تابستان نه خیلی داغ!
نگاهی به فیلم تابستان داغ، اکران تازه این روزهای سینما

تابستان نه خیلی داغ!

نویسنده : سیده محبوبه عظیم زاده

تابستان داغ جز فیلم‌هایی بود که در سی و پنجمین جشنواره فیلم فجر در 13 رشته نامزد شد و اکرانش در روزهای ابتدایی جشنواره غنیمتی به حساب آمد. (با توجه به جو ناامید کننده‌ای که فیلم‌های اکران شده تا قبل از نمایش تابستان داغ به جشنواره غالب کرده بودند). به همین دلیل مورد توجه قرار گرفت و به چشم آمد. این روزها اما که در اکران عمومی رنگ پرده سینما را به خود دیده است، اوضاع بیشتر از کمی فرق کرده است.

 اولین ساخته سینمایی ابراهیم ایرج‌زاد به طرز شدیدی از نگاه مخاطبان خاص سینما و منتقدین، دارد حول اسم‌هایی مثل «اصغر فرهادی» و «ابد و یک روز» تاب می‌خورد. کلا بعد از رخ نشان دادن اصغر فرهادی و جنس سینمایش، فرهادی طور بودن؛ برچسبی است که منطقی یا غیرمنطقی به خیلی از فیلم‌ها می‌چسبد اما در مورد این فیلم باید بگویم که بله، واقعیت همین است. با اینکه کارگردان در نشست پرسش و پاسخ این فیلم که در جشنواره سی و پنجم برگزار شد درباره شباهت فیلمش با فیلم‌های فرهادی گفته بود: «هر فیلمساز اولی به این فکر می‌کند که فیلمش دارای چه حال و هوا و فضایی باشد، من برای آشنایی عواملم با نوع روایتم 5 فیلم کوتاهم را به آن‌ها نشان دادم و ما درباره جای کات‌ها و سکوت‌ها صحبت کردیم که درست متضاد سینمای آقای فرهادی بود و فیلم مطلقا بر اساس کارهای ایشان نبود.» 

قصه، همان قصه مد شده و مورد علاقه این روزهای سینما و سینماگران است؛ بیان مسائلی از جنس اجتماع با پس زمینه اخلاقی؛ آن هم به انضمام حضور یک کودک و نقشی که او در دل قصه و پیشبرد فضای داستان دارد. 

 تابستان داغ


داستان تابستان داغ چیست؟

 نسرین (پریناز ایزدیار) که هنگام طلاق نمی‌تواند دختر شش ساله‌اش را از شوهرش بگیرد زندگی‌اش را جمع می‌کند و بی‌اطلاع شوهر (صابر ابر) به گوشه‌ای از شهر پناه می‌برد. آشنایی نسرین به واسطه کاری که در مهد کودک یک بیمارستان پیدا می‌کند با یک زوج دکتر (مینا ساداتی و علی مصفا) زندگی هر دو خانواده را دستخوش حوادث تلخی می‌کند. 

احتمالا تنها سهم مخاطب از تابستان داغ می‌شود همان صحنه آغازین فیلم که در خانه نسرین صحبت بر سر تعمیر کولر است یا تکرار صحنه‌های رخت پهن کردن او روی پشت بام! وگرنه فیلم آنچنان که باید و شاید توانایی تأثیرگذاری را ندارد. در واقع از تمام ظرفیتی که قصه می‌تواند با محور قرار دادن یک کودک و دست گذاشتن روی عواطف مخاطب داشته باشد استفاده نمی‌شود. یک علتش می‌تواند فضا و صحنه‌هایی باشد که پیش چشمان‌تان است. زیادی دیده شده و تکرار شده‌اند. زنی از کلاس پایین جامعه که زندگی مشقت باری دارد و فیلم دائم دارد سعی می‌کند این دغدغه‌ها و نگرانی‌ها و کم و کسری‌ها را نشان بدهد. چه غرغرهایی که سر همسرش می‌کند و چه گوش‌زدهایی که به برادرش.

