عابر حیا کن، خط کشی رو نگاه کن
از این به بعد عابران پیاده متخلف هم اعمال قانون می شوند...

عابر حیا کن، خط کشی رو نگاه کن

نویسنده : محمدعلی محمدپور

چند روز پیش تلویزیون نشان می‌داد که پلیس، جلوی عابران متخلف را در خیابان می‌گرفت و بر اساس کارت ملی اعمال قانون‌شان می‌کرد. البته یکی از مسئولان راهنمایی و رانندگی گفته که علی رغم وجود قانون برای جریمه عابران متخلف، هنوز ساز و کار اجرایی آن وجود ندارد. ما اینجا این مساله را بررسی می‌کنیم.

 

سوال اول: چرا عابران از خطوط عابر پیاده و محل‌های عبور روگذر و زیرگذرِ مخصوص استفاده نمی‌کنند و ترجیح می‌دهند از روی موانع وسط خیابان بپرند؟

پاسخ 1: ما ایرانی‌ها اصولا خیلی عجله داریم و همیشه یک قرار مهم با مدیر ناسا داریم که اگر دقیقه‌ای بهش دیر برسیم آینده کاری‌مان به خطر می‌افتد. در واقع هم کسی که می‌خواهد از عرض خیابان بگذرد عجله دارد و هم کسی که پشت فرمان است. این خارجی‌ها هم که شما توی فیلم‌ها می‌بینید هیچ عجله‌ای ندارند برای این است که صبح تا شب سرشان توی تلگرام و اینستاگرام است و اصولا نمی‌دانند ناسا با س سوسیس نوشته می‌شود یا کالباس. البته اینجور هم نیست که همه‌مان در حال رفتن به جلسه ناسا باشیم، بعضی‌هامان هم داریم از آنجا برمی‌گردیم منتهی چون از یک قرار کاری پراسترس برگشته‌ایم، استرس داریم و باید برویم استرس‌مان را زود در اولین مکان مناسب تخلیه کنیم!

پاسخ2: ما ایرانی‌ها اصولا ورزشکار هستیم و اگر مانع دو متری هم وسط خیابان بگذرند باز از رویش می‌پریم یا حداقل سعی‌مان را می‌کنیم که بپریم. بنده خودم مورد دیده‌ام که طرف خواسته بپرد اما نتوانسته برگشته دو هفته در یک اردوی فشرده تمرین کرده و با دورخیز بیشتر امتحان کرده اما حاضر نشده از روی پل عابر پیاده بگذرد. یعنی اگر شما آنالیز کنید قشنگ عبور بعضی هموطنان از بین خودروهای عبوری یک اجرای ترکیبی از حرکات ژیمناستیک، دوی با مانع و گاوبازی است.

 

سوال دوم: چگونه قرار است عابران پیاده جریمه شوند؟

خوب یک نامردی که کرده‌اند این است که روی خودروها، شماره پلاک زده‌اند و آدم هر خلافی کند راحت می‌توانند جریمه کنند اما خوبی آدم بودن است که شماره پلاک نداری و می‌توانی خلاف کنی و در بروی. اما به نظر می‌رسد با جدی شدن بحث جریمه کردن عابران متخلف، قرار است شهروندان بر اساس شماره ملی جریمه شوند. یعنی وقتی شما خلاف می‌کنید یک مامور پلیس می‌دود دنبال‌تان و نهایتا سه خیابان آن طرف‌تر شما را توی کوچه بن بست گیر می‌آورد. وقتی گیر می‌افتید مامور از شما کارت ملی می‌خواهد که جریمه کند. طبیعتا شما می‌توانی بگویی کارت ملی همراهت نیست و بعد به جای شماره ملی خودت، شماره ملی باجناق یا خواهرشوهرت را بدهی و مشکلت حل بشود. اما ممکن است مامور شما را به جرم همراه نداشتن کارت ملی توقیف کند و بفرستد پارکینگ. شما ببینید که برای جریمه هر شهروند متخلف پلیس باید یک مامور بگذارد تا طی یک روز کامل موفق شود او را گیر بیندازد و جریمه کند. پس قاعدتا باید طرح هر شهروند، یک پلیس، را اجرا کنند.

به نظر ما بهترین طرح این است که طرح همیار پلیس را اجرا کنند تا افراد در حالی که دست‌شان در دست یار است موقع عبور غیرقانونی از خیابان به یارشان هشدار بدهند. البته همه این‌ها را گفتیم این را هم بگوییم که بعضی راننده‌ها هم اصولا خط عابر پیاده را به کاربراتورشان هم حساب نمی‌کنند و اتفاقا وقتی آنجا می‌رسند بیشتر گازش را می‌دهند تا یک موقع جلوی عابرها کم نیاورند و بفهمانند اینجا رییس چه کسی است. به هرحال ما امیدواریم که عابران و راننده‌های ما به خط راست عابر پیاده هدایت شوند، به آن توجه بیشتری کنند و این‌گونه در له کردن خود و دیگری نکوشند.

برچسب ها
جریمه شدن عابران پیاده
جریمه عابران پیاده
اعمال قانون عابران پیاده
برخورد پلیس با عابران متخلف
یادداشت طنز
نظرات کاربران
کد امنیتی
s_n
s_n
٩٦/٠٦/١٦
١
٠
باشد که رستگار شویم:دی
محمدعلی محمدپور
محمدعلی محمدپور
٩٦/٠٦/٢٠
٠
٠
شوید.
NA30M_PAHLAVAN
NA30M_PAHLAVAN
٩٦/٠٦/١٨
١
٠
خخخخ خوب بود ممنون :)
محمدعلی محمدپور
محمدعلی محمدپور
٩٦/٠٦/٢٠
٠
٠
خخخخواهش می کنم.