رد پای 6 چهره سرشناس در میان منافقین
از فرزند آیت الله جنتی تا محمد غرضی

رد پای 6 چهره سرشناس در میان منافقین

نویسنده : مریم شیعه زاده

در میان تمام فیلم‌ها و سریال‌هایی که درباره سازمان مجاهدین خلق ساخته شده است، یکی را بیش از همه می‌پسندم. «ماجرای نیم روز» را که هر لحظه‌اش غافلگیری بود و انصافا خوب فضای ملتهب دهه 60 را به تصویر کشیده بود. با اینکه تقریبا تمام ماجرا را می‌دانستم اما باز هر بار با اتفاق جدیدی که در ادامه فیلم رخ می‌داد، روی صندلی میخکوب می‌شدم! یکی از این صحنه‌ها درست جایی بود که هویت «مسعود کشمیری» فاش شد. چهره‌ای که نه تنها آدم انتظارش را نداشت، بلکه خیلی هم موجه به نظر می‌رسید. فردی که عامل اصلی ترور رئیس جمهور رجایی و نخست وزیر باهنر در حادثه 8 شهریور سال 60 است. این موضوع بهانه‌ای شد تا 6 نفر از افراد سرشناسی که به طریقی رد پایشان در میان منافقین دیده می‌شد را معرفی کنیم. افرادی که شاید چیز زیادی از زندگی‌شان ندانیم! 

 

مجید شریف واقفی ؛ علت نام‌گذاری دانشگاه صنعتی شریف

مجید شریف واقفی کسی است که امروز نامش بر سر در دانشگاه صنعتی شریف تهران، حک شده است. کسی که از رهبران سازمان مجاهدین خلق بود اما با تغییر ایدئولوژی سازمان و تعلقات اسلامی‌اش توسط اعضا همان سازمان کشته شد. زمانی که مجید بر سر قرار با دو نفر از اعضا سازمان حاضر می‌شود، به ضرب گلوله او را می‌کشند و برای اینکه هویت‌اش فاش نشود، جسد او را می‌سوزانند. اما با دستگیری وحید افراخته، ساواک محل دفن او را پیدا می‌کند. تقی شهرام پس از انقلاب به خاطر صدور حکم قتل او، اعدام می‌شود و جزئیات بیشتر ماجرا را می‌توانید در فیلم «سیانور» ببینید.   

مجید شریف واقفی در سیانور

 

مسعود کشمیری ؛ امینی که خائن از آب درآمد

او جانشین دبیر شورای عالی امنیت ملی جمهوری اسلامی ایران بود. کسی که به عنوان نفوذی از سمت سازمان مجاهدین خلق وارد بدنه نظام شده بود و در سال 60 انفجار دفتر نخست وزیری را رقم زد. او عضو دفتر اطلاعات و تحقیقات نخست وزیری هم بود. پس از رخ دادن انفجار نام او هم در میان شهدا بود و حتی چند پاره از بدن دیگر شهدا، به جای وی دفن و برایش مراسمی برگزار شد اما با گذشت زمان معلوم شد که او عامل این انفجار بود و بلافاصله از ایران گریخته بود. او هنوز هم زنده است و گفته می‌شود که امروز دیگر از سازمان بریده است. آخرین بار فردی شبیه به او در شهر نیس فرانسه دیده شده است.

مسعود کشمیری در ماجرای نیم روز

 

تقی محمدی ؛ خودکشی مشکوک و سوال‌های بی‌جواب

همه گره‌ها درباره انفجار دفتر نخست‌وزیری و عواملش در حال باز شدن بود که خودکشی تقی محمدی ماجرا را پیچیده‌تر کرد. پس از انفجار، تقی محمدی که از عوامل تسخیر لانه جاسوسی و کاردار ایران در افغانستان بود به ایران فراخوانده شد چون دادستانی انقلاب متوجه رابطه نزدیک او با کشمیری شده بود. او بعد از دستگیری روانه زندان شد و درست زمانیکه چند ساعتی زمان خواست تا همه چیز اعتراف کند، به طرز مشکوکی خودکشی کرد. کمی بعد کارشناسان اعلام کردند که این موضوع خودکشی نبوده و شخص دیگری او را کشته است و سپس حلق‌آویز کرده. 

