همسرت را شریک می شوی؟
وقتی تشریح ویدیو «لیلا خانوم» در بین کاربران فضای مجازی تمامی ندارد!

همسرت را شریک می شوی؟

نویسنده : نگار عابدی

حقیقتش با یک بار دیدن ویدئو چیزی دست گیرم نشد اما وقتی دوباره به تماشایش نشستم، شستم خبردار شد که «لیلا خانم»ی گزارشگر ماجراست و این وسط دارد پیاز داغ ماجرا را زیاد می‌کند! آن هم با کلمه‌هایی مثل «عبدل‌آبادی» و «دختره‌ی پایین شهری». چه ماجرایی؟ این که زنی شوهرش را با دختری در یکی از خیابان‌های شهر می‌بیند و ماجرا به گیس و گیس‌کشی و فریادهای لیلا خانم و توهین به زن دوم مرد ختم می‌شود! 

فکر می‌کردم همه چیز با گذشت زمان فراموش می‌شود اما انگار این ماجرا سر درد و دل خیلی‌ها را باز کرده است. در چند روز اخیر این درد و دل‌ها تمامی نداشته! عده‌ای هنوز هم که هنوز است مرد داخل فیلم را به باد انتقاد گرفتند، عده‌ای می‌گویند زن اول، چرا زن دیگری که همراه شوهرش است را به ناحق کتک می‌زند و یک عده هم این وسط احوال اجداد زن دوم را می‌پرسند که میان یک رابطه دو نفره چه می‌خواهد؟!

این شد که به سراغ این موضوع رفتم تا چند خطی من هم با شما درد و دل کنم... 

کلیپ دختر عبدل آبادی

 

وقتی فرمان زندگی را رها می کنیم

شاید برایتان جالب باشد که بدانید، زن‌ها به نسبت مردان علاقه‌ی بیشتری به خواندن کتاب‌های روانشناسی دارند اما در نهایت تجربه ثابت کرده است که میل زنان به جدایی در مواقع اختلاف به همان نسبت بیشتر از مردان است! این یعنی مردان مریخی کتاب‌ها نتوانستند زنان ونوسی واقعیت را راضی نگه دارند و در واقع معادلات روانشناسان محترم آنقدرها هم حساب شده، دقیق و فراگیر نبوده است! یک سوی دیگر ماجرا هم می‌تواند این باشد که خواننده صرفا به خواندن کتاب بسنده کرده و فهم محتوای کتاب را به ژست مطالعه‌گر بودن فروخته است و یا اینکه مخاطب برداشت خیلی آزادی از کتاب داشته! خودمان را بین کتاب‌های جورواجور روانشناسی غرق کرده‌ایم و حواسمان به واقعیت ماجرا نیست. از کتاب‌ها و کانال‌ها و سایت‌ها انتظار روبه راه کردن زندگیمان را داریم آنقدر که به فاصله‌ی سر بلند کردنی شوهرمان را ناخواسته با زن دیگری شریک شده‌ایم! گاهی شاید خودمان در حق زندگی‌مان کم لطفی می‌کنیم و تاوانش را در خیابان‌های شهر با کشیدن موی یکی مثل خودمان پس می‌دهیم. همه این‌ها را گفتم که در آخر بگویم، گاهی مشکل از خود خود ماست! 

 

خانم های عزیز، از ماست که برماست!

