مرا قضاوت نکنید!
وقتی سیر تا پیاز زندگی مان را به اشتراک می گذاریم و بعد می گوییم:

مرا قضاوت نکنید!

نویسنده : سیده محبوبه عظیم زاده

عکس یک دست است با یک حلقه ازدواج در آن، در دستان عشق از این به بعد زندگی‌اش که محکم گرفته است! ابتدا گریزی زده است به ازدواج قبلی‌اش که آن فقط یک تجربه بوده، به این نتیجه رسیده‌ایم که با هم خوشبخت نمی‌شویم، نباید زندگی را به کام هم تلخ کنیم و این طور چیزها. در قدم بعدی کلی قربان صدقه همسرش (همسر جدیدش) رفته است. سپس برای خودشان کلی آرزوهای زیبا و اتفاق‌های خوب از خدا خواسته است. در انتها هم هشتگ عشق. هشتگ عشق ابدی. هشتگ هرگز نقش تو از لوح دل و جان نرود و هشتگ لطفا مرا قضاوت نکنید. این آخری را انگلیسی هم هشتگ کرده است با غلط املایی!

 

دم در بده، بفرمایید تو

«لطفا مرا قضاوت نکنید». «Please don't judge me». این‌ها دو ورژن فارسی و خارجی مد شده این روزهای دنیای فکر و ذهن ما هستند. فارغ از شکل‌گیری عمیق مفهوم واژه قضاوت و قضاوت کردن. ایده خوبی است! خیلی‌ها دوست دارند پشت این کلمه قایم ‌شوند، هر ناله‌ای که بخواهند سر ‌دهند و در آخر این مهر را پای صحبت‌های‌شان بزنند که مردم! لطفا من را قضاوت نکنید. چیزهایی است که نمی‌دانید! حالا واقعا همینطور است؟ نمی‌دانیم؟

نمود بارز این شبه پز روشن فکری، نرم‌افزار گل و بلبل اینستاگرام است. نرم‌افزاری که به لطف بستر عکس محورش به خوبی گنجایش این را دارد که زندگی مردم را بریزد روی دایره. البته مردمی که خودشان می‌خواهند. دیده‌اید این آدم‌هایی را که دائم از زیر و بم زندگی‌شان عکس می‌گیرند و بارگزاری می‌کنند در صفحه‌شان؟ از لباس‌های‌شان، از تفریحات‌شان، از خورد و خوراک‌شان. این‌ها نمونه‌های معمول و عادی شده است تازه. بگذارند اصلا. بیخیال. از قهر و آشتی‌های‌شان هم می‌گذارند، از من برات می‌میرم و تو برام می‌میری‌هایشان، از هدیه‌های داده و گرفته‌شان، از ازدواج و طلاق‌شان، از بچه‌های ترگل ورگل‌شان، از صورت کبودشان، از چندمین حلقه ازدواج در دستشان، از اینکه فلانی به من چه گفته و من به او چه گفتم‌ و خلاصه از کلی چیزهای منحصر به زندگی فقط خودشان. به شخصی کردن صفحه‌شان هم اعتقادی ندارند. دیگر همه جز تا کل زندگی‌شان را می‌دانند، همه! باشد. از این می‌گذریم. جهنم؛ بگذارند. دیگر هشتگ من را قضاوت نکنید و دنت جاج می‌ چرا؟ هر روز دارید با عکس‌های مختلف هرچه به روزتان آمده را از سیر تا پیاز با مخاطبان‌تان شریک می‌شوید. برایشان می‌گویید که چه کرده‌اید و چه می‌خواهید بکنید. حالا قضاوت‌تان نکنند؟ در خانه‌تان را باز گذاشته‌اید و یک خوش آمدید هم سر درش نصب کرده‌اید و حالا من را قضاوت نکن. تنا قض نیست؟  جالب اینجا است که تا وقتی همه چیز خوب پیش می‌رود و اوری تینگ ایز اکی، هیچ اشکالی ندارد. قربان صدقه‌ها و به‌به چه‌چه های‌تان را با گوش جان می‌شنویم و دوستمان دارند دیگر، محبت می‌کنند. لطف دارند. اما کافی است ورق بچرخد و این بار یک اتفاق ناخوشایند در معرض دید سایرین قرار بگیرد. کوچکترین حرفی می‌شود یک قضاوت عجولانه. مقصود فقط جماعت شناخته شده نیستند. خیلی از خودمان هم همین گونه‌ایم. 

