شجاعی تاوان چه چیزی را پس می دهد؟
کیروش لیست جدید تیم ملی را اعلام کرد تا جای خالی نام شجاعی بدجور توی ذوق بزند

شجاعی تاوان چه چیزی را پس می دهد؟

نویسنده : علیرضا گرانپایه

داستان مسعود شجاعی در فوتبال ایران، آنقدر پر فراز و نشیب است که برای رسیدن به پاسخ این سوال که چرا کیروش در لیست جدید تیم ملی بر روی نام کاپیتان خود خط قرمز کشیده است، چندین جواب کاملا منطقی و عقلانی می‌توانیم ارائه کنیم اما واقعا چرا  کارلوس کیروش بیخیال بازیکن محبوب خود در این سال‌ها شده است و شجاعی را بیرون از لیست نهایی خود نگه داشته است؟

فرضیه اول؛ احتمالا بدیهی‌ترین پاسخی که می‌توانیم برای بزرگترین علامت سوال لیست کیروش پیدا کنیم؛ حضور مسعود شجاعی مقابل تیم مکابی رژیم صهیونیستی و محرومیتی بود که بارها به صورت رسمی و غیررسمی از زبان مدیران ورزش کشور اعلام شد ولی برای رد این ادعا می‌توانید نگاهی به هافبک‌های لیست تیم ملی بیاندازید و نام احسان حاج صفی را پیدا کنید. همبازی شجاعی در پانیونیوس یونان حتی تعداد دقایق مشابه مسعود مقابل مکابی قرار گرفته است، پس احتمالا نمی‌توانیم این معما را به همین راحتی حل کنیم. 

شجاعی و حاج صفی

 

فرضیه دوم؛ هرچند همه می‌دانند که مسعود شجاعی از بازیکنان مورد علاقه کیروش است و احتمالا همان طور که احمدزاده را پسر برانکو می‌دانند باید شجاعی را پسر بزرگتر کیروش در تیم ملی بدانیم ولی مربی پرتغالی نشان داده است که گاهی با قدرت بر روی تمام علایق خود خط قرمز کشیده است. دانیال داوری با هزار امید و آرزو به تیم ملی آمد تا جای خالی مهدی رحمتی را پر کند، همه او را دوردانه کیروش و یکی از دلایل قهر رحمتی می‌دانستند ولی افت فنی داوری باعث شد تا کیروش بیخیال دروازبان مو و چشم رنگی‌اش شود. حالا چه کسی از دانیال و لهجه بانمکش خبر دارد؟ پس چرا ما هم نتوانیم ادعا کنیم که مسعود شجاعی که همیشه یکی از روی اعصاب‌ترین بازیکنان نیمه دوم مسابقات تیم ملی بوده است، به دلایل فنی از لیست کنار گذاشته شده است و بالاخره کیروش به سوت ممتد هواداران در آزادی پاسخ مثبت نشان داده است؟ برای این فرضیه باید یک نه محکم بگوییم چون وضعیت مسعود شجاعی در مدت دو ماه اخیر هیچ تغییری نکرده است. او هنوز مرد شماره یک خط هافبک پانیونیوس یونان است، او هنوز سر بالا بازی می‌کند، وقتی خسته می‌شود درصد خطای پاس‌هایش بالا می‌رود، با یک پاس می‌تواند گره بازی را باز کند، اصرار بیش از اندازه به دریبل‌های اضافی دارد و ...! راستش را بخواهید کیروش، آنقدر شجاعی را دوست دارد که به همین راحتی‌ها بی‌خیال بازیکن باتجربه‌اش نشود.

فرضیه سوم؛ سامان قدوس، بازیکن جدید دو رگه تیم ملی به عنوان جایگزین شجاعی به لیست اضافه شده است. کیروش بازیکن 23 ساله، ایرانی، سوئدی را برای پایین آوردن میانگین سنی تیم خود انتخاب کرده است و همین موضوع شجاعی را در بین حذف شدگان قرار داده است. وقتی لیست دعوت شده‌ها را بالا و پایین می‌کنیم به کلی این فرضیه رد می‌شود؛ چرا که کیروش برای پایین آوردن میانگین سنی تیم خود می‌توانست دژاگه را مانند لیست قبلی تیم ملی کنار بگذارد. دژاگه پست مشابه سامان قدوس را دارد و از لحاظی صلاحیت بیشتری برای خط خوردن داشته! مصدومیت بلند مدت و بلاتکلیف بودن باشگاه برای خط خوردن دژاگه کافی نبود؟

