ترفندهای مهم برای نگهداری از کاکتوس
با رعایت این نکات عمر کاکتوس هایتان را بیشتر کنید

ترفندهای مهم برای نگهداری از کاکتوس

نویسنده : مریم شیعه زاده

کاکتوس‌ها جز بهترین گیاهان خانگی هستند. ابعاد کوچک و مقاومت بالایشان، همه را مجذوب می‌کند و به همین خاطر است که این روزها، همه‌ی ما یکی دو تا از آن‌ها را در خانه یا محل کار داریم. نگهداری از آن‌ها اما شرایط و قوانین خاص خودش را دارد که بد نیست آن‌ها را بدانید. آن هم در شرایطی که کم‌تر کسی رعایت این گیاه فانتزی را می‌کند و معمولا از آن توقع دارند که یک گوشه بنشیند و رشدش را بکند! 

 

بالاخره به کاکتوس آب بدهیم یا نه؟ 

چرا که نه! کاکتوس هم درست مثل تمام گیاهان دیگر به آب نیاز دارد اما این آب باید حساب شده باشد. این حساب و کتاب را باید بر حسب اندازه گلدان‌تان انجام دهید! معمولا این آبیاری باید بین 4 تا 8 قاشق غذاخوری در هفته باشد. 

 

فوت و فن آبیاری کاکتوس

می‌خواهم ترفندی را که مدت‌ها پیش از یک فروشنده کاکتوس یاد گرفتم، به شما هم آموزش بدهم. این ترفند باعث رشد و تقویت بهتر کاکتوس می‌شود. در یک بطری یک و نیم لیتری آب، دو عدد قرص ضدبارداری LD را حل کنید و در هر بار آبیاری به طور مساوی از بطری حاوی LD و آب معمولی استفاده کنید. 

ترفند دوم این است که به هیچ‌وجه موقع آبیاری کاکتوس، روی خود گیاه آب نریزید و فقط سعی کنید تا خاکش را نمناک کنید. 

و سومین و مهم‌ترین نکته! فراموش نکنید باید به کاکتوس حساب شده آب داد تا از پوسیدگی ریشه که مهم‌ترین علت نابودی کاکتوس است، جلوگیری کنید. 

نگهداری از کاکتوس

 

کاکتوس نور خورشید خیلی خیلی زیاد می‌خواهد؟ 

نه! کاکتوس‌تان را با این کار فقط آفتاب سوخته می‌کنید و آن را ضعیف می‌کنید. چه کسی گفته کاکتوس باید مدام زیر نور مستقیم خورشید باشد؟ رنگ پریدگی نقطه نقطه کاکتوس‌ها ناشی از همین نور زیاد است و در قسمت‌های بدون خار، زخم‌های قهوه‌ای یعنی کاکتوس آفتاب سوخته شده است. 

راستی! اگر کاکتوس را از جایی خریدید که نور کمی به آن می‌رسیده، با نور زیاد و مستقیم آفتاب غافلگیرش نکنید. یک هفته‌ای به گیاه زمان بدهید و آرام آرام به نور خورشید نزدیکش کنید. 

 

گلدان کوچک چه بلایی سر کاکتوس می‌آورد؟ 

وقتی ریشه‌های کاکتوس، به خاطر فضای کم؛ فشرده شود احتمال مرگ کاکتوس‌تان زیاد است. ریشه‌ها آنقدر متراکم می‌شوند که آب به همه آن‌ها نمی‌رسد و در نتیجه خشک می‌شوند. پس تنبلی نکنید و اگر نمی‌توانید در زمان مناسب گلدان را به کار بلدی بسپارید از او بخواهید گلدان کاکتوس را عوض کند. 

نکته خیلی مهم: خاک کاکتوس مخصوص است! نروید از باغچه جلوی در خانه خاک بردارید و کاکتوس بیچاره را بگذارید وسط آن. خاک کاکتوس باید طوری باشد که آب اضافی به راحتی از آن خارج شود. موقع جابه‌جایی هم فرصت را غنیمت بشمارید و ریشه‌ها را چک کنید که سالم باشند. 

