راهی که می‌‌رویم...
از ترند شدن #کلیشه-برعکس تا حسرت زنان پشت در استادیوم آزادی

راهی که می‌‌رویم...

نویسنده : محمد ناصر حق خواه

آخرین بار که یک برنامه طنز تلویزیون به خنده مجبورم کرد فراموشم شده؛ اما خوب یادم هست اخرین خنده‌‌ای که با تلویزیون دچارش شدم پای یک میزگرد جدی بود. موضوع؟ حقوق زن!

اما چرا؟ چرایش باشد تا بعد از مثالی که می‌‌زنم.

یک کیک خوش‌‌منظر را یک سوی میزی بلند تصور کنید. عده‌‌ای آن سر میز ایستاده‌‌اند؛ یکی‌‌شان می‌‌گوید آن کیک توهمی بیش نیست و اصلا ما چه نیازی به کیک داریم؟ آن دیگری می‌‌گوید کیک واقعیت دارد و طعمش دلچسب‌‌ترین چیز دنیاست؛ دیگری می‌‌گوید آن کیک خوب است اما با این کارد و چنگال‌‌های چرک که نمی‌‌شود به لذت چشیدن آن رسید، کسی می‌‌گوید آن کیک را رها کنید ما دستور بهتری  داریم، اما هیچ‌‌گاه آن دستور بهتر را رو نمی‌‌کند و عملا کیکی دستگیر گرسنگان اطرافش نمی‌‌شود؛ فرد پنجم هم میان این چهار نفر سردرگم و جان برلب نه طعم کیک چشیده و نه از حرف رفقا چیزی می‌‌فهمد. حالا حکایت ماست! 

فرض کنید آن کیک، حقوق زن در جوامعی باشد که این مسئله را حل کرده‌‌اند. حال عده‌‌ای این سوی دنیا و در کشور ما از ریشه مخالف هر آن چیزی هستند که حرفی از کیک بزند و می‌‌گویند: «همین بیسکویتی که می‌خوریم را با کمی آب میل کنید که نوش جانتان شود». دسته دوم می‌گویند: «به‌‌به برویم و از تجربه موفق آن‌‌وری‌‌ها استفاده کنیم و مو به مو کارهایی که کرده‌‌اند را انجام دهیم تا مشکلات ما هم شرشان را کم کنند». عده‌‌ای دیگر هستند که می‌‌گویند: «حل مسئله حقوق زنان آن‌‌طور که در غرب می‌‌بینیم خوب است اما عرف و شرع ما به آن روش‌‌ها پا نمی‌‌دهد و باید طرحی نو در انداخت». گروه چهارم می‌‌گویند: «شرع و فرهنگ ما خودش راه مناسبی دارد، باید به آن عمل کنیم» اما پای کار که می‌‌رسد دقیقا نمی‌‌دانند که تکلیف چیست. دسته پنجم هم ما هستیم که کارمان هیچ است، نگاه است.

بگذارید با دسته پنجم که خودمان هستیم و جسارتا دسته اول که بعضی دیگر هستند کاری نداشته باشیم. اما برگردیم به میزگرد خنده‌‌داری که حرفش را زدم و آن سه دسته و گفت‌‌و‌‌گو‌شان با مجری برنامه.

مجری: خب خوشحال می‌‌شیم نظر شما رو درباره مسئله حقوق زنان بدونیم.

نماینده دسته دو: ببینید ما تجربه تقریبا موفق کشورهای غربی رو داریم که می‌‌تونیم سرلوحه قرار بدیم.

مجری: یعنی مثل غربی‌‌ها بشیم؟

نماینده دسته دو: اوممم... چیزه.. نه! یعنی که آره ولی...

نماینده دسته سه: بگذارید من نظر دوستمون رو کامل کنم؛ اون چیزی که در غرب بهش رسیدن تقریبا خوبه، ولی ما که نمی‌‌تونیم فرهنگ و شرع خودمون رو کنار بگذاریم.

مجری: خب یعنی چه‌‌کار کنیم؟

نماینده دسته سه: یعنی به اون سمت حرکت کنیم ولی نه با روش‌‌های اون‌‌ها.. یعنی می‌دونید ایرانیزه‌‌اش کنیم. چی‌‌جوری بگم...

