خنداننده شو ؛ از ابتدا تا پایان
از افشاگری مجید افشاری تا شوخی های +18 در خنداننده شو

خنداننده شو ؛ از ابتدا تا پایان

نویسنده : الهام حبشی

خندوانه با برگزار کردن برنامه‌ی خنداننده‌شو نه تنها به بقای خود و حفظ مخاطبان کمک شایانی کرد، که باعث کشف افراد مستعد از بین  مردم عادی شد. آدم‌هایی که تا دیروز استعدادهایی کشف نشده بودند و حالا در کل کشور آن‌ها را به نام کوچک‌شان می‌شناسند. در دنیای واقعی و مجازی هزاران طرفدار پیدا کرده‌اند، وارد کار تبلیغات شده‌اند و به گفته‌ی رامبد جوان در آینده می‌توانند با خندوانه و احتمالا با مربی‌های خود وارد کاری مشترک شوند، یا از آن بهتر مورد توجه کارگردانان قرار بگیرند. در نهایت «میثم درویشیان» مورد پسند ایرانی‌ها قرار گرفت و مجید افشاری که درست مثل کمدین‌های مطرح استندآپ می‌کرد، در جایگاه دومی ایستاد. اما از تمام این موارد که بگذریم، خنداننده شو نکات مثبت و البته حواشی فراوانی به همراه داشت که باهم می‎خوانیم.

 

مجید افشاری بازنده‌ی‌ افشاگر

مجید افشاری کارکتر تنبل‌طوری بود با استندآپ‌های متفاوت، از پاره کردن مدرک دیپلم و فوق لیسانس بگیرید تا ماجرای خواستگاری‌های ناکام مانده و تکه پرانی به ریز و درشت اهل سیاست و سیما همه سوژه‌های ناب و مخاطب جذب کن گروه حسن معجونی بود. مجید افشاری که مدتی خبرنگار، سایت خبرنگاران جوان هم بوده است و بارها اعلام کرده بود که متن‌هایش را خودش می‌نویسد، در شبی که نتایج نهایی را اعلام کردند در یک استوری اینستاگرامی از بایکوت شدن توسط تیم نویسندگان خندوانه سخن به میان آورد. 

مجید افشاری

 ===

افشاری

 

میثم درویشیان پور قهرمان خنداننده شو

غیر از اجراهای بسیار خوبی که این مدت از میثم درویشیان دیده‌ایم، چیز دیگری که در این بین جذاب و متفاوت به نظر می‌آمد، مصاحبه‌ها و پست‌هایی بود که تقریبا دو چیز در تمام آن‌ها دیده می‌شد. میثم قدردانی از همسر و شکر خدا را جایگزین خواهش و تمنا برای کسب رای کرده بود. بزرگترین کار میثم در این مسابقات، حذف امپراطور کوزکو بود و ضایعترین حرکتش هم این بود که 30 ثانیه از استندآپ فینالش تقلیدی از یک کمدین ایرانی به نام ماز جبرانی بود و با انتقاد شدیدی رو به‌رو شد. میثم با باگذاشتن اسکرین‌شات پیام ماز جبرانی این‌طور توضیح داد، که جبرانی با این مسئله مشکلی ندارد. البته مشکل داشتن یا نداشتن جبرانی در اصل قضیه بی‌تاثیر است. میثم رابطه خوبی با همه شرکت‌کنندگان داشت و این را می‌توانید از کامنت‌های موج مثبتش زیر پست‌های رقبا فهمید. در تصاویر زیر هم شواهدی از شروع کار تبلیغاتی این استندآپر تازه‌کار و تبریک جالب مردم قزوین به او را می‌بینید. 

 

درویشان پور

 ===

میثم درویشان پور

 

(ویدیو کپی مثیم درویشیان از ماز جبرانی)

 

دوبله یا استندآپ کمدی

اگر استند آپ‌های معروف دنیا را دنبال می‌کنید حتما از خیلی قبل‌تر متوجه شده‌اید که بعضی از کارکترهایی که تحت عنوان استندآپ در خندوانه اجرا داشته‌اند صرفا خاطره تعریف کرده‌اند، نمایش اجرا کرده‌اند، یا به قول رامبد جوان ادا بازی درآورده‌اند نه استندآپ. اما در سری جدید خندوانه، محمد معتضدی بخش جدیدی به اسم دوبله را وارد مسابقه استندآپ کرد. اجراهای معتضدی تلفیقی از نمایش، استندآپ و دوبله‌هایی بسیار قابل قبول بودند و او را با رای بالا تا مرحله‌ی نیم نهایی بالا آوردند. اما سرانجام دوبله در مقابل استندآپ و خاطره‌گویی میثم درویشیان‌پور شکست خورد. او که حالا به شهرت رسیده، کار اجراهای عمومی‌اش را استارت زده و عکس زیر به یکی از آن‌ها اشاره دارد. 