رازهای نگهداری از کاکتوس

 

لکه های زنگی رنگ روی بدنه کاکتوس چیست؟

یکی از عوامل شایع پوسیدگی کاکتوس همین لکه‌ها هستند. لکه‌هایی که به شما می‌گویند قارچ‌ها به ریشه گیاه حمله کرده‌اند و دیر یا زود کار کاکتوس‌تان تمام است! اینجا باید فورا دست به کار شوید و گیاه را از بقیه کاکتوس‌هایتان دور کنید. بعد آن را از ریشه در بیاورید. تمام قسمت‌های آسیب دیده را از بدنه کاکتوس جدا کنید و دور بریزید. حواستان باشد به ریشه و بدنه سالم آسیب نزنید. از قارچ‌کش استفاده کنید؛ ترجیحا «بنومیل» که قیمتش هم چیزی حدود 4 هزار تومان است. یک سرقاشق از آن را با 2 الی 3 لیتر آب مخلوط کنید و گیاه را در کامل در محلول فرو ببرید و بعد از چند ثانیه بیرون بکشید. خوب بررسی کنید تا هیچ پوسیدگی روی کاکتوس نمانده باشد. بازهم آن را در محلول ببرید و بگذارید در سایه و یکی دو روز، کاری به کارش نداشته باشید! بعد از آن در خاک نرم کاکتوس دوباره بکاریدش و از 3،4 روز بعد آبیاری را شروع کنید. 

نکته اول: اسپری کردن محلول آب و قارچ کش، به تنهایی؛ دردی را دوا نمی‌کند!

نکته دوم: به جای بنومیل، محلول کف و صابون هم به کارتان می‌آید.

 

اگر کاکتوس را هم خشک کردیم...

اگر آبیاری را کم یا قطع کنید، گیاه خشک می‌شود. یعنی اول به خواب فرو می‌رود و با تداوم این حالت می‌میرد. راه حل بهبودش چیست؟ آبیاری! اما یک نکته مهم و ضروری را یادتان نرود. کم‌کم به گیاه خشک شده آب بدهید. چون بخشی از ریشه‌هایش را از دست داده و زیاد آب دادن باعث می‌شود همان مقدار کم ریشه‌های سالم هم بپوسد! 

نگهداری از کاکتوس

 

کاکتوس سرما زده را چه کنیم؟

هیچ کار نمی‌توانید بکنید جز بریدن قسمت‌های سرما زده. فصل سرما پیش رو است ممکن است سهوا کاکتوس را در معرض سرما قرار دهید. معمولا آسیب سرمازدگی دو روز بعد دیده می‌شود. آنجا که سلول‌های مرده مشخص می‌شوند. متاسفانه در چنین حالتی درمانی وجود ندارد و فقط درس عبرتی می‌شود تا از آن پس موقع سرما، حداقل از یک پوشش ساده بر روی گیاه استفاده کنید. 

