خودسوزی یک فریاد است!
ایلام رتبه اول خودکشی در ایران، خودسوزی در جهان

خودسوزی یک فریاد است!

نویسنده : سیده محبوبه عظیم زاده

از یک چیز کاملا مطمئن است؛ می‌خواهد دیگر نباشد! دوست دارد بمیرد. می‌خواهد خودش را از بین ببرد. طاقتش طاق شده است و تحمل شرایط زندگی‌ برایش مشکل. الآن درست در نقطه‌ای ایستاده است که تنها راه خلاصی از این وضعیت را در مرگ می‌بیند. پیت بنزین را برمی‌دارد. درش را باز می‌کند. تمامش را روی سر و بدنش خالی می‌کند و کبریت می‌کشد روی گذشته تلخ و آینده مبهمش. یک مرگ خودخواسته با زجر فراوان؛ خودسوزی! اما چرا؟

 

خودسوزی فریاد اعتراض‌ است

 به طور طبیعی یک فرد سالم به لحاظ روانی به این فکر نمی‌کند که باید خودش را از بین ببرد و نیست و نابود شود. بلکه برعکس، عاشق جهانش است و زندگی کردن را یک موهبت خارق‌العاده الهی می‌داند که باید به بهترین شکل ممکن از آن استفاده کند. پس کاملا واضح است که این فکر از یک جایی به بعد در مسیر زندگی آدم شکل می‌گیرد. این نقطه‌ای که زمینه چنین تغییر عذاب‌آوری را برای فرد ایجاد می‌کند جامعه و محیط اطراف او هستند که به فرد فشار می‌آورند. فشارهای شدید فیزیکی و روانی که نتیجه‌اش می‌شود تن دادن به شرایطی که باب میل آدم نیست و فرد فقط مجبور است تحمل کند. چیزی که به جا می‌ماند یک آدم افسرده و سرشار از نفرت است که هیچ چیز زیبایی را در این دنیا نمی‌بیند تا به آن احساس دلبستگی کند، بتواند به آن چنگ بزند و به امید آن زندگی کند. این، شرایطی کلی است که فرد را به سمت خودکشی سوق می‌دهد. جزئی ترش می‌شود: مسائل و اختلافات خانوادگی،  مصرف مواد مخدر و اعتیاد، دعواهای زن و شوهری، تهمت، مشکلات روانی و بیماری‌های روانی، در سنین کم‌تر مسائل عشق و عاشقی، بیکاری، مشکلات اقتصادی، کم شدن اعتقادات مذهبی، سنت‌های غلطی مثل ازدواج‌های زودهنگام یا ازدواج‌های اجباری و ... . پس می‌توان نتیجه گرفت که خودکشی یک پدیده اجتماعی است. 

این پس زمینه در مورد خودسوزی هم وجود دارد. با این تفاوت که فرد فقط به فکر خلاص شدن از شر شرایط حاکم بر روح و روانش نیست بلکه به دنبال این است که یک درد بزرگ را هم برای هر کسی که او را می‌بیند برای همیشه به جا بگذارد و به دور و بری‌هایش بفهماند دارد چه عذابی را تحمل می‌کند. عذابی که آنقدر برایش آزار دهنده است که حاضر است برای رفع آن، عذاب وحشتناک‌تری را به جان بخرد؛ عذاب سوختن در میان شعله‌های آتش. 

 

ایلام، رتبه اول خودسوزی در دنیا

یک جست‌وجوی کوتاه‌مدت در اینترنت یا یک گفت‌وگویمختصر با کارشناس به خوبی روشن می‌کند که متأسفانه کشور ما مخصوصا استان‌هایی مثل ایلام، لرستان، خوزستان، کهکیلویه و بویراحمد و سیستان و بلوچستان به شدت دارند با این پدیده دست و پنجه نرم می‌کنند. مناطقی که به لحاظ وضع معیشت محروم هستند، اوضاع اقتصادی‌شان تعریفی ندارد، امکانات زیادی ندارند، آمار بیکاری در آنجا بالا است و فقر زیادی بر آنجا حاکم است. البته این پدیده در جاهای دیگری هم مثل تهران و کرج وجود دارد اما در استان‌های غربی شایع‌تر است و متأسفانه دیگر یک طورهایی تبدیل به یک مد و الگوی بد شده است.

اصولا به دست آوردن آماری دقیق و مستند در رابطه با میزان خودسوزی کار سختی است. تنها نهادی که نزدیک‌ترین ارتباط را با این مقوله داشته باشد و بتواند نیمچه اطلاعاتی را منتشر کند سازمان پزشکی قانونی کل کشور است که آن هم به طور مجزا چنین آماری ندارد و فقط می‌توان آمار کل سوانح ناشی از سوختگی را از آن دریافت کرد. 

به عنوان مثال جدول زیر آمار متوفیات ناشی از سوختگی در سال 95،  طبق اعلام سازمان پزشکی قانونی در برخی از استان‌ها است که این مسأله بیشتر دغدغه آن‌ها است.

خودسوزی در ایران

 

 به جز این، خیلی از خانواده‌ها از بیان اطلاعات دقیق خودداری می‌کنند و اصلا تلاش می‌کنند تا مرگ را یک سانحه سوختگی جلوه بدهند نه خودسوزی. بعلاوه اینکه خیلی از این افراد هم ممکن است هرگز به بیمارستان نرسند و به دلیل مسافت‌های طولانی یا شدت جراحت بالا درجا از بین بروند.

