متن روی ماشین خبر می‌دهد از سر ضمیر
جریمه 30 هزار تومانی در انتظار نوشته های روی ماشین

متن روی ماشین خبر می‌دهد از سر ضمیر

نویسنده : الهام حبشی

«جریمه 30 هزار تومانی در انتظار رانندگانی که روی خودرو شعر نویسی می‌کنند.» جنس این خبر، از جنس دیگر اخبار مربوط به راهنمایی و رانندگی نبود. لایه‌های نوستالژیک و آشنایی داشت که ذهن آدم را سوق می‌داد به گنجینه تجربه‌هایش! ذهن را می‌برد به روز و ساعتی که فلان جمله را روی بدنه فلان ماشین خوانده بودم. 

پشت نویسی ماشین‌ها را همیشه با دقت می‌خواندم. بعضی‌هایش خنده را روی لب‌هایم می‌نشاند، بعضی‌ها به نظرم بی‌معنی و لوس می‌آمد و گاهی هم برای چند ثانیه فکرم را درگیر خودش می‌کرد. شده تا به حال روی این جملات دقیق شوید؟ شده از خودتان سوال کنید این جملات برای چیست و چطور سر از پشت ماشین درآورده‌اند؟ 

 

چرا روی ماشین می نویسند؟

انسان‌ها نیاز دارند که حرف‌های دل‌شان را با دیگران در میان بگذارند. یعنی علاقه به ارتباط گرفتن با دیگران از همان روز اول خلقت در وجود همه‌مان بوده است. حالا اگر آن دیگران برایشان در دسترس نباشند، امین و مطمئن به نظر نرسند یا حرف‌شان را به خوبی درک نکنند، همین می‌شود که می‌بینید. البته این قاعده برای همه صدق نمی‌کند و جامعه‌شناسان اعتقاد دارند وقتی حرف یا مشکلی وجود دارد که توان و موقعیت ابراز کردن آن موجود نیست، انسان‌ها به نوشتن پناه می‌برند. حالا یک نفر روی میز، در و دیوار، درخت و هر مکان و وسیله‌ای که عمومی باشد، یک نفر هم روی پروفایل مجازی‌اش و یک نفر هم پشت ماشین! خلاصه اینکه هرکس به گونه‌ای سعی می‌کند شنیده و یا خوانده شود. 

نوشتن روی ماشین

 

متن روی ماشین خبر می‌دهد از سر درون 

اگر جمله‌های روی صفحه مجازی دوستان‌تان را با دقت خوانده باشید، متوجه ارتباط مستقیم آن جملات با صاحب پروفایل شده‌اید. جملات بامزه، صاحبان شوخ‌طبعی دارند. جملات تلخ و عبوس روی پروفایل آدم‌های ناامید و ناراضی دیده می‌شوند و جملاتی که مضمون‎شان شادی و امید، مخصوص آدم‌هایی با موج مثبت است. جملات روی ماشین هم همین ویژگی‌ را دارند. به وسیله‌ آن‌ها هم می‌شود به بخشی از شخصیت صاحب ماشین پی برد. برای مثال چند وقت پیش این شعر را روی بدنه یکی از آن‌ها دیدم «درخت مكر زن صد ریشه دارد... » یا حتی «به جهنم که دوستم نداری» هرکسی در نگاه اول متوجه زن ستیزی راننده می‌شود. برون‌گرایی و درون‌گرایی افراد هم با این جملات به خوبی نمایان می‌شود. حتی گاهی بخشی از اعتقادات راننده را هم می‌شود دید. مثل نوشته‌هایی که به صلوات فرستادن دعوتت می‌کند یا سعی دارد انده راننده را از رسیدن محرم، نشان دهد. 

نوشتن روی ماشین

 

راننده‌ها در شبکه‌های مجازی

چند راننده‌ی تاکسی و ماشین سنگین مثل اسکانیا و ولوو را در اینستاگرام پیدا می‌کنم. چیزی که در صفحات این راننده‌ها جالب و مشابه است، علاقه‌ ویژه‌ و شدید آن‌ها به ماشین‌هایشان است.  جالب‌تر از آن این‌که در اکثر تصاویر استفاده شده متن وجود دارد، آن هم از همان نوشته‌های پشت ماشینی! نوشته‌های مختصر و به خیال خودشان جذاب که در بین همکارانشان رفته رفته به یک رسم تبدیل شده است. رسمی که حتی شده با جمله‌ای مثل «سفر به سلامت» اجرا می‌کنند!

