خاطراتی که کتاب شدند
معرفی سه کتاب خواندنی؛ که قرار نبود کتاب شوند

خاطراتی که کتاب شدند

نویسنده : تینا کمال احمدی

تا به‌حال به این فکر کرده‌اید که شاید مسائل پیش پا افتاده که خیلی ساده از کنارشان می‌گذریم، تبدیل به کتاب‌های پرفروش و پرمخاطب شوند! کتاب‌هایی که هزاران نفر از سراسر دنیا می‌خوانند. برخی از ما گاهی برای دل خودمان خاطره‌هایمان را می‌نویسیم، همین که دلمان از کسی گرفت سریع دست به قلم می‌شویم و گاهی هم احساساتی را که نمی‌توانیم به زبان بیاوریم را گوشه‌ای یادداشت می‌کنیم. نه برای اینکه روزی کتاب شوند و همه بخوانند، فقط برای دل خود خودمان! 

کتاب‌هایی که در ادامه با آن‌ها آشنا می‌شوید، دقیقا از همین دست کتاب‌ها هستند. آن‌ها هیچگاه قرار نبود کتاب شوند و بین مردم دست به دست شوند، اما سرنوشت چیز دیگری را برایشان رقم زده بود. 

 

خاطرات زلاتا از جنگ

خاطرات زلاتا یکی از همین کتاب‌های پرطرفدار است که نویسنده‌اش کاملا اتفاقی به شهرت رسید. زلاتا دختر یازده ساله‌ی بوسنیایی است که خاطراتش را به زبان کودکانه خود می‌نویسد. وقتی که در بوسنی جنگ در می‌گیرد، او همچنان نوشتن خاطراتش را ادامه می‌دهد. احساسات پاک و واقعی این دختر یازده ساله، که جنگ کودکی‌اش را خراب کرده است؛ در تک تک کلماتش احساس می‌شود. این خاطرات برای اولین‌بار در یونیسف و بعد از آن هم در فرانسه چاپ می‌شود و به زبان‌های مختلفی نیز ترجمه شده است. تنها در عرض چند روز، زلاتا به یک آدم معروف تبدیل می‌شود و حتی کتاب زندگی‌اش را هم می‌نویسند. 

پرویز علمایی به خوبی توانسته است این کتاب را به فارسی ترجمه کند. شاید شما هم یک روز مانند زلاتا نویسنده بزرگی شوید که موسسه‌های انتشاراتی برای گرفتن حق امتیاز چاپ کتاب‌هایتان سر و دست بشکنند.

 

ماری دو سوینیه؛ نامه هایی برای دخترش

مادام دو سوینیه یکی از اشراف‌زاده‌های قرن هفده در فرانسه است که تمام خانواده‌اش را از دست داده و تنها یک دختر دارد که در شهری دور زندگی می‌کند. از آنجایی که در آن زمان‌ها نه خبری از تلفن بوده است و نه اینترنت، مادام دو سوینیه برای دخترش نامه می‌نویسد و از سیر تا پیاز ماجراهای هر روزرا تعریف می‌کند. از اخبار اجتماعی بگیر تا سیاسی و همین مکالمات روزمره می‌شود یکی از شاهکارهای ادبی جهان. البته مادام دو سوینیه، علاوه بر داشتن قلم خوب، به محافل ادبی هم رفت و آمد داشته است.

خب، درست است که در دنیای امروز دیگر خبری از نامه و نامه‌نگاری نیست و ما هر موقع شبانه روز که بخواهیم می‌توانیم خیلی تند و سریع، با گوشی تلفن‌مان پیام بدهیم و فیلم و عکس ارسال کنیم. اکثرا این پیام‌ها ارزش ادبی چندانی ندارد ولی شاید بتوان امیدوار بود روزی کسی گوشی تلفن همراهمان را پیدا کند و از پیام‌هایمان خوشش بیاید و چاپشان کند!

 

ساداکو و هزار درنای کاغذی 

ساداکو یک نوجوان بود که به‌خاطر تشعشعات بمب اتمی هیروشیما، سرطان خون می‌گیرد. او نه تنها امیدش را از دست نمی‌دهد، بلکه بر اساس یک افسانه‌ی ژاپنی شروع می‌کند به ساختن هزار درنای کاغذی تا از شر بیماری‌اش خلاص شود. هرچند او فقط توانست 644 درنا بسازد و بعد از از دنیا رفت. پس از مرگش، هم کلاسی‌هایش بقیه‌ی درناها را ساختند و همراهش دفن کردند. امروز هم این درنا‌های کاغذی به عنوان نماد بین‌المللی صلح شناخته می‌شوند و این نوجوان را جاودانه کرده‌اند. کمی بعد از مرگ ساداکو، نامه‌ها و خاطراتش پیدا می‌شود و عده‌ای آن‌ها را چاپ می‌کنند. اگر دنبال یک کتاب خوب برای بچه‌های نوجوان می‌گردید باید بهتان بگویم که این کتاب فوق‌العاده است، البته خودتان هم از خواندن این کتاب پشیمان نخواهید شد.

برچسب ها
خاطراتی که کتاب شدند
کتاب خاطرات
خاطرات روزانه ای که کتاب شد
خاطرات زلاتا
ماری دو سوئینه
ساداکو
درنای کاغذی
درباره نویسنده
نظرات کاربران
کد امنیتی
یاسین ناطقی
یاسین ناطقی
٩٦/٠٦/٠٩
٠
٠
ساداکو جزو اولین کتابایی بود که کامل خوندم. اول راهنمایی بودم. ... نامه‌ های غلامحسين ساعدی به «طاهره کوزه‌گرانی» هم همین جوری بودن. سالها بعد از مرگ ساعدی با اسم «طاهره، طاهره عزیزم» منتشر شد و کتاب جالبی شد... ممنون از مطلب خوب تون.
تینا کمال احمدی
تینا کمال احمدی
٩٦/٠٦/١٢
٠
٠
منم کتاب ساداکو رو دوران راهنمایی بودم که خوندم و واقعا میتونم بگم که یکی از بهترین کتابهایی بود که در اون دوران خونده بودم
NA30M_PAHLAVAN
NA30M_PAHLAVAN
٩٦/٠٦/١١
٠
٠
اون دومیه به نظرم باید خوندنی و جالب باشه.. تشکر :)
تینا کمال احمدی
تینا کمال احمدی
٩٦/٠٦/١٢
٠
٠
اره کتاب جالبیه ولی متاسفانه به فارسی ترجمه نشده
NA30M_PAHLAVAN
NA30M_PAHLAVAN
٩٦/٠٦/١٤
٠
٠
عی بابا :/