معرفی 3 کتاب دوست داشتنی از ادبیات فرانسه
با ادبیات فرانسه همراه شوید

معرفی 3 کتاب دوست داشتنی از ادبیات فرانسه

نویسنده : تینا کمال احمدی

دنیای شعر و ادب فرانسه پر است از نویسندگان و شاعران مختلف که با کتاب‌های رنگارنگشان هر مخاطبی را شیفته‌ی خود می‌کنند. خوشبختانه بسیاری از این کتاب‌ها به فارسی ترجمه شده‌اند و در اختیار دوست‌داران ادبیات فرانسه قرار گرفته‌اند. در این میان، بعضی از این کتاب‌ها، مانند شازده کوچولو اثر دوسنت اگزوپری و یا بیگانه‌ی آلبر کامو از محبوبیت بیشتری برخوردارند و شناخته شده‌تر هستند و از آن‌طرف نام و نشان تعدادی را کمتر شنیده‌ایم. می‌خواهم به شما سه کتاب از نویسندگان بزرگ فرانسوی معرفی کنم که در بین ما چندان مطرح نیستند اما مطمئناً از خواندنشان لذت خواهید برد و شاید شما هم مثل من شیفته این ادبیات شدید. 

 

آهنگ عشق ؛ عاشقانه ای شورانگیز

احتمالا همه‌ی ما به محض شنیدن اسم آندره ژید، یاد «مائده های زمینی» و شخصیت ناتانالی و کتاب سوم دبیرستان می‌افتیم. یکی دیگر از کتاب‌های آندره ژید که بی‌شک از خواندن آن لذت خواهید برد «سمفونی پاستورال» است که به فارسی به آهنگ عشق، سمفونی کلیسایی و اسامی مختلف دیگر نیز ترجمه شده است. عاشقانه‌ای ‌شورانگیز که سراسر شده از لحظات ناب. داستان رمان از آنجا آغاز می‌شود که یک کشیش پروتستان با وجود داشتن همسر و پنج فرزند قد و نیم قد، دخترک نابینایی را به فرزندی قبول می‌کند و هر روز بیش از پیش دلبسته‌ی دخترک می‌شود. در این میان پسر کشیش نیز دلبسته‌ی دختر شده و به نوعی رقابتی بین پسر و پدر درمی‌گیرد اما قضیه به همین سادگی پیش نمی‌رود و ما در داستان پیچیدگی‌هایی را می‌بینیم که نویسنده با هوشمندی نویسنده را می‌رساند. از جمله انتخاب یک انتخاب یک کشیش پروتستان که صاحب همسر و فرزند است به عنوان یکی از شخصیت‌های اصلی کتاب، نابینا بودن دختر در قسمت اول داستان و قرار دادن عشقی عارفانه در مقابل عشقی زمینی و... که همه‌ی این‌ها داستان را جذاب کرده است.

«سمفونی پاستورال»، کتابی است که خواننده را به وجد می‌آورد، این رمان پر شده از عشق، مهربانی و احترام و حسادت. در «سمفونی پاستورال» نویسنده لحظاتی را خلق می‌کند که آنچنان فراز و نشیب دارد که مخاطب را محصور کرده و غرق در دنیای ذهن خود می‌کند. اگر از رمان‌های عاشقانه‌ی تکراری خسته شده‌اید و می‌خواهید داستانی بخوانید که شما را با خود همراه کند، این رمان را به شما پیشنهاد می‌کنم. قیمت این کتاب 9 هزار تومان است و 126 صفحه دارد.

آهنگ عشق

 

منگی ؛ داستانی که ذهن شما را قلقلک می‌دهد

دومین کتابی که امروز می‌خواهم به شما پیشنهاد کنم رمانی است اثر ژوئل اگلوف. این نویسنده‌ی فرانسوی که در دنیای ادبیات فرانسه امروز نیز نقش قابل توجهی را به خود اختصاص داده. امروز می‌خواهم یکی از  کتاب‌های این نویسنده خلاق را به شما معرفی کنم که موگه رازانی آن را با نام «سرگیجه» در نشر کلاغ و اصغر نوری با نام «منگی» در نشر افق ترجمه کرده است. این کتاب داستان مردی جوان را روایت می‌کند که به همراه مادربزرگ خود در نزدیک کشتارگاهی که در آن کار می‌کند، زندگی می‌کند. او مدام در حال ابراز نارضایتی از شرایط موجود است. او مدام به نجات خود از شرایط موجود فکر می‌کند اما در عمل، هیچ کاری برای بهبود شرایطش نمی‌کند. این رمان که به نوعی یک تراژدی محسوب می‌شود با زبانی طنزگونه خواننده را با ترس‌های فردی همراه می‌کند که تا پایان داستان نیز اسمش را نمی‌فهمیم. زبان طنز اثر و داستان تلخی که خیلی از ما گرفتار آن شده‌ایم، داستان را بسیار جذاب و خواندنی کرده است. اگر شما هم مثل شخصیت اصلی «منگی» در ذهنتان در حال کلنجار رفتن با روزمرگی‌های زندگی‌تان هستید، این رمان صد صفحه‌ای را از دست ندهید. 

