که مزار بزرگان قوم و پادشاهان آنان بوده است. 

 

درباره مقبره خالد نبی و چوپان آتا 

در نزدیکی گورستان، مقبره خالد نبی وجود دارد که از پیامبران گذشته بوده است و بقعه چوپان آتا که با فاصله کمی از این دو قرار داد. مردم آن منطقه اعتقاد عجیبی به چوپان آتا دارند، او چوپان خالد نبی بوده است و کرامت زیادی دارد. مردم داستان‌هایی درباره درست‌کاری و عدل او تعریف می‌کنند و معتقدند اگر کسی از چوبی که نماد اوست بالا برود از بیماری‌ها دور می‌شود. به همین دلیل سطح این چوب صاف و سیقلی شده است و بالا رفتن از آن کار راحتی نیست. مقبره عالم بابا (پدر همسر خالد نبی) هم در این منطقه قرار داد. 

مقبره خالد نبی نیز یکی از مکان‌هایی است که بزرگان آن منطقه در آنجا چله نشینی می‌کنند و اعتقاد و باور عجیبی به این مکان دارند و برای مشکلات بزرگ اینجا دور هم جمع می‌شوند و دعا می‌کنند. مردم می‌گویند این چله نشینی‌ها مراد می‌دهد و بارها به چشم خود این اتفاق را دیده‌اند.

مقبره چوپان آتا 

 

راهی که به قبرستان نمی‌رسید

یک روز داغ بود، اینقدر که احوالات روزمان عجیب به اسم کوه‌های آنجا می‌آمد. آن وقت بود که آدم «کوه‌های داغ» را می‌توانست با همه دل و جانش درک کند. خبری از آدرس و تابلو نبود، فقط می‌دانستیم باید به مقبره خالد نبی برویم و قبرستان آلت پرستان نیز نزدیک همانجاست. مردمی که در روستای نزدیک مقبره زندگی می‌کردند خیلی تمایلی به آدرس دادن نداشتند و با جواب‌هایی سر بالا دست به سرمان می‌کردند. بعضی هم می‌گفتند قبرستانی وجود ندارد! راه مناسبی نبود. آسفالت جاده را خراب کرده بودند و بعد از چند ساعت گذشتن از یک جاده خراب با شیب‌های غیر استاندارد ما به مقبره خالد نبی رسیدیم و بعد از کلی سرگردانی فهمیدیم قبرستان بین دو کوه و کمی آن طرف‌تر است. 

در دامنه کوه خبری از راه صاف و پهن و پله و این چیزها نبود. منظره زیبای کوه‌ها نگاهم را بند خودش کرده بود اما جرئت نداشتم چشم از پاهایم بردارم. راه اینقدر باریک بود که با هر باد شدیدی که می‌وزید حس می‌کردم الان است که دیگر زیر پایم خالی شود و باد من را درست عین آن بوته خار که در هوا می‌رقصید ببرد. شیب زیادی بود، خاک فشرده و خشک، کوه درست عین اسمش داغ بود، اما بعد از دیدن قبرستان چنان محو این تمدن و عجایبش شدم که راه را به کلی فراموش کردم. خبری از نگهبان و حفاظت نبود، فقط دور قبرستان را حصار توری کشیده بودند که با یک باد شدید خراب می‌شد البته بخش‌هایی نیز خراب شده بود.

 قبرستان خالد نبی

 

موزه باز یا تخریب

این عصر باستانی مدت‌هاست که در انتظار ثبت ملی و حفاظت است اما خبری از هیچ‌کسی نیست، انگار بعضی دوست دارند آثار باستانی از بین برود چون نه تنها از آن حفاظت ویژه نمی‌کنند بلکه آنجا را به حال خود رها کرده‌اند و دریغ از کم‌ترین امکانات. همین چند روز پیش بود که آنجا را به آتش کشیدند و دو سنگ قبر مهم و بزرگ را شکستند. سوال اینجاست که چرا از یک مکان باستانی که می‌تواند جاذبه گردشگری مهمی باشد، حفاظت نمی‌شود؟

خلاصه که برای آثار باستانی کشور تنها باید دلخوش به راه‌های سختی بود که اکثر افراد حوصله و توان پیمودنش را ندارند، وگرنه با این وضعیت حفاظت از جاذبه‌های گردشگری نه تنها چیزی از آن باقی نمی‌ماند بلکه شاید در آینده اشخاصی این گزارش را بخوانند و با خودشان بگویند «یعنی می‌تواند واقعی باشد؟». 

