دانشگاه هیچ آش دهن سوزی نیست!
نتیجه کنکور سال 96 اعلام شد

دانشگاه هیچ آش دهن سوزی نیست!

نویسنده : فرانک باباپور

هر سال همین موقع‌ها جوانان سرزمینم پر از شور و شوق می‌شوند و لحظه شماری می‌کنند برای اعلام نتایج کنکور، یعنی لحظه شماری‌ها! خب مگر می‌شود یک نفر کنکورش را خوب داده باشد، یکی از اهدافش قبولی در بهترین دانشگاه ایران باشد، کلی شغل مورد علاقه و خالی و منتظر فارغ‌التحصیلی او باشند و لحظه شماری نکرد؟! خود بنده نمونه بارز یک لحظه شمارنده هستم که 6 سال پیش با خونسردی کامل همراه مادرم رفتیم کافی‌نت محل برای دریافت رتبه کنکورم. چندتا لحظه شمار دیگر مثل من هم توی کافی‌نت بودند و متصدی کافی‌نت شماره ملی و کد عبور می‌گرفت، رتبه تحویل می‌داد. یکی از لحظه شمارنده‌ها را شانزه هزار و خورده‌ای اعلام کرد، یکی دیگر را بیست هزار و اندی و به من که رسید گفت پانصد و هفتاد و هفت! همین لحظه بود که شمارش‌هایم از دستم رفت و یک سوزش عمیقی در ناحیه بازوی دست چپم حس کردم! مادرم بود. در حالی که داشت نیشگونم می‌گرفت گفت «چرا اینا همه اینقد نمره بالا بودن بعد تو پونصد بودی؟ خاک تو سرت رتبه کنکورت هم به بقیه نرفته!» والا خود من هم تعجب کرده بودم تا اینکه مادر یکی از دوستان روشنگری کرد و گفت هر چی زیاد بشه یعنی بدتره، بعد هم دختر سرخورده رتبه بیست هزاری‌اش را در آغوش گرفت که غصه نخورد و رفتند. اینجا مادرم که هنوز دستش به بازویم بود یک نیشگون دیگر گرفت و گفت «خاک تو سرت، تو که تا پونصد رو اومده بودی بالا، یه جوری میومدی بری جز اون اولا دیگه!»

حالا هم شش سال از آن ماجرا می‌گذرد و مدیونید اگر فکر کنید بنده فارغ‌التحصیل شده‌ام! فارغ‌التحصیل بشوم که چه بشود؟ اینهمه درس خواندم رتبه پانصد گرفتم که فقط چهار سال دانشجو باشم؟ که بعد پول بدهم مدرکم را بگیرم که باز چه بشود؟ قاب کنم بزنم روی دیوار؟ خب بعدش چه؟ گفتم تا می‌شود از امکانات دلنشجویی استفاده کنم. بن کتاب دانشجویی بگیرم، غذای سلف بخورم، دنبال انتخاب واحد و حذف تک درس از این اتاق به آن اتاق بروم، جریمه تاخیر کتاب‌های امانت گرفته‌ام را بدهم، درس ارائه با استاد را با زور از چنگ مدیر گروه بکشم بیرون و ... دیگر کجای زندگی می‌توانم از این لذت‌ها داشته باشم؟ بعد آنقدر وقت زیاد است برای اینکه بنشینم کنج خانه و به گرد و خاک روی مدرکم نگاه کنم که حتی حال نداشته باشم یک تکه دستمال بردارم و گردگیری‌اش کنم. 

خلاصه اینکه هیچ برای اعلام رتبه‌تان استرس نداشته باشید، یک بیکاری و رکود است دور هم استفاده می‌کنیم، یک استرس امتحان و افتادن و التماس استاد برای نمره دادن است که باز هم دور هم استفاده می‌کنیم، حالا بعضی‌ها بیشتر و بعضی‌ها کمتر. تهش هم همه با هم در شغلی مشغول به کار می‌شویم که زمین تا آسمان با رشته دانشگاه‌مان توفیر می‌کند و حتی اجنه هم به عقلشان نمی‌رسیده می‌توانستیم چنین شغلی انتخاب کنیم! مثلا خود بنده که همچنان مهندسی برق می‌خوانم! کی فکرش را می‌کرد یک روزی در یک چنین سایتی بنشینم پشت سیستم و طنز بنویسم؟! خدایی ته تهش فکر می‌کردم بنشینم توی خانه قاب مدرکم را گردگیری کنم! والا کو کار برای یک مهندس برق، تازه آن هم از نوع خانمش؟!