منگی

 

جنس دوم؛ کتابی که هر زنی باید بخواند

جنس دوم کتابی است نوشته‌ی سیمون دوبووار که به بررسی محدودیت‌های زنان و حقوق اجتماعی زنان و جایگاه زن در جامعه و دیگر مسائلی می‌پردازد که همگی باعث آن شده تا  زن در جایگاهی پایین‌تر از مرد قرار گیرد. او در این کتاب نگاهی دارد به اینکه چگونه جامعه و دیگر مسائل  باعث آن شده‌اند تا جایگاه زن تنزل پیدا کرده و در ردیفی پایین‌تر از مرد قرار گیرد و حتی در بسیاری از موارد باعث نابودی استعداد زنان شود. در واقع بووار معتقد است که زن آموزش می‌بند که تنها به دلیل جنسیت خود، جایگاهش را پایین‌تر از مرد ببیند و به نوعی این جامعه است که  برای زنان برنامه‌ریزی می‌کند و نه طبیعت. سیمون دوبووار با «جنس دوم» جنجال‌های زیادی را در فرانسه به پا کرد. خواندن این کتاب را به همه از جمله زنان توصیه می‌کنم. این کتاب انسان را به فکر وامی‌دارد و باعث شده که نگاه درست ‌ری به زنان و جایگاه زن داشته باشیم. قیمت این کتاب 40 هزار تومان است و 440 صفحه دارد.

جنس دوم

برچسب ها
معرفی کتاب سمفونی پاستورال
معرفی کتاب منگی
معرفی کتاب جنس دوم
معرفی چند کتاب از ادبیات فرانسه
ادبیات فرانسه
معرفی کتاب
درباره نویسنده
نظرات کاربران
کد امنیتی
خاتون گیس گلابتون :)
خاتون گیس گلابتون :)
٩٦/٠٥/٢١
٠
٠
اولی رو نخوندم:) مرسی:)
تینا کمال احمدی
تینا کمال احمدی
٩٦/٠٥/٢٢
٠
٠
بهت پیشنهاد میکنم حتما بخونیش:))))وقتی این کتاب رو شروع میکنی، دیگه نمیتونی زمین بذاریش...البته من فرانسه اش رو خوندم ،ولی یه ترجمه ی خوب هم میتونه مثل اصل کتاب جذاب باشه:))))
notareal
notareal
٩٦/٠٥/٢١
٠
٠
سپاس گرامی از داده های پر نشان شما. / / سخن بسیار توان گفتم در راستای آن ها که آوردید، که بسیاری شان از درِ سپاس گویی و دست مریزاد باشد. چون ادیب باشید، رخصت که، نیز، به یکی بسنده کنم، اما در راستای بهین گزینی (نقد). / / چون که فرانسه سرزمین اندیشیدن خود در ادبیات دانید، شاهکارِ چنین بزرگی La Symphonie pastorale با نامِ «آهنگ عشق» برای خواندن و خوانده شدن ناشاید که ارایه کنید. بزرگی نشان (اثر) با، و ژرف تر از، نام آن آغاز گردد. // شاهکار ژید بر می گردد به چمِ pastorale و یا pastoral (در انگیسی). واژه دارای چمی همگن در زبان آن دو کشور باشد. آن چم خود، با کیاست نویسنده، دو برداشت دارد: ۱) آن چه کشیش در راهش گام بردارد: پالایش و رهنمودِ روان آدمی در راه خدا؛ ۲) آن چه زمینی ست و شوق گیتی گونه ی زود گذر - پَستور در انگلیسی و فرانسه ( en francais: pâturage) به چمِ مرغزار آید و pastorale برگرفته از آن به زندگانی در دامنِ دشت و دَمَن، و، دور از شهر گویند. از این رو ژید، که برنده نوبل ادبیات ۱۹۴۷ از برای کارهای بزرگ خود در ادبیات شد، به یک دو گانگی و رودررویی با گزینش این نام اشاره دارد. از سوی دگر، ژید این نشان و اشاره با یاری سنفونی شماره ۶ بتهوون با همین نامِ «سنفونی پاستورال» (Die pastorale Symphonie) به گوش و دید رساند. // چرا جنابِ علی اصغر سعیدی برای سوداگری کاغذ همان تروند فروش همیشگی به کار گیرد - «عشق» و پسوند و پیشوندی دگر از نو. // نویسنده ای چون ژید «کاترین کوکسونِ» بازاری نیست که رمانی از برای خواندن برای اویی که چون واژه «عشق» دید، زانو سست گردد، نویسد - ژید فراتر از آن ست، که او پیچش مو بیند. // از دیدِ این مهرورز، بِه که این نشان (اثر) با همان نام «سمفونی پاستورال» ارایه گردد، تا آن همه مانند انگاری (استعاره پردازی) بی همانند ژید که در کار نژاده فرانسوی و ترجمان انگلیسی به کلک (قلمِ) دل و اندیشه نشینِ Dorothy Bussy فرانسه زبانِ چیره آمده، به هرز نرود. / / از نو سپاسی دیگر، در ادبیات فرانسه هماره یارمان باشید. // ستودن خدایی را، که ادب آفرید و هنر، تا که گیتی تاریک ناماند.
تینا کمال احمدی
تینا کمال احمدی
٩٦/٠٥/٢٢
٠
٠
ممنونم از اطلاعت خوبتون....خیلی مفید واقع شد:))))
k_koolak
k_koolak
٩٦/٠٥/٢٣
١
١
رو جلد دومی سوسک بود باعث شد نخونم
NA30M_PAHLAVAN
NA30M_PAHLAVAN
٩٦/٠٥/٢٣
٠
٠
ممنون از معرفیه کتابای خوب :)
تینا کمال احمدی
تینا کمال احمدی
٩٦/٠٥/٢٦
٠
٠
خواهش میکنم:)))))امیدوارم از خوندنشون لذت ببرید