خاستگاه تجمل گرایی در خانه، کجاست؟
وقتی آشپزخانه به نماد تجمل گرایی تبدیل می شود

خاستگاه تجمل گرایی در خانه، کجاست؟

نویسنده : عطیه میرزاامیری

ماجرا از آن‌جایی شروع  شد که یکی از دوستانم، در گروه تلگرامی‌مان عکس چند وسیله را فرستاد و زیر عکس نوشت: «حدس بزنید مورد استفاده این وسایل چیه؟» اولش همگی انداختیم روی شوخی، خنده و جواب‌های نامربوط می‌دادیم تا این‌که دوستم خیلی جدی برایمان گفت که این دو وسیله را در جهزیه‌ی یکی از آشناهایشان دیده است. پشمک ساز و پاپ‌کورن‌ساز! دو وسیله‌ای که شاید کابرد آن‌چنانی نداشته باشد ولی به گفته‌ی دوستم بلاخره باید در آشپرخانه‌ی یک عروس باشد تا بقیه ببینند و فکر نکنند که خانواده‌ی دختر چیزی برای او کم گذاشته‌اند! اما سوال من این است که مگر یک تازه عروس داماد و یا اصلا یک خانواده‌ی عیال‌وار چقدر در ماه مصرف پشمک و پاپ‌کورن دارند که نبود وسیله‌ی پخت و پز آن، دلیل بر کم بودن جهزیه‌ی آن دختر خانم یا در آوردن این نوع حرف‌های خاله‌زنکی باشد؟!

تجمل گرایی

 

اگر بیاییم درست حسابی، ریشه‌ی مصرف‌گرایی را دربیاوریم سر از آشپرخانه‌ها در می‌آوریم. خانه‌های مادربزرگ‌ها و قدیمی‌ها را تصور کنید. کدام یک از آن خانه‌ها معماریشان همانند معماری الان آشپرخانه‌ها است؟ امروزه معماری آشپزخانه‌ها را اپن کرده‌اند تا مهمان در هر سوی خانه بتواند آشپزخانه و تجملات درون آن را ببیند. اما در قدیم آشپزخانه صرفا حکم مطبخ‌خانه‌هایی را داشت که اگر واردشان می‌شدیم فقط بوی خوش غذا مبهوت‌مان می‌کرد، نه وسایل پر زرق و برق و گران قیمتی که شاید سالی یک‌بار هم از آن‌ها استفاده نشود. حتی برخی از قدیمی‌ها اعتقاد داشتند مکان‌هایی مثل آشپزخانه و دستشویی که فقط برای رفع نیازهای دنیوی‌ است، باید از قلب خانه دور باشد. مثلا آشپزخانه‌ی مادربزرگ مادر من، کنارحیاط خانه بود. آشپزخانه‌ای که نه گاز چند شعله‌ای داشت و نه یخچال چند دره. مکانی ساده که تنها در آن غذا پخته می‌شد و بعد همگی افراد خانواده یا مهمان‌ها در سالن، بر روی زمین کنار سفره گرد هم می‌نشستند و غذای‌شان را می‌خوردند. اما امروزه آشپزخانه حکم نمایشگاه خانه را ایفا می‌کند. جایی که هر چیزی که آن خانواده به آن نیاز دارد یا ندارد، یافت می‌شود و از آن جالب‌تر این‌که خیلی از افراد طریقه‌ی استفاده از خیلی از وسایل‌ آشپزخانه‌شان را هم نمی‌دانند. یخچال‌های غول‌پیکر، فرهای دیواری، انواع ماشین‌های شست‌وشو، توستر، ساندویچ‌ساز و حتی ویترینی پر از وسایل تزئینی و... امروزه جز لاینفک هر آشپزخانه‌ای شده است. اگر فیلم‌های جدید اروپایی یا آمریکایی را دیده باشید، متوجه شده‌اید که در این کشورهای پیشرفته، برخی افراد ولو ثروتمند در خانه‌ها‌یشان حتی ماشین لباسشویی ندارند و از ماشین لباسشویی‌های سکه‌ای در سطح شهر استفاده می‌کنند اما ما مردم ایران با آن همه ادعای تمدن و تبلیغ برای جلوگیری از اسراف، آشپزخانه را به نماد نمایش‌گری تبدیل کرده‌ایم. 