سلفی گرفتن با پشت این ماشین‌ها هم دنیای دیگری دارد که تنها مختص صاحبان آن‌ها نیست. کافیست یک جستجو ساده در اینترنت داشته باشید تا کلی از این عکس‌ها را ببینید. حتی شاید خود شما هم عکاس یکی از همین‌ها باشید. جالب است بدانید از بین سلبریتی‌ها، شقایق فراهانی عاشق سلفی گرفتن با این ماشین‌ها و نوشته‌هاست! 

شقایش فراهانی

===

شقایق فراهانی

 

دلیل پلیس برای جریمه چیست؟

مهم‌ترین دلیل این ممنوعیت پرت‌شدن حواس راننده‌ها حین رانندگی است. گاهی نوشته‌ها ناخوانا یا ریز هستند و همین باعث می‌شود راننده‌های پشت سری فاصله‌ی خود را با ماشین جلویی کم کنند تا بتوانند آن نوشته ‌را بخوانند. بعضی از جمله‌ها توهین آمیز هستند، بعضی دیگر حاوی علامت‌ها و برچسب‌های ناهنجار و خشم. برای مثال نماد نوعی از مواد مخدر روی بدنه‌ی برخی خودروها، این روزها زیاد به چشم می‌خورد یا استیکر فردی با اسلحه که قصد کشتن دیگری را دارد و با متن‌های متفاوتی مثل«kill you if touch my car» خشونت را ترویج می‌کند.  نوشته و طراحی‌های روی بدنه‌ی ماشین‌ها حتی اگر پندآموز یا متعلق به شخص معتبری هم باشند باز نگاه و حواس رانندگان را به خود جذب می‌کنند.

برچسب ها
چرا روی ماشین می نویسند
نوشته های روی ماشین
نوشتن روی ماشین
سلفی شقایق فراهانی با ماشین ها
جریمه شعر نوشتن روی ماشین
شعرنویسی روی ماشین
نظرات کاربران
کد امنیتی
مرتضی تقی زاده
مرتضی تقی زاده
٩٦/٠٦/٠٨
٢
٠
حداد عادل هم حمایت کردن از این ‌پشت نویسی ها/ به نظرم پلیس می خواد پول در بیاره برا همین زده تو این کار
الهام حبشی
الهام حبشی
٩٦/٠٦/٠٩
١
٠
آره منم با این نظریه که میگه از هر چیزی میخوان پول دربیارن رو قبول دارم 😁 ولی خدایی من صحنه های عجیب زیاد دیدم . یک بار پدر خودم انقد هیجانی شده بود از نوشته پشت ماشین یکی که پشت فرمون خودکار درآورد رو جعبه دستمال کاغذی شعره رو نوشت. خب حواس ملت نباید پرت بشه دیگه ☺
دوایتاشی ماشته
دوایتاشی ماشته
٩٦/٠٦/٠٨
١
٠
اصلاً خشونت از قدیم، با اعدام مجرما ساعت 5 صبح توی خیابونای شهر و شکنجۀ زندانیای اوین ترویج نمی شده! از همون اولشم کارِ این برچسب های روی ماشینا بوده :)
الهام حبشی
الهام حبشی
٩٦/٠٦/٠٩
٠
٠
غلط بودن یک قانون دلیل بر غلط نبودن دیگر قوانین نیست 😊
سمانه صالحی
سمانه صالحی
٩٦/٠٦/٠٨
٢
٠
خب واقعا بعضیااا یا خیلی ریزه یا فونتش خوب نیس . لذا من از همینحا خواهشمندم اگرم چیزی نوشتین یه فونتی باشه مجبور نباشیم تن به تصادف بدیم :|| جالب بود الهام جونی😉
الهام حبشی
الهام حبشی
٩٦/٠٦/٠٩
٠
٠
اون فونت ریزا که هیچ اونا که می نویسن عسل بابا نازنین زهرا... آخ که اونا رو غیر جریمه باید به رگبار بست 😀 قربانت عزیزجان 😊
notareal
notareal
٩٦/٠٦/٠٨
١
٠
امید که در ترجمه (از انگلیسی) بی مزه نشه، نوشته ای پشت ماشینی: «زیاد به من نزدیک نشو، ما هم دیگه رو خوب نمی شناسیم.»
الهام حبشی
الهام حبشی
٩٦/٠٦/١٠
٣
٠
این پشت نویسی های بامزه رو دوس دارم 😃