روایتی تکان دهنده از ازدواج کودکان در ایران
وجود دو هزار کودک مطلقه در ایران ؛ آماری که همه را شوکه کرد

روایتی تکان دهنده از ازدواج کودکان در ایران

نویسنده : الهام حبشی

«دو هزار کودک مطلقه در کشور وجود دارد» تیتر خبری بود که از چند روز پیش دست به دست می‌چرخید و حیرت و نگرانی عمومی را برمی‌انگیخت. دو هزار کودک 13 تا 14 سال در کشور ما هستند که یا مطلقه شده‌اند یا بیوه! حتما شما هم مثل من بعد از خواندن این خبر از خودتان پرسیده‌اید: «مگر این کودکان چند سالگی ازدواج کرده‌اند که در 13 سالگی طلاق گرفته‌اند؟» یا «شوهر این دختربچه‌ها چند ساله بوده‌اند که حالا فوت کرده‌اند، در حالی که همسران‌شان 13 سال دارند؟». اما داستان وقتی ترسناک می‌شود که بدانید این دو هزار نفر تنها کسانی هستند که ازدواج‌شان به ثبت رسیده و تعداد زیادی از این ازدواج‌ها، علی‌الخصوص در نیمه جنوبی کشور؛ غیرقانونی صورت می‌گیرد. برخی از این کودکان خود مادر کودکان دیگری هستند که حالا بعد از طلاق یا فوت همسر علاوه بر معیشت خود، بار مسئولیت یک نفر دیگر هم بر روی دوش‌شان افتاده است.

 

آمار بالای ازدواج کودکان، آمار طلاق بالاتر

ایران با اینکه کنوانسیون حمایت از حقوق کودکان که می‌گوید «ازدواج زیر 18 سال ممنوع» را امضا کرده است، در عمل این‌طور آن را نادیده می‌گیرد. در سال 92، 5درصد زنان ازدواج کرده، دختران زیر 15 سال بودند. در وهله اول شاید درصد کمی به نظر بیاید، اما همین 5درصد مساوی 31هزار دختر بچه است. از سوی دیگر در هر سال حدود 800 دختر 10 تا 14 ساله و 15 هزار دختر 15 تا 19 ساله طلاق گرفته‌اند، یک آمار تکان دهنده. فقر، اعتیاد، باورهای سنتی غلط از سوی خانواده‌ی ضعیف مهم‌ترین عامل به وجود آمدن این مسئله است.

ازدواج کودکان در ایران

 

به ازدواج کودکان پایان دهید

بر اساس قانون مدنی ایران، حداقل سن برای ازدواج دختران و پسران به ترتیب، 13 و 15 سال است و اگر قرار باشد کسی با کمتر از سن تایین شده ازدواج کند به اجازه‌ی ولی و تشخیص دادگاه صالح نیاز دارد، که متاسفانه این نوع ازدواج‌ها اغلب در مناطقی صورت می‌گیرد که افکار و عقاید خانواده در سطح همان جامعه است. البته امروز مصلحت‌اندیشی طفل هم به این شرایط اضافه شده است که به نظر نمی‌رسد مصلحت اندیشی یک کودک زیر 13 سال منطقی به نظر بیاید! به این ترتیب نتیجه چیزی نخواهد شد به غیر از هزاران کودکی که در کودکی بیوه شده‌اند، طلاق گرفته‌اند و درحالی که خود هنوز نیازمند محبت و حمایت مادر هستند، مادر شده‌اند. کمیته‌ی حقوق کودکان سازمان ملل، در اسفند سال 94 از جمهوری اسلامی ایران خواست تا این قانون را اصلاح کند اما همچنان این قانون نه تصویب شده، نه منتفی. برخی از مراجع تقلید همچنان مخالف بالا بردن سن ازدواج هستند. بعضی مثل مینو اصلانی که سمت ریاست بسیج جامعه زنان را برعهده دارد، بالا بردن سن ازدواج و حتی اذن پدر در ازدواج دختران را «جنگ با خدا» نامیده است. اما از سویی دیگر آیت الله مکارم شیرازی با افزایش حداقلی سن ازدواج موافقت خود را اعلام کرده‌اند. طیبه سیاوشی، فاطمه ذوالقدر، فاطمه حسینی و ریحانه قاسمی که از اعضای فراکسیون زنان مجلس شورای اسلامی هستند، چند روز اخیر با مطرح کردن موضوع و عواقب آن طرح «اصلاح سن ازدواج» را به مجلس ارائه کرده‌اند.

