وقتی مرز بین شوخی و تحقیر را نمی دانیم
به بهانه سوالات عجیب مهران مدیری از حضار و واکنش عجیب تر آن ها

وقتی مرز بین شوخی و تحقیر را نمی دانیم

نویسنده : عطیه میرزاامیری

در طول مدتی که برای بچه‌های کنکوری مشاوره گذاشته بودم، پدر مادرهایی را می‌دیدم که در حین مشاوره، در حضور فرزندشان دائم آن‎‌ها را بابت معدل و رتبه‌ی کنکورشان تحقیر می‌کردند. «این بچه‌ی من از اولش هم درس‌خون نبود.»؛ «من واقعا گاهی شک می‌کنم این بچه خنگ باشه. با این همه امکاناتی که براش مهیا کرده بودیم ببینید چه گندی زده!»؛ «من نمی‌دونم چرا این پسر این‌قدر گیج بازی درمیاره! یکم حواس داشت می‌تونست یه رتبه‌ی خوب بگیره!" و از این دست حرف‌هایی که باعث می‌شد فرزندشان آرام آرام درخود فرو برود و حتی گاهی نتواند سرش را بالا بگیرد. این اتفاق را کم در اطراف‌مان ندیده‌ایم. این‌که کسی توسط بهترین و نزدیک‌ترین فرد زندگی‌اش آگاهانه، جلوی جمعی تحقیر شود. اگر تخریب و تحقیر کردن بابت دلخوری یا عصبانیت اطرافیان از فرد باشد، می‌توانیم خود را قانع کنیم که رفتارشان نوعی واکنش و بروز خشم است. اما چند روز است که تخریب و تحقیر را در حالی می‌بینیم که موضوع شادی و خنده‌ی ملت شده است. کجا؟ کافی‌ست چند بار برنامه‌ی دورهمی را دیده باشید و ببنید در جواب سوال‌هایی که مجری می‌پرسد چگونه تماشاچیان برای پاسخ به آن دست و پا می‌شکنند تا روی صحنه روند و جواب را با شادی و خنده به گوش بقیه برسانند. 

سوال این بود که چه کسی فکر می‌کند همسرش بد پول خرج می‌کند؟

زوج‌هایی با لبخندهایی بر لب دست‌شان را بالا بردند و با افتخار پا بر صحنه گذاشتند و شروع کردند با همان لبخند کش‌دار و برقی که در چشمان‌شان می‌زد از اخلاق بد همسرشان می‌گفتند. خانمی با افتخار، مثل این‌که از قهرمانی‌های همسرش بگوید، شروع کرد به گفتن این‌که شوهرش همیشه بدترین‌های بازار را می‌خرد و به خانه می‌برد. دیگری هم از ولخرجی‌های همسرش می‌گفت. طوری با شادمانی در وصف بدخرجی‌ و ولخرجی‌های همسرشان می‌گفتند که گویی هنرمندی از خلق آخرین هنرش، حرف می‌زد. 

دورهمی

 

یا در یک شب دیگر سوال مدیری از مهمانان‌ش این بود کی فکر می‌کند از همسرش سرتر است. 

من از بی‌نمکی و کودکانه بودن سوال آنقدر تعجب نکردم که از دست‌های با شوق بالا آمده‌ی حضار تعجب کردم. گیریم که تا آن روز ملاک خوشبختی، برتری نبود، اما پرسیدن آن سوال باعث شد ذهن‌هایی سمت این رود که، خودشان زیباترند یا همسر‌شان؟! خودشان خوش فکر ترند یا همسرشان؟! خودشان در کار موفق‌ترند یا همسرشان؟! و... اگر از این جنبه هم فاکتور بگیریم به این فکر می‌کنم آدم‌هایی که آن شب بالای صحنه رفتند و ادعا کردند که بهتر از همسرشان هستند، متوجه وقاحت عمل‌شان شدند؟ فهمیدند که چقدر این حرکت به ظاهر بامزه و در باطن مسخره‌شان، دل همسرشان را شکسته است؟ چند نفرشان همان شب باهم دعوا کرده‌اند و زیبایی و زشتی همدیگر را به رخ کشیده‌اند؟

و فاجعه زمانی رخ داد که بعد از این‌که افراد کاملا همدیگر را جلوی چشم هزاران نفر تخریب می‌کردند با خوشحالی تشویق می‌شدند و حتی هدیه هم دریافت می‌کردند!

