3 کتابی که باید قبل از ازدواج بخوانید
معرفی کتاب های خوب و کاربردی در رابطه با ازدواج

3 کتابی که باید قبل از ازدواج بخوانید

نویسنده : محدثه عارفی

این روزها چیزی که خیلی توصیه می‌شود ازدواج است. در هر سنی که هستید، در هر شغلی که کار می‌کنید و با هر تیپ آدمی که رفت‌و‌آمد دارید آخرش کسی پیدا می‌شود که از شما بپرسد: چرا هنوز ازدواج نکردی؟ و مدام توصیه می‌شود به هرچه زودتر تشکیل خانواده دادن اما حقیقت این است که زندگی زناشویی فقط لباس سفید عروسی، دسته گل خواستگاری، بگو بخند و عشق‌ورزی نیست. زن و مرد مثل دو کتاب متفاوتند. آن‌ها باید همدیگر را بشناسند یا به بیانی دیگر کتاب هم را خوانده باشند. قبل یا بعد ازدواج خواندن کتاب، شرکت در سمینار، سخنرانی و جلسات مشاوره ضروری است تا بتواند پایه زندگی‌ را مستحکم کرد. در زیر تعدادی از بهترین کتاب‌ها معرفی شده است که می‌توانید مطمئن باشید به شناخت شما از جنس مخالف، انتخاب همسر و طرز رفتار شما نسبت به زن یا شوهرتان کمک زیادی می‌کند. 

 

آیا تو آن گم‌شده‌ام هستی؟

در برابر خواستگارتان نشسته‌اید. به او خیره شده و به جوابتان فکر می‌کنید. می‌دانید که می‌خواهد با شما ازدواج کند، دوستش دارید و زندگی را با او می‌خواهید. با ‌این ‌حال فکر ازدواج با او شما را تا سر‌حد مرگ می‌ترساند. چطور اطمینان کنید که او همان نیمه گم‌شده‌تان است؟ از کجا مطمئن باشید که با او سفید‌بخت می‌شوید؟ ممکن است چند سال از خواستگاریتان گذشته باشد. سر میز شام برای پنجمین سالگرد ازدواجتان نشسته باشید. به تمام روزهای خوب و بد رابطه‌تان فکر کنید و از خود بپرسید: انتخابم درست بود؟ شاید هم در دفتر رو‌به‌روی وکیل‌تان نشسته باشید. خاطره‌ها به ذهنتان هجوم بیاورند و وقتی درباره حق و حقوق قانونی خود سوال می‌پرسید با خود بگویید: کجا و چرا اشتباه کردم؟

اگر می‌خواهید به هر کدام از سوال‌‌های فوق پاسخی در خور بدهید، بهترین کار خواندن کتاب «آیا تو آن گم‌شده‌ام هستی؟» اثر دکتر «باربارا دی آنجلیس» است. او یکی از موثر‌ترین آموزگاران در زمینه روابط و رشد شخصی است و پیام‌های مثبت وی درباره عشق، شادمانی و جستجو برای معنا زندگی، ده‌ها میلیون مخاطب داشته است. 

او به عنوان یک نویسنده پرفروش، یک شخصیت تلویزیونی معروف و یک سخنران با انگیزه شناخته می‌شود. تاکنون 17 کتاب از او در ایران ترجمه و چاپ شده است که کتاب آیا تو آن گم شده‌ام هستی یکی از بهترین‌ها در زمینه ارزیابی روابط، شناخت نقاط ضعف و تیره آن و در نتیجه چاره‌اندیشی برای مشکلات‌ است. 

 

مردان مریخی، زنان ونوسی

این کتاب از آن دست کتاب‌هایی است که فروش بالایش را مدیون فایده‌اش است نه شهرتش. یادم است بعضی استاد‌ها درس خانواده در دانشگاه می‌آمدند و این کتاب را تدریس می‌کردند و هر مبحثی را که درس می‌دادند تعدادی از دانشجوها می‌گفتند: «چه جالب! همینه بابام / برادرم / همسرم گاهی اینطوری میشه!» و انگار به جواب خیلی از مسائل بی‌جواب ذهن خود می‌رسیدند. 