پی‌نوشت: مدیونید فکر کنید کل مطلب برای این بود که رتبه کنکور 6 سال پیشم را به رخ کنکوری‌ها بکشم ها! می‌خواستم بگویم دانشگاه هیچ آش دهن سوزی نبود و نیست و نخواهد بود! حالا اگر شما هم خاطره‌ای دارید، بسم ا...

برچسب ها
اعلام نتایج کنکور 96
کنکور 96
اعلام نتایج کنکور
انتخاب رشته کنکور
رتبه کنکور
انتخاب رشته
نظرات کاربران
کد امنیتی
A_tavassolii
A_tavassolii
٩٦/٠٥/١٥
٥
٤
از همین جا بنده صراحتا و قاطعانه اعلام مخالفت می کنم.دانشگاه برای کسی آش دهن سوزی نیست که اومده فقط بره سره کار و علم رو فقط برای پول و شکم میخواد که به نظرم واقعا حقشونه که آخرشم بیکار بمونن یعنی جز این نباید باشه! اما اگر کسی اومده بین علم و ثروت، حقیقتا علم رو انتخاب کرده، و کوچکترین نگرانی نداره از این که بعد از گرفتن مدرک سر کار میره یا نه و اصولا هرگز فکرش درگیر این مسایل نمیشه چون باور داره که( نحن نرزقهم و ایاکم) و (آنچه نصیب است نه کم می دهند، گر نستانی به ستم می دهند)دانشگاه اتفاقا آش دهن سوزیه.این رو بر اساس مستندات خدمتتون عرض می کنم.یکی از دوستان من، دبیرستان که بودم ایشون داشت مکانیک میخوند، وقتی میخواستم انتخاب رشته کنم رفتم باهاش صحبت کردم در مورد مکانیک و از علاقه اش گفت به مکانیک و ... من گفتم ولی الان بازار کار رشته های مهندسی که افتضاحه گفت میدونم گفتم پس چرا رفتی گفت به نظر من هر جا تو دنبال اون چیزی که دوست داری بری و برای علاقه ات بری نه برای چیز دیگه، خدا کارت رو راه میندازه اما اگه بری دانشگاه برای اینکه یه مدرکی بگیری و بهت بگن دکتر و مهندس و یه کلاسی هم در این بین بذاری قطعا به جایی نمی رسی، این دوست من الان مشغول به کار هست جایی که حقیقتا لیاقتش رو داشت و منم بهش صراحتا گفتم که من تو رو الگو قرار دادم و میخوام قدم به قدم پا جا پای تو بذارم. حالاهم اگر کسی دانشگاه رفت برای این که فقط مدرک داشته باشه که مثلا نگن فلانی دانشگاه نرفته است و اینا من راضی نیستم این آدم بره سرکار من از حقم نمی گذرم آقاجان D: ولی اگه کسی نشست و فکر کرد حقیقتا میخواد چیکار کنه توی این دنیا، آیا میخواد بعد از این که از دنیا رفت یک تفاوتی توی دنیا ایجاد کنه نسبت به وقتی که به دنیا اومد، یا میخواد مثل جلبک زندگی کنه، بره یه گوشه آفتاب بگیره، بخوره، بخوابه بعدشم بره.اگر تصمیم گرفت که خدمتی به خلق بکنه و این خدمت رو با رفتن به دانشگاه ممکن دونست و بعد که بر اساس فکر و تعقل تصمیم گرفت به خدا توکل کنه و بره دانشگاه (ومن یتوکل علی الله فهو حسبه إن الله بالغ أمره) خداوند می فرماید من خودم کارش رو راه میندازم.خلاصه موفق باشید.بچه های مردمم این قدر ناامید نکنید مرسی :d
بهمن بهمنی
بهمن بهمنی
٩٦/٠٥/١٥
١
١
شما که دانشجویی برادر خلاصه و مفید بنویس این نظر برا خودش یادداشتی هست !
