اسلام را به شیوه اسلامی تبلیغ کنید
چندخطی درباره فیلم برخورد تند ماموران گشت با دختر جوان

اسلام را به شیوه اسلامی تبلیغ کنید

نویسنده : عطیه میرزاامیری

دوستی دارم که زیاد سینما می‌رود. از قضا موقع اکران فیلم محمد رسول الله، هوس می‌کند تنهایی به سینما برود. موقع دیدن فیلم دائم برایش سوال پیش می‌آید و تصمیم می‌گیرد از دخترهای کنار دستی‌اش سوالاتش را بپرسد. دخترها که اطلاعات خوبی هم داشته‌اند، درست حسابی جوابش را می‌دهند. در طول دیدن فیلم دوستم، که زیاد هم مذهبی نیست؛ تک تک سوالاتش را می‌پرسد و پاسخ تمام‌شان را می‌گیرد. کم‌کم پرسیدن سوال‌های پی‌در‌پی منجر به دوستی بین آن‌ها می‌شود و حتی با خوشرویی تمام خوراکی‌های‌شان را باهم شریک می‌شوند و آرام در مورد فیلم باهم تبادل نظر می‌کنند. وقتی که فیلم تمام می‌شود و سالن سینما را روشن می‌کنند دخترها جلو می‌آیند و با دوستم دست می‌دهند و برایش آرزوهای خوب می‌کنند. دست آخر یکی از آن‌ها موقع خداحافظی روسری عقب رفته‌ی دوستم را با لبخند جلو می‌کشد و موهای دوستم را داخل روسری می‌برد. بعد هم آرام او را می‌بوسد و با لبخند خداحافظی می‌کند... تا مدت‌ها دوست من تحت تاثیر رفتار زیبای آن دختر بود. به هرکسی که می‌رسید خاطره آن روز را تعریف می‌کرد و توجه‌اش حسابی به چادری‌های اطرافش جمع شده بود و سعی می‌کرد بیشتر با آن‌ها معاشرت کند. 

به گمانم امر به معروفی که قرآن و اسلام هم از آن حرف می‌زنند این چنین باشد. نمی‌دانم چه می‌شود که آدم‌ها یادشان می‌رود ذات همه‌ی ما میل به خوبی دارد و اگر تذکری باید داده شود، نیک‌تر این است که با خوشرویی باشد. از کودکی همین بوده‌ایم! دوران مدرسه‌تان را به‌یاد آورید. وقتی خطایی از ما سر می‌زد معلمی که با خوشرویی آن خطا را به ما تذکر می‌داد، شرمنده‌مان می‌کرد و رفتار قشنگش ما را وا می‌داشت تا از دستور او اطاعت کنیم و برعکس، معلمی که با داد و زور چیزی به ما می‌گفت، بیشتر مایل‌مان می‌کرد تا لجبازی کنیم و نشان دهیم ما کاری را به زور انجام نمی‌دهیم.

فیلمی که چند روز پیش از برخورد تند ماموران گشت ارشاد با یک دختر منتشر شد، مرا متعجب کرد! چطور می‌شود با زیر پا گذاشتن بسیاری از ارزش‌های دینی و تخریب، یک نفر را ارشاد کرد؟ این اولین فیلم منتشر شده نبود اما امیدوارم آخرینش باشد... مگر نه این‌که تمام پیام عاشورا برای ما این بود که امر به معروف و نهی از منکر باید همراه با جان و دل باشد؟ امری به معروفی که امام حسین به ما یاد داد یعنی این‌که من حاضرم بمیرم تا تو درست زندگی کنی. چقدر ما با این نکته زندگی‌مان را پیش می‌بریم؟

اداره‌ی جامعه و تشویق به رفتارهای اسلامی‌ که تمام آن‌ها به نفع خود مردم است، قبل از توسل به اجبار، به تدبیر و عقل نیاز دارد. مردم ما بیش از اینکه با برخوردهای تند اصلاح شوند، با عملی که از جان ‌و دل است، راه می‌آیند. واقعيت اين است كه با اندکی تامل می‌توان آسیب و عوارض شيوه‌های غيرعقلاني و رفتارهای نادرست را درک کرد. حتی این شیوه‌ی نادرست به‌طور طبيعي نتايج و پيامدهاي سياه‌تر از خود معضل را هم خواهد داشت. سیاست و اقتصاد به‌جای خود اما چیزی که کشور ما امروز به آن نیاز دارد و از آن غلفلیم، تدبیر در مسائل اجتماعی است.

امام صادق (ع) در زیارت اربعین امر به معروف حسینی را این‌جور تعریف می‌کند:

«در دعوتش جای عذری باقی نگذاشت و از خیرخواهی دریغ نورزید و جانش را در راه تو بذل کرد تا بندگانت را از جهالت و گمراهی و سرگردانی برهاند. در حالی‌که بر علیه او به کمک هم برخاستند...»