مسعود شجاعی

فرضیه چهارم؛ حالا بگذارید از محتمل‌ترین فرضیه حرف بزنیم. جایی که پای یک جلسه مخفیانه، پشت درهای بسته فدراسیون فوتبال به میان می‌آید. تاج برای مدیریت اوضاع تصمیم می‌گیرد سناریو خود را چراغ خاموش جلو ببرد. سکوت و سکوت و سکوت بعد طوفانی که حرف‌های عجیب داورزنی بعد از اتفاقات بازی مکابی اسرائیل به پا کرد. حاج صفی و شجاعی با تماس مسئولان فدراسیون مقابل سیل درخواست مصاحبه رسانه‌های خارجی و داخلی روزه سکوت می‌گیرند تا همه چیز به حالت اولیه دربیاید. حالا نوبت پست‌های عذرخواهی و احساس ندامت دو بازیکن است که از سر و کله‌اش از صفحه اینستا حاج صفی و شجاعی پیدا شود. حالا ساکت به عنوان محبوب‌ترین فرد فدراسیون نزد کیروش، ماموریت پیدا می‌کند که خبر محرومیت مصلحتی یکی از این دو بازیکن را به کارلوس برساند. چرا یک نفر؟ چون هم باید فدراسیون جهانی فوتبال را قانع کرد که دلایل سیاسی برای بازیکنان تیم ملی محرومیت ایجاد نکرده است و از تعلیق احتمالی گریخت و هم باید محرومیتی که وعده داده شده بود را عملی می‌کردیم. چه انتخابی بهتر شجاعی که با حرف‌های پرحاشیه گذشته‌اش در مورد تجاوز به پسران در مدارس فوتبال، حضور زنان در استادیوم، فساد اخلاقی و باند بازی تا آستانه محرومیت هم پیش رفته بود؟ شجاعی برای دو بازی تشریفاتی مقابل کره جنوبی و سوریه کنار گذاشته می‌شود تا دهان معترضان بسته شود و مسعود خودش را آماده حضور در اردوهای بعدی تیم ملی کند. پس احتمالا باید دوباره منتظر حضور شجاعی در لیست تیم ملی باشیم. لیستی که درآینده نزدیک و برای اردوهای آماده‌سازی قبل جام جهانی ارائه می‌شود. 

برچسب ها
مسعود شجاعی
حواشی مسعود شجاعی
خط خوردن شجاعی از لیست تیم ملی
شجاعی و بازی با مکابی اسرائیل
تجاوز در مدارس فوتبال
حضور زنان در استادیوم
نظرات کاربران
کد امنیتی
مجتبی خطیب آستانه
مجتبی خطیب آستانه
٩٦/٠٦/٠٥
٠
٢
حاجی بیخیال. تا دیروز خدا خدا می کردیم تا شجاعی بره زیر تریلی و شاهد بازی های اعصاب خورد کنش نباشیم، دنبال یه معجونی بودیم بدیم کی روش بخوره مهر شجاعی از دلش بره. هر وقت می فهمیدیم این پسره تو ترکیب اصلیه، روانمون خط خطی میشد. بعد الان نوحه سر میدیم که جای خالیش تو لیست تیم ملی تو ذوق می زنه؟
علیرضا گران پایه
علیرضا گران پایه
٩٦/٠٦/٠٥
١
١
بحث ناراحتی از دعوت نشدن نیست مجتبی، بحث علت یابی این دعوت نشدنه که آخرش میرسیم به این نکته که باز هم باید شجاعی رو در آینده نزدیک تحمل کنیم
sajjad_mohammadi
sajjad_mohammadi
٩٦/٠٦/٠٥
١
١
من یه نفر که از دعوت نشدن شجاعی به هر علتی که باشه خوشحالم. مرسی اه
علیرضا گران پایه
علیرضا گران پایه
٩٦/٠٦/٠٥
٠
١
و همچنین هزاران نفر دیگر در ایران به علاوه بنده:)
مداحی
مداحی
٩٦/٠٦/٠٥
٠
٠
فرضیه چهارم خیلی ریز بود! بهش دقت نکرده بودم.
m.shiezadeh
m.shiezadeh
٩٦/٠٦/٠٧
٠
٠
تقریبن همه تحلیل هایی که توی این چن روز خوندم، تهش ختم شده بود به خداحافظی همیشگی شجاعی با تیم ملی. حتی امثال مهدی رستم پور ماجرا رو ربط داده بودن به همزمان شدن این ماجرا با زادروز تختی و اینکه هیچ کدوم از دل ایرانی ها نمیرن و ازین صوبتا :| ولی خب نظر منم دقیقن فرضیه شما برای این ماجراست!
m.shiezadeh
m.shiezadeh
٩٦/٠٦/٠٧
٠
٠
پست اینستاگرام پسر مرحوم تختی هم...