 

آسیب‌های ازدواج زودهنگام

فاصله‌ی رویایی کودکانه که با لباس عروس درآمیخته است با حقیقتی که پشت یک ازدواج قرار دارد، زمین تا آسمان است. دختران زیادی با همین لباس رویایی از پشت نیمکت‌های مدرسه برداشته می‌شوند و سر سفره‌ی عقدی قرار می‌گیرند که هنوز برای آن آمادگی ندارند. گرایلی ازجمله فعالان حوزه زنان اینگونه می‌گوید که عموم این ازدواج‌ها در خانواده‌هایی با مشکلات اقتصادی صورت می‌گیرد و به میل خود دختران نیست، همین امر باعث می‌شود که فرد از تحصیل باز بماند و بعد از رسیدن به بلوغ فکری به طلاق فکر کند. ازدواج زود هنگام به علت عدم توان جسمی و بچه دار شدن ضررهای بسیاری مثل مرگ در هنگام زایمان، افسردگی، نبود توان تربیتی و به طور کل آسیب‌های بسیار فرزندآوری برای دختران کمتر از 18 سال در پی خواهد داشت. در شرع سن تکلیف دختران 9 سال است اما بین سن تکلیف و بلوغ تفاوت بسیاری است که متاسفانه هنوز افراد زیادی به آن بی‌اعتقادند.

ازدواج کودکان 

 

گزارش «روزنامه خراسان» از ازدواج کودکان در سیستان و بلوچستان

نازخاتون؛ مادر 12 ساله! 

«نازخاتون» یکی از صدها دختری است که در سن کم به عقد مردی درآمده که از او 25 سال بزرگ تر است.در خانه باز است، وارد می شوم. بوی عجیب و تندی به مشام می رسد بویی که نه شبیه بوی نان است و نه شبیه بوی غذا. حیاط خانه اتاق های زیادی دارد و در هر اتاق یک خانواده زندگی می کنند.پرده را کنار می زنم و وارد اتاق می شوم. دو کودکی که روی زمین نشسته اند از جایشان بلند می شوند و به من تعارف می کنند.«نازخاتون» یکی از صدهادختری است که در سن نامناسب ازدواج کرده است. ازدواج با مردی که نه او را می شناخته و نه علاقه ای به او داشته است. او اکنون با 12 سال سن صاحب فرزندی یک ماهه است.

