چرا دختران دوست دارند پسر باشند؟
نگاهی به پدیده دخترانی که شبیه پسرها تیپ می‌زنند

چرا دختران دوست دارند پسر باشند؟

نویسنده : مریم شیعه زاده

«توی فروشگاه بودم. درست روبه‌رویم ایستاده بود و با دو پسر جوان که در کنارش ایستاده بودند صحبت می‌کرد. می‌خندید و موقع خندیدن، دستش را جلوی دهانش می‌گرفت و یکی دو قدمی عقب می‌رفت. در نگاه اول دستان ظریف و انگشتان کشیده‌اش توجه‌ام را جلب کرد. کمی که دقیق شدم دیگر مطمئن بودم او دختر است، با لباسی پسرانه و موهای کوتاهی که زیر کلاه بود! به همسرم که نشانش دادم، گفت بدبینی!  حجب و حیای دخترانه‌اش را که دید حرفم را تایید کرد. نگاه یک دختر، حتی اگر ظاهری پسرانه هم داشته باشد؛ بازهم نگاه یک دختر است! وقتی دید به او نگاه می‌کنم خودش را پشت یکی از پسرها قایم کرد. سریع صورتم را برگرداندم تا موذب نباشد. به خانه که برمی‌گشتیم ذهنم حسابی درگیر بود. درک نمی‌کردم چرا یک دختر باید مجبور باشد تا با ظاهری پسرانه بیرون بیاید؟!» 

حرف‌هایی که خواندید روایت عینی یکی از دوستان من در تهران بود و همه حرفش این بود که در مترو یا سطح شهر، این روزها چنین چیزی زیاد به چشم می‌خورد. این‌که دخترها کاملا یا تا حدودی ظاهرشان را شبیه پسرها می‌کنند و کارهای پسران را انجام می‌دهند. موضوعی که سال‌هاست آن را از زبان دختران می‌شنویم و امروز می‌بینیم «ای کاش پسر بودیم»!

چرا دختران دوست دارند پسر باشند؟

 

اتاقی پر از آرسنال

الان مادر یک پسر یک‌ساله است و دم به دقیقه ناز پسرش را می‌کشد. می‌گوید کیفم را نگاه کن پر از پوشک و شیر خشک و لباس بچه و اسباب بازی است. «آن زمانی که نوجوان بودم از این کیف‌ها منتفر بودم فقط و فقط کوله پشتی با کفش کتونی ست می‌کردم.» البته هنوز عادت پوشیدن کفش کتونی را دارد. می‌گوید در نوجوانی‌اش اتاقش تا سقف پر از پوستر تیم آرسنال بوده. «آن زمان از این ماگ‌های طرح‌دار خیلی کم بود، کل تهران را برای پیدا کردن یک ماگ که روی آن آرم تیم آرسنال را داشته باشد گشتم، همه وسایلش را داشتم کیف ورزشی، ماگ، جامدادی و... نمی‌دانی چه بدبختی‌هایی کشیدم برای این‌که مسابقه فوتبال بین مدارس برگذار کنم، کسی قبول نمی‌کرد، همه می‌گفتند دخترها را چه به فوتبال، آخرش مدیر دبیرستان‌مان گفت گیرم تو بخواهی مسابقات فوتبال راه بیندازی، کسی فوتبال بلد نیست، من هم قول دادم به همه فوتبال یاد بدهم، ساعت‌ها در مدرسه فوتبال بازی می‌کردم، حتی یکی از مسابقات را از دست نمی‌دادم.» زهرا برعکس تمام دخترها از هیچ سوسکی نمی‌ترسد، و با دست سوسک می‌گیرد و عاشق فوتبال است! از کفش‌های دخترانه بدش می‌آید و همیشه کتونی می‌پوشد و درست عین مردها رانندگی می‌کند! 

(برای خواندن ادامه این مصاحبه‌ها که قبلا در سایت جیم کار شده است اینجا کلیک کنید)

چرا دختران دوست دارند پسر باشند؟

 

گپ و گفتی کوتاه با یک جامعه شناس

ریشه‌ تیپ‌های پسرانه دختران از کجا آب می‌خورد؟ 

جعفر شاهرخی، جامعه شناس و مدرس دانشگاه است که پس از شنیدن حرف‌های دختران جوان به سراغش می‌رویم. او عوامل زیادی را سرچشمه چنین رفتارهایی می‌داند و معقتد است مهم‌ترین‌شان «بلد نبودن ماست». 