برچسب ها
رازهایی درباره قبرستان خالدنبی
قبرستان خالد نبی
اسراری درباره قبرستان خالدنبی
قبرستان خالد نبی
ناگفته هایی از قبرستان خالدنبی
نظرات کاربران
کد امنیتی
h.naderi
h.naderi
٩٦/٠٦/١٩
٣
٠
این مکان از نظر من یکی از مکان هایی هست که از نظر ظرفیت گردشگری می تونه به اندازه نصف دیوار چین برای کشور گردشگر بیاره، اعداد واقعا قابل توجهی. چون هم منطقه ویژگی جغرافیایی منحصر به فردی داره هم پر رمز و راز بودن این قبرستان باعث این اتفاق میشه
مریم نیک پور
مریم نیک پور
٩٦/٠٦/١٩
٣
٠
واقعا مکان فوق العاده ای بود ما در تابستان رفتیم در حالی که میگن اینجا بهارش فقط خوبه اما همون تابستون اینقدر دیدنی و جذاب بود که واقعا کیف کردیم کاش رسیدگی کنند ما چند جایی رفتیم که خیلی خوب بود مردم محافظت میکردند اما مسئولین نه!
h.naderi
h.naderi
٩٦/٠٦/١٩
٣
٠
توصیفات بسیار خوبی بود. به نظر من در انتهاش اگر نقشه دسترسی به این مکان رو هم می ذاشتین دیگه هیچ نیازی به خوندن محتوای دیگه ای نبود. بازم ممنون از مطلب خوبتون
مریم نیک پور
مریم نیک پور
٩٦/٠٦/١٩
١
٠
راستش اینقدر مسیرش بد و پیچ در پیچ که ما اگه یکبار دیگه بریم باز هم راحت پیدا نمیکنیمش؛ ممنونم لطف دارید
m.shiezadeh
m.shiezadeh
٩٦/٠٦/١٩
٤
٠
بعد از باداب سورت, بهترین و جذاب ترین جایی بود که رفتم. هرچند همون طور که نوشتی اوضاع و احوال خوبی نداشت و همین موضوع آدم رو ناراحت می کرد. منطقه ای که پتانسیل بالایی داره نباید طوری رها بشه که چند نفر ب خودشون اجازه بدن دست به تخریب بزنن. قبل از این هم تخریب های عمدی زیادی صورت گرفته بود که از نزدیک بدجور توی ذوق می زد... حیفه واقعن!
مریم نیک پور
مریم نیک پور
٩٦/٠٦/١٩
٤
٠
واقعا حیف اند کاش همین آتش سوزی بهانه ای بشه تا با فشار رسانه ای اتفاق بهتری برای اونجا بیفته
NA30M_PAHLAVAN
NA30M_PAHLAVAN
٩٦/٠٦/١٩
٠
٠
0_o ...
محمد اخلاقی
محمد اخلاقی
٩٦/٠٦/٢٠
٦
٠
ممنون بابت توضیحات خوب، فقط اونجایی که نوشتید "چله نشینی (مدیتیشن)" منو به کما برد! چله نشینی با یه دیدگاهی و به یه شیوه برگزار میشه و مدیتیشن کلا یه چیز دیگه است!
مریم نیک پور
مریم نیک پور
٩٦/٠٦/٢١
٢
٠
ممنونم از انتقادتتون من میدونم فرق این دوتا را فقط خواستم روشنگری کنم برای مخاطب که تقریبا شبیه همون مدتیشن خودمونه
سمانه صالحی
سمانه صالحی
٩٦/٠٦/٢٠
١
٠
نرفتم تا به حال... خیلی کنجکاو شدم که حتما برم..خیلی ممنون بابت توضیحات خوبتون.. :)
مریم نیک پور
مریم نیک پور
٩٦/٠٦/٢١
١
٠
تا کاملا تخریب نشده برید چون معلوم نیست چه بلایی به سرش بیاد
محدثه عارفی
محدثه عارفی
٩٦/٠٦/٢٠
١
٠
اومم! یادمه اولین بار اسمشو توی کلاسای آقای فکری شنیدم و واقعا دوست دارم برم. مرسی از معرفی کاملت خیلی مشتاق بودم درباره ی تاریخچه ش بدونم :)
مریم نیک پور
مریم نیک پور
٩٦/٠٦/٢١
٠
٠
خواهش میشه
محسن
محسن
٩٦/٠٦/٢١
٢
٠
عدو شود سبب خیر اگر خدا خواهد
مریم نیک پور
مریم نیک پور
٩٦/٠٦/٢١
٠
٠
چرا؟
ali_sh
ali_sh
٩٦/٠٦/٢١
٤
٤
ینی شما نظرتون اینه ک مسئولین برند و پیگیر شند و نزارن تخریب شه؟ که چه آخه؟ یه سری مجسمه های به این شکل و شمایل چرا باید بمونن اصن؟ چرا باید قبر کسانی ک با کوته فکری و کج اندیشی همچین پرستش مسخره ای رو داشتن باید باقی بمونه خب؟
m-aminfar
m-aminfar
٩٦/٠٦/٢١
٢
٢
به این دلیل که جزو میراث فرهنگیه، میدونید میراث فرهنگی چیه؟ چرا فکر می کنید کوته فکر و کج اندیشن؟ بخاطر اینکه نمادشون این بوده؟ به این دلیل که تولد رو معجزه میدونستند؟ به نظرم قبل از اینکه چیزی تایپ کنیم فکر کنیم... فرهنگ اینه که از میراث فرهنگی محافظت کنیم نه اینکه منتظر تخریب باشیم