علت دیگرش هم می‌تواند این باشد که هرچقدر فیلم دارد تلاش می‌کند در نیمه اول کم و کیف زندگی نسرین را به ما بگوید، در نیمه دوم که اصل قصه مطرح می‌شود شتاب‌زده‌تر عمل می‌کند و دقت قبلی وجود ندارد و قصه عمق نمی‌گیرد. آنقدر که بیشتر حضور زوج دکتر منوط شده است به جر و بحث بر سر مسأله‌ای که درباره آن تفاهم ندارند و نمایش چهره معصوم و مظلوم کودک‌شان. اوج این عجله را می‌توان در پایان بندی فیلم دید که خیلی در جای خودش خوش نشسته است. نه به لحاظ زمانی و نه به لحاظ منطق فیلم.

 

بازی های تکراری در تابستان داغ

شاید در وهله اول که تیتراژ ابتدایی فیلم مقابل چشمان‌تان رژه می‌رود و اسم‌هایی مثل پریناز ایزدیار، صابر ابر و علی مصفا را می‌بینید با اتکا به همین عنوان‌ها فیلم برای‌تان جایگاه مقبولی پیدا کند. بازی‌ها با صلابت و خوب است اما به جرأت می‌توانم بگویم بازی‌های جدیدی از هیچکدام از این بازیگران نخواهید دید. بالاترها یک ابد و یک روز گفتم، خاطرتان هست؟ نسرین شباهت زیادی با سمیه در آن فیلم دارد. همان گریم، همان لباس‌ها، همان نگرانی‌ها، همان گریه‌ها و همان حالت درمانده در چهره فقط این بار در بستر فیلم دیگری با عنوان دیگری. در صابر ابر و علی مصفا هم چیز خاصی ظهور و بروز پیدا نمی‌کند. جفت‌شان مثل همیشه‌اند. مخصوصا صابر ابر با آن تن صدای خاصش و نگرانی‌های منحصر به نقشش یک شخصیت قابل پیش‌بینی و آشناست. مینا ساداتی را اما منطقی‌تر است بگوییم بازی قابل قبول و مورد پسندی را در جایگاه یک مادر با دغدغه‌های امروزی از خودش نشان داده است. 

پریناز ایزدیار در تابستان داغ 

کارگردانی جوان و احتمالا خلاق

سینمای ما ثابت کرده است که اگر به جوان‌هایش بها بدهد بد نمی‌بیند. اتمسفر غالبی که مبنی بر تکراری بودن فضای این فیلم بر دوش مخاطب‌ها سنگینی می‌کند این فیلم را دستمایه حرف و حدیث‌هایی قرار می‌دهد اما بهتر است فراموش نکنیم این اتفاق برای یک کارگردان کار اولی غیر طبیعی نیست. چون به هر حال در این مرحله یکسری علایق و الگوبرداری‌های پیشین نمود پیدا می‌کند. با یک نگاه خوش بینانه احتمالا در ساخت‌های آینده این کارگردان جوان، بعد از به دست آوردن جهان بینی مخصوص به خودش، می‌توان شاهد کارهای خلاقانه‌تری بود و مهر خودش پای کارهایش دیده خواهد شد.

برچسب ها
تابستان داغ
نگاهی به فیلم تابستان داغ
پریناز ایزدیار
اکران تابستان داغ
درباره نویسنده
نظرات کاربران
کد امنیتی
NA30M_PAHLAVAN
NA30M_PAHLAVAN
٩٦/٠٦/١٢
٠
٠
که این مدلیا!!!! ممنون محبوبه بانــو :)
محبوبه عظیم زاده
محبوبه عظیم زاده
٩٦/٠٦/١٣
٠
٠
بله :) خواهش میکنم :)
فرانک باباپور
فرانک باباپور
٩٦/٠٦/١٢
٠
٠
خیلی خوب نوشته بودی، دمت گرم. البته فیلمو ندیدم ولی جالب بود نوشتت :)
محبوبه عظیم زاده
محبوبه عظیم زاده
٩٦/٠٦/١٣
٠
٠
دیگه کم و کسری هاش و ببخشین :))
سمانه صالحی
سمانه صالحی
٩٦/٠٦/١٢
٠
٠
انشالله فیلمای بعدیش... مچکر😉
محبوبه عظیم زاده
محبوبه عظیم زاده
٩٦/٠٦/١٣
٠
٠
ایشالا ایشالا :) خواهش :)