+ ریشه این‌که دختران دوست دارند به جای پسران باشند، کجاست؟

تبعیض و محدودیت. در ادبیات‌مان، در جامعه‌مان یا حتی در خانواده و غیره. در ادبیات‌مان داریم که دختران به پدرشان نزدیک‌اند و پسران‌مان به مادر. پسران احساس محرومیت کمتری دارند چون از ابتدا حامی‌شان را مادر می‌دانند. مادری که در برابر هرچیز از آن‌ها دفاع می‌کند و به آن‌ها جسارت می‌دهند. در حالی که دختران زیر نگاه پدرسالانه رشد می‌کنند و در همان ابتدای مقداری از انرژی‌شان را از دست می‌دهند.  دختران‌مان در مواجه با مشکلات کمی ضعیف بار می‌آیند و وابسته‌تر می‌شوند. 

هنوز هم که هنوز نمی‌توانیم کتمان کنیم که نگاه در جامعه مردسالارانه است، هر چند که طی این سال‌ها کاسته شده باشد. هنوز هم هستند پدرانی که در بیمارستان با شنیدن این موضوع که فرزندشان دختر است، کمی چهره‌شان عبوس می‌شوند. در خانواده هم کافیست کمی دقیق‌تر شوید تا مثال‌های بیشتری برای‌تان آشکار شود.

+ همانطور که گفتید اوضاع این تبعیض و محدودیت از سال‌ها پیش تا الان بهتر شده است، اما چرا امروز دختران ما بیش از قدیم این تبعیض‌ها را احساس می‌کنند و این‌طوری واکنش نشان می‌دهند.

زن‌های بیشتری امروز سرکار حاضر می‌شوند. شبکه‌های مجازی اختلاط‌های میان زن و مرد ما را بیشتر کرده است. وجود ماهواره و رسانه‌های دیگر. ارتباطات ناسالم و همه این چیزها روز به‌روز بیشتر می‌شود و غالبا زن است که در این محیط‌ها ضربه می‌خورد. این‌جاست که زن از نزدیک تفاوت نگاه را لمس می‌کند. می‌گوییم زنانگی یعنی لطافت و دلبری و مردانگی را شجاعت و دلیری می‌دانیم. این موضوع اشتباه نیست، اما چرا دختران ما را دچار اشتباه می‌کند تا آن‌جا که می‌خواهند برسند به شجاعت و دلیری پسرانه و زنانگی‌شان را دور بریزند؟ زمانی‌که سلامت روانی زن به خطر می‌افتد و زن مراقب خودش نیست، احساس حقارت به سراغش می‌آید. 

+ چرا زمانی که دختر از جامعه کوچک خانواده، وارد اجتماع بزرگ‌تری می‌شود، باید سلامت روانی‌اش به خطر بیفتد؟ 

به خاطر خود خانواده! خیلی مشکلات ما ریشه در کودکی دارد. آیا ما به دخترمان حق انتخاب داده‌ایم؟ آیا محبت کردن صحیح را به او آموخته‌ایم؟ آیا به او گفته‌ایم با شکست چطور رو به‌رو شود؟ آیا توانسته‌ایم مرز دلبری و دلیری را به دخترمان نشان دهیم؟ ما با بلد نبودن‌مان چنین دختری را تربیت می‌کنیم. چرا دختران نمی‌توانند شیطنت کنند؟ چرا آن‌ها نمی‌توانند آن‌طور که می‌خواهند تفریح کنند و در جامعه حضور داشته باشند؟ چرا نمی‌توانند از دوچرخه و اسکیت استفاده کنند؟