امروزه هرچه خانواده‌ها کوچک‌تر می‌شوند، آشپزخانه‌ها بزرگ‌تر و در کل وسایل آن خانه بیشتر می‌شوند. قبل‌ترها محل خوش‌ُ بش‌ و برطرف کردن کدورت‌های خانوادگی وقتی بود که افراد برای سرو غذایی کنارهم می‌نشستند و به دلایلی سرحرف را باهم باز می‌کردند. اما امروزه با شاغل بودن همه‌ی افراد خانواده، فرصت نشستن به دور سفر حتی برای یک وعده، کمتر پیش می‌آید، غذایی پخته نمی‌شود و حتی اگر غذایی پخته شود، طبخ آن به قدری عجله‌ای خواهد شد که اثری از عشق و علاقه چه در هنگام پختن و یا صرف آن نیست. سخن آخر این‌که؛ متاسفانه امروزه دکور و وسایل آشپزخانه از حیات اجتماعی آن، مهم‌تر شناخته شده‌است. برای یک خانواده‌ای که اعضای آن صبح از خانه بیرون می‌روند و شب به خانه برمی‌گردند و اکثر روزهای تعطیل هم برای صرف غذا به رستوران می‌روند، چه نیازی‌ است که به آشپزخانه‌شان قدرت دهند و تمام گوشه کنارش را پر از وسیله کنند؟! چه نیازی ا‌ست که خواستگاه تجمل‌گرایی را از آشپزخانه شروع کرده‌ایم و به وقت چیدن جهزیه‌ها آشپزخانه را به یک نمایشگاه لوکس تبدیل می‌کنیم؟ روح جاری از زندگی را باید در خودمان پیدا کنیم، نه در وسایل زندگی‌مان.

«هر كه به ريخت و پاش افتخار كند با تهيدستى خُرد و خوار مى‌شود.» امام علی(ع)

