هر فسادی که اختلاس نمی‌شه!
فرق اختلاس با معوقه بانکی چیست؟ و بزرگترین اختلاس های ایران کدام اند

هر فسادی که اختلاس نمی‌شه!

نویسنده : نجمه عرفانیان

مادرم داشت توی گروه همکارانش در تلگرام گل می‌گفت و گل می‌شنفت که دیدم چهره‌اش درهم کشیده شد. گفت: «مثل این‌که حق فرهنگیا رو خوردن. اینا... معلمای مدرسه دارن می‌گن.»

قضیه ازاین قرار بود که توی صندوقی که معلم‌های کشور هر ماه مبلغی را واریز می‌کنند که دوران بازنشستگی یا مریضی بتوانند از آن استفاده کنند، 8 هزار میلیارد تومان پول نیست شده بود! تا چند وقت بعد، خبرهای زیادی با رقم‌های مختلف منتشر می‌شد اما چیزی بین 3500 تا 8000 میلیارد تومان در این صندوق که برای خودش بنگاه اقتصادی بزرگی است، فساد مالی اتفاق افتاده بود. در ماه مهر امسال مجلس کمیته‌ای برای تحقیق راجع به این مساله تشکیل داد تا بالاخره خبر فساد تایید شد. رییس این صندوق را از کار برکنار کردند و حتی این اتفاق نامبارک به یکی از دلایل استیضاح وزیرآموزش پرورش قبلی، آقای فانی، که خودش رییس هیئت امنای صندوق بوده تبدیل شد. مقداری از این 8 هزار میلیارد وام‌های پس نداده‌ای است که مسئولان این صندوق از بانک سرمایه گرفته‌اند -بیشترین سهام بانک سرمایه از آن صندوق فرهنگیان است- این وام‌های کلان چون ضمانت محکمی پای‌شان نیست، عامدانه یا سهوا به بانک برگردانده نمی‌شوند.

می‌دانید نکته جالب این ماجرای تاسف بار کجاست؟ این‌که هرکسی اسمی روی این پول‌های بالاکشیده شده می‌گذارد. مثلا دکتر روحانی می‌گوید بعضی‌جاها بانک به افراد یا سازمان‌ها وامی می‌دهد و چون پرداخت نمی‌شود اسمش را می‌گذارند فساد و اختلاس درحالی‌که این معوقه بانکی است.

حتی بیایید فرض کنیم این پول‌ها نام‌شان «معوقه بانکی» است. یعنی دیر به بانک برگشت داده می‌شود (یا حتی کلا پرداخت نمی‌شود!) اما فساد، فساد است. چه فرقی می‌کند اسمش چه باشد؟ شاید حقوق دانان یا زبان‌شناسان روی این واژه‌ها حساس باشند اما مردم همه این‌ها را به یک چشم نگاه می‌کنند؛ از بین رفتن بیت المال!

 

اختلاس و معوقه بانکی چه فرقی با هم دارند؟

اگر کارمند دولتی یا وابسته به دولت برداشت غیرقانونی از اموال دولتی یا غیردولتی داشته باشد می‌گوییم اختلاس شده. اختلاس بیشتر برنامه‌ریزی‌شده، منظم، پنهان و بدون رضایت و آگاهی بقیه اتفاق می‌افتد. طبق صحبت‌های اخیر آقای جهانگیری که معاون اول رییس جمهور است آن‌هایی که معوقه بانکی دارند دو دسته می‌شوند؛ یکی آن‌هایی که فعال اقتصادی‌اند. وامی برای کسب وکار یا تجارت‌شان گرفته‌اند و از بخت بد کار اقتصادی‌شان جواب نداده و کفگیرشان به ته دیگ می‌خورد و دیگر نمی‌توانند وام را پس بدهند. این افراد دراصل خوش حساب‌اند و نمی‌شود اسم‌شان را مفسد اقتصادی گذاشت. باید با آن‌ها راه آمد.

اما دسته دوم یک عده‌اند که وام‌های درشت گرفته‌اند و وثیقه مطمئنی در بانک نگذاشته‌اند یا اصلا نیت برگشتش را از همان اول هم نداشته‌اند! این‌ها می‌شوند بدهکاران دانه درشت و باید قوه قضاییه با آن‌ها برخوردکند.

حالا فهمیدید فرق اختلاس و معوقه بانکی چیست؟ هر دو نوعی از فساد اقتصادی‌اند. هر اختلاسی معوقه بانکی نیست. اما خیلی از معوقات بانکی اختلاس محسوب می‌شوند، با همان شرطی که در تعریف اختلاس آمده است.

عاقبت اختلاس کننده بسته به تصمیم دادگاه متفاوت است. این مجازات می‌تواند از اعدام، انواع حبس‌های کوتاه مدت و بلند مدت و ابدی باشد تا پرداخت جریمه نقدی و صد البته برگرداندن پول‌های چاپییده شده. 