+ چرا این محدودیت‌ها در خارج از کشور کمرنگ‌تر است، این موضوع به خاطر دین نیست؟ 

آن‌ها از دوره مدرنیته و پست مدرنیته عبور کرده‌اند. برخی مسائل را هر روز می‌بینند. به درست یا غلط بودن این ماجرا کاری ندارم اما ما باید نگاه‌مان را درست کنیم. ما حتی برخی از مسائل مهم مربوط به دختران‌مان را پنهان می‌کنیم. خیلی از جرم‌ها را کتمان می‌کنیم که مبادا جامعه بفهمد! ما در برابر دختران‌مان از روشنگری می‌ترسیم. نگاه تربیتی ما مشکل دارد و ما حق و حقوق را نمی‌شناسیم. ما حتی نمی‌توانیم به دخترمان آموزش‌های جنسی بدهیم. او را منفعل بار می‌آوریم و زمانیکه وارد جامعه می‌شود دچار سرخوردگی می‌شود. این موضوع که ناشی از دین است را اصلا قبول ندارم. ما الان در ماه صفریم. مگر انقلاب امام حسین‌(ع) را یک زن نگه نداشت؟ جاییکه لازم است، باید فریاد زد نه اینکه چادر به دندان گرفت و چیزی نگفت. مشکل خود ماییم. این موضوع آنقدرها هم سخت نیست. نه دین بد است و نه خارج از کشور خوب است. فقط باید الگوهای جدید به دختران داد و به آن‌ها گفت چطور در آینده دختران خوبی تربیت کنند. چطور موفق باشند و چطور به پیشرفت جامعه‌شان کمک کنند. 