فرانک باباپور
فرانک باباپور
٩٦/٠٥/١٥
٢
٢
بله مسلمه کسی که فقط برای علم و دانش میاد دانشگاه رو دوست خواهد داشت و درس هم خواهد خوند! کسی که پول تو جیبی خوبی داره اصلا چرا باید غصه شغل و ... رو بخوره؟ اصلا این آدم درس نخونه چیکار کنه؟ شما یک مورد مثال آوردین، من براتون الا ماشاالله مثال میارم از کسانی که با معدل عالی و بالای 18 فارغ التحصیل شدن و تهش یا تو کارخونه دارن کار میکنن یا دوران کارآموزی میگذرونن یا حتی شرکت دانش بنیان زدن و تو پول برق ساختمونشون موندن! کسی که درس خوندن رو دوست داره مسلما رتبه خوبی میاره و باز هم درسش رو میخونه، ولی من درس خوندم که شغل خوبی داشته باشم! نه برای اینکه مدرک بگیرم و پزش رو بدم! چون نه پول تو جیبی خوبی داشتم و نه بابام سرمایه دار بود. چون فکر کردم شغل با درس خوندن به دست میاد، اونم مهندسی که ما کشوری جهان سومی هستیم و نیاز مبرممنون صنعته! ولی هیچ خبری نبود! و الا ماشاالله مثال میزنم براتون که یا دارن تو شغل آزاد کار میکنن یا اگرم متناسب رشته شونه کارشون، حقوقشون کمه و فقط به عشق همون رشته ای که درسش رو خوندن توش موندن! / من تمام و کمال موافقم اگر کسی واقعا برای علم میخواد درس بخونه، حتی موافقترم اگر برای علمه دانشگاه نره! خودش خیلی بهتر و کاربردی تر میتونه یاد بگیره و هیچ نیازی به استادی که تئوری جات کتاب ها رو جزوه میده نداره! استادی که حتی با نرم افزار کار نداره ولی از همون نرم افزار پروژه تحویل میگیره! در ضمن خدا هم به هر کس هر کس روزی مفتی نمیده!! دوست شما هم صد در صد تلاش کرده و استعداد و علاقه رو داشته! آدم خوبا که خوبن، شما هم خوبی :) منم اگر الان نویسنده ام معنیش این نیست درس نخون بودم و تنبل، خیالتون هم راحت که حتی تا پای شرکت خصوصی زدن هم رفتم... بماند!
A_tavassolii
A_tavassolii
٩٦/٠٥/١٥
٢
٠
با عرض پوزش فراوان به خاطر طولانی بودن متن. من هم الا ماشاءالله مثال دارم از بیکارین قشر دانشگاهی ولی مقصر رو هم خودشون می دونم! مثلا شما من شما رو مقصر میدونم، می گید به خاطر شغل خوب رفتید مهندسی، خب برای شغل خوب باید رفت پزشکی و.. معدود رشته های شغل دار.گفتم که خداوند می فرماید نحن نرزقهم و ایاکم یعنی ما میدیم روزی رو شما کاری نداشته باشید نه اینکه تلاش نکنید نه یعنی برای دنیا تلاش نکنید برای خدا تلاش کنید اگه واقعا تصمیم گرفته کسی که بره دانشگاه بره ولی برای خدا نه برای شغل، اگر هدف شغله باید رفت دنبال رشته های شغل دار! اما اگر نه هدف والاتر از این هاست ، این جا باید نشست فکر کرد، که من برم دانشگاه برای چی؟؟؟؟ اگر به غیر از شغل و پول و ... به جواب قابل قبولی رسید قطعا باید رفت دانشگاه و قطعا هم موفق خواهد بود و از این موفقیت منظورم قطعا اشتغال هم هست البته نه اینکه هدف شغل باشه به قول حضرت حافظ (تو بندگی چو گدایان به شرط مزد مکن/ که دوست خود روش بنده پروری داند) هدف از دانشگاه رفتن بحث اصلی منه و من مثال دوستم روی برای این گفتم که من بهش گفته بودم که مهندسی شغل نداره و اون گفت میدونم و چون هدفی فراتر از شغل داشت رفت و موفق شد!