ما از رسانه‌ی ملی نمی‌خواهیم که برای‌مان برنامه‌هایی بگذارد که همه‌ی آدم‌ها را با هر نوع سلیقه‎‌ای، راضی کند که این کار غیرممکن است، اما لااقل برنامه‌هایی که تدارک می‌بیند جوری نباشد که در قالب خنده و شوخی مخاطب را تشویق به تخریب کند. ما خیلی اوقات اعتراض‌مان را با لحنی گفته‌ایم که مخاطب خود را به پایین‌ترین سطح کشانده‌ایم، اما من از موقعی حرف می‌زنم که در قالب شوخی و بدون هیچ دلیلی فردی را مسخره می‌کنیم. دوستی دارم که همیشه با کلی خنده و شوخی و حتی رویی گشاده آن‌چنان مسخره‌ات می‌کند گاهی حس می‌کنی از شدت تحقیر و ضایع شدن تمام دنده‌هایت خرد شده‌است و بعد اگر هم اعتراض کنی با جواب «وا چقدر بی‌جنبه‌ای. شوخی کردم باهات.» مواجه می‌شوی. همه‌ی ما در تمام رابطه‌های‌مان حداقل یک نفر را داریم که این مدل رفتار را داشته باشد. کاش در همان کودکی، بعد از این‌که حرف زدن را یاد می‌گرفتیم در خانه و مدرسه به ما یاد می‌دادند که هزل‌گویی با شوخی کردن فرق دارد. شوخی و تحقیر کردن دو مقوله‌ی جدا از هم هستند. اگر نگاهی به زندگی حضرت علی (علیه السلام) بیندازیم، متوجه خواهیم شد که ایشان اخلاق شوخ‌طبعی داشته‌اند اما در احادیثی برای‌مان از حد و اندازه‌ی شوخی هم می‌گویند:

.«شوخی زیاد، ارج و احترام را می‌برد و موجب دشمنی می‌شود.» یا «هرکس زیاد شوخی کند، نادان شمرده می‌شود.»

حالا به این فکر کنید که چندبار تا به‌حال با یک شوخی خیال کرده‌ایم گل کاشته‌ایم و نمک ریخته‌ایم اما در واقع دلی را شکانده‌ایم؟