مولف کتاب دکتر "جان گری" کارشناس مسائل جنسی و مولف پر‌فروش‌ترین کتاب «نیویورک تایمز» است. او در این کتاب انگار کرده که زن و شوهر از دو سیاره مختلف آمده‌اند و کنار هم روی زمین قرار گرفته‌اند. آن‌ها تا زمانی که بدانند تا بدین حد با هم تفاوت دارند خوش بختند ولی وای از آن روز که تفاوت خود را از یاد ببرند. 

با خواندن کتاب خواننده درک می‌کند که ساختار ذهنی زن و مرد چقدر از هم متمایز است و آن‌ها چقدر به اطلاعات بالا درباره جنس مخالف نیاز دارند. اطلاعاتی که می‌تواند دلیل برخی رفتارهای آن‌ها را توضیح دهد. اطلاعات در این کتاب به زبان ساده و تمثیلی عنوان می‌شود و می‌تواند به حل خیلی از مشکلات و مسائل زناشویی کمک کند. این کارشناس یک کتاب دیگر هم به نام «مردان مریخی زنان ونوسی در اتاق خواب» نوشته که به زبان فارسی ترجمه شده و در آن هم شیوه‌ و راه‌کارهای جدیدی برای کم کردن تنش‌ در روابط زناشویی و ایجاد عشق و علاقه ارائه شده است. 

 

زن کامل 

«من با دیدگاهی بسیار عالی که کاملا طبیعی هم بود. می‌اندیشیدم ازدواج من و چارلی باید بهترین و موفق‌ترین ازدواج دنیا باشد. هر دوی ما تصمیم داشتیم که بهترین‌های خود را به یکدیگر عرضه کنیم. ما از مشکلات زناشویی هیچ آگاهی نداشتیم زیرا ما زندگی را مثل رویا و افسانه‌ می‌دیدیم؛ ازدواج برای ما معنی‌اش پنجره‌های چین‌دار آشپزخانه، خوردن توت فرنگی همراه با صبحانه و عشق ورزیدن در همه اوقات بود. بعد از گذشت زمان کوتاهی از ازدواجمان، چارلی فقط مقابل تلویزیون در صندلی فرو می‌رفت و من با خود می‌اندیشیدم: این عشق پابرجای ماست! دیگر دوستش نداشتم.»

این چند خط مقدمه کتاب زن کامل به نویسندگی «مارابل مورگان» است. زنی که خودش در فراز و فرود زندگی زناشویی زمین خورده ولی باز بلند شده و تلاش کرده تا آن را از نو بسازد. زنی که تا مرز طلاق و جدایی پیش رفته ولی ناگهان و در یک لحظه به خود آمده و از خودش پرسیده است: «چه چیز ما را به این نقطه کشاند؟» او سال ها تحقیق و پژوهش را شروع می‌کند تا بتواند بار دیگر عشق را به ازدواجش تزریق کند. او پس از سال ها مطالعه به تعریفی از زن کامل از دیدگاه مردان می‌رسد و این نظریات را در کتاب خود منتشر می‌کند. جالب است بدانید او دوباره توانسته که عشق را به زندگیش بازگرداند و یک رابطه شکست خورده را نه فقط ترمیم بلکه احیا کند. 