آیا ما اسلام را به همان شیوه‌ی اسلامی ترویج می‌دهیم؟

برچسب ها
اسلام مظلوم
بدنام کردن اسلام
امر به معروف
شیوه صحیح امر به معروف در مسئله حجاب
تبلیغ حجاب
مسائل اجتماعی
نظرات کاربران
کد امنیتی
sajjad_mohammadi
sajjad_mohammadi
٩٦/٠٦/٠٢
١
٠
حرف حساب جواب نداره... مرسی حرف دل خیلیا رو زدین
عطیه_میرزاامیری
عطیه_میرزاامیری
٩٦/٠٦/٠٤
٠
٠
ممنون از شما که میخونید:)
NA30M_PAHLAVAN
NA30M_PAHLAVAN
٩٦/٠٦/٠٢
١
٠
خیلی هم عالی :)
عطیه_میرزاامیری
عطیه_میرزاامیری
٩٦/٠٦/٠٤
٠
٠
عالی شمایی که همراهی میکنید نوشته های جیم رو:)
Ali_Amiri
Ali_Amiri
٩٦/٠٦/٠٣
١
٠
عال بود و کاملا هم درست.ممنون
عطیه_میرزاامیری
عطیه_میرزاامیری
٩٦/٠٦/٠٤
٠
٠
سلامت باشید و ممنون از خودتون
لیلی
لیلی
٩٦/٠٦/٠٣
٠
١
چراگشت ارشاد به فرزندان مسولین مملکت گیر نمیده؟ که با وضع ظاهری فجیع تو خیابون ها کنار همین مردم عادی که اگه دست از پا خطا کنن اعدام میشن و شلاق میخورن راه میرن و زندگی میکنند هیچ کس هم جرات تعرض به آنها را نداره بدبختانه
عطیه_میرزاامیری
عطیه_میرزاامیری
٩٦/٠٦/٠٤
٠
٠
چی بگم:(
سعید نایب
سعید نایب
٩٦/٠٦/٠٤
٠
٤
یک نکته رو تو توضیحاتتون روشن نکردین.فرض کنید من یک مامور راهنمایی و رانندگی هستم. راننده ای رو که برای اولین بار مرتکب خلاف میشه رو قطعا گذشت میکنم. برای بار دوم هم که تکرار میشه رو هم چشم پوشی میکنم. بار سوم هم گذشت میشه. اما دفعات بعد رو چه باید کرد.؟ شما اشاره نکردین که اگر کسی که از رو عدم آگاهی حجاب مناسبی نداشته باشه میشه با تذکر دلسوزانه اصلاح بشه. اما وقتی کسی که از روی لجاجت و کینه خاصی این کار رو انجام میده رو باید چکار کرد.؟ شاید درس قیام عاشورا این هم باشه اما به نظر من امام حسین (ع) ابتدا امر به معروف کردن و وقتی اثر نداشت جنگیدن و به شهادت رسیدن.
m.shiezadeh
m.shiezadeh
٩٦/٠٦/٠٤
٠
٠
آخه کجای دنیا بواسطه زور و «اجبار» نتیجه گرفتن که ما بخوایم بگیریم؟ اونم توی یه بحثی مثل حجاب که کاملا اعتقادی و باید با همه وجود اونو پذیرفت و براش ارزش قائل شد... / اگر لجاجتی هم صورت میگیره از ماست که بر ماست! وگرنه هرجور حساب کنید نباید مسئله مهم و زیبای حجاب تا جایی پیش بره که امروز عده ای اونو "ظلم" تلقی کنن.
عطیه_میرزاامیری
عطیه_میرزاامیری
٩٦/٠٦/٠٤
٠
٠
ما از کجا دقیقا باید بفهمیم کی از روی لجبازی حجاب نداره و کی از روی نااگاهی؟ بی حیایی و برهم زدن جامعه به واسطه ی یه سری حرکات به اصطلاح جلف تو سطح شهر فرق داره موضوعش با اینایی که من نوشتم! ولی اینکه بگیرند وسط خیابون یه دختر رو بزنن خیلی وقیحانه ست.
الهام بانو
الهام بانو
٩٦/٠٦/٠٥
٠
٠
در این مورد لجاجت هم باز با مهربانی بهتر میشه اون شخصا به راه اورد و زور لجاجت فردا بیشتر میکنه نمونشا میتونین تو کتاب ابراهیم سلام به عینه ببینین
سعید نایب
سعید نایب
٩٦/٠٦/٠٥
١
١
خیلی راحت شناخته میشه اونی که از روی لجبازی بی حجابه و اونی که از روی نا آگاهی. یک مانتوی چسب آستین کوتاه ،جلو باز و با ساپورت نازک بالای مچ پا و موهای بلوند کرده وشال روی شونه ها که بپوشه نمیشه ناآگاهی ،میشه لج بازی و دهن کجی و باید مطابق قانون برخورد لازم انجام بشه. اما هستند کسانی که در عین جوانی میخوان کمی هیجان و زیبایی در لباس پوشیدنشون پیدا باشه که رفتار این طیف قطعا از روی هنجارشکنی نخواهد بود. وقیحانه تر از کتک زدن اون خانم بازی با امنیت و آرامش روانی سلب شده از طرف اون خانم محترمه. آخه چرا نمیخوایم درک کنیم که بد حجابی یکی از معضلات جدی جامعه است و هیچ کسی و هیچ نهادی نمیتونه این مشکل رو درست کنه مگر خواص جامعه. وقتی موضوع حجاب و عفاف بطور کلیشه ای و موردی بررسی بشه میشه این کلیپی که شما دیدین. اون دختر میشه مظلوم و اون مامور میشه شمر. اون وقته که هزاران هزار نفر پیام میدن که فلان بهمان.!!