برچسب ها
نگهداری از کاکتوس
نکات مهم برای نگهداری از کاکتوس
ترفندهای مراقبت از کاکتوس
بیماری های کاکتوس
آبیاری کاکتوس
نور کاکتوس
رشد کاکتوس
نظرات کاربران
کد امنیتی
محدثه عارفی
محدثه عارفی
٩٦/٠٦/٠٥
٥
١
خب این کاکتوس کوچیکا هستن که توی گلدونای کوچیک میفروشنشون. ارزونم هستن معمولا! اونا کاکتوسای خوبین؟ یعنی واقعا طوری هست که بتونن بزرگ شن و زنده بمونن؟ آخه من ازونا خیلی میخرم ولی همه ش خشک میشن!! میگم شاید باید کاکتوس گرون تر و بهتری خرید و فرق داره مدلاشون مثلا!!
m.shiezadeh
m.shiezadeh
٩٦/٠٦/٠٥
٣
٢
کاکتوس های کوچیک که غالبا ارزون قیمت هم هستن یه مشکل بزرگ دارن و اونم سن این کاکتوس هاست. هیچوقت کاکتوس کم سن و سال نخر چون احتنال پوسیدگی شون بیشتره و مراقبت زیادتری میخوان. بین کاکتوس ها هم بنظرم اچینو مقاومت بیشتری داره. این بار یه اچینو دو سه سال رو تست کن, مطمئنم مشکلی پیش نمیاد :)
محدثه عارفی
محدثه عارفی
٩٦/٠٦/٠٥
٠
٠
خیلی موضوع خوبی بود من همیشه نگران کاکتوسامم. خیلی کاکتوس دارم ولی همه شون بعد چند ماه خشک میشن. وای خیلی سخته. من واقعا بهشون وابسته میشم. :(
m.shiezadeh
m.shiezadeh
٩٦/٠٦/٠٥
١
١
هفته ای چند بار چک شون کن. کاکتوس زیاد توی خاک نباید تحرک داشته باشه و به سختی باید حرکت کنه. خاردارها رو با نوک ناخنت تکون بده, نباید راحت تکون بخورن. کاکتوس های گوشتی نباید نرم بشن, رنگ بدنه کاکتوس خیلی مهمه و... اینا رو حتمن چک کن....
sajjad_mohammadi
sajjad_mohammadi
٩٦/٠٦/٠٥
٤
٢
قرص ضدبارداری آخه؟؟؟!!!
m.shiezadeh
m.shiezadeh
٩٦/٠٦/٠٥
٤
٠
بله :)
سمانه صالحی
سمانه صالحی
٩٦/٠٦/٠٦
١٠
٣
یکی از کاکتوسامون که دقیقا مثله تصویر دومی هست اونقدر رشدش زیاده که دیگه خسته شدیم . این کاکتوسایی هم که شبیه گل هستن و بزرگن منظورم شبیه توپن ، هیییییچ رشدی نمیکنن؟؟؟ اخه یکی داریم این مدلی یه چهار پنج سالی هست همین قدری مونده خشکم نشده ولی اندازشم تغییر نمیکنه.... ممنون مریم جان
m.shiezadeh
m.shiezadeh
٩٦/٠٦/٠٦
٥
١
رشد زیاد خاصیت کاکتوس های زبونی هست. اگر از نظر ظاهر مشکلی ندارن، خوبه اما اگر احساس میکنی که این رشد کاکتوس رو بدشکل کرده، رنجور و لاغره و کج شده، حتی اگر زیاد هم باشه نشون دهنده نور کم برای کاکتوسه. باید نور بیشتری داشته باشه/ این کاکتوس هایی هم که نگران رشد کم شون هستی، مدلشونه :))))) نگران نباش!
سمانه صالحی
سمانه صالحی
٩٦/٠٦/٠٦
٢
١
اها .. مرسی عزیزم :))))
الهام حبشی
الهام حبشی
٩٦/٠٦/٠٧
٤
٣
منم از این قرصا یک ماهه پای گلدونام گذاشتم! ولی با این حجم گلدونی که من دارم باید برم کارتونی بخرم. آب دادن به گلدونا هم راستشو بگم من تو این چند ساله هنوز سر درنیاوردم . آب نمیدی خشک میشه آب میدی می پوسه اصن ی وضیه. باید دستت بیاد به نظرم . گلدونای مشابه انگار تو خونه های مختلف ری اکشن های متفاوت دارن :))
فکرالود
فکرالود
٩٦/٠٦/١٠
١٠
٢
ممنون از توصیه ها.فقط یک نکته: این عکس هایی که برای مطلبتون گذاشتید همشون کاکتوس نیستند.در واقع ساکولنت اند. کاکتوس جزو خانواده ی ساکولنت هاست.
الف
الف
٩٧/٠٦/١٠
١٦
٥
کاکتوس را باید بعد از اذان مغرب کمی آب داد که تا صبح ابگیری اش تمام شود و آب اضافی خشک شود زیرا وجود نور و آب بطور همزمان کاکتوسها را خمیر میکند اینطوری هر شب میتوان به آن کمی داد و نگران خشک شدن نبود