برچسب ها
سوالات عجیب مدیری
تحقیر یا شوخی
تخریب اعضای خانواده
سرکوفت زدن در جمع
گفتن ویژگی های بد همسر
مرز بین شوخی و تحقیر
نظرات کاربران
کد امنیتی
m_fanaei
m_fanaei
٩٦/٠٥/٢٥
٠
٠
منکه یه وقتایی فکر میکنم اصلا مگه میشه کسی بیاد و این حرفارو بزنه!!! بعد به این نتیجه میرسه فقط بخاطر یه تبلت میان هرچی بلدن سرهم بندی میکنن و از قبل با هم هماهنگ میکنن، نمی دونم واقعا مردم عقلشونو از دست دادن شاید! :/
عطیه_میرزاامیری
عطیه_میرزاامیری
٩٦/٠٥/٢٦
٠
٠
یه بار یه آقاهه اینقدر پررو بود که گفت برای بچه برادرمم یه تبلت بدید!
الهام حبشی
الهام حبشی
٩٦/٠٥/٢٥
٠
٠
اون برنامه ولخرجیه رو دیدم :)) یک بار برداشت پرسید کیا اینجا خسیسن :)) یک عده دست بلند کردن :)) با تبلت حاضرن هر کاری بکنن :ی مشکلات اقتصادیه :ی
عطیه_میرزاامیری
عطیه_میرزاامیری
٩٦/٠٥/٢٦
٠
٠
آقا من میترسم کم کم کارای احمقانه تری هم بابت تبلت بکنند!
هستی
هستی
٩٦/٠٥/٢٥
٠
٢
کاملا موافقم...هروقت برنامه به این قسمت یا بخش نمایش میرسه کانالو عوض میکنم...عجیب تر از همه اینکه نمیدونم مردم دقیقا از کدوم شوخی انقدر بوجد میان و هر دو ثانیه ی بار دست میزنن😐
عطیه_میرزاامیری
عطیه_میرزاامیری
٩٦/٠٥/٢٦
١
٣
کلا وقتی ببینند یکی میخنده بقیه هم میخندند! ولو به جرز دیوار:))
سادات
سادات
٩٦/٠٥/٢٦
٠
١
چی شد که سطح جنبه ما همه با هم اینقدر اومد پایین؟؟
عطیه_میرزاامیری
عطیه_میرزاامیری
٩٦/٠٥/٢٦
١
٠
چی شد که سعی کردیم از هرچیزی یه جوک بسازیم؟!
مهرو
مهرو
٩٦/٠٥/٢٨
٠
٠
هممم چقد این چند خط پایین آشنا بود و چند خط اولیه....در رابط با خطوط اول باید بگم توی چیزای کوچیک وقتی حس میکنی خانوادت باورندارن ک بتونی درست کنی بد ضربه ایه درصورتی ک میدونی ته دلشون چیز بدی نیست اما حرفاشون امان امان ((((:.....و اره من تجربشو داشتم همیشه هم ناراحت میشدم همه رو دور میچرخوند وقتی میگفتم میگفتن بابا شوخیه دیگ اونوقت با خودشون این رفتار نمیشد همیشه سوال بود برام چرااا من و دو س نفر دیگ شدیم داستان ایشون واقعا ناراحت میشدم اما تهش این بود وا شم برم از اونجا ک بعدا ناراحت هم میشدن ک چرا نموندی :////....افتضاحه یعنی گاهی اوقات حس میکنم همه افراد باید رشته روانشناسیو بخونن تا بدونن چی باید بکنن چون هیج جا به ما یاد ندادن ...
عطیه_میرزاامیری
عطیه_میرزاامیری
٩٦/٠٦/٠١
١
٠
عزیزم خیلیا هم روانشناسی خوندند ولی بهش عمل نمیکنند. رعایت یه سری اصول ربطی به دانش روانشناسی نداره. باید آدم اخلاق و بصیرت داشته باشه توی رعایت اخلاقیات.
فاطمه
فاطمه
٩٦/٠٥/٢٨
٣
١
اونقدر زيااد موافقم كه فك نكنم كسى تا حالا انقدر واضح حرف دلمو نزده بود! ازين برنامه حالم به هم ميخوره به خاطر اينكه هيچ وقت حس خوب نمیده! ازین رفتارها دیدم و دل شکسته شدم ولی دوری گزیده ام!!!
عطیه_میرزاامیری
عطیه_میرزاامیری
٩٦/٠٦/٠١
١
٠
خوشحالم که دوست داشتی متن رو:)
m.shiezadeh
m.shiezadeh
٩٦/٠٥/٣٠
١
٠
چن روز پیش یه توئیت خوندم خیلییی خوب بود. نوشته بود اگه مدیری بپرسه مصداق این فحش کیه...!؟ بازم 6 نفر دستشونو می برن بالا! :دی
عطیه_میرزاامیری
عطیه_میرزاامیری
٩٦/٠٦/٠١
١
٠
آره خب بلاخره تبلت نیاز دارند!