نازخاتون یک سال پیش برای کم شدن یک نان خور از سفره پدر در 11 سالگی ازدواج کرد.او می گوید: در کوچه مشغول بازی با خواهرهایم بودم که مادرم من را صدا کرد و گفت تو باید ازدواج کنی. من که حق حرف زدن روی حرف پدر و مادرم را نداشتم، به اجبار سرسفره عقد نشستم.نازخاتون غذا درست کردن و شوهرداری را در 11 سالگی و در حالی که مجبور بود از عروسک هایش جدا شود از مادرشوهرش آموخته بود.او می گوید: پس از این که پسرم به دنیا آمد جای عروسک هایم پر شد. از او مانند عروسک هایم نگهداری کردم او را می شستم، لباس هایش را عوض می کردم، شیرش می‌دادم و ... کنارش دختر کوچکی نشسته است. «حکیمه» هم 9 ساله است و برای بازی با نازخاتون به خانه اش آمده. او دخترعموی نازخاتون است. حکیمه هم چندماهی است که مانند نازخاتون از روی ترس و اجبار با پسرعمویش ازدواج کرده است.رفتارش هیچ شباهتی به زنان ازدواج کرده ندارد، او همچنان غرق در دنیای کودکانه اش است.نازخاتون می گوید:پدر حکیمه 5سال پیش فوت کرد و پدرم سرپرستی آن ها را برعهده گرفت. صدایش می کند: «حکیمه سرت را نشان بده»، حکیمه چادرش را کنار می زند. جای بخیه های روی سرش به راحتی قابل دیدن است.دوباره چادرش را جلو می کشد و بدو بدو می رود سمت خانه اش. نازخاتون درباره حکیمه توضیح می دهد: 5 ماه است که ازدواج کرده. پدرم به دلیل آن که حاضر به ازدواج با برادرم نمی شد سرش را به دیوار کوبیده است.شوهر حکیمه 23 سال از او بزرگ تر است و او اکنون زن سوم پسرعمویش است. او اکنون با سایر زن های شوهرش در یک خانه زندگی می کند.نازخاتون، دخترکی است با بچه ای یک ماهه. طبقه بالا، همسایه بغلی اش، کوچه روبه رویی اش، پر است از دختران و زنانی که وقتی کودک بودند، وقتی هنوز باید بازی های کودکانه می کردند، وارد بازی جدی زندگی شدند. 

ازدواج کودکان در سیستان و بلوچستان 

 

چرا و چگونه باید ازدواج کودکان را متوقف کرد؟

در حال حاضر ازدواج دختران زیر 13 سال با اذن پدر جایز است؛ که می‌بایست قیدی در قانون در نظر گرفته شود تا پدرانی که واجد شرایط و صلاحیت نیستند نتوانند از این بند قانونی استفاده کنند. چرا که طبق شواهد پدرانی که دچار اعتیادند و یا مشکلات اقتصادی دارند، صلاحیت ندارند و چنانچه علما و فقها با اصلاح سن ازدواج موافقت کنند؛ می‌توان قانون را برای حل معضلات جامعه اصلاح کرد. تحقیقات جامعه‌شناسان نشان می‌دهد ازدواج زیر سن قانونی ناهنجاری طلاق را در پی دارد و به همین علت اصلاح قوانون ازدواج در دستور کار قرار گرفته است.