 

بزرگترین اختلاس ‌های ایران

اولین اختلاس آری؛ آخرین اختلاس نه

در دهه هفتاد فاضل خدادادی، یکی از کارمندان بانک صادرات، چکی 150میلیونی برای ضمانت می‌گذارد و وامی کلان از این بانک می‌گیرد و با کمک دوستش، مرتضی رفیق دوست، می‌تواند 123میلیارد تومان از این بانک اختلاس کند! اختلاس لو رفت و غلامحسین محسنی اژه‌ای، فاضل خدادادی را مفسد فی الارض تشخیص داد و برایش اعدام و برای رفیقش هم حبس ابد برید.

بزرگترین اختلاس ‌های ایران

 

شهردارتهران هم بله...

دفاعیات غلامحسین کرباسچی که در دهه هفتاد شهردار تهران بود معروف است. دفاع از اتهام اختلاس‌هایی که داشت. او تنها مجرمی است که خیلی از اتهاماتش در دادگاه رد و تبرئه شد اما با این حال باز هم به خاطر برداشت ۲۶۰ میلیون تومان برای ستاد کارگزاران (حزب)، ۲۵ میلیون تومان برای نامزدهای انتخابات مجلس، ۶۰ میلیون تومان برای یک فعال سیاسی و اقتصادی، ۸۷ میلیون تومان برای خودش، خرید ۹۰ هزار دلار از حساب مدیران شهرداری و پرداخت به نماینده جمهوری اسلامی در نیویورک و پرداخت ۵۰ میلیون تومان به تعدادی از مدیران شهرداری، به ۳ سال زندان و ۱۰ سال انفصال از خدمات دولتی و برگرداندن اموال محکوم شد. با همه این‌ها او فقط دو سال حبس کشید و بعد آزاد شد.

بزرگترین اختلاس ‌های ایران

 

شهرام جزایری؛ اختلاس، فرار، آزادی

شهرام جزایری مختلس معروفی است. راستش حوصله لیست کردن اتهامات او و مبلغ‌شان نیست و اگر به جزییاتش علاقمندید می‌توانید در گوگل بخوانید. فقط در این حد بدانید که برای پس دادن اموال یکی از اتهاماتش حدود50 میلیون دلار پرداخت. در هر صورت جزایری در سال 81 به 27سال حبس محکوم شد. در سال 85 از زندان فرار کرد ولی بیست روزه دستگیر شد و دوباره دادگاه وضعیتش را بررسی کرد و این بار او را به 11 سال حبس و جریمه نقدی و رد مال مجبور کردند. او همین امسال که دوره حبس‌اش تمام شد از زندان بیرون آمد و همین چند ماهه توی اینستاگرام و در مصاحبه با سایت‌های مختلف اظهارات عجیب و غریبی داشته.

بزرگترین اختلاس ‌های ایران

 

رکورد اختلاس در ایران زده شد

سال 90 وقتی رییس جمهور گفت دولت ما پاکدست‌ترین دولت تاریخ است چیزی نگذشت که آن اختلاس 3 هزار میلیاردی معروف اتفاق افتاد. بانک صادرات این اختلاس را کشف کرد و معلوم شد عاملان اصلی‌‌اش، مه آفرید خسروی (فعال اقتصادی) و محمودرضا خاوری (مدیرعامل بانک ملی) بودند. خسروی توانسته بود 3 هزار میلیارد از سیستم بانکی کشور سرقت کند که هفت بانک دیگر را هم شامل می‌شد. رقم اختلاس در سال ۸۸ کمتر از ۸۰ میلیارد تومان، در سال ۸۹ حدود ۸۰۰ میلیارد تومان و در سال ۹۰ نیز ۲۸۰۰ میلیارد تومان بوده ‌است. چندین نفر از مدیران دولتی هم پای‌شان گیر این ماجرا شد و درنهایت، مه آفرید اعدام شد اما محمودرضا خاوری به کانادا گریخت! قوه قضاییه می‌گوید به برگشتنش به ایران خوش‌بین نیست که طبیعتا نباید هم باشد.

بزرگترین اختلاس ‌های ایران

 

از بیمه هم اختلاس  شد

مردم در برابر شنیدن اخبار فساد مقاوم شده بودند که خبری دیگر آمد. از بیمه ایران اختلاس شده بود. یکی از دولتی‌های رده بالا، محمدرضا رحیمی، معاون اول رییس جمهور قبلی، جزو عاملانش اعلام شد.

خرداد 1393 اولین جلسه دادگاه رحیمی تشکیل و بهمن 93 به پنج سال و91 روز حبس، رد مال و جزای نقدی محکوم شد. او الان در اوین است.

