گذشته افراد برای ازدواج چقدر مهم است؟!
راهنمای تصمیم‌گیری برای ازداوج با فردی که قبلا رابطه دوستی داشته است

گذشته افراد برای ازدواج چقدر مهم است؟!

نویسنده : f_geramipour

ممکن است برای هریک از ما موردی برای ازدواج پیش بیاید و از طریقی متوجه شویم که فرد مورد نظر قبلا با کسی رابطه‌ی دوستی داشته است. ممکن است خودش به ما بگوید یا از کسی شنیده باشیم. یا حتی ممکن است خودمان این رابطه‌های را تجربه کرده‌ باشیم. در این مواقع کلی سوال برایمان پیش می‌آید و تصمیم‌گیری را کمی دشوار می‌سازد به طوری که احتمال دارد راه را از بی‌راه تشخیص ندهیم و دچار تصمیم‌گیری اشتباه شویم. در اینجا سعی کردیم تا ابهاماتی که در این شرایط وجود دارد را با کمک و همراهی دکتر «حسین بهاردوست» روشن کنیم.

 

آیا گذشته‌ی افراد اهمیت دارد؟

این‌ که در گذشته چه اتفاقی برای آدم‌ها رخ داده و آسیب دیده‌اند یا نه، قطعا روی ساختار شخصیتی‌شان تاثیر می‌گذارد. حتی این مسئله برای خود ما هم حتما پیش آمده که اگر در گذشته شکستی در هر زمینه‌ای داشته باشیم بعد آن شکست در درون ما و رفتار ما تغییرات ایجاد می‌کند. بنابراین اخلاق و شخصیت ما می‌تواند تحت تاثیر گذشته مان باشد.

اما... بعضی‌ها بعد از شکست‌ها رشد می‌کنند و مسیر درست را انتخاب می‌کنند ولی بعضی نه. یا به عبارتی تاثیر گذشته می‌تواند مثبت با منفی باشد. باید جنس اثرات گذشته فرد را شناسایی کرد. معمولا تاثیر مثبتِ اتفاقات ناخوشایند گذشته با پشیمانی و توبه همراه است.

 ابراز محیت

می‌توانیم حکم کلی بدهیم و چنین ازدواجی را منع کنیم؟

در رابطه دوستی و آشنایی مقدار و کمیت آن مهم است. هم چنین اگر دو طرف این ارتباط را داشته‌اند یک شرایط دارد و اگر یک طرف دچار رابطه بوده شرایط دیگر. پس نمی‌توانیم حکم کلی بدهیم و وضعیت دو طرف و میزان و مقدار رابطه‌ی دوستی آن‌ها روی تایید یا رد کردن ازدواج آن‌ها موثر است.

 

 جستجو در رابطه‌ی قبلی فرد، درست است یا خیر؟

در این‌جا این سوال مطرح می‌شود که آیا در کمیت و نوع رابطه‌ی قبلی فرد جستجو بکنیم یا نه؟ آیا مستقیم از خود او بپرسیم یا در مورد این موضوع صحبتی نکنیم؟

شما به نوعی متوجه شده‌اید که فرد چه گذشته‌ای داشته و در حال حاضر ابتدا باید از خود او در مورد میزان و نوع رابطه‌ش بپرسید و سپس تحقیق کنید. شاید چیزهایی که شما از گذشته فرد می‌دانید با حقیقت بسیار تفاوت داشته باشد. پس در ابتدا نباید سریع قضاوت کرد. حتی اینگونه می‌فهمید بین حرف‌های او و تحقیقات تفاوتی وجود دارد یا نه؟ اگر تفاوتی وجود نداشت خیلی خوب است ولی در غیر این صورت معنادار است.

خود همین تحقیقات ملاک خوبی برای سنجش صداقتش نیز هست، بنابراین قضاوت کنید و سعی کنید میزان رابطه‌ را مشخص سازید.

 

ما نیز اگر رابطه ای داشته‌ایم بگوییم؟ 

پنهان کردن رابطه‌ها در دورانی که زندگی می‌کنیم، عملی نیست و بهتر است در این شرایط در نهایت صداقت و راستگویی بیان شود حتی اگر به قیمت از دست دادن او تمام شود. ولی لازم نیست خطاهای کوچکتان را که می‌دانید هرگز برملا نمی‌شود را نیز مو به مو بیان کنید، زیرا تنها باعث بدبینی طرف به خودتان می‌شوید.

 توبه کردن

چگونه بفهمیم پشیمان است و توبه کرده؟

پشیمانی افراد در رفتار و عمل آن‌ها تجلی پیدا می‌کند نه در گفتار. همچنین زمان همه‌چیز را مشخص خواهد کرد. پس به حرف‌ها نباید اعتماد کرد بلکه باید فرصت داد تا اعمال او توبه‌اش را تایید کند. البته فراموش نکنید کسی که باید ببخشد خداست و اگر توبه و پشیمانی فرد حقیقی باشد قطعا می‌بخشد.

 

در نهایت چگونه باید اعتماد کنیم؟

برای اعتمادکردن به افراد یک فرآیند اتفاق می‌افتد که بستگی به رفتار، گفتار و عمل طرف مقابل دارد. برای اینکه از وفاداری او مطمئن شوید، می‌توانید در مورد عمل و ارتباطات او در محل کار، محل زندگی و... تحقیق کنید و همچنین زمانی را برای آشنایی بگذارید تا شخصیت کنونی او را بفهمید.

