در روهینگیا چه خبر است؟
از رنج برادر مسلمانم...

در روهینگیا چه خبر است؟

نویسنده : مجتبی آستانه

بزرگ‌ترین نسل‌کشی مسلمانان در شرق آسیا، چند روزی است که در کشور میانمار به راه افتاده و با سکوت مدعیان حقوق بشر ادامه دارد. مسلمانان روهینگیا قربانی آتشی هستند که توسط شورشی‌های تندروی استان راخین به راه افتاد. آن‌ها با حمله به 30 پاسگاه پلیس در اعتراض به شرایط سخت و تبعیض‌های موجود، درگیری‌ها را به راه انداختند تا دولت میانمار با یافتن بهانه‌ای، دست به کاری بزند که خیلی وقت است انتظارش را می‌کشد.

 

میانمار کجاست؟

میانمار در جنوب شرقی آسیا قرار دارد و هم مرز با چین، لائوس، تایلند، بنگلادش و هند است. این کشور با مساحت 678500 کیلومتر مربع دومین کشور بزرگ آسیای جنوب شرقی است.

طبق آخرین آمار به‌دست آمده در سال 2005، میانمار از جمعیتی بالغ بر 40 میلیون نفر برخوردار است که بیش از 70 درصد جمعیت آن را بودایی‌ها تشکیل می‌دهند. و مسلمانان جز اقلیت‌های دینی در این کشور هستند.

میانمار

 

سابقه درگیری‌ها در میانمار

از سال 1962 که با کودتای ژنرال «نِ وین» یک رهبر نظامی بر میانمار حکومت کرد، آزار و اذیت مسلمانان این کشور آغاز شد. تجاوز به زنان مسلمان، مصلوب کردن مردان، آتش زدن خانه‌ها و زنده زنده سوزاندن مردم عادی، آن قدر به مسلمانان فشار آورد که پناه بردن به اردوگاه‌های مرزی را با وجود نبود غذای کافی و بهداشت مناسب؛ ترجیح می‌دادند. گفته می‌شد قصد نظامیان این بوده که مسلمانان را از آن مناطق فراری دهند تا بودایی‌ها بتوانند در غرب این کشور نیز صاحب زمین شوند. در سال 1982 قانون حقوق شهروندی در میانمار به تصویب رسید که 9 قوم از 144 قوم موجود در میانمار، از حق شهروندی محروم شدند که بزرگ‌ترین این قومیت‌ها، قوم مسلمانان روهنگیا بود. با این قانون، میانماری‌ها مسلمانان این منطقه را جز شهروندان میانمار نمی‌دانند و خواهان مهاجرت یا اخراج آن‌ها هستند.

با وجود این که از سال 2011 رئیس جمهوری غیر نظامی بر میانمار حاکم شد، اما باز هم فشار از روی مسلمانان کم نشد تا جایی که در سال 2012 با کشته شدن 11 غیرنظامی مسلمان بی‌گناه توسط ارتش میانمار، جنگ مسلحانه بین مسلمانان و دولت این کشور به راه افتاد. و هر از چندگاهی این درگیری‌ها شدت می‌گیرد که نتیجه‌ا‌ش چیزی جز کشته شدن مسلمانان غیرنظامی نیست.

میانمار

 

سکوت برنده جایزه صلح نوبل

خانم «آنگ سان سوچی» مشاور امور خارجه و رهبر دموکراسی‌خواه میانمار است. او به علت فعالیت‌های صلح آمیزش علیه حاکمیت نظامی میانمار؛ برنده جایزه صلح نوبل شد اما تا 15 سال بعد از بردن این جایزه نتوانست آن را دریافت کند چرا که زندانی حکومت وقت بود. 

اما حالا او در واقعه نسل کشی مسلمانان میانمار سکوت کرده و حتی اخبار منتشر شده پیرامون آن را که حتی به تایید سازمان ملل رسیده است را جعلی می‌داند! 

بعد از سکوت سوچی، هزاران نفر با امضای طوماری خواهان پس گرفته شدن جایزه صلح نوبل از وی شده‌اند اما رییس موسسه نوبل در مصاحبه‌ای با فرانس پرس گفته که نمی‌توان از برندگان جایزه نوبل جایزه‌شان را پس گرفت.

مسلمانان مظلوم میانمار

 

واکنش بازیگران، مردم و مسئولان

واکنش به نسل‌کشی مسلمانان میانمار و تصاویر دردناکی که از این لحظات به ثبت رسیده است دل هر بیننده‌ای را به درد می‌آورد. با گشتی کوتاه در شبکه‌های مجازی می‌توان ناراحتی از این فاجعه را در اقشار مختلف جامعه دید.

برخی از هنرمندان و چهره‌های شاخص کشور هم از این قاعده مستثنی نبودند و به این فاجعه انسانی واکنش نشان دادند.

 

پست رضا صادقی برای مسلمانان میانمار

رضا صادقی

 

مسلمانان مظلوم میانمار

پوریا پورسرخ

 

پست حمید فرخ نژاد برای مسلمانان میانمار

حمیدرضا فرخ‌نژاد

 

میانمار

 

صابر ابر

 

محمدجواد ظریف، وزیر امورخارجه کشورمان نیز با نوشتن دو نامه به سازمان ملل، خواستار ورود جامعه بین الملل به ماجرای نسل‌کشی مردم میانمار شد.

برچسب ها
کشتار مردم میانمار
نسل کشی در میانمار
از رنج برادر مسلمانم
نسل کشی مسلمانان
مسلمانان مظلوم میانمار
مسلمانان مظلوم
نسل کشی میانمار
درباره نویسنده
نظرات کاربران
کد امنیتی
سمانه صالحی
سمانه صالحی
٩٦/٠٦/١٨
١
٠
واقعا ادم میمونه چی بگه..اونم بااین عکسای دردناک این چند روز ... زنده زنده سوزوندن...خفه کردن...کاش اون جایزه رو پس میگرفتن گرچه حتی با این کارم اون بی گناها هم دیگه زنده نمیشن ولی حداقلش اینه که همچین کسایی چنین عنوانی رو به یدک نکشن....
مجتبی خطیب آستانه
مجتبی خطیب آستانه
٩٦/٠٦/١٨
٠
٠
آخه داستان این نوع رفتار با مسلمونای این کشور جای بحثه! بعدشم این خانم یه بار زحمت کشیده برای صلح نوبل، به دستشم آورده، الان نوبت جووناست :))
بهزاد
بهزاد
٩٦/٠٦/٢٠
٢
٠
stop_killing_muslims_in_myanmar#