فرانک باباپور
فرانک باباپور
٩٦/٠٥/١٥
٣
٢
دانشگاه تاسیس شده برای آموزش که بعدش برن سر کار! اگر صرفا برای علم آموزی بود رشته های علوم پایه بودن! از هر رشته ای باید شغلی حاصل بشه، چه پزشکی، چه اقتصاد، چه سیاسی، چه مهندسی و ... اشتباه هم توی نظام آموزشیه که هر کسی اون رشته ای رو که درسته نمیره. من نباید مهندسی برق میخوندم! حتی با اینکه رتبه خوبی داشتم! اگر توی شغل های پول درآر هم علاقه ای نباشه به جایی نمی رسیم. به نظرم دانشگاه هیچوقت باعث نشده کسی راهشو پیدا کنه و برای همین آش دهن سوزی نیست. یک عالمه بیکار فارغ التحصیل داریم که اونا باید دیده بشن، نه تعداد قلیلی که موفق بودن! اصلا هم لازم نیست همه برن دانشگاه، خیلی از موفقیت ها با دانشگاه نرفتن به وجود اومدن... و البته بازم میگم مثال برای کسایی که رفتن دانشگاه و موفق شدن هست. ولی شما ورودی های یک رشته رو در نظر بگیرین، چندتاشون به اونجا میرسن؟ چند درصد؟
A_tavassolii
A_tavassolii
٩٦/٠٥/١٥
١
٠
کاملا موافقم دانشگاه= علم آموزی= شغل ، اما نه در ایران عزیز ما/دوباره کاملا موافقم که همه نباید برن دانشگاه بلکه اکثرا هم نباید برن دانشگاه/ورودی های اون رشته اشتباه اومدن که موفق نشدن/ در کل این موضوع جای بحث های تخصصی زیادی داره و من فقط نظر ساده ی دانشجویی خودم رو گفتم
فرانک باباپور
فرانک باباپور
٩٦/٠٥/١٥
٣
١
بله متاسفانه در ایران ما مشکل زیاده! اصلا همین کنکور خودش بزرگترین مشکله! به امید روزی که مسئولین یه تغییرات اساسی تو نظام آموزشی بدن... ممنون از نظراتی که دادین، اتفاقا باعث شد منظور من مشخص تر بشه و اشتباه برداشت نشه :)
A_tavassolii
A_tavassolii
٩٦/٠٥/١٥
٠
٠
خواهش می کنم، خوشحالم که این طور بوده
سحر
سحر
٩٦/٠٥/١٥
١
٤
اصولا نگاه به دانشگاه به عنوان بنگاه کاریابی نگاه بسیار غلطیه.شما می گید دانشجوهای دانشگاه خوب بیکارن یا کارگرن،ولی من چیز دیگه ای اطرافم می بینن.حتی همین مهندسی که مثل گور بیکاری نشونش می دن و هرکی می گه مهندسی آه از نهاد همه بلند می شه من هرکس رو اطرافم سراغ دارم که دانشگاهای خوب مثل تهران یا خواجه نصیر درس خونده الان شغل داره و اتفاقا شغل خیلی خوبی هم داره.ولی دانشگاه آزادی و غیرانتفاعی و امثالهم خیر. بعدم هدف شما به رخ کشیدن رتبتون نبوده ولی عملا این کارو کردید. من امروز رتبه زیر هزار زیرگروه هنر رو بدست آوردم و خیلی خیلی خوشحالم و می خوام تو رشته صنایع دستی ادامه تحصیل بدم و مطمئنم اگه مثل اطرافیانم کار یاد بگیرم و تو دانشگاه به جای گشتن دنبال حواشی درس بخونم و خودمو به استادا نشون بدم حتما به شغل مناسب هم خواهم رسید.
فرانک باباپور
فرانک باباپور
٩٦/٠٥/١٦
٣
٠
شما کل دانشگاههای ایران رو ول کردید یه دانشگاه تهران و خواجه نصیر رو مثال می زنید؟ همه بیکار باشن و اونا شغل خوب داشته باشن به چه دردی میخوره؟ از این مثال ها الا ماشاالله همه ما و مسئولین بلدیم! مثالهای زیادی رو هم بلدیم که بهترین بودن تو دانشگاه و رفتن خارج! بعدشم کسی که رتبه خوب آورده نوش جونش، بره درس بخونه و کار گیر بیاره! مخاطب این مطلب اونا نبودن! بهرحال ممنون از نظرتون!! موفق باشید :)
aryan_son
aryan_son
٩٦/٠٥/١٦
٠
٠
طنز تلخ و عالی بود 👌👌👌
فرانک باباپور
فرانک باباپور
٩٦/٠٥/١٦
١
٠
بله متاسفانه و تلخ ترین جاش اونجاست که انگار مسئولین دانشگاه استخدام شدن تا دانشجو رو بیشتر بدوونن و خسته کنن... ممنون از اینکه خوندین و نظر دادین :)
m.shiezadeh
m.shiezadeh
٩٦/٠٥/١٦
٠
٠
منم خیلی ها رو با سرنوشت تو سراغ دارم... این روزها هیچی و هیچکس سرجاش نیست!