محمد معتضدی

 

شیخ حسین ؛ شاخ اینستا

حسین شاهرخ‌نیا  با 300هزار فالور، شاخ‌ترین کمدین برنامه‌خنداننده شو بود. حسین شاهرخ‌نیا مثل خیلی از جوان‌های دیگر که از طریق اینستاگرام ویدیوهای ساخت خود را منتشر می‌کنند، کلیپ‌هایی کوتاه، بامزه و اغلب اعتراض‌آمیز نسبت به بعضی رفتارهای مردم جامعه می‌سازد. شیخ حسین با وجود فالورهای زیادی که داشت نتوانست به مرحله‌ی نیم نهایی راه پیدا کند و با یک اجرای ضعیف از دور مسابقات حذف شد. اما او هم مثل دیگر کمدین‌های خنداننده شو از طریق پیج اینستاگرامی که در اختیار دارد، قبول تبلیغات می‌کند.

پیج شیخ حسین هم که برای خودش ماجرایی دارد! داب‌اسمش‌ها و کلیپ‌های هنجارشکنانه اول این پیج، دلیل اصلی این جمله در بیو پیج است «تابع قوانین جمهوری اسلامی» که مبادا به او خرده‌ بگیرند! 

 

شیخ حسین در خندوانه

 

امپراطور بددهن در خندوانه 

سیده زینب موسوی هم قبل از شرکت در خنداننده شو طرفداران زیادی داشت و در طی یک سال فعالیتش در اینستاگرام با لقب امپراطور کوزکو سعی کرده بود ناشناخته باقی بماند. خندوانه اتفاقی بود که باعث شد کوزکو از زیر چادر گل گلی سفید سیاهش بیرون بیاید و با خشونتی کمتر روی آنتن تلویزیون قرار بگیرد. زینب موسوی که محراب قاسم خانی با انتشار ویدیویی او را «پررو خانوم» خطاب کرده بود، بارها بعد از شنیدن نظرات داوری برخوردهای تندی با اشکان خطیبی داشت و پس از حذف شدن زود هنگامی که داشت، با بی‌توقعی شدیدی مصاحبه‌ای انجام داد و مردم ایران و کسانی که به او رای نداده بودند را بی‌فرهنگ و بی‌سواد خواند، چرا که به او رای نداده بودند. زینب موسوی پس از باخت و آن مصاحبه‌ی جنجالی در اینستاگرام کارش را از سر گرفت و در پستی این‌طور نوشت که به خانواده و دوستان او توهین می‌کنند و همچنین مورد تهدید اسیدپاشی قرار گرفته است. سیده زینب موسوی تنها کمدین خندوانه بود که بیش از تمام کمدین‌ها در نشریات مورد انتقاد قرار گرفت. روزنامه‌ی کیهان او را امپراطور فحاش اینستاگرام خطاب کرد و کیهان از بی‌حیایی او از عنوان کردن برخی مسائل و مورد تشویق قرار گرفتنش سخن به میان آورد. همچنین نشریه آفتاب یزد از امپراطور کوزکو به عنوان فردی که مرزهای صدا و سیما را جابه جا کرده و قبح مسائل را ریخته یاد کرد. حتی شایعه شد که مسئولان سیما اجازه صعود او به مراحل بالاتر را نمی‌دهند که خب این اتفاق رخ نداد و در مسابقه بعد امپراطور پیروز میدان بود. با تمام این وجود شقایق دهقان، سرگروه امپراطور کوزکو عنوان کرد که مطالب زیادی به دلیل توهین آمیز بودن از دیالوگ‌های موسوی را حذف کرده است. 

 

از خشک تا خوش خنده

حسن معجونی را اولین بار در سریال مسافران دیدم. شخصیتی که با بی‌احساسی و یخ‌گونگی خود موقعیتی کمدی را خلق کرده بود. حالا حسن معجونی با همان کارکتر خشک و سرد به عنوان مربی به خندوانه آمد. حسن معجونی باسواد است و دوست دارد یک طنزپرداز جدی باشد و هویت خودش را همانطور که هست حفظ کند. حسن معجونی که این اواخر چندباری از افراد توهین کننده در دنیای مجزای شکایت کرده بود همیشه از هم گروهی‌هایش می‌خواست برای رای آوردن سعی کنند که کار خوبی ارائه دهند و به مردم التماس نکنند. شقایق دهقان که تنها بانوی داور مسابقه‌ی خنداننده شو بود و مربی‌گری خانم‌ها را به عهده داشت، معمولا دست و دلبازی به خرج می‌داد و برای روحیه دادن به کمدین‌ها از خنده‌هایش دریغ نمی‌کرد. شقایق دهقان که خود در دنیای مجازی فعالیت چندانی ندارد، همسرش محراب قاسم خانی برای رای آوردن هم گروهی‌های دهقان تبلیغات می‌کرد.