چند وقت پیش یادداشت کوتاهی خواندم که در آن به یکی از صحبت‌های «بهاره رهنما» در خصوص حمایت از حقوق زنان اشاره شده بود. با این تفاوت که در آن همه‌ی کازه کوزه‌ها را بر سر آقایان نشکسته و جایی صراحتا عنوان کرده بود: «از ماست که بر ماست!» طبیعتا این یک معادله‌ی دو طرفه است و تا وقتی که طرفین راضی نباشند ارتباطی صورت نمی‌گیرد و این یعنی خود ما یک طرف قدرتمند ماجرا هستیم! زورمان به ذات تنوع طلب مردها هم که نرسد، ذات حسادت ورز و جنس حساس خودمان را خوب می‌شناسیم! نکته‌ی قابل توجه دیگری که در لابه لای مصاحبه‌هایی که در این زمینه با افراد صورت گرفته بود و کامل مرورشان کردم، این بود که درصد قابل توجهی از دختران مجرد، رسما اعلام کرده بودند که با مسئله‌ی زن دوم شدن مشکلی ندارند! در خصوص این موضوع می‌توان سر هزار اما و اگر و چرا و چگونه را باز کرد. از بالا رفتن سن ازدواج و مسئله‌ی دختران مجرد بالای سی و پنج سال گرفته تا زنان مطلقه و بیوه‌ای که با مشکلاتی نظیر نداشتن سرپرست و درآمد مناسب و نیازهای عاطفی دست و پنجه نرم می‌کنند. اما چیزی که مسلم است، هیچ کدام از اینها دلایلی موجهی برای بهم ریختن زندگی مشترک دونفر و بنا کردن خوشبختی روی خرابه‌های زندگی دیگران نیست. شاید اگر همین دختران و زنانی که برای همسر دوم شدن اعلام آمادگی کردند، خودشان را به‌جای طرف اول این ماجرا یعنی همسر اول مردی که قرار است شوهرشان بشود بگذارند، پر حرفی‌های اینجانب را تایید بفرمایند!

 

تنوع طلبی یا اضطرار؟

داشتن همسر دوم برای مردها در مواقع اضطرار و طبق شروط و لوازم خاص خودش، یکی از عناوین مطرح شده در دین اسلام است که متاسفانه عده‌ای این موضوع را دستمایه تنوع طلبی و خوش گذرانی‌شان کرده‌اند و در پاسخ به هر اعتراضی دستور دین را بهانه می‌کنند! حقیقتش شخصا معتقدم برقراری مساوات بین دو همسر، کاری است که تنها از عهده‌ی عده کمی برمی‌آمده و بس! چه کسی درحال حاضر می‌تواند ادعا کند که مستعد برقراری شرایط یکسان بین دو زن است؟ به‌علاوه برای ازدواج رسمی باید اجازه همسر اول باشد و اگر جز این باشد عین خیانت است. آن هم در زمانه‌ای که برخی در ازا دریافت مبلغی خیلی کم، حاضر به ثبت غیرقانونی این ازدواج‌ها می‌شوند!