 

آیا با گذشته‌ی او کنار آمده‌اید؟

قبل از اقدام به ازدواج با چنین فردی باید اول مطمئن شد که آیا می‌توانیم صداقت و درستی فرد را بپذیریم یا خیر؟ چقدر وجود چنین رابطه‌ای در گذشته‌ی همسرمان برای ما اهمیت دارد؟ بعضی افراد هستند که با این قضیه هیچ مشکلی ندارند و گذشته‌ی فرد را چیزی جز همان گذشته نمی‌بینند و برایشان اهمیتی ندارد ولی اگر جزوه این دسته افراد نیستید بهتر است تا وقتی به پشیمانی فرد ایمان پیدا نکردید و اعتمادتان به او صد در صد نشده اقدامی نکنید. زیرا زندگی مشترک بدون اعتماد با یک تردید همیشگی همراه خواهد بود و شما با یک چالش بزرگ رو به رو می‌شوید. زیرا هدف از ازدواج رسیدن به آرامش است ولی در این صورت هرگز آن را به دست نمی‌آورید. پس بهتر است در نهایت به خودتان رجوع کنید و بفهمید این قضیه چقدر برایتان حل شده است.

برچسب ها
رابطه قبل از ازدواج
گذشته همسر
گذشته قبل از ازدواج
رابطه دوستی
اعتماد به خواستگار
تحقیق قبل از ازدواج
درباره نویسنده
نظرات کاربران
کد امنیتی
الهام حبشی
الهام حبشی
٩٦/٠٥/١٤
١
٠
بعضی از سوالا، پاسخ های خیلی مبهم و کلی دارن . این مسئله خیلی مهمی هست اما بعضی از پاسخ ها دقیق و راه گشا نیستن. من توی مطلب http://jeem.ir/article/featured/326 با دکتر حبشی مصاحبه کرده بودم در مورد همین موضوع. نمیشه راحت بگیم که من در مورد گذشتم بگم یا نگم. سوال سوم رو که کلا با سوال جواب دادن! گذشته و ارتباط با جنس مخالف به چند دسته تقسیم میشه و نمی‌تونیم به این راحتی رای صادر کنیم که بگو یا نگو. باید مشخص می کردن که چه چیز رو بگیم چه چیز رو نه، چه چیز رو بپرسیم چه چیز رو نه.
f_geramipour
f_geramipour
٩٦/٠٥/١٤
٠
٠
گذشته ای که میدونیم قابل پنهان کردن نیست رو باید گفت، به هر حال نظر ایشون این بوده، توی مطلب http://jeem.ir/article/featured/326 موضوع اصلی این بوده که از گذشته چه مسائلی رو بگیم و فرصت برای پرداختن به همه ی جزئیات وجود داشته. ممنون از نظرت الهام جان
Atefe_K
Atefe_K
٩٦/٠٥/١٤
٠
٠
ی زمانی خییییلی برام مهم بود ک منی ک با کسی رابطه ای نداشتم، با کسی اردواج گنم ک قبلن با چندین نفر دوست بوده... ولی الان برام اونقدرا مهم نیس..بیشتر برام بعدش مهمه... اینک بعدشم همون ادم قبلیه یا میتونه پایبند باشه ب ی نفر؟ ممنون از مطلبتون^-^
f_geramipour
f_geramipour
٩٦/٠٥/١٤
٠
٠
بنظرم من هم پایبندی بعد ازدواج مهمتره. ولی خب وقتی گذشته ی طرف رو فهمیدی باید اول مطمئن شی که در آینده تکرار نمیشه چون ممکنه بعدا دچار بدبینی بشی. ممنون از وقتی که گذاشتید.
حلما
حلما
٩٦/٠٥/١٤
١
٠
آخرش بهش اعتماد کنیم یا نه؟؟؟ من که گیج تر شدم :|
f_geramipour
f_geramipour
٩٦/٠٥/١٤
٠
٠
وقتی از توبه، وفاداری و صداقتش مطمئن شدید میشه اعتماد کرد. و برای مطمئن شدن از همه ی این ها باید تحقیق کرد و رفتار و عملش رو در مرحله ی آشنایی تحت نظر قرار بدیم. ممنون
NA30M_PAHLAVAN
NA30M_PAHLAVAN
٩٦/٠٥/١٥
٠
٠
هیچوقت نباید گذشته رو به افراد گفت :| همه جنبه ی شنیدنشو ندارن گاهی یه مسئله ی کوچیک میشه باتوم تو سر فرد مقابل .. اونقدر از گذشته ش بر علیه ش سوء استفاده میشه که کاملا دست و پاش بسته میشه :/ حتی اینکه فلانی خواستگارم بوده رو هم نباید بگید دردسر میشه باور کنید :|
f_geramipour
f_geramipour
٩٦/٠٥/١٥
٠
٠
منم موافقم. وقتی میدونی هیچ وقت متوجه نمیشه نباید گفت.دردسر میشه بیشتر. ولی بعضیا کاملا برعکس فکرمیکنن.