 

مفهومی که اشتباه متوجه شده‌ایم

زمانی حرف بر سر این است که تو پس پرده چه دانی که که خوب است و که زشت؟! یعنی من و شما وقتی نمی‌دانیم قضیه از چه قرار است نباید نگاه مطلق‌مان را نسبت به یک پدیده یا یک فرد بسازیم. همان حکایت با کفش‌هایش راه برو و بعد در مورد راه رفتنش قضاوت کن، است. این، زمین تا آسمان فرق دارد با اینکه کسی بیاید خودش را از تمام ابعاد در معرض قضاوت کردن قرار بدهد و بعدش با کلی ادعا خواهان این شود که شما نباید من را قضاوت کنید و از برخوردها و تعبیر و تفسیرها ناراحت بشود. این جا است که می‌توان گفت این خواسته، خواسته به حقی نیست.

برچسب ها
لطفا من را قضاوت نکنید
حریم خصوصی در شبکه های اجتماعی
حریم خصوصی در اینستاگرام
please don't judge me
به اشتراک گذاشتن زندگی شخصی
حریم خصوصی
درباره نویسنده
نظرات کاربران
کد امنیتی
سمانه صالحی
سمانه صالحی
٩٦/٠٦/١٤
٢
٠
خب اینجور ادما حرفشون اینه که ببینین ما چی داریم ولی حرف نزنین...یعنی صرفا یک بیننده باشیم تا یک نظر دهنده...خیلی خوب بود محبوبه جان :))
محبوبه عظیم زاده
محبوبه عظیم زاده
٩٦/٠٦/١٨
٠
٠
ممنون از محبتت :))
NA30M_PAHLAVAN
NA30M_PAHLAVAN
٩٦/٠٦/١٤
٣
٠
چه بگویم؟! پس بنویسن مرا قضاوت کنین؟خخخ ولی در کل حریم خصوصی رو خودمون باید حفظ کنیم تا وقتی من نوعی به کسی سرنخ زندگیمو ندم کسی جرات نمیکنه نظر بده و نخ زندگیمو اونقدر بکشه تا به تهش برسه درسته حرفت :)
محبوبه عظیم زاده
محبوبه عظیم زاده
٩٦/٠٦/١٨
٠
٠
آره خیلی وقت ها تقصیر از خودمونه.
الهام حبشی
الهام حبشی
٩٦/٠٦/١٤
٢
٠
خواستم موافقت خودم رو از همین تریبون اعلام کنم 😀
محبوبه عظیم زاده
محبوبه عظیم زاده
٩٦/٠٦/١٨
٠
٠
دست شما درد نکنه :)
Fatemeh moradmand
Fatemeh moradmand
٩٦/٠٦/١٦
٢
٠
وقتي واسه زندگيت حدومرز نداري و همه زندگيت به اشتراك ميذاري جمله قضاوت نكنيد و انتقاد نكنيد خيلي مسخره است. خيلي جالبه با همين تعداد فالوور واسه خودشون كسب و كار تبليغات هم ايجاد ميكنن
محبوبه عظیم زاده
محبوبه عظیم زاده
٩٦/٠٦/١٨
٠
٠
دقیقا! مسخره ست و یک حرف بی منطق.
زینب
زینب
٩٦/٠٦/١٦
١
٠
بعضیا جنبه ی فضای مجازی رو ندارن و فقط برای جلب توجه اینجور پستارو میزارن
محبوبه عظیم زاده
محبوبه عظیم زاده
٩٦/٠٦/١٨
٠
٠
آره این میل زیاد به دیده شدن هم میتونه علتش باشه متأسفانه.