مریم نیک پور
مریم نیک پور
٩٦/٠٦/٢١
٢
٣
ببینید این سنگ قبر ها هر چی باشند بخشی از میراث فرهنگی و تاریخچه کشور ماست و علاوه بر ارزش باستانی و تمدنی باعث جذب گردشگر هم میشه
ali_sh
ali_sh
٩٦/٠٦/٢٢
٤
٢
کج اندیشن چون همچین چیزی رو میپرستیدن و هنوز هم ادامه نسلشون توی هند و چند کشور دیگه هست .میتونید بخونید راجبشون فکر کنید و بعد بیایید زیر کامنت من نظر بدید. خانوم نیک پور راه های جذب گردشگر دیگه ای هم هست ها. کشور ما پره از جاهای باستانی و پر از تمدن و پر از پتانسیل برای جذب گردشگر. ما باید بیایم دست بزاریم رو همین چیزا؟ رو چارتا مجسمه این شکل و قواره ای؟ دنیا مارو مسخره نمیکنه؟ خودمون چی؟ خودمون به توهین نمیکنیم با این کار به خودمون؟ تاریخچه کشور ما مشخصه اثار تمدن هاش هم هست این ها هم یه عده کم تعداد و بی فکر بودن ک تو اون نقطه زندگی میکردن. به این نمیشه گفت تاریخچه یک کشور
m-aminfar
m-aminfar
٩٦/٠٦/٢٢
٢
٢
اتفاقا دنیا مارو مسخره نمی کنه چون جزو تمدن ماست، فکر می کنید چند نسل بعد ما، مارو مسخره نمی کنند که سنگ قبر هامون این شکلیه؟ خانم نیک پور اینجارو معرفی کردند چون تجربه جالبی براشون بوده شما هم یه جای دیدنی ایران را معرفی کنید ، البته جایی که کمتر شناخته شده باشه!
مریم نیک پور
مریم نیک پور
٩٦/٠٦/٢٢
٣
١
ببینید ما الان در عصر حاضر مسئلمون این نیست که بگیم افرادی در قدیم درست فکر میکردند یا غلط مصریان هم کج اندیشی های زیادی داشتند که الان مجال باز کردنش نیست اما در مورد این قبرستان مسئله اینه که به هر حال این سنگ قبرها مال 4000 سال پیش و ارزش تاریخی بالایی داره و از حیث باستان شناسی بسیار ارزشمنده مگه ما هدفمون اینه که گذشتگان درست بودند یا غلط یا اینکه بگیم ما هم شبیه گذشتگانمون هستیم؟ البته نکته هم مهمه که این افراد آلت پرست نبودند، بلکه تولد را معجزه میدانستند و خلقت را میپرستیدند
ali_sh
ali_sh
٩٦/٠٦/٢٢
٣
٣
جالبه ک اول نوشتتون زدید (+14) بعد انتظار دارید این منطقه مثلا مثبت 14 بشه مکان فرهنگی و گردشگری و فلان؟ خنده دار نیست؟ والدین برای بچه هاشون چی بگن؟ بگن اینجا کسایی دفنن که به * پرستی مشهورند؟
مریم نیک پور
مریم نیک پور
٩٦/٠٦/٢٢
٣
٢
اول اینکه اینجا یک فضای رسانه ای و اون مثبت چهارده به خاطر همینه نکته دوم هم اینکه خب والدین وقتی میبینند یک مکانی مناسب سن بچه نیست نمیبرند الان دوشواری چیه؟ اینکه بچه ها ببینند؟ یا اینکه آسیب فرهنگی به جامعه میزنه؟ جامعه ما قرار نیست از این قبرستان الگو برداری کنه، مطمئننا در زندگی کسی هم قرار نیست بیاد، فقط باید ازش محافظت بشه چون یک عصر باستانی با قدمت بالاست که ارزش تاریخی داره یک چیزی مثل مومیایی های مصری
آزاده
آزاده
٩٦/٠٦/٢٢
٤
٠
مدتها بود قصد سفر به اون نقطه رو داشتم.گلستان برای من نماد بهشت هست .وقتی وارد اون راه عجیب شدم انکار دنیا داشت کم کم تمام میشد اون تپه ماهور های سبز سبز عجیب.و بالاخره رسیدیم اون بالا کنار چوپان آتا .حسم قابل وصف نیست .تجربه تکرار نشدنی منظره ای بواقع استثنایی .به قبرستان نرسیدیم متاسفانه دور بود و وقت ما کم.از یک جهت خوشحالم که معرفیش نمیکنن تا مردم نابودش نکنن از یه جهت یه قطب گردشگری عظیم میتوته باشه .اگر نرفتید حتما امتحان کنید
مریم نیک پور
مریم نیک پور
٩٦/٠٦/٢٢
٨
١
طبیعتش فوق العاده است البته ما در تابستان رفتیم اما کوه ها خیره کننده هستند انشاالله دفعه بعدی که رفتید قبرستان را هم ببینید فوق العاده است