فرانک باباپور
فرانک باباپور
٩٦/٠٥/١٦
١
٠
واقعا... چند سال از بهترین روزای عمرمون رو تلف می کنیم و تهش جایی که دوس داریم و باید نیستیم... مشکل هم از نظام آموزشیه و هم حتی از خونواده ها که فکر کردن شغل یعنی دکتر مهندسی فقط! :(
محدثه عارفی
محدثه عارفی
٩٦/٠٥/١٦
٠
٠
اصلااااا یعنی وقتی فکر می کنم چهار سال شهرسازی خوندم اونم تو فردوسی صرفا و صرفا تنها فایده ش اینه که بابام بهم میگه مهندس دلم میخواد سرمو بکوبم به دیواااار! :||||
فرانک باباپور
فرانک باباپور
٩٦/٠٥/١٦
١
٠
آخ آخ دقیقا... البته باز خوبه به تو میگن این مهندس رو! به من میگن اینهمه درس خوندی همین؟ که این کاره بشی؟! :| اینجاها من باید سرمو بذارم لای در یخچال، محکم باز و بسته ش کنم!!
fa_ra
fa_ra
٩٦/٠٥/١٦
٠
٠
سلام به همه ی دوستایی چند سال با زحمت زیاد درس خوندن و این روزهای اعلام نتیجه ی کنکور نتیجه ی زحماتشون رو ندیدن. :(( و سلام به اونایی که این روزها طعم شیرین رتبه ی خوب رو چشیدن یا به واسطه ی تلاش زیادشون و یا به واسطه ی نابغه بودنشون.(صرفا جهت مزاح) حرف ها زیاده،و اگر اغلب ما بخواهیم سفره ی دلمان را باز کنیم باید صفحه ها تایپ کنیم و همراه با آن اشک بریزیم.:((( نظرات تمام دوستان برای من محترم بود و هرکس توجیه مخصوص به خودش را در مقابل نظرش دارد اما من واقعا عقیده دارم این روزها دانشگاه هیچ آش دهان سوزی نیست. چون واقعا در اکثر مواردی که اطرافم مشاهده کردم به این استنباط رسیدم. چرا دانش آموزان کشور ما از وقتی که دست چپ را از راست تشخیص میدهند با برناممه ریزی والدین برای قبول شدن در یکی از رشته های پزشکی مواجه میشوند. چرا به دنبال استعداد یابی فرزندان نیستند؟ چرا درک نمیکنند شاید استعداد یک نفر در رشته ی مورد علاقه اش به کشور بیشتر کمک کند تا صرفا قبولی در یک رشته ی پزشکی و یدک کشیدن نام دکتر و در نهایت نابودی یک روح که میتوانست در جایگاه خودش نابغه باشد. این هارا که گفتم همه را خودم در جایگاه یک فرزند درک کرده ام و با گذراندن چهارسال زندگی ام در پشت میله های کنکور تجربی آخر به این نتیجه رسیدم که باید سرمایه ی ناچیز خانواده را هدر ندهم و آن را در جهت پیدا کردن استعداد درونی ام به کار بگیرم که با مخالفت خانواده همراه بود اما با موفقیت های روز افزون من همه را شگفت زده کرد. شغل و رشته ی خوب فقط رشته های پزشکی نیست همه ی ما میتوانیم در نوع خود بهترین باشیم. ما در کشور دکترهای بیکار هم داریم به گمانم همان هایی هستند که بدون علاقه و با یک مشورت غیرعاقلانه این راه را انتخاب کردمند. تا دیر نشده استعداد خودتان را پیدا کنید و فکر نکنید واقعا در دانشگاه ها خبری هست. این روزها در دانشگاه ها به جز بی خبری،خبری نیست. و اینکه به نظر من کسی با رتبه ی 500 خود بگوید دانشگاه آش دهن سوزی نیست قطعا قصدش به رخ کشیدن رتبه اش نیست و یک همراهی و همصدایی ست با اغلب کسانی که قربانی کنکور شدند.. ممنون از متن جالب توجهتون. :)
فرانک باباپور
فرانک باباپور
٩٦/٠٥/١٦
١
٠