 با تمام این اوصاف تحقیقات و پژوهش‌هایی در این مورد انجام شده است. البته تحقیقاتی که صرفا مطالعه موردی بوده است. خیلی‌ از این نتایج هم به صورت تجربی و با یک نگاه جامع به گذشته‌ای که این مسأله در آن زمان وجود داشته است، به دست آمده. وحشتناک‌ترین قسمت ماجرا اینجاست که ایلام رتبه اول خودکشی در ایران و خودسوزی در جهان را دارد. تحقیق و تفحص‌هایی هم که در این استان صورت گرفته است نشان داده است که رابطه مثبتی بین میزان خودکشی و نرخ بیکاری در ایلام وجود دارد. 

همانطور که گفتم اندک اطلاعاتی هم هر از گاهی از لابه‌لای یکسری تحقیق و تفحص‌ها در می‌آید. به عنوان مثال معاون سابق درمان دانشگاه علوم پزشکی زاهدان در مرداد ماه سال گذشته، با توجه به اطلاعات منتج از مراجعه افراد به بیمارستان خاتم‌الانبیاء زاهدان اعلام کرد که تا 3 سال پیش سالانه 50 تا 60 مورد خودسوزی وجود داشته است که بیش از 80درصد آن‌ها به مرگ منجر شد. 

 

دو خودسوزی خبرساز در سال اخیر

متأسفانه هر از گاهی خبری از این دست به دنیای رسانه‌ها درج پیدا می‌کند. در این بین دو مورد از همه خبرسازتر شده بود. 

یک نمونه‌اش می‌شود مرداد ماه سال گذشته. خودسوزی مردی میانسال در مقابل ساختمان شورای شهر تهران. دلیلی که مرد را به سمت این کار سوق داده بود چیزی نبود جز درخواست کمک برای تهیه جهیزیه دخترش.

خودسوزی مقابل ساختمان شورای شهر تهارن

 

چند ماه بعدتر از آن خودسوزی یک نانوای اردبیلی بود که خبرساز شد. ظاهرا مقروض بودن به یکی از بانک‌های خصوصی و بدهی جداگانه فرد به اداره غله مانع از این شده بود که نانوا بتواند آرد مورد نیاز خود را تحویل بگیرد. در نهایت هم این فرد مقابل اداره کل صنعت و معدن و تجارت استان اردبیل خودسوزی کرد. 

خودسوزی در اردبیل 

 

بعدش چه می‌شود؟

عده‌ای از افرادی که خودسوزی می‌کنند با وضعیت بغرنجی به زندگی برگردانده می‌شوند و متأسفانه یا خوشبختانه عمرشان هنوز به دنیا است. اما ادامه این زندگی واقعا قرار است چگونه باشد؟ فردی که هم ظاهر و زیبایی‌اش را از دست داده و هم روح و روانش را سر این قضیه باخته است. واقعا چیزی جز یک نگاه سنگین و حس پس زده شدن از جامعه و خانواده برایش باقی خواهد ماند؟ حکایت این افراد می‌شود حکایت همان‌هایی که می‌گویند زنده‌اند اما نفس نمی‌کشند. زنده‌اند اما فقط حضور فیزیکی دارند. زنده‌اند اما شاید روزی هزار مرتبه آرزوی مرگ کنند. زنده‌اند اما در واقع مرده‌اند!

برچسب ها
خودسوزی در ایران
آمار خودسوزی در ایران
ایلام رتبه اول خودسوزی
علل خودسوزی
جامعه شناسی خودسوزی
خودسوزی های سال 95
درباره نویسنده
نظرات کاربران
کد امنیتی
s_n
s_n
٩٦/٠٥/٢١
١
٠
چقدر وحشتناک ! چقدر دردناک...
محبوبه عظیم زاده
محبوبه عظیم زاده
٩٦/٠٥/٢٢
٠
٠
احساس سوختن به تماشا نمی شود!
Fatemeh moradmanf
Fatemeh moradmanf
٩٦/٠٥/٢١
٢
٠
خودكشي به نظر من جسارت نيست.حماقته. ولي خودسوزي واقعا چيز عجيبيه.به توانايي و ضعيف بودن بستگي نداره فشار روحي آدم ناتوان ميكنه.
محبوبه عظیم زاده
محبوبه عظیم زاده
٩٦/٠٥/٢٢
٠
٠
به نظر من ولی یه جورایی به ضعف درونی آدما هم ربط داره. یه ضعف پذیرفته شده و نهادینه شده، که من تا آخر همینم و زندگیم هم همینه. پس چرا باید تحمل کنم این شرایط و؟
زینب
زینب
٩٦/٠٥/٢١
٠
٠
من تابحال درباره ی خودسوزی در کشورمون چیزی نشنیده بودم . واقعا آدم باید از زندگی چقدر متنفر باشه که خودشو بسوزونه!!
محبوبه عظیم زاده
محبوبه عظیم زاده
٩٦/٠٥/٢٢
٠
٠
آره متأسفانه اوضاع خوبی نداریم تو این زمینه. کلا تو کشورهای در حال توسعه این پدیده شایعه.
NA30M_PAHLAVAN
NA30M_PAHLAVAN
٩٦/٠٥/٢١
٠
٠
به هرحال یه روز هممون به سبب اعمالمون و بسته به مقدارش میسوزیم دیگه چه کاریه به پیشوازش بری.. خیییییلی سخته .. امیــدوارم هیچوقت هیچ مسلمونی مجبور به خودکشی نشه مخصوصا خودسوزی!! تشکر خانوم عظیم زاده :)
محبوبه عظیم زاده
محبوبه عظیم زاده
٩٦/٠٥/٢٢
٠
٠
من هم امیدوارم هیچ وقت هیچ انسانی مجبور به این کار نشه. ممنون نسیم جان.