برچسب ها
کتاب هایی درباره ازدواج
3کتاب درمورد ازدواج
تو نیمه گمشده ام هستی؟
مردان مریخی و زنان ونوسی
زن کامل
کتاب ازدواج
نظرات کاربران
کد امنیتی
مرتضی تقی زاده
مرتضی تقی زاده
٩٦/٠٥/٣١
٠
٠
کتاب «مطلع عشق» رو جا گذاشتید
محدثه عارفی
محدثه عارفی
٩٦/٠٥/٣١
٠
٠
خب میتونین شما به عنوان اولین کامنت یه توضیح مختصر درباره ش بدین. خودش یه جور معرفی حساب میشه. :))
محمد یاسین حیدرزاده
محمد یاسین حیدرزاده
٩٦/٠٥/٣١
٠
٠
مردان مریخی، زنان ونوسی كتاب زيبايست
محدثه عارفی
محدثه عارفی
٩٦/٠٦/٠١
٠
٠
همینطوره. ^___^
mah
mah
٩٦/٠٥/٣١
٠
٠
سلام کتابای مفیدی ان و از هیچی بهترن ولی کتابای مفیدتر و علمی تری هم هست. مثل کتاب زندگی خود را دوباره بیافرینید که هم شناختی خوبی از خود فرد میده بهش و هم نوع روابطی که ممکنه مخصوصا تو ازدواج برقرار کنه
محدثه عارفی
محدثه عارفی
٩٦/٠٦/٠١
٠
٠
آره این کتابی که گفتین روی روابط درونی و طرح واره های خود فرد اثر می ذاره که مسلما مفیده هم تو زندگی شخصی و هم در ازدواج. ولی این کتابا فقط درباره مسائل بین فردی و ازدواجه. :) ممنون از نظرتون.
شهاب الدین تقوی
شهاب الدین تقوی
٩٦/٠٥/٣١
٠
٠
سلام کتاب مطلع مهر چی پس. مگه میشه ازدواج کنی و این کتاب که پر تیراژ ترین کتاب در مسئله ازدواج هست رو نخوند؟ البته کتاب نیمه دیگرم هم هست این دو کتاب واقعا خوبن. کاش از یک کارشناس دینی میپرسیدین و بعد می نوشتین
محدثه عارفی
محدثه عارفی
٩٦/٠٦/٠١
١
٠
این سه تا فقط نمونه ای از صدها سخنرانی و کتابی هستن که برای ازدواج مفیدن. مسلما کتاب های خیلی زیاد و خوب دیگه ای هم هستن. :) کتاب زن کامل رو هم یک کارشناس به من معرفی کرد و واقعا عالی بود. ولی در عالی بودن کتاب های معرفی شده توسط شما هم شکی نیست. خودم تصمیم گرفتم بخونمشون. ممنون از نظرتون:)
m.shiezadeh
m.shiezadeh
٩٦/٠٦/٠١
٠
٠
یکی از بهترین کتاب هایی که خوندم، چهل نامه کوتاه به همسرم بود. قشنگ راه و رسم زندگی رو نشون میده... / زن کامل رو هم در اولین فرصت می خونم :)
محدثه عارفی
محدثه عارفی
٩٦/٠٦/٠٥
٠
٠
آره عاشقانه های نادر ابراهیمی خیلی جذابن. ^___^
m.shiezadeh
m.shiezadeh
٩٦/٠٦/٠١
٠
٠
یکی از بهترین کتاب هایی که خوندم، چهل نامه کوتاه به همسرم بود. قشنگ راه و رسم زندگی رو نشون میده... / زن کامل رو هم در اولین فرصت می خونم :)
هادی نژاد
هادی نژاد
٩٦/٠٦/٠١
٠
٠
خیلی ممنون از معرفی خوبتون... من هم یک کتاب رو پیشنهاد میکنم: کتاب صمیمانه با عروس و داماد که در واقع وظایف زن و مرد رو به صورت جداگانه به اونا یادآوری میکنه و همین طور هم یه بخش هم به وظایف مشترکشون پرداخته شده. و مطالب مفیدی با استنادهای دینی در این کتاب جمع آوری شده که میتونه مفید باشه
محدثه عارفی
محدثه عارفی
٩٦/٠٦/٠٥
٠
٠
آره اتفاقا درباره این کتاب شنیده بودم و دوست داشتم معرفیش کنم منتها چون نخونده بودمش نشد. مرسی از معرفی تون. ^___^
k_koolak
k_koolak
٩٦/٠٦/٠٥
٠
٠
مطلع مهر رو دیدم خوبه ولی نخوندم مریخیو ونوسی هم خوبه یه کتاب دیگه هست مثل یک مرد فکر کن مثل یک زن رفتار کن خیلی خوبه
محدثه عارفی
محدثه عارفی
٩٦/٠٦/٠٧
٠
٠
چه اسم جالبی هم داره. احتمالا بخونمش. مرسی از پیشنهادتون. :)
k_koolak
k_koolak
٩٦/٠٦/٠٥
٠
٠
قبل از اینا بنظرم اول کتاب های خودشناسی رو باید مطالعه کنیم
محدثه عارفی
محدثه عارفی
٩٦/٠٦/٠٧
٠
٠
موافقم موافقم. خیلی زیاد.