عطیه_میرزاامیری
عطیه_میرزاامیری
٩٦/٠٦/٠٥
٠
٠
ما فرض رو بر این میگیریم اون خانم مفسد فی الارض بود. ولی باید کتک بخوره تو خیابون؟! کدوم یک از ائمه ی ما و کجای اسلام گفته باید کتک زد اینجور به یه زن؟
سعید نایب
سعید نایب
٩٦/٠٦/٠٥
١
٠
خانم میرزا امیری من و شما که تو اون صحنه کتک خوردن ایشون نبودیم. نمیدونیم که چی رد وبدل شده بینشون.ما فقط یک برشی از یک اتفاقی رودیدیم. من کتک زدن اون مامور رو تحسین نمیکنم اما حتما حرکت زشت بی حجابی رو مورد شماتت قرار میدم.
سعید نایب
سعید نایب
٩٦/٠٦/٠٥
١
١
بیشمار از این موارد بد حجابی داره اتفاق میفته و هیچ کسی در موردش نظر نمیده. همینکه یک مورد برخوردی اتفاق میفته همه احساس وظیفه میکنن و رگ دموکراسی و جامعه مدنیشون ورم میکنه. اون مامور داشته وظیفه اش رو انجام میداده و بس. همین.
عطیه_میرزاامیری
عطیه_میرزاامیری
٩٦/٠٦/٠٥
٠
٠
آقا نایب شما تا به حال با گشت ارشاد برخود داشتید؟ من بعنوان دختری که چادر سر میکنم و براش ارزش قائلم بارها برخوردای زشت گشت ارشاد رو دیدم و حتی دوبار در مورد خودم بوده. یکبارحراست دانشگاه چون هیچ جوری نمیتونست اذیتم کنه و به ظاهرم ایراد بگیره به ناخنام گیر داد که چرا بلنده! بله همینقدر بچه گانه! شما فکر میکنید این آدما از دلسوزی تذکر میدند؟ خیر .حقوق میگیرند و هر عقده ای دارند داخل شغلشون میارند!
کاربر مهمان
کاربر مهمان
٩٦/٠٦/٠٨
٠
٠
من فقط خدا رو شکر میکنم آقای نائب با این تفکرات خشنشون در راس مملکت نیستند ، وگرنه همه دخترهای بدون چادر روزی صدبار کتک میخوردند! آخه چرا بعضیا انقدر اصرار به درک نکردن این مساله دارند که همه دلشون نمیخواد یه جور باشن ، اصلا شاید اون طرف حجاب رو قبول نداره ، شاید اسلام رو کلا قبول نداره، نمیدونم چرا بعضی از مسلمونها انقدر زور میگن! خوبه اونی که قبول نداره بره به زور کتک چادر ازسر خانمهای محجبه بکشه؟؟ رضا خان کار خوبی میکرد؟
معصومه شجاعی
معصومه شجاعی
٩٦/٠٦/٠٤
١
٠
سلام چه قدر زیبا نوشتید میتونم از نوشتتون با هشتگ اسم خودتون تو صفحه ی اینستاگرامم استفاده کنم؟
k_koolak
k_koolak
٩٦/٠٦/٠٦
١
٠
مسئله حجاب در جامعه ما بحث پیچیده ایست.من اصلا با گشت ارشاد موافق نیستم حتی وقتی به مسائلی غیر حجاب گیر میده یادم نمیره ده تا دختر بودیم تو پارک و یک پسر بنده خدا برای خودش یکم اونورتر داشت گیتار میزد اقا یه برخوردی با ما کردند... من گفتم فکر میکنی این چادر واقعا الکیه؟ بگذریم... خداوند همه رو نجات بده
F_ahmadi
F_ahmadi
٩٦/٠٦/٠٨
١
٠
وقتی یک عده آدم های آن نرمال و مشکل دار که رفتار درستی هم ندارند رو برای مسئولیت گشت ارشاد استخدام میکنن بهتر ازین هم نمیشه برخوردشون .
تنور
تنور
٩٦/١٠/٠٥
٠
٠
دوستتون با دستش روسری اون خانم رو عقب تر نبرد تا موهاش یه ذره معلوم باشه؟ بعدشم بوسش کنه و خداحافظی کنن و الخ! و اون خانم هم مدتها تحت تاثیر باشن از این حجم از مهربانی! بنظرم چیزی که باید یادبگیریم اینه که تحمیل نکنیم عقیدمونو. چه با بوس چه با کتک! میشد راجع به عقاید بحث کرد و دست و اخر هم به نتیجه ی واحدی رسید( اگر تعصب ها کنار میرفت) اما باور کنید تزریق عقیده شخصی به هرشکلی اشتباهه