برچسب ها
چرا دختران دوست دارند پسر باشند؟
چطور محدودیت‌های دختران را کاهش دهیم؟
آیا دین دختران را محدود کرده‌است؟
دختران و پسران چه تفاوت‌هایی با هم دارند؟
نظرات کاربران
کد امنیتی
h.naderi
h.naderi
٩٥/٠٨/٢٢
٢
٠
مرسی سوژه :)
m.shiezadeh
m.shiezadeh
٩٥/٠٨/٢٣
١
٠
:)
احسان
احسان
٩٥/٠٨/٢٣
٧
٠
سلام . مطلبی که گذاشتید خیلی خوب بود . واقعا هم جامعه الان اینجوری شده و دختران دنبال تغییر از این نوع هستند که البته باعث میشه آسیب برسه بهشون .
m.shiezadeh
m.shiezadeh
٩٥/٠٨/٢٣
٣
٠
سلام سپاس از توجه تون
F.j
F.j
٩٥/٠٨/٢٣
٤
١
سلام ... مطلبتون عالی بود . منم دوست داشتم پسر بودم چون خیلی توی محدودیتم برای هر چیز مثلا اجازه ندارم تنهایی از خونه برم بیرون اما داداشتم با این ک از منم کوچیکتره هرجا دلش بخواد میره و من باید همش توی خونه باشم و خیلی اذیت میشم
m.shiezadeh
m.shiezadeh
٩٥/٠٨/٢٣
٤
٣
عزیزم برای برطرف کردن این محدودیت ها از سمت خانواده سعی کن منطقی با والدینت صحبت کنی یا از یک نفر که با خانواده ت صمیمی هست، بخوای این کار رو برات انجام بده. اگر هم این محدودیت ها شدت داره و باعث آزارت میشه، حتما با یک مشاور خانواده صحبت کن :)
marjan_mi
marjan_mi
٩٥/٠٨/٢٣
٢
٠
مطلب خوبی بود. به امید آینده ای بهتر :)))
m.shiezadeh
m.shiezadeh
٩٥/٠٨/٢٤
٢
٠
به امید آینده بهتر :)
sajjad_mohammadi
sajjad_mohammadi
٩٥/٠٨/٢٣
٦
٠
کاشکی برعکسشم یه روزی بنویسید... اگه خواستن روی منم می تونین حساب کنید :(
m.shiezadeh
m.shiezadeh
٩٥/٠٨/٢٤
١
٠
سربازی؟ کار؟ خونه و ماشین؟ :دی
maeadeh_sh72
maeadeh_sh72
٩٥/٠٨/٢٣
٥
١
:)) منکه با تمام محدودیتهام از دختر بودنم راضیم چون پسرام کم بدبختی ندارن از جمله اینکه زود درس وتموم کنن برن سربازی زود شغل پیدا کنن برن سرکارو ....
m.shiezadeh
m.shiezadeh
٩٥/٠٨/٢٤
٢
٠
بات موافقم! به نظرم بخش زیادی از محدودیت ها ساخته ذهن خودمونه!
محمدرضا مهدیزاده
محمدرضا مهدیزاده
٩٥/٠٨/٢٣
٣
١
آخر زمان شده واقعا ٬ همه چی عجیب و غریب شده ؛ برعکس اش رو هم زیاد میشه دید ؛ فک میکنم خیلیی کار اشتباهی هست ؛ تیپ یک مرد باید کاملا مردونه باشه ٬ و تیپ یه خانوم و دختر هم دخترونه و خانومی باشه والا شخصیت فرد نابود میشه ؛ موفق باشید
m.shiezadeh
m.shiezadeh
٩٥/٠٨/٢٤
٠
٢
یه حدیث هم در این باره از پیامبر خوندم. حضرت این طور آدما رو لعن کرده بودن که خب خیلی عجیب بود!
مریم سادات
مریم سادات
٩٥/٠٨/٢٤
١
٠
امیدوارم شرایط ی جوری بشه که هیچ کس از جنسیتش ناراضی نباشه: ) من خودم به شخصه به عنوان ی دختر از دختر بودنم هیچ گونه نارضایتی ای ندارم چون والدینم نه اون قد محدودم کردن که هیچ جا نرم نه اون قد آزادم گذاشتن که هر جا حتی جاهای نا امن برم! مثلا من مثل داداشم می تونم خودم تنهایی مسافرت برم و هیچ مشکلی ندارن خانواده و میرم خودم ولی خونه ی دوست هایی که خانواده نمی شناسن نمی تونم برم مگه این که با مامانم برم و کاملا برام قابل هضمه و قطعا من هم اگه دختری داشته باشم این اجازه رو بهش نمی دم .
m.shiezadeh
m.shiezadeh
٩٥/٠٨/٢٤
٠
٠
همین طوره عزیزم :) بعضی سخت گیری ها از سمت خانواده فقط به این خاطره که دوست ندارن اتفاق بدی برامون بیفته که این اصلا چیز بدی نیست :)
Taiyebe ghafooriyan
Taiyebe ghafooriyan
٩٥/٠٨/٢٤
١
٠
واقعا مفید بودم ، ذهن منو خیلی وقته درگیر خودش کرده بود.
m.shiezadeh
m.shiezadeh
٩٥/٠٨/٢٥
٠
١
چه خوب ک مفید بوده :)
هورام
هورام
٩٥/٠٨/٢٤
١
٠
به شخصه از بچگی عاشق پیراهن های پسرونه و کلاه های پیش دار بودم و این روند تا اول دبیرستان هم ادامه داشت و حرف زدنامم تغییر کرده بود... هنوز هم که هنوز عاشق کتونی م و بیشتر پیراهنام مردونه س:))) سوژه جالبی بود:)
m.shiezadeh
m.shiezadeh
٩٥/٠٨/٢٥
١
٠
اره خو :)) حتمن ناشی از محدودیت نیس. گاهی سلیقه ست! و اصلن چیز عجیبی نیست. اینجا اما مواردی بررسی شدن ک توی خونواده یا اجتماع های کوچیک و بزرگی ک توش قرار گرفتن، دوشواری داشتن :)
هورام
هورام
٩٥/٠٨/٢٤
١
٠
ولی واقعا من هیچ محدودیتی توی خانوادم نداشتم...فقط به جینگول مینگولای دخترونه علاقه ی زیادی ندارم:)))
Miss_shaqayeq
Miss_shaqayeq
٩٥/٠٨/٢٦
١
٠
اینترنت و ماهواره یه تصویر خیلی فانتزی از دختر داده،دخترایی که با کفشای خیلی فانتزی و لباسای عروسکی همه جا میرن همه کاری میکنن و راحتن،هیچ چیزی محدودشون نمیکنه،مردای اطرافشون مزاحمتی براشون ایجاد نمیکنن و اونارو همونطوری قبول کردن.بعد اینجا دختره یه کفش پاشنه بلند بپوشه توو خیابون اسمش میشه دختر جلف،لباساهای دخترونه عملا مختص خونه و مهمونیه!کاری با درست و غلطش ندارم فقط میخوام بگم دخترای ما وقتی شرایط دختر بودن خودشونو با دنیای دخترونه دخترهای دیگه مقایسه میکنن سرخورده و دلزده میشن.