بزرگترین اختلاس ‌های ایران

 

ب.ز  و دیگر هیچ

بابک زنجانی با شرکت در انواع جلسات دولتی و خصوصی و باشگاه‌ها و رفت وآمد با تاجران و سیاسیون دنبال سود مالی و پولدار شدن بود. دقیقا آشکار نشده که او چطور از وضعیت اقتصادی قبلی خود به یک ثروتمند تبدیل شد اما در پاییز پارسال گفتند طرف اختلاس کرده است. کم‌کم از این طرف و آن طرف وزیر و سازمان‌های مختلف تایید می‌کردند که از او طلب‌های میلیاردی دارند. سال 92 این متهم را بازداشت کردند و تا الان هم هر روز تخلفات اقتصادی تازه‌ای از او رونمایی می‌شود. به حدی که حجم پرونده او قابل اندازه گیری معمولی نیست.

بزرگترین اختلاس ‌های ایران

بزرگترین اختلاس ‌های ایران

 

قاضی مجرم؛ سعید مرتضوی

اتهام بالا کشیدن اموال شرکت سرمایه گذاری تامین اجتماعی و اختلاس هزار میلیارد تومانی یک بار دیگر این قاضی سابق و پرماجرا را دادگاهی کرد. تحقیق و تفحص از سازمان اجتماعی رقم‌های درشتی را در مورد اتهامات مرتضوی رو کرد. از کارت هدیه‌های میلیونی به مدیرانش تا واگذاری شرکت به بابک زنجانی. او از ریاست سازمان تامین اجتماعی عزل و به یک سال حبس و برگرداندن اموال محکوم شد.

بزرگترین اختلاس ‌های ایران

 

عدالت با کسی تعارف ندارد!

امیرالمومنین(ع) به عنوان نماد حق و عدالت در برخورد با تخلف و خطای افرا و دست درازی به بیت المال با هیچ کس تعارف نداشت. در نامه به مالک اشتر نسبت به مدیر خیانت کار نوشته شده: «...اگر يكي از آنان دست به خيانت زد و گزارش بازرسان تو هم آن خيانت را تأييد كردند، به همين مقدار گواهي قناعت كرده، او را با تازيانه كيفر كن، و آنچه را كه از اموال در اختيار دارد از او باز پس گير، سپس او را خواردار و خيانت كار بشمار و قلاده بدنامي به گردنش بيفكن.»

زمانی که امام از دزدی یکی از مدیرانش- ابن هَرمَه (مأمور بازار اهواز) - با خبر می‌شود، نامه تندی به حاکم اهواز می نویسد: «وقتى كه نامه‌ام به دستت رسيد، فورا ابن هرمه را از مسئوليت بازار عزل کن، به خاطر حقوق مردم، او را زندانى كن و همه را از اين كار با خبر نما تا اگر شكايتى دارند، بگويند. اين حكم را به همه كارمندان زير دستت، گزارش كن تا نظر مرا بدانند. در اين كار، نسبت به ابن هرمه نبايد غفلت و كوتاه شود و الا نزد خدا هلاك خواهى شد و من هم به بدترين وجه تو را از كار بركنار مى‌كنم، و تو را به خدا پناه مى‌دهم از اين‌كه در اين كار، كوتاهى كنى ....پس اگر كسى از او شكايتى با شاهد آورد، او و شاهدش را قسم بده، آن وقت، حق او را از مال ابن هرمه بپرداز، سپس دست بسته و با خوارى او را به زندان برگردان و برپايش زنجير بزن، فقط هنگام نماز زنجير را از پايش در آور و اگر براى او خوردنى و نوشيدنى و يا پوشيدنى آوردند، مانع نشو و به كسى هم اجازه بده كه بر او داخل شود.

برچسب ها
اختلاس
معوقه بانکی
عدالت
بزرگترین اختلاس های ایران
رفتار امام علی (ع) با مفسدان اقتصادی
نظرات کاربران
کد امنیتی
ثمین
ثمین
٩٥/٠٨/٢٠
٠
٠
فقط اختلاس دههء هفتادی افساد فی الارض بود که خدادادی رو اعدام کردند؟ بقیه شون چی؟ دیگه افساد نبودن؟ عادی شدن یعنی؟! :/
نجمه عرفانیان
نجمه عرفانیان
٩٥/٠٨/٢٢
٠
٠
مفسد فی الارض بودن تعاریف خاصی توی حقوق داره که قاضی تشخیص میده و من در مقام تشخیصش نیستم! چون اگر بخوایم به معنای تحت اللفظی فقط دقت کنیم باید خیلی از کارها و خیلی ازخودهامون رو مفسد فی الارض بدونیم!!
s_mostafa_b
s_mostafa_b
٩٥/٠٨/٢١
٠
٠
یک طایفههههههه رررررررا از این لیست کم کردید !!!!
نجمه عرفانیان
نجمه عرفانیان
٩٥/٠٨/٢٢
١
٠
کدوم طایفههههههههههه ررررررا دقیقا؟!
m-roohangiz
m-roohangiz
٩٥/٠٨/٢٢
٠
٠
ینی سرکلاس تفسیرم نشسته باشی,ب اختلاسم فک کنی!!!ای خدااااا
نجمه عرفانیان
نجمه عرفانیان
٩٥/٠٨/٢٢
٠
٠
خب خداقوت!! بعد کلاس هم میتونید فکرکنید!