ازدواج کودکان

برچسب ها
ازدواج کودکان
ازدواج در سنین پایین
ازدواج کودکان در سیستان و بلوچستان
ازدواج غیرقانونی کودکان
عوامل ازدواج کودکان
آمار بالای ازدواج کودکان در ایران
ازدواج کودکان در ایران
نظرات کاربران
کد امنیتی
m_fanaei
m_fanaei
٩٦/٠٥/٢٥
٣
٠
خیلی وحشتناکه :((((( کودک آزاری همینه دیگه
الهام حبشی
الهام حبشی
٩٦/٠٥/٢٥
١
٠
بله غیر از کودک آزاری و پایمال کردن حق کودکان من نمی تونم اسم دیگه ای روش بزارم... امیدوارم این قانون تصویب بشه.
غزاله بانو
غزاله بانو
٩٦/٠٥/٢٥
٢
٠
وای چه ترسی تو دلم افتاد یهو😢😢
الهام حبشی
الهام حبشی
٩٦/٠٥/٢٥
١
٠
چند تا ویدیو صحبت یا این بچه ها رو دیدم اصلا نابود میکنه اعصاب آدمو... زندگی این بچه ها رو با خاک یکی کردن این والدین و این قانون و این فقر و مشکلات فرهنگی...
نیلوفر عیدی
نیلوفر عیدی
٩٦/٠٥/٢٥
٢
٠
برای اولین بار توی زندگیم لال‌مونی گرفتم😐👊
الهام حبشی
الهام حبشی
٩٦/٠٥/٢٥
١
٠
واقعا هم نمیشه هیچی گفت به غیر از امید برای اصلاح قانون و حذف این سنت جاهلانه...
parsa
parsa
٩٦/٠٥/٢٥
٢
٠
از این نوع ازدواج در سن کم توی جنوب بیشتر از بقیه جاها هست امیدوارم قوانین تغییر کنن و حداقل سن ازدواج 18 سال بشه
الهام حبشی
الهام حبشی
٩٦/٠٥/٢٥
٢
٠
آره. منم شنیدم سیستان بیشترین آمار رو داره متاسفانه... انشالله جمع آگاه و دلسوز پیروز بشن و این قانون رو تصویب کنن. اگر من بودم که میکردمش 22 سال 😃
فاطمه شیشه گر
فاطمه شیشه گر
٩٦/٠٥/٢٥
٣
٠
واقعا جای تاسفه! این مملکت ب کجا داره میره؟! اینم یکی از نشونه های جهان سومه دیگه!
الهام حبشی
الهام حبشی
٩٦/٠٥/٢٥
٠
٠
ینی با این جهان سومی که گفتی شدیدا موافقم 😧 جایی که آدمای عاقلش یک قانون درست رو تصویب نمی کنن چه توقعی میشه از مردم عادی داشت... انشالله قانون تصویب بشه..
b_noori
b_noori
٩٦/٠٥/٢٦
١
٠
واقعا وحشتناکه، وقتی مجسم میکنم دختر بچه های این سنی که دور و برم هستن با یه بچه!! واای اصلا نمیشه بهش فکر کرد، جاهلیت تا کجا؟
الهام حبشی
الهام حبشی
٩٦/٠٥/٢٧
٠
٠
دقیقا همین حس رو تداعی میکنه... جنایت میکنن در حق این بچه های معصوم...
k_koolak
k_koolak
٩٦/٠٥/٢٧
١
٠
غیر از همه این ها من معتقدم حداقل باید دوران دبیرستان تموم شه که با توجه به سیاست های جدید و ازدواج اسان و فوری دارند در دبیرستان ها تبلیغ ازدواج میکنند در مدرسه یکی از اقوام که مدرسه نمونه هم هست در کلاس دوم دبیرستان خیلی ها ازدواج کردند و هیچ منعی برای اومدن به دوره روزانه ندارند و .... نمیدونم والا غیر از بحث بچه ها خانواده های ضعیف در خانواده های متوسط و دیگر جاها چی میگذره که حس میکنند امادگی ازدواج دارند دخترها.حتی اگه خود دختر هم این حس رو داشته باشه باز هم نامردیه
الهام حبشی
الهام حبشی
٩٦/٠٥/٢٧
٠
١
اگر به من باشه که نمیزاشتم هیچ دختر و پسری کمتر از 22 سال ازدواج کنن😐صحبت های یک متخصص رو گوش می دادم میگفت افکار و عقاید آدم ها توی این سن دچار چرخش و تغییر زیادی میشه که در خیلی موارد باعث میشه حس کنن انتخاب نادرستی داشتن!!
asal_sadeghi
asal_sadeghi
٩٦/٠٥/٣٠
١
٠
چه زندگیه نا امیدوار کننده ای....طفلیا هنوز نیازمند بچگیشونن.گاهی از شکایتایی که بخدا میکنم شرمم میگیره:(
الهام حبشی
الهام حبشی
٩٦/٠٥/٣١
٠
٠
دقیقا همینطوره ... متاسفانه خیلی ها هستن که مشکلاتی دارن که تصورشم وحشتناکه... باید خدا رو شکر کنیم و دعا کنیم این وضعیت سریع تر سرو سامون بگیره.
a_a
a_a
٩٦/٠٦/٢٥
٠
٠
نه T_T