نماینده دسته چهار: این حرف‌‌ها چیه؟ اون چیزی که غربی‌‌ها دارن چیه مگه؟ ما خودمون فرهنگ به این پرباری و شرع و عرف به این محکمی داریم، چرا از روش‌‌های خودمون برای احقاق حقوق زنان استفاده نکنیم؟

مجری: چه جالب یعنی چیکار کنیم؟

نماینده دسته چهار: سوال خوبیه... بله واقعا سوال خوبیه... راهش اینه که...چیزه... می‌خواهید یه حوله ببینیم بعد بیایم هان؟

مجری: فکر کنم منظورتون وله است، ولی خب قبوله. یه رفت و برگشت رسانه‌‌ای بکنیم!

 

 فکر کنم تقریبا افاضات هر سه گروه مهم دستگیرمان شد؛ اما ما دسته پنجمی‌‌ها داریم این روزها راه خودمان را درست یا غلط با آزمون و خطا طی می‌‌کنیم. آخر می‌‌دانید ما از اینکه زنان کشورمان مجبور شوند برای رفتن به استادیوم خودشان پرچم کشور دیگری را به دست بگیرند یک‌‌جوریمان می‌‌شود؛ آن وقت اگر هشتگ «کلیشه‌‌برعکس» همه جا را پر کند و لابه‌لای صدها حرف درستی که با این هشتگ زده می‌‌شود، چند حرف نادرست هم به خورد مخاطب برود دیگر تقصیر کسی نیست، چون راه ما آزمون و خطاست!

اگر عده‌‌ای می‌‌گویند همان‌‌قدر که حجاب مهم است، مبارزه با فساد اقتصادی هم باید مهم باشد و از یک طرفه به قاضی رفتن‌‌ها دلگیرند، نمی‌‌شود ازشان شاکی بود که: «حجاب جای خود و فساد جای خود، چرا این‌‌ها را باهم خلط می‌‌کنید؟» چون در تبلیغات رسانه‌‌ها و منابر و بنرهای سطح شهر و صحبت‌‌‌‌های مسئولان، حجاب جای خود نبوده و فساد جای خود؛ فقط بحث از عفت زن بوده نه از شرافت مرد!

حالا عده زیادی از دسته پنجمی‌‌ها دیگر ساکت و ساکن نیستند و به یمن نهضت هشتگ‌‌زنی و طوفان‌‌های توییتری از حق‌‌شان حرف می‌‌زنند و در جامعه گفتمانی به راه می‌اندازند که باید پیش‌تر از این‌‌ها به راه می‌‌افتاد؛ و شاید به خاطر همین ایجاد گفتمان و تاثیرش روی مسئولان است که امروز می‌‌توانیم به راحتی بگ

برچسب ها
ماجرای کلیشه برعکس چیست
کلیشه برعکس
هشتگ کلیشه برعکس
حقوق زنان
حضور زنان در استادیوم
حقوق زن
شکاف جنسیتی در ایران
درباره نویسنده
نظرات کاربران
کد امنیتی
m.shiezadeh
m.shiezadeh
٩٦/٠٦/١٥
٣
٠
یادداشت خیلییی خوبی بود و دقیق اوضاع این روزهای خانوم های ایرانی رو به تصویر کشید. آزمون و خطاهای پی در پی و خسته کننده که هیچ کدوم هم راه به جایی نمی برن و فقط شرایط رو روز به روز بدتر میکنن. رتبه ایران توی شاخص شکاف جنسیتی قابل تامل و جا داره یه کم بیشتر و عمیق تر به مسائل نیمی از مردم ایران که همون خانوم ها هستن، فکر کنیم. / هشتگ کلیشه برعکس هرچند بعضی جاها بی مورد استفاده شد و تا حدی سیاه نمایی بود، اما بعضی جاها هم واقعیت های ترسناکی رو به تصویر کشید که ازشون غافل بودیم. کاش شرایط هرچه زودتر اصلاح بشه. / ممنون از شما بابت یادداشت خوب و عادلانه تون
نیما خان حقیقی
نیما خان حقیقی
٩٦/٠٦/١٥
٠
٠
در نبود فرهنگ مناسب و قانون های اجرایی لازم متاسفانه حقوق زنان به جای اینکه در مسیر درستش باشه، بر عکس در مسیر دور شدن زنان از حقوقشون شده و صد البته همراه با منافع مالی برای سود جویان.مطلب زیبایی بود.ممنون