 

از بی عدالتی تا نگاه مثبت

قصدم از واژه‌ی بی‌عدالتی متشنج کردن افکار و اعتراض به کل یک شخصیت نیست اما به هر حال بی‌عدالتی کوچکش هم بی‌عدالتی محسوب می‌شود. پس با این اوصاف حذف شدن ناعادلانه‌ی بابک رفاهی آن هم به این علت که از هر گروه یک نفر حذف شود، بی‌عدالتی محض بود. برخورد مردم با این حرکت رامبد جوان تا اندازه‌ای تند بود که رامبد را به عقب نشینی و بستن کامنت‌های اینستاگرامش وادار کرد. اشکان خطیبی، جوان‌ترین مربی خنداننده‌شو برخلاف باور مردم که او را در کار طنز انتخاب اشتباهی پنداشته بودند، سرانجام توانست هم‌گروهی خودش را تا مدال طلای خنداننده شو جلو ببرد. اشکان خطیبی همیشه از این فرصت ایجاد شده برای افراد عادی جامعه به عنوان موقعیتی خاص یاد کرده و از مردم می‌خواست عادلانه‌تر و با این دید که کمدین‌ها تازه کار هستند، آن‌ها را ببیند و توقع دیدن یک استندآپ درجه یک و حرفه‌ای را نداشته باشند. وقتی نام او به عنوان یکی از سرگروه‌ها اعلام شد، برخی گفتند اشکان خطیبی را چه به طنز و کمدی اما نتیجه مسابقه، خیلی واضح پاسخ این سوال را داد.

خنداننده شو

 

سوژه‌های حال به هم زن و +18 در خندوانه

6 تیر اولین جرقه‌ی شروع حواشی برای برنامه خنداننده شو بود. مرحله‌ی دوم مسابقه با اجرای سیده زینب موسوی، بهزاد قدیانلو وحسین شاهرخ نیا، همراه الفاظ نامناسب، توهین آمیز و دستاویز قرار دادن موارد چندش آور و البته خصوصی، روی آنتن رفت و  واکنش شدید مردم و نشریات را برانگیخت. روزنامه‌ی کیهان، جوان، آفتاب یزد و خراسان تعدادی از این شمار بودند که با مطالبی انتقادی واکنش خود را نسبت به پخش و بازگو کردن برخی مسائل در برنامه‌ای که هم نوع مخاطبی دارد، نشان دادند. 

 

(سوژه‌های حال بهم زن در خندوانه)

برچسب ها
پشت پرده خنداننده شو
افشاگری مجید افشاری
حواشی خنداننده شو
تبلیغات میثم درویشان پور
امپراطور کوزکو
سیر تا پیاز خنداننده شو
نظرات کاربران
کد امنیتی
NA30M_PAHLAVAN
NA30M_PAHLAVAN
٩٦/٠٥/٢٦
٢
٨
خداروشکر وقتمو برا دیدنشون هدر ندادم :) چن باری ک دیدم چنگی ب دلم نزد :) ممنون الهام جان.
سادات
سادات
٩٦/٠٥/٢٦
٢
٠
نمی دونم میدونید یا نه ولی اون چیزی که به احتمال زیاددلیلی که چنگی به دلتون نزده تیکه پاره شدن استنداپ بیشتر شرکت کننده ها البته به جز میثم درویشان پور بوده
الهام حبشی
الهام حبشی
٩٦/٠٥/٢٧
٤
٠
احتمالا زمانی دیدی که بی مزه بوده اجراها. قسمت های بامزه زیاد داشت نسیم جون 😊🌹
امینه سادات
امینه سادات
٩٦/٠٥/٢٦
١
٠
ذات کمدی رک است دوستان مطالعه کنید، بپرسید ولی تهمت نزنید.
الهام حبشی
الهام حبشی
٩٦/٠٥/٢٧
٠
٠
ما از خودمون تصمیم گیری نکردیم، نقل قولی داشتیم از رسانه ها و واکنش هایی که این مدت پیش اومد. 🌹