تقی محمدی

 

محمدحسین جنتی ؛ پسر آیت الله جنتی

اولین بار به خاطر ارتباط با یکی از اعضای تحت تعقیب سازمان، دستگیر و به حبس ابد محکوم شد اما کمی بعد از زندان آزاد شد. بلافاصله فعالیت‌هایش را از سرگرفت و مدتی مسئول دفتر جنبش مجاهدین در اصفهان بود. زمانیکه منافقین اعلام جنگ مسلحانه کردند، فعالیت‌هایش را بیشتر و بیشتر کرد و در آن برهه زمانی زندگی مخفی و با نام مستعار داشت. در پاییز 1360 زمانیکه خانه آن‌ها به محاصره در آمده بود، خود را برای فرار از پنجره به بیرون پرت کرد که باعث مرگش شد.همسرش هم که از خرید برمی‌گشت با دیدن اوضاع کوچه، فرار می‌کند و مدتی بعد از کشور می‌گریزد. 

آیت الله جنتی

 

محمد غرضی ؛ یار جدا شده منافقین

بی‌شک همه شما این چهره را می‌شناسید. کسی که قرار بود به سرنوشت شریف واقفی دچار شود و در لیست ترور تقی شهرام بود. پس از ترور شریف واقفی با تقی شهرام رو به‌رو می‌شود و وقتی از او سوال می‌کند «چرا او را کشتی؟ چرا من را نکشتی؟» شهرام می‌گوید «تو شهرتت بیشتر از اوست و اگر تو را بکشیم خودمان را نابود کرده‌ایم!» علاوه بر منافقین، ساواک هم حکم تیر محمد غرضی را داشت و در چنین شرایطی او به جز مخفی شدن و کمی بعد، رفتن از ایران چاره‌ای نداشت. ادامه ماجرا هم مفصل است و خودتان می‌توانید بخوانید.

محمد غرضی

 

پسران آیت‌الله گیلانی ؛ مشارکت پدر در دستگیری پسران

 ماجرای عجیبی‌ست! اینکه آیت‌الله محمدی گیلانی، رئیس وقت دادگاه‌های انقلاب باشد و پسرانش جز منافقین. گفته می شود که در دستگیری هر دو نفر مشارکت داشتند و از بازجویان قدیمی نقل شده در جواب اینکه «با پسرانتان چه کنیم؟» گفته اند «هر کاری که با دیگران می کنید». هرچند هنوز علت مرگ دو پسر ایشان در هاله ای از ابهام است اما دو روایت بیش از سایر روایت ها نقل می شود. اول اعدام آن ها با حکم خود ایشان است و دوم اینکه هر دو پسر، هنگام فرار از مرز دستگیر می شوند و با سیانور به زندگی شان پایان می دهند.

ایت الله گیلانی

برچسب ها
چهره های سرشناس منافقین
محمد غرضی در سازمان مجاهدین
محمدحسین جنتی
مسعود کشمیری کیست؟
مجید شریف واقفی
ماجرای پسران منافق آیت الله گیلانی
نظرات کاربران
کد امنیتی
NA30M_PAHLAVAN
NA30M_PAHLAVAN
٩٦/٠٦/٠٧
٠
٠
چه قدر عجیب!!!
afsan
afsan
٩٦/٠٦/٠٧
٠
٠
سلام و مرسی از مطلب خوبتون :) فقط چند تا نکته مهم جسارتا. اول اینکه آوردن نام سازمان مجاهدین خلق در فضای روزنامه نگاری در واقع یک جرم هست و باید از لفظ (منافقین) استفاده بشه. اینو واسه این میگم چون میدونم اینجا قراره روزنامه نگاری حرفه ای رو تمرین کنیم :)
afsan
afsan
٩٦/٠٦/٠٧
٠
٠
نکته بعدی اینکه چرا در مطالبتون، از یِ استفاده نمی کنید؟ (توسط اعضا همان سازمان) باید نوشته بشه اعضای سازمان. هیچ مطلب حرفه ای و نیمه حرفه ای رو پیدا نمی کنید که این (ی) رو نذارن.
afsan
afsan
٩٦/٠٦/٠٧
٠
٠
( پس رخ دادن انفجار نام او ...) = پس (از) رخ دادن انفجار --- (بلافاصله در ایران گریخته بود) = (از) ایران گریخته بود --- (متوجه رابطه نزدیک او را کشمیری شده بود) = او (و) کشمیری شده --- (تا همه چیز اعتراف کند) = تا (به) همه چیز اعتراف کند --- (او را کشته و سپس حلق‌آویز کرده) = حلق آویز کرده (است) --- (عجیبی‌ست!) = عجیبی (است)
m.shiezadeh
m.shiezadeh
٩٦/٠٦/٠٨
٠
٠
شما ویراستار خوبی هستین :) مرسی
عطیه_میرزاامیری
عطیه_میرزاامیری
٩٦/٠٦/٠٧
٠
٠
عجب مطلب خوبی بود. ممنون
سمانه صالحی
سمانه صالحی
٩٦/٠٦/٠٨
٠
٠
چه اطلاعات جامع و خوبی بود :)))