برچسب ها
جهیزیه های بی مورد
ریخت و پاش خرید جهزیه
وسایل غیرضروری آشپزخانه
نمایش وسایل در آشپزخانه
آشپزخانه های بی روح
قلب خانه
نظرات کاربران
کد امنیتی
مرتضی تقی زاده
مرتضی تقی زاده
٩٦/٠٦/٠٨
٠
٠
الان که دیگه آشپزخونه ها انقدر کوچیک شدند که همون اوپن رو هم ندارن و با حال و پذیرایی ادغام شدند.
عطیه_میرزاامیری
عطیه_میرزاامیری
٩٦/٠٦/٠٨
٠
٠
من به مساحت آشپزخونه ها چندان اشاره ای نکردم. هدف این متن ریخت و پاش توی وسایل آشپزخونه بود! وسایل غیر ضروری ئی که توی این سال ها مد شده و لازم میدونن یه سری بخرند بذارند توی اشپزخونه باشه!
سیم
سیم
٩٦/٠٦/٠٨
٠
٠
منم وقتی برای خرید جهیزیه می رفتم وارد هر مغازه ای که می شدم یه لیست بلند بالا از جهاز عروس می دادن دستمون که برای من و خواهرم شده بود سرگرمی تخم مرغ آب پز کن، ماست درست کن، میوه خشک کن! و خیلی چیزا که کاربردشونم نمی دونستیم جالب این که خیلی هم پرفروش بودن
عطیه_میرزاامیری
عطیه_میرزاامیری
٩٦/٠٦/٠٨
٠
٠
واقعا مایه ی تاسفه که کسایی هستند که اینجور چیزها رو بخرند!
اسمارتیز:)
اسمارتیز:)
٩٦/٠٦/٠٨
٠
٠
مثلا خواهر من که پاپ‌کورن ساز و پشمک‌ساز و ازین جور چیزا نداره، الان زندگیش داغون شده.... ینی اصن نمیتونن زندگی کنن بدون اینا دییییی: والا بعضیا منطقشون کجاست؟:/ به نظرم فرستادنش هواخوری :| (اون پشمک ساز و پاپ‌کورن ساز تو عکس چه خوشگلن ولی :دی)
عطیه_میرزاامیری
عطیه_میرزاامیری
٩٦/٠٦/٠٩
٠
٠
:)))
F_ahmadi
F_ahmadi
٩٦/٠٦/٠٩
٠
٠
حالا تکلیف اونایی که این وسایلو میخرن معلومه که سطح فکریشون چقدره، اونایی که میرن تماشای جهاز عروس و به به چه چه میکنن رو چی میگین؟ ای کاش به اون دوستتون میگفتید جای اینکه بیای عکی پاپ کرن ساز اون خونه رو بگیری و بذاری گروه و مسخره کنی و ژست روشنفکری بگیری ، اصلا نمیرفتی تماشا،شاید به خیلیا بربخوره ولی بنظرم اصلا خود این رسم جهاز دیدن عروس بسیار چیپ و کار انسانهای بی فرهنگه! حالا میخواد استاد دانشگاه باشه که بره توی مراسم جهاز دیدن شرکت کنه یا دست فروش . بیاین این فرهنگو جا بندازیم که کسی نره خونه تازه عروس رو بازدید کنه شاید کم کم این وسایل اضافه حذف شد از جهاز تازه عروسا.
عطیه_میرزاامیری
عطیه_میرزاامیری
٩٦/٠٦/٠٩
٠
٠
شما از کجا فهمیدی دوست من ژست روشنفکری گرفته؟!:) بله منم مخالفم با دیدن جهزیه ی عروس
m.shiezadeh
m.shiezadeh
٩٦/٠٦/٠٩
٠
٠
این بلاها زمانی سر آشپزخونه های ایرانی اومد، که یه عده راه افتادن برای دیدن جهیزیه عروس! / بعضی وقت ها به این فکر می کنم که نسل های بعد از ما؛ چقدر بهمون می خندن!
عطیه_میرزاامیری
عطیه_میرزاامیری
٩٦/٠٦/٠٩
٠
٠
جوری خانواده ی دختر جهزیه میدند که آدم فکر میکنه ازینکه دخترشون رو شوهر بدند ناامید شده بودند و الان از ذوقشون هست که دارند این کارا رو میکنند!!!
محدثه عارفی
محدثه عارفی
٩٦/٠٦/١١
٠
٠
میدونی این قضیه اینقدر تکرار شده که حس میکنم به زور میخوان علاقه تو ازت بگیرن ! منظورم فقط متن شما نیست. منظورم کلیت قضیه س. آخه نمیشه که وقتی هرکسی به هر دلیلی علاقه به خرید چیزی داشته، هزینه شم داشته و اونو برای زندگی شخصی ش تهیه کرده بهش برچسب تجمل زد!! من خودم به شخصه خونه ای رو می پسندم که بوفه داشته باشه چون از برق وسایل توی بوفه خوشم میاد. از گذاشتن صنایع دستی پشت شیشه هاش لذت میبرم. یا شاید مثل این خانم حتی از این وسایل های صورتی هم برای خونه م بخرم ولی نه صرفا برای تجمل. چون حتی برام مهم نیست که بقیه خوش شون نیاد. برای دل خودم. نمیشه همه ش این قضیه رو نفی کرد. بالاخره خونه آدم قلمرو آدمه و شاید دوست داشته باشه وسایلی رو توش بذاره. شاید حتی از یه سری خرجا بزنه تا وسایل زیبایی تو خونه ش بچینه و احساس رضایت بیشتری نسبت به خونه ش داشته باشه. :)
عطیه_میرزاامیری
عطیه_میرزاامیری
٩٦/٠٦/١١
٠
٠
ببین حرف تو منطقیه. مثلا من خودم اتاقم خیلی شلوغه. به در و دیوارش چیز آویزون کردم. چیزایی که دوست دارم رو میذارم جلو چشمم. حالا خونه ی آدمم همینجور. مگه میشه یه آدم از توستر خوشش بیاد! مگه میشه یکی عاشق تخم مرغ آب پز کنی باشه!!! بعضی چیزا کاملا مشهوده زیاده رویه. من نمیگم ساده باشید و ساده‌گی در پیش بگیرید و ازین شعارها! من میگم زیاده‌روی نکنید. بعضی چیزا رو ازش سالی یکبار هم استفاده نمیشه. حالا به فرضم یکی ازینا داره. ما چون بقیه دارند نباید داشته باشیم. ملاک مون این نباشه!
محدثه عارفی
محدثه عارفی
٩٦/٠٦/١١
٠
٠
البته از اساس با جهاز برون مخالفم و به نظرم یه شوی زندگی شخصیه و دیگر هیچ!! آدم خونه ش رو برای خودش می چینه و چون اول زندگیشه دلیلی نمیشه بقیه بیان تو حریم شخصی ش سرک بکشن!!
NA30M_PAHLAVAN
NA30M_PAHLAVAN
٩٦/٠٦/١٢
١
٠
سر جهیزیه خریدنم اوووونقدر به مامانم میگفتم اینو نمیخوام نه اونو نخریا اگه اینو بگیری من دیگه نمیام خرید اونو لازم ندارم به خدا اینااسرافه.. که آخرش کاسه و هاون و رنده فراموش کرد بخره بزاره تو جهیزیم یه هفته بعد عروسی برام خرید خخخ من فقططط لوازم ضروریو گرفتم هیچ وسیله ای تو آشپرخونم نیس که ازش استفاده نکنم البته به جز (فلاسک و کلدمن) که اونام هنو نرفتیم مسافرت به موقعش لازم میشه خخخ
786
786
٩٦/٠٦/١٨
٠
٠
بسیار بسیار عالی. خیلی خوب این اتفاقو تحلیل کردین. آفرین
بهارنارنج
بهارنارنج
٩٦/٠٦/٢٢
٠
٠
سلام :) بعنوان یه تازه عروسی که هنوز یک هفته از عروسیش نمیگذره، باید بگم که جهاز خریدن و ماادراک جهازخریدن، اگر بدونی چقدر سخت بود ایستادن جلوی وسوسه بابت خریدن همین دوتا کوچولوی صورتی. و چقدر سختتر بود فکر نکردن به واکنش مردم(بخصوص همشهریان عزیزاصفهانیم) در پی دیدن وسایل ضروری در اشپزخانه و بدون تجملات :)) اما شدنی بود و شد. انگار که قرار بود این متنو بنویسم و خودت زحمتشو کشیدی :)
زهرا
زهرا
٩٦/٠٦/٢٨
٠
٠
عالی بود . امیدوارم هممون بتونیم در مقابل این رسوم غلط بایستیم