برچسب ها
زن دوم
ازدواج مجدد
چند همسری
چرا مردها زن دوم میگیرند
ظلم زنان در حق زنان
رعایت مساوات بین همسران
درباره نویسنده
نظرات کاربران
کد امنیتی
الهام حبشی
الهام حبشی
٩٦/٠٦/٠٧
١
٠
همون طور که زن مجرد، مطلقه و بیوه زیادی وجود داره به همون نسبت هم پسرای طلاق گرفته، مجرد زیادی دارن. مشکل نمی دونم کجاس ولی توی این مدل قضایا همون طور ک گفتی حتما یک نفر بیشترین تقصیر رو داره. زنی که به شوهرش بی توجه. مردی که هوس بازه و اصلا براش آبرو، خانواده و بچه هاش مهم نیستن. زنی که مستقل نیست و فقط میخواد آویزون زندگی یک نفر دیگه بشه" حالا به هر قیمتی " امیدوارم این مشکلات حل بشه و آدما یکم آدم تر باشن
نیلوفر عیدی
نیلوفر عیدی
٩٦/٠٦/٠٨
٠
٠
حکما سعدی این روزای مارو می‌دیده و شعر معروفش رو هم برای احوال همین روزای جامعمون سروده؛ از دیو و دد ملولم و انسانم آرزوست...
notareal
notareal
٩٦/٠٦/٠٨
٢
٠
خ. عبدی گرامی، از آنِ مولاناست (دیوان شمس)، و، نه سعدی، پوزش از یادآوری.
k_koolak
k_koolak
٩٦/٠٦/٠٧
٠
٠
این ماجراها سر دراز داره.اگر واقعا مرد و زن امراض فکری نداشته باشند که تنوع طلبی و هرزگی و.. جزوه شه اولین عامل میگویند که همسر طرفه این درست ولی با درگیری و دعوا و... هیچی عوض نمیشه.من همیشه فکر میکنم اگه در چنین شرایطی باشم اول هم جنس خودم رو میندازم از رابطه بیرون که بفهمه زندگی و خانواده الکی نیست و بعد که دوباره رابطمون خوب شد همسر خاطی رو ترک میکنم که بفهمه ارزشش در چ حد بوده:)))) اینا فانتزیامه برای شرایط بد
نیلوفر عیدی
نیلوفر عیدی
٩٦/٠٦/٠٨
٠
٠
فانتزیاتون رو بی نهایت دوس داشتم! هرچند ممکنه از نظرِ عقلا(!!) درست نباشه ولی فک کنم منم همین کارو در شرایط مشابه می‌کردم:)))
f_akbari
f_akbari
٩٦/٠٦/٠٨
٠
٠
پیشنهاد میکنم گاهی از صندلی قضاوت پایین بیایم و خودمون رو به جای هیچیک از طرفین نزاریم.اونها آدم هایی هستند با دغدغه فکری و نوع زندگی خودشان،زن مظلوم!!!! دوست صمیمی و راهنمایی مثل لیلاخانم! دارد،مرد و زن دیگر دعوا هم هیچ چیز مشخصی ندارند.هزار اما و اگر پشت این ویدئو 45 ثانیه ای نهفته است که توان پاسخگویی به هیچکدام نیست،هرچند باز هم اظهار نظر سخت است اما شدنی تر است.معتقدم با این ویدئو 45 ثانیه ای نمی‌شود برای جامعه حکم صادر کرد،قسمت ترسناک ماجرا اینجاست که این مثل "از ماست که بر ماست" حتی در یک ویدئو اینچنین کوتاهی هم قد علم می‌کند.از بس نظریه "کرم از خود درخته!" را قرقره کرده و به جان قربانیان دور و اطرافمان چسبانده ایم.
نیلوفر عیدی
نیلوفر عیدی
٩٦/٠٦/٠٨
١
٠
درست می‌فرمائید اما مسئله فقط این ویدئوی چند ثانیه ای نیست، این صرفا یه بهانه بود برای پرداختن به مسئله، کمااینکه ما تو این مطلب تمام تقصیر هارو گردن خانم ها ننداختیم و استراتژی‌مون کرم از خودِ درخته نبود!! اینکه از مخاطب بخواییم حواسش به احوال زندگیش باشه معنیش این نیست که مقصره!:)
AsedHamid
AsedHamid
٩٦/٠٦/٠٨
٣
١
متاسفانه دختر خانم ها بعد از ازدواج، دخترانگی خودشون رو هم همراه لباس عروس به گوشه ای میندازن و شروع به زن بودن و گرفتن امتیازهای مختلف از شوهر میکنن، غافل از اینکه مرد ها کودک درون قوی دارن و همواره با دیدن یک دختر شرّ و شیطون که هنوز زن بودن وجودشون رو نگرفته، دلشون میلرزه
AsedHamid
AsedHamid
٩٦/٠٦/٠٨
٣
١
هر مردی که به سراغ زن دوم رفت هرزه و تنوع طلب نیست، شاید دلش برای شیطنت های دخترانه ی کسی که عاشقش شده بوده تنگ شده، کسی که الان تبدیل به مادرش شده و تمام تلاشش رو برای گرفتن امتیازات مختلف از جیب شوهر برای انواع چشم و همچشمی ها میکنه و دیگه اهمیتی برای شوهرش، بیشتر از یک عابر بانک قائل نیست
نیلوفر عیدی
نیلوفر عیدی
٩٦/٠٦/٠٩
١
٠
اینارو من هنوز هم در مقام توجیه می‌دونم، هیچ کدوم از دلایلی که گفتید، دلیلِ کافی برای ازدواج‌ مجدد و در واقع خیانت به همسر اول، نیست! اینا مشکلاتی نیستن که نشه با حرف حلشون کرد:))
نیلوفر عیدی
نیلوفر عیدی
٩٦/٠٦/٠٩
١
٠
آقا/خانمِ notareal؛ متشکرم که متذکر شدید، در خصوصِ این شعرِ بخصوص از حضرت مولانا من همیشه دچار این اشتباه هستم✋