ممنون ازتون، ممنون که تجربه تون رو گفتین. ممنون که دردی که دارم 6 سال تحمل میکنم رو درک کردین! منو تو دبیرستان یه نابغه ریاضی میدونستن و حتی دوستام میگفتن تو باید بری ریاضی و بعدشم بهترین رشته مهندسی و بعد هم ... ولی از همون اول هیچوقت نفهمیدم واقعا چی دوست دارم تا براش تلاش کنم. تو دبیرستان تیزهوشان بودم جایی که فقط دکتر و مهندس میسازه و اونجا حتی فکرشو نمیکردم مثلا نویسندگی هم گزینه ایه یا هنر یا ... ترم اول و دوم رو هم درس خوندم و خوب بودم ولی از ترم سوم شروع شد! فهمیدم یه چیزی کمه! هیچ علاقه ای به درس خوندن نداشتم و فقط شب امتحان برای پاس کردن درس خوندم! حالا هم هنوز دانشجوام و بازم خوشحالم از اینکه دو سه ترم آخر رو فهمیدم دارم اشتباه میرم! الان خیلی از دوستام فارغ التحصیل شدن و فقط فارغ شدن! ان شاالله هم مسئولین و هم مادر و پدرها متوجه بشن راه درست برای کشف استعداد بچه ها چیه... البته قراره ما خودمون مادر و پدر بشیم و ان شاالله بچه هامون رو آزاد بذاریم برای انتخاب :) بازم ممنون از نظرتون :)
fa_ra
fa_ra
٩٦/٠٥/١٦
٠
٠
فداتون بشم.نظز واقعیمو گفتم. من دو ساله به هنر و استعدادهام پی بردم. تئاتر کار میکنم.ساز میزنم.شعر مینویسم و داستانک های کوتاه. خیلی از استعدادهامو کشف کردم و الان بسیارخوب هم پیش میرم،شاید به اندازه ی تمام سال هایی که الکی درس های تئوری رو بدون هیچ هدفی میخوندم. برای همه آرزوی موفقیت دارم. و به همه ی دوستان توصیه میکنم کتاب خوندن رو در برنامه ی هر روزشون قرار بدن:)
فرانک باباپور
فرانک باباپور
٩٦/٠٥/١٧
٠
٠
دم شما گرم. دقیقا باید استعدادمون رو پیدا کنیم تا حال خودمون خوب باشه و خسته نشیم... موفق باشید ان شاالله، هر روز بیشتر از روز قبل :)
شکوفه
شکوفه
٩٦/٠٥/١٨
٠
٠
دانشگاه هرچقدرهم که بدباشه یکی ازشیرین ترین دوره های زندگی آدمه اینو من درک میکنم که بعدازدوسال دانشجوبودن به خاطر دوست نداشتن رشتم انصراف دادم ویکسال کامل توخونه موندم ودرس خوندم وامسال دوباره میخوام برم دانشگاه والان خیلی خیلی خوشحالم
فرانک باباپور
فرانک باباپور
٩٦/٠٥/١٨
٠
٠
آره ولی لذتش وقتی بیشتره که تو رشته ای درس بخونی که دوسش داری و برای کلاساش لحظه شماری میکنی و میتونی جلو جلو کاراشو انجام بدی و ... وقتی از سر مجبوری و اینکه فقط یه جایی قبول بشی بری دانشگاه، شیرین نیست. یا ندونسته باشی استعدادت تو چی بوده و اشتباه رفته باشی. میخواستم بگم اگر رتبه تون بد شده، نرین رشته ای که دوس ندارین :) موفق باشید ان شاالله :)
شکوفه
شکوفه
٩٦/٠٥/١٨
٠
١
خانم باباپور توی توضیحی که درباره خودتون دادین اگه منظورتون ازهک نقش بستن با ح نوشته میشه
الهام حبشی
الهام حبشی
٩٦/٠٥/١٨
٠
٠
جاااااان!! :))
فرانک باباپور
فرانک باباپور
٩٦/٠٥/١٨
٠
٠
نه عزیزم، منطورم هک کامپیوتر و سایت و رمز وای فای و اینا بود!
شکوفه
شکوفه
٩٦/٠٥/٢٢
٠
٠
ولی جملتون بیشتر به اون حک میخوره
S_jalali
S_jalali
٩٦/٠٥/١٩
٠
٠
مطلبتون خیلی خوب بود. اکثر دانشگاه های ما جز یه مشت حفظیات چی به علم دانشجو اضافه میکنن. بعدشم با یه مدرک باید بشینن خونه سوراخ های دیوار رو بشمارن. به پیر به پیغمبر کار نیست. مدرکی که بعدش خروجی نداشته باشه به چه دردی میخوره.
شکوفه
شکوفه
٩٦/٠٥/٢٢
٠
٠
نه خداروشکرامسال رتبم خوب شده وازاون دوسال حسابی عبرت گرفتم ومیخوام فقط برم دنبال علاقم