پادکست خوب چی میل دارید؟
پادکست های مفید و دوست داشتنی وطنی

پادکست خوب چی میل دارید؟

نویسنده : یاسین ناطقی

تا سی چهل سال پیش، برای گوش کردن به رادیو یا تماشای تلویزیون، یک یا دو انتخاب بیشتر نداشتیم. شبکه اول و دوم رادیو و تلویزیون ملی! اما هرچه گذشت گزینه‌های روی میزمان برای گوش دادن به رادیو و تماشای تلویزیون بیشتر شد و درست برخلافش رادیو به کنجی رفت و کم‌مخاطب‌تر از هر زمان شد. وقتی همه با هدفون‌ در مترو و اتوبوس، فقط موزیک پخش می‌کردند، «پادکست»ها از راه رسیدند و جان تازهای به رسانه‌های شنیداری بخشیدند. 

 

پادکست، پادکست که می گویند یعنی چه؟

به دنبال معنای پادکست که بگردید، به انبوهی از تعاریف و تفاسیر بر می‌خورید اما گمانم ساده‌ترین تعریف برای آن، همین باشد که پادکست‌ها، فایل‌های صوتی چند دقیقه‌ای(معمولا کمتر از یک ساعت) هستند که توسط افراد شناخته و یا ناشناخته، تولید و برای دانلود و دریافت، در اینترنت منتشر می‌شوند.

پادکست‌ها انواع مختلفی دارند. از پادکست‌های موسیقی ‌محور گرفته تا آن‌هایی که به تکنولوژی، سینما، ادبیات، سیاست و... می‌پردازند. از زمان قرارگیری اولین پادکست‌ها بر روی آی‌تونز، بیش از ده سال می‌گذرد. در این ده سال، پادکست‌ها به قدری رشد کردند که مرزهای جغرافیایی را زیر پا گذاشتند و مخاطبان میلیونی در جهان پیدا کردند. پادکست‌ها را موقع خوردن صبحانه، در پیاده‌روی به سمت محل کار، دانشگاه، در اتوبوس، مترو، قبل از خواب و خلاصه هرجا که چند دقیقه وقت خالی و یک جفت گوش داشته باشید، می‌توانید بشنوید.

 

پادکست های وطنی!

در کشور خودمان هم چندسالی می‌شود که پادکست‌ها شروع به کار کرده‌اند و روزبه‌روز تعدادشان بیشتر می‌شود. تا امروز تقریبا همه جور پادکستی به زبان فارسی تولید شده است. از «پارادوکس» کامبیزحسینی تا پادکست‌های دانشجویی و موسیقایی. نمی‌شود به‌طور دقیق گفت که کدام پادکست فارسی بیشترین محبوبیت را بین ایرانیان دارد. اگر تا اینجای مطلب هوس کرده‌اید شنیدن پادکست را تجربه کنید، پس نگاهی به لیست زیر بیندازید.

 

رادیو دیو ؛ پادکست شعر و موسیقی

یکی از مشهورترین پادکست‌های حال حاضر ایران است. این پادکست که با هزینه شخصی و توسط تولیدکنندگانی گمنام ساخته و منتشر می‌شود، به موسیقی، شعر و ادب و فرهنگ می‌پردازد. تولیدکنندگان رادیو دیو می‌گویند که دغدغه‌شان در کنار معرفی فرهنگ و موسیقی ملل، نشان دادن روحیات و احساسات و رسوم مشترک میان مردم دنیاست. رادیو دیو هر سه یا چهار ماه منتشر می‌شود و آخرین اپیزود آن، همین چند ساعت پیش و با نام «هیچ سربازی از جنگ برنمی‌گردد» در دسترس قرار گرفت. در توضیح نام این پادکست آمده است: «دیو در افسانه‌ها و اساطیر ایرانی و بسیاری کشورها از برجسته‌ترین المان‌هایی است که تخیل انسان را درگیر کرده و تشویقمان می‌کند تا به دنیاهای‌ تازه‌ و هیجان‌انگیزی سرک بکشیم». تا کنون پانزده اپیزود از رادیو دیو تولید شده است که هر کدام حدود 40 دقیقه هستند و بارها و بارها می‌توانید آن را گوش کنید.

کانال تلگرام رادیو دیو: https://t.me/radiodeev

 

رادیو چهرازی ؛ پادکستی با روایت چندگانه

«رادیو چهرازی» یکی دیگر از پادکست‌های مشهور فارسی است که بین سال‌های 91 تا 93 تولید و منتشر می‌شد. رادیو چهرازی داستان چند دیوانه به نام‌های «جمشید، دلبر و حبیب» در تیمارستان چهرازی تهران بود که به مسائل اجتماعی، سیاسی و گاهی هیچ چیز و با زبان آمیخته با طنز می‌پرداخت. این پادکست در 20 اپیزود تهیه شد که هر کدام حدود ده دقیقه بودند.

دانلود مجموعه رادیو چهرازی:  yon.ir/WZWAK

 

روغن حبه انگور ؛ پادکست با سابقه

پادکست بعدی «رادیو روغن حبه انگور» است. این پادکست که یکی از کهنه‌کارترین‌ها در زمینه خودش است، بیش از 5 سال است که تولید و منتشر می‌شود. البته آن وسط یک سال را هم در سکوت طی کرد و دوباره شروع کرد. رادیو روغن حبه انگور را تیمی از نویسندگان و گویندگان تهرانی تهیه می‌کنند که محور اصلی‌اش ادب و موسیقی است و سری هم به کافه‌های تهران می‌زند. 

ربات تلگرام رادیو روغن حبه انگور: https://t.me/Podcasterbot

 

دیگه چی خوبه؟

اگر دلتان خواست پادکست‌های خارجی را هم تجربه کنید، سری به سایت http://podbay.fm بزنید و دنیایی از پادکست‌ها را در حوزه‌های متنوع بشناسید و بشنوید. 

سایت‌های «ناملیک» و «شنو تو» هم جز مراجع اصلی پادکست‌های به روز ایرانی هستند. 

http://shenoto.com/

http://namlik.me/ 

برچسب ها
بهترین پادکست های ایران
پادکست های ایرانی
رادیو دیو
رادیو چهرازی
رادیو روغن حبه انگور
پادکست چیست
پادکست ایرانی
نظرات کاربران
کد امنیتی
مجتبی خطیب آستانه
مجتبی خطیب آستانه
٩٦/٠٦/٠٢
١
١
جای پادکستی همچون (رادیوپاتوق) تو این متن خالیه:{| واقعا ما داریم کجا میریم؟ چرا مرغ همسایه غازه؟ چرا حمایت از تولیدات داخلی نمیشه؟ چرا؟ خخخخ
NA30M_PAHLAVAN
NA30M_PAHLAVAN
٩٦/٠٦/٠٢
١
١
خخخخخخخ چون چ چسبیده به را :)))
sajjad_mohammadi
sajjad_mohammadi
٩٦/٠٦/٠٢
٠
٠
لایک!
شهاب الدین تقوی
شهاب الدین تقوی
٩٦/٠٦/٠٢
٠
٠
ایده خوبی بود ممنونم
آلاء
آلاء
٩٦/٠٦/٠٣
٠
٠
هعییی... یاد چند سال پیش که با بروبچ نقشه ریخته بودیم فرصت که کردیم یه گروه رادیو اینترنتی و اینا راه بندازیم افتادم!!:) کلییم ایده داشتیم منتها فرصت نشد دیگه هرکی رفت دنبال زندگی خودش!:)
یاسین ناطقی
یاسین ناطقی
٩٦/٠٦/٠٦